Fantasy literatura - tipy a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

To asi jo, protože se bude chtít vymezit, ale já to mám navždy spojené s tímhle... oholené benegesseriťanky, gilda pouštějící všude sliz tolik, že ho musejí po sobě zametat, epické i totál psycho scény, dokonalá hudba,...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9047
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Hm, dík. Přikláním se tedy zase o něco víc k verzi přečíst to v originálu. Někdy. (Po Tristramu Shandym si asi dám na chvíli od angličtiny pokoj.)

Ale musím říct, že mně ten český překlad seděl. Asi to bude tím, že jsem ho četl jako hodně malý a tím pádem ty termíny mám takhle zafixované. "Filtršaty" mi třeba nezní hůř než slovo "čtvrthrst".
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Jack Campbell: The Lost Stars

Čtyřdílná série, dějově navazuje na The Lost Fleet a odehrává se parlaleně k Beyond the Frontier. Moc toho psát nebudu, protože tohle asi těžko bude číst někdo, kdo nečetl předchozí série a kdo je četl, tak ví, co má čekat. Autor dělá pořád ty samé otravné věci (neustálé opakování známých informací, "svérázné" pojetí fyziky), na druhou stranu to trochu oživuje jiné prostředí a nové postavy. Nebylo to špatné, ale není to ani série, nad kterou bych jásal a nadšeně ji doporučoval.
Naposledy upravil(a) York dne 19. 1. 2018, 22:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od crowen »

Pred Vianocami vysiel siedmy diel Expanse. Az na skok o 30 rokov do buducnosti je to paradne
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Joe Abercrombie: Half a King (první díl trilogie Shattered Sea)

V pořadí sedmá novela tohoto autora (po trilogii The First Law a třech navazujích dílech) a zatím nejlepší z nich.

Zápory
Trochu mě otravovalo, že se autor opět vyžívá v hrdinovi s tělesným postižením. Druhá, lehce protivná věc, se týká moudrých hlášek rodičů nebo učitelů, kterými se postava řídí a aplikuje je v různých situacích. Obojí bylo poprvé docela osvěžující, ale všeho moc škodí. Pokud jste ovšem od Abercrombieho ještě nic nečetli, tenhle problém mít nebudete.

Klady
Začátek je pomalejší, ale oproti prvnímu dílu trilogie The First Law je to jak nastoupit do rychlíku. Brzy se navíc ukáže, že ten pozvolný rozjezd měl svůj smysl, bez něj by čtenář neznal hrdinu a nevyzněly by pak následující události. Zbytek knihy je ovšem jízda téměř srovnatelná s čtivostí trilogie Mistborn od Brandona Sandersona. Je to ostatně dobře vidět na tom, že report o The Lost Stars jsem sem hodil minulý týden a už mám dočtenu tuhle knihu. Stinnou stránkou je akutní nedostatek spánku ;-)

Hlavní hrdina často dělá okamžitá rozhodnutí podle aktuální situace. Děj je tak dost nepředvidatelný, ale víceméně v dobrém smyslu. V závěru mi lehce vadil zásadní dějový zvrat vycházející z dost nepravděpodobné náhody (na druhou stranu autor mě na to nejmíň půlku knihy připravoval, takže to nebylo úplně nečekané), který navíc důkladně zbořil většinu mých očekávání. Na to ovšem navázal jeden z nejlepších konců, jaké jsem kdy četl. Mám z toho trochu rozporuplné pocity, rozhodně ale musím říct, že to na mě zapůsobilo hodně silně.

Abercrombieho tradičně velmi silnou stránkou je skvělá charakterizace postav. Byl to ostatně jeden z hlavních důvodů, proč jsem se pustil do čtení jeho další série a v tomto směru jsem se rozhodně nezklamal. Postavy z předchozí šestilogie mi přišly o trochu výraznější a zajímavější, ale možná je to jenom tím, že jsem s nimi strávil šestkrát víc času.

Závěr
Abercrombie měl u mě už před tím nakročeno na jednoho z nejlepších autorů fantasy, tímhle počinem si tu pozici bezpečně pojistil. Celý první díl navíc funguje jako ucelený příběh a odehrává se v jiném světě než předchozí novely, takže pokud jste někdy přemýšleli, že byste si od Abercrombieho něco přečetli, Half a King je rozhodně dobrý nápad.
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2018, 12:13, celkem upraveno 5 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Joe Abercrombie: Half a World (druhý díl trilogie Shattered Sea)

Vezmu to stručně: Wow podruhé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

York - já konečně sehnal třetí díl Prvního zákona, jen co dočtu 4. díl Vukogvazdu (z redakčních důvodů dostal přednost), tak se na to těším, schválně zda to naplní Tebou inzerované kvality...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Bouchi »

Eleshar_Vermillion píše: 2. 12. 2017, 12:11
Faskal píše: 1. 12. 2017, 12:32 Jak moc nic moc je "nic moc", Eleshare?
Připadalo mi to takové pohádkové, místy vidlácké (ono je to asi tím, že překládat to bude noční můra - třeba stillsuit je přeloženo jako filtršaty, z čehož je mi na blití, ale nevím, jak jinak to udělat, aby to plynulo)
Filtršaty jsou už v první Duně, takže překladatelka se zkrátka držela zavedené terminologie.
Zato první překlad Spasitele Duny, to byl panečku děs běs (tuším že tehdejší recenze v Ikarii měla příznačný titulek Zprasitel Duny).
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Dočten První zákon od Abercrombieho, jako fakt hodně dobré, až na ten úplný závěr. Ten je sice logický, ale odflaklý, uspěchaný..

Yorku, prosím, nevíš zda vyšly navazující knihy v češtině?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Vallun píše: 12. 2. 2018, 15:44Yorku, prosím, nevíš zda vyšly navazující knihy v češtině?
Tak to netuším, v češtině už jsem hodně dlouho nic nečetl. Naposled asi Argonanta, nebo možná Kulhánka :-)
captain66
Příspěvky: 321
Registrován: 30. 7. 2009, 15:15

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od captain66 »

Vallun: Vysly (Nejlepe chutna za studena, Hrdinove a Ruda zeme).
Bolt actions speak louder than words.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od Vallun »

captain - díky, mám co shánět:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Joe Abercrombie: Half a War (třetí díl trilogie Shattered Sea)

Četl jsem to dlouho, mimo jiné proto, že jsem při tom stihl odposlouchat 4 audiobooky (o tom později). Bylo to dobré, ale nebudu zastírat, že z toho nejsem nadšený tolik jako z prvních dvou dílů. Asi už Abercrombieho začínám znát, takže mě závěr až tak moc nepřekvapil a ani neohromil tak, jako konec prvního dílu.
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2018, 12:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Glynn Stewart: Starship's Mage Series

Tohle je poprvé, co jsem knihu nečetl, ale poslouchal. Ze začátku jsem se na tom musel hodně soustředit a občas si to vracet, ale poddalo se to. Každopádně k obsahu:

Starship's Mage zpracová téma, se kterým jsem si dlouho pohrával, ale nikdy jsem ho nezrealizoval: Je to vcelku uvěřitelná sfifi, až na to, že mezihvězdné lety zařizují kouzla. A musím říct, že je to pojaté a napsané fakt dobře.

Je to fakt dobré vyprávění, jak po řemeslné, tak po obsahové stránce. Není tam prakticky žádné uhlí, děj odsýpá, postavy jsou zajímavé, situace jsou dramatické, hrdina postupně získává větší a větší moc a postavení, ve čtvrtém dílu pak odhaluje velmi zajímavou záhadu. Má to celkem pět dílů, poslední jsem ještě nečetl. Totiž neposlouchal ;)

Celkově to je mnohem lepší scifi než knihy Jacka Campbella (i když to teda není úplně čistá scifi) a taky mnohem lepší vyprávění.

Zajímavá otázka je srovnání s Weberovým Honorversem. Je to trochu něco jiného, takže se nedá jednoznačně říct, co je lepší. Asi bych doporučil nejdřív Honorverse, ale Starship's Mage s ním rozhodně důstojně drží krok.
Naposledy upravil(a) York dne 10. 5. 2018, 12:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Příspěvek od York »

Trochu mimo pořadí, ale tohle fakt musím napsat.

Brandon Sanderson: The Emperor's Soul

Wow! Must Read!

Všeho nechte a jděte si to přečíst. Je to krátké.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti