Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Joe Abercrombie: The First Law trilogy (The Blade Itself, Before They Are Hanged, Last Argument of Kings a 3 "samostatné" novely, které jsou ale ve skutečnosti pokračováním trilogie: Best Served Cold, The Heroes, Red Country).

The Blade Itself jsem před časem rozečetl a odložil s tím, že se k tomu možná časem vrátím. Poté, co mě někdo na Kostce přemluvil, ať tomu dám ještě jednu šanci, jsem to taky udělal - a nemůžu říct, že bych litoval.

Abercrombie je poměrně netypický fantasy autor. Hodně se soustředí na divné postavy (chtělo by se říct zajímavé, ale jsou spíš tak nějak Fateovsky nebo Gurpsovsky zajímavé, až do extrému). Na druhou stranu abych byl fér, tak většina postav je relativně normální, ty extrémní to ovšem dost přebíjí.

Problém je, že zajímavé postavy jsou dlouho jedinou hnací silou vyprávění. Příběh tam sice je a nakonec i docela zajímavý, ale dlouho trvá, než se rozběhne a o čem to sakra celé je se čtenář dozví až po stovkách stran textu. Což ale, musím přiznat, mělo náležitě grandiózní efekt. Po dočtení prvních třech knih jsem si chtě nechtě musel říct - jo, fakt to stálo za přečtení.

Druhé tři "díly" už na mě takový efekt neměly, ale v té době už jsem byl natolik zaháčkovaný do osudů světa a jednotlivých postav, že mě to docela bavilo i tak. Vyprávění pokračovalo v nezměněné kvalitě, ničím extra nepřekvapilo, ale také ničím nezklamalo.

Ještě se zmíním o jazyce - není to žádný Kulhánek, je to docela těžké čtení plné obrazů a přirovnání. Rozhodně to nedoporučuju číst v originále někomu, kdo s angličtinou teprve začíná, byl by to asi dost těžký oříšek k přelouskání.

Závěr: Určitě byste si to měli přečíst, pokud máte rádi zajímavé a propracované postavy. Stejně tak bych to doporučil všem, kdo mají rádi rozsáhlé politické machinace v pozadí a nevadí jim počkat si dvě tři bichle, než se to celé rozkryje. A v neposlední řadě by si alespoň ty první tři knihy měl přečíst každý, kdo to s fantasy myslí aspoň trochu vážně - není to nejlepší série, co jsem kdy četl (na to by to muselo být čtivější a poutavější), ale rozhodně patří hodně vysoko.
Naposledy upravil(a) York dne 28. 8. 2017, 12:06, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

H. Paul Honsinger: Man of War trilogy

Jedna z nejpodobnějších military scifi k Honorversu, na kterou jsem v poslední době narazil. První kniha začíná uprostřed akce, takže není problém se do toho začíst. Poté se to sice dost výrazně zpomalí, ale brzo to přejde a celkově je to docela svižné a čtivé.

Hlavní postavou všech tří dílů je kapitán destroyeru*, což celkem dost určuje, o čem to je. Opět je to variace na téma "jak by asi taktiky historických válečných lodí fungovaly ve vesmíru", tentokrát v ponorkové variantě. Oproti Honorversu je to mnohem míň o politice a mnohem víc o taktice a konkrétních střetnutích.

* Česky torpédoborec, což je problematický překlad, protože ve scifi variantě to nedává smysl (zvlášť když se v tomhle světě ve vesmíru nepoužívají torpéda).

Závěr: Je to docela dobré, ale na Honorverse to nemá. Pokud se vám ovšem Weber líbil a hledáte něco v podobném duchu, tohle je určitě velice dobrý kandidát.


H. Paul Honsinger: Deadly Nightshade

Krátký prequel k Man of War trilogy. Doporučuju to číst až po ní. Není to špatné, ale ani závratně dobré. A končí to uprostřed příběhu (možná na to měl navazovat další díl, těžko říct).
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York: Jestli se ti líbí Honorverse, tak vyzkoušej military scifi sérii The Lost Fleet od Jacka Campbella (nome de plume autora Johna G. Hemryho). Taky se soustřeďuje na bitvy vesmírných lodí a řeší válku mezi Aliancí (podporované Callaskou republikou a Federací Trhliny) a Syndikovanými světy (despotický korporátní komunismus, kde lodě a flotily vedou ředitelé), která se táhne už sto let. Na začátku knihy vyzvedne alianční flotila záchranný modul, ve kterém najdou hlavního hrdinu série, kapitána Johna Gearyho, který bojoval na začátku války a zatímco byl sto let v hibernaci, byl považován za mrtvého a stal se z něj legendární hrdina Aliance. Poté, co je alianční flotila odříznuta hluboko na syndikovaném území a všichni vyšší velitelé byli zabiti, musí hlavní hrdina převzít velení a navzdory jakékoli pravděpodobnosti dostat "ztracenou flotilu" zpátky na alianční území.

Řeší se tam hodně vesmírné bitvy, které mu pěkně fungují, politka v rámci flotily (kde se ho část kapitánů snaží zbavit a nahradit ho jiným velitelem) a rozdíl vzniklý stoletím rozdílu mezi hlavním hrdinou a jeho posádkami. Ve flotile bylo zrušeno salutování, kapitáni hlasují pro plány, které jim předkládá velitel flotily, obě strany přestaly dodržovat válečné zákony a navzájem si střílí zajatce a civilisty (což zase hlavní hrdina musí zatrhnout) a kvůli nedostatečnému výcviku (způsobenému ryhcle doplňovat ztráty během stoleté války) nepoužívá ani jedna ze stran složitější manévry a většinou se jen nahrnou na sebe a způsobují si ztráty 1:1. Hlavní hrdina do nich musí namlátit zase trochu disciplíny a donutit je bojovat chytře, což se ne všem líbí.

Šest knížek The Lost Fleet se moc pěkně čte, je to dobře napsané a vyšlo to i česky (překlad se dá, zbytečně mě nerozčiloval). Dočetl jsem teď i přímé pětidílné pokračování, sérii Beyond the Frontier. I ta se četla dobře, ale opakuje už trochu některé motivy pořád dokola, takže je trochu slabší. Ale má tam moc pěkné nápady, takže přečtení určitě nelituji.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ecthelion: Na to už jsem párkrát narazil, ale kdo ví proč mě ty synopse nikdy nenadchly natolik, abych se do toho pustil. Dám tomu šanci ;)
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od jjelen »

Četl tu někdo Thomase Covenanta od Donaldsona?
Klasika, prej. Čtu a zatím nic moc tedy (možná až na hlavního hrdinu, ten je celkem zajímavej, ale uvidíme jak dlouho mi tenhle názor vydrží).
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York: Moc díky za ten tip na Man of War trilogii. Přečetl jsem a první dva díly (které původně vytvářely celý příběh a vyšly nejdřív na netu na print on demand) jsou hodně dobrá military sci-fi. Velmi čtivě napsaná, propracovaná a dává smysl. Trojka mi přijde, že už neutáhl trochu ten děj a z hlavního hrdiny je trohcu moc velký drsňák... ale pořád velmi fajn na přečtení, jakkoli už jsem mu to nevěřil. Boží jsou v celé trilogii ti hrocho-delfíní emzáci, ti jsou absolutně úžasní. Za mě celou trilogii rozhodně doporučuji, líbilo.

:arrow? Dočetl jsem teď čtyři knížky ze série The Lost Stars od Jacka Campbella. Je to v zásadě pokračování The Lost Fleet a Beond the Frontier série (viz výše) s jinými hrdiny a v trochu jiném prostředí - odehrává se ve hvězdném systému Midway, který se po válce, kterou Syndikované světy prohrály s Aliancí, snaží odtrhnout, zbavit se syndikované tajné policie a ubránit se pokusům Syndiků se systému zase zmocnit. Odehrává se částečně ve stejné době jako Beyond the Frontier a některé scény se tam objevily znovu z jiného úhlu pohledu. Prostředí je hodně zajímavé, hlavní hrdinové vyrostli v fašisticko-komunistickém státě, kde si navzájem nikdo nedůvěřuje, zrada, atentáty a "nehody" jsou na denním pořádku. Velmi dobře napsáno a přestože autorovi ujel závět trojky (double-WTF moment, který málem celou sérii pohřbil), tak čtyřka to zase zachránila. Přišlo mi místy ještě zajímavější, než série s admirálem Gearym, protože tady není žádný supertýpek, co to všechno vymyslí, ale jen lidi, kteří nejsou tak dobří, ale snaží se to nějak zvládnout. Kdo četl a líbila se mu The Lost Stars, můžu vřele doporučit. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 19. 7. 2017, 12:10
Joe Abercrombie: The First Law trilogy
Já jsem zatím přečetl jenom The Blade Itself, ale je to vedle Pána Prstenů nejlepší beletrie, co jsem kdy četl.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 23. 9. 2017, 17:26York: Moc díky za ten tip na Man of War trilogii.
Rádo se stalo.

Určitě se časem mrkni na Star Carrier sérii od Iana Douglase. Má asi nejzajímavější alieny, co jsem zatím ve scifi potkal a taky hodně promakané využití fyzikálně podložených teoretických úvah (třeba co by znamenalo používat Alcubierre Drive). Příběhově je to taky velmi dobré.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Jack Campbell: The Lost Fleet

Tahle série mě příjemně překvapila postupně stoupající kvalitou. Dalo by se tomu vytknout leccos, od neustálého opakování některých informací (jako že fakt to chvíli trvá, než k nám to světlo doletí, kdybyste to náhodou nevěděli), přes dost naivní představy o fungování některých věcí (v optimalizačních úlohách fakt lidé nejsou lepší než počítače, sorry), po místy trochu přeslazený příběh. Na druhou stranu je tam fakt hodně bitev s relativně (s přimhouřením všech očí i uší) smysluplným průběhem v rámci stanovených pravidel hry. Hlavní plus je, že se to velmi dobře čte (místy až moc, občas je taky potřeba spát :-)).

Weber to není, ale i tak to potěšilo.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od crowen »

Aj mna Lost Fleet spociatku nadchla, ale niekde okolo 4-5 knihy som prestal dalsie kupovat, a uz som sa k tomu nikdy nevratil
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

crowen píše: 2. 10. 2017, 13:27 Aj mna Lost Fleet spociatku nadchla, ale niekde okolo 4-5 knihy som prestal dalsie kupovat, a uz som sa k tomu nikdy nevratil
Mně autor docela dobře zaháčkoval záhadou, která se tam postupně odkrývá. Dělá to fakt dobře - někam se to posouvá, ale současně přibývají další otázky, na které chci znát odpověď. Hlavně díky tomu jsem rozečetl další sérii.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Argonantus »

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

York: JJ, souhlas v mnoha ohledech... to stálé opakování informací je občas otravné, v každé knize vysvětluje všechno znovu (ale chápu, že to je pro lidi, co jen popadnou náhodnou knížku na letišti, aby si to mohli přečíst a chápali to... to mi až tak nevadí) a příběh je dost přímočarý... ale hrozně dobře se to čte. Opravdu. Podepisuju problém to odložit a jít spát. Vytvořil velice pěkný svět, ve kterém jsou sympatičntí hrdinové na kterých ti záleží (jsem to jen já, nebo si víc lidí kapitánku Desjaninovou v hlavě představuje jako Anne Hathawayovou? $lol$ ), velké vesmírné a pozemní bitvy a napínavý příběh. Podle mě moc fajn věc.

:arrow? Btw. - teď v létě vydali ze stejného světa i komiksovou sérii - The Lost Fleet: Corsair. Ještě jsem nečetl, ale hlavní hrdina je Michael Geary (prasynovec Black Jacka, jehož loď je zničena hned v první knížce, když kryje ústup flotily), kterého objeví bývalí Syndikové, s nimiž jeho alianční posádka musí spolupracovat proti Syndikům. Vypadá to zajímavě a má to potenciál na dobré příběhy.
crowen píše: 2. 10. 2017, 13:27Aj mna Lost Fleet spociatku nadchla, ale niekde okolo 4-5 knihy som prestal dalsie kupovat, a uz som sa k tomu nikdy nevratil
Někde tam jsem měl taky krizi, kdy se zdálo, že opakuje pořád dokola ty samá schémata a bude to dělat donekonečna... ale přesně tam se přiblíží území Aliance a ty knihy hrozně oživí a obmění. Už jen to vědomí, že se konečně někam dostanou a není to nekonečná cesta tomu hrozně pomohla... a neměl strach do těch zažitých scénářů pořádně kopnout, když se dostanou do Aliančního vesmíru. Celkově mám dojem, že se s každou další knihou pořád zlepšuje.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od crowen »

Jamie Sawyer: Artefakt je celkom fajn kniha
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 6. 10. 2017, 11:39to stálé opakování informací je občas otravné
Kdyby aspoň neopakoval zjevné nesmysly, jako třeba že energie projektilu roste s dobou letu (navíc v atmosféře)...
Naposledy upravil(a) York dne 13. 2. 2018, 12:42, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů