Divadlo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Divadlo

Příspěvek od Vallun »

S podivením zjišťuji, že zde není žádné téma, které by se věnovalo divadlu.

Mám dotaz - v nějaké hře, žil jsem v domnění,že je to Shakespearův Othello, vystupuje epizodní psotava převozníka, který něco vykecá nebo nakecá hlavnímu hrdinovi...nevybavujete si to, prosím, někdo?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Divadlo

Příspěvek od Argonantus »

http://www.dejvickedivadlo.cz/repertoar?ucpanej-system

Dávám záměrně odkaz na oslavné hodnocení oficiálního světa.
Viděl bych to odlišně; asi tři hodiny mého ztraceného času na této planetě.
Kdybych to neviděl, vůbec nic by se nestalo. Plytkost, tvářící se jako hloubka.
V prvních chvílích zájem a vtipné dialogy; v dalších se ta krátká anekdotičnost zápletek stávala nesnesitelně nudnou.
Skvělé herecké výkony v chybějícím příběhu.

Pokud byl někdo nadšen těmi Karamazovýni, možná by se vám to mohlo líbit.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Divadlo

Příspěvek od Fingalen »

Môj zbežný pohľad na štvanického Golema pre tých, ktorí ešte zvažujú účasť na posledných dňoch predstavenia. Resp. len pár nesúrodých postrehov.

Prvá hodina, keď diváci prichádzajú do vily je v podstate určená len na nasatie atmosféry a spoznanie postáv, nič zásadné sa nedeje. Človek sa tak potĺka po dome a nevie, čo má vlastne hľadať. Nakoniec sa v podstate všetci diváci zliezli u Wassertruma, ktorému aj hranie ničoho šlo o triedu lepšie ako ostatným. (nakoniec tam skončil aj Faskal, ktorý imo celé intro trávil hraním šachu s Charouskom). Vzhľadom k tomu, že sme šli dnu asi v druhej várke a predstavenie trvalo cca 4 hodiny, prišlo mi to moc dlhé, asi sa oplatí vliezť dnu neskôr.

Dej sa odohráva paralelne po celej vile a nič sa neopakuje, takže je nemožné vidieť všetko. Konfliktné a hlučné scény väčšinou prilákajú masovú pozornosť, ojedinele sú diváci programovo nahnaní niekam. Okrem toho sa po dome pohybuje postava novinára, ktorý občas upozorňuje, keď sa niekde niečo deje, príp. sa len niekam rozbehne. (Oplatí sa ho väčšinou sledovať). Navzdory tomu sú "tiché scény" (väčšina u Hillelovcov) mimo pohľad väčšiny divákov. O zásadnej scéne prvého stretnutia Pernatha a golema imo vedela len malá skupina ľudí. Raven trefne poznamenal, že je ťažké nájsť systém, ako vidieť to zaujímavé.
Vo výsledku som z toho mal pocit, že divák, ktorý nečítal predlohu musel byť hrozne stratený. Teda mohol si užívať atmosféru, ktorá bola vďaka scéne a hercom parádna, ale dej mu zrejme zmysel nedával.
Aj ja som to vnímal tak, že mám kostru z knihy a do tej si dolepujem obrázky scén (príjemné bolo, že občas aj tých, čo sa v knihe dejú offscreen).

Herci boli väčšinou veľmi slušní aj keď až na výnimky všetko mlaďáci. Trochu bolo akurát vidno, že o dve generácie starší Wassertrum ich herectvom prevyšoval natoľko, že občas medzi nimi pôsobil ako vedúci dramatického krúžku. Jedna z mojich obľúbených postáv Šemaja Hillel ma naopak trochu sklamal. Kým v scénach s Pernathom a Miriam bol v roli otca luxusný, v konfliktoch ho väčšinou zatienili (zvlášť teda Wassertrum, to asi bylo do očí najviac). Veľká poklona patrí ešte Jaromírkovi, keď nás pred predstavením obsluhoval na bare, viedli sme debatu, či je to herec, alebo je fakt postihnutý. Vo väčšine scén s ním sa ľudia smiali, ale vo výsledku všetky vyznali dosť tragicky, takže super. Trochu ma sklamalo uchopenie Charouska ako viac menej komickej postavy (WTF?), Faskal síce hodnotil vysoko, ale imo len preto, že spolu hrali šach.
Úplný zlom a kardinálne znechutenie nastalo, keď sa nosnou témou deja stala telenovela medzi Pernathom, Miriam a grófkou Angelinou. Strášný škandál, ktorý riešia všetci a vyúsťuje do scén, kde Hillel odnáša do postele opitú Miriam či Pernath v depresiách spievá na pódiu o Lojzíčka "Een-džíí!" Chvalabohu som pri tom nebol.
Klincom boli ešte rôzne kvasi vtipné prvky typu drsňáckych fotiek komisára a policajtiek nad mŕtvou Rosinou. To už bolo vcelku ďaleko za hranicou únosnosti.

Hlavná výhrada k formátu mi prišla asi v tom, že nebolo dostatočne jasne ukotvené postavenie diváka v hre. Každý dostal klobúk a ištrukciu, že kým mu ho nezložia, nesmie hovoriť a rovnako tak sa nemá pliesť do konfliktov. Pasívny sa však nedalo byť, herci divákov zaťahovali do deja otázkami či fyzickou interakciu (Rosinino zvádzanie či Charouskov šach). Vo výsledku bolo možné vnímať sa ako náhodný okoloidúci (či povedzme hosť u Lojzíčka), v intímnych scénach (Pernath a Golem, Charousek a jed, Jaromír predáva Wassertrumovi hodinky, Hillel dáva do poriadku rozbitého Pernatha či Miriam), kde bolo 30-40 divákov, to ale veľmi zmysel nedávalo. Takže som bol z toho občas taký nejaký zmätený.

Napriek tomu, ale mám z hry určite viac pozitívny ako negatívny dojem. Scéna aj herci vytvorili luxusnú atmosféru a dej až na (tragické) výnimky veľmi neutekal z hraníc predlohy. Po tých 4 hodinách som bol celkom vyflusnutý, ale úprimne som veľmi rád, že ma tam Faskal s Raven zobrali.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Divadlo

Příspěvek od Faskal »

Bylo to super.
Ale nemám nejmenší tušení, co se tam dělo.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Divadlo

Příspěvek od Fingalen »

To preto, že si hral šachy s Charouskom.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Divadlo

Příspěvek od Faskal »

Ale vyhrál jsem.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Divadlo

Příspěvek od Fingalen »

Inak by to nebolo super. ;-)
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: Divadlo

Příspěvek od Raven »

Raven trefne poznamenal, že je ťažké nájsť systém, ako vidieť to zaujímavé.
tsha. Pak jsem to rozklíčovala. Šlo o to sledovat tu midwichskou kukačku, co to měla všechno na háku a věděla vždycky kam jít.
Nevím, možná tam hrál její tatínek, jinak si to nedokážu vysvětlit.

Zapomněli jste poznamenat, že tam byla kosa a po 4 hodinách se už člověku pro umění tolik trpět nechtělo.
A ta absurdita s mlčením! Ale myslím, že tak dlouho tolik žen pohromadě ještě nikdy nemlčelo
(diváci museli mít na hlavách klobouky a mlčet)
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Beefate
Příspěvky: 52
Registrován: 10. 9. 2013, 17:16

Re: Divadlo

Příspěvek od Beefate »

Soudné sestry!!!
Toť můj sen... Snad se někdy zadaří :clap:
Jsem Ztracený... Nesmrtelný... Konec Inkarnací... Muž Tisíci Smrtí... Ten Bez Odpočinku...
Jeden Z Mnoha... Ten Jenž Ztratil život... Přinašeč Stínů... Zraněný...
Ten Kterého Drží v zajetí život... Přinášející Mizérii...
...Yemeth...
Wild West

Re: Divadlo

Příspěvek od Wild West »

Soudné sestry je hezké představení. Viděl jsem to už před několika lety.
Pratchettovi se to prý líbilo taky.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Divadlo

Příspěvek od Alef0 »

SS som videl aj ja v Košiciach asi pred 4 rokmi a bolo to milé a veselé.

Aj keď Prečeta nepoznám.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Wild West

Re: Divadlo

Příspěvek od Wild West »

Já Pratchetta taky neznám osobně, ale prý byl na představení v Dlouhé, kam ho vzal Kantůrek.
Takže je to představení schválené nejvyšší autoritou.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Maškaráda se taky povedla, ono je vůbec divadlo v Dlouhé gut.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: Divadlo

Příspěvek od Wild West »

Povzdech Midewiwin patřil asi sem.

Já mám podobných zážitků z poslední doby celou řadu; píšu o tom nerad, protože si připadám jako hipster proti své vůli.

Ale plno slavných představení posledních let jsem viděl a většinou mi připadají neuvěřitelně trapná. Ucpanej systém by Dejvické divadlo a Irvine Welsh už byl nahoře.
Podobný případ Shirley Valentine - nesmírně oceňované představení Simony Stašové. Přehrávání, šmíra, hrůza.
Sluha dvou pánů, Donutil. Úplná katastrofa.
Jakub a jeho pán, Kundera. Strašný.

Pravděpodobně sem nějakým způsobem patří i ten Lev v zimě a Karamazovi, což je v obou případech zfilmované divadlo.

Asi to nemá cenu rozkecávat, vadnej jsem já; komu se líbila jedna z těch věcí, je slušná šance, že ocení i ty ostatní.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Divadlo

Příspěvek od Vallun »

Sluha dvou pánů, Donutil. Úplná katastrofa.
Viděls jsme téměř předně před 11 lety a bylo to super, kdys to viděl Ty?

Stašovou (a Janžurovou) rovněž nesnáším a jejich oblíbenost nechápu...speciálně Janžurka mi v některých případech přijde, že se soustředí na hereckou techniku a nikoliv na samotné hraní:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů