[Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Vampire, Werewolf, Mage a jiné hry ze Světa temnot.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

[Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Bifi »

Vie niekto poradiť, kde by som sa dočítal o tom, ako sú v DA upíri integrovaní do ľudskej spoločnosti, resp. ako súvisí upírska a ľudská spoločnosť?

Môj dojem z príručiek je totižto podobný ako z ADnD: Na jednej strane je relatívne podrobne popísané historické prostredie bez upírov - teda ako v tom období stredoveku vyzeral život smrteľníkov, a na druhej strane je dosť abstraktne opísaná upírska spoločnosť - klany, hierarchia a pod. Avšak nevidím tie väzby!

Kde vlastne fyzicky žijú upíri? Ako fungujú, keď ľudia normálne líhajú so západom slnka a vstávajú pred úsvitom a vládne totálna poverčivosť a strach? Ako súvisí postavenie v upírskej spoločnosti s postavením v smrteľníckej spoločnosti? Ako upíri cestujú či komunikujú? Ako sa po staní sa upírom mení spôsob "života"?

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Peekay »

Co si spominam, tak v tomto ohlade boli dost zasadnymi priruckami Three Pillars a do mensej miery (focus na rytierstvo, resp. slachtu) Ashen Knight.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Bifi »

Dík za odporúčania. V Three Pillars som zatiaľ prečítal prvú časť, o šľachte, a tam som nič zaujímavé nenašiel. Mám ale pocit, že to možno neskôr bude lepšie, keďže každú časť písal iný autor.

Tú druhú skúsim vycheckovať. Ešte mi napadá Ashen Cults a Ashen Thief, Liege, Lord & Lackey, DA Companion, z novšej edície Spoils of War a Right of Princes. Ashen Cults som listoval, Companion mám. Musím pozrieť znova, lebo už si nepamätám, či tam bolo niečo užitočné.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Markus »

Peekay, care to elaborate? Já ty příručky nemám, ani je číst nebudu, ale tohle mě docela zajímá.

Nežádám dlouhé traktáty. Dva, tři stručné odstavce mi bohatě stačí. Díky moc.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Bifi »

Dám príklad z Three Pillars, kapitola "Those Who Pray" (prečítal som zatiaľ asi polovicu):

- Je tam celkom dôkladne opísaná štruktúra a praktiky Cirkvi a jej história, rovnako ako nedávne vývojové premeny.

- Na druhú stranu sú tam spomínané jednotlivé klany - že napr. Brujah chcú chrániť Cirkev od vplyvu upírov, aj keď ich zaujíma jej poznanie, že Toreador si nedávno posilnili pozíciu v Cirkvi a tak. (Táto klanová stereotypizácia sa mi nepáči, omnoho pravdepodobnejšie mi príde, že sa vytvoria rôzne záujmové skupiny, ktorých členstvo ide krížom cez klany - a kvôli absolútne centrálnej pozícii Cirkvi v stredovekej spoločnosti si viem ľahko predstaviť, že sa vyprofiluje nová štruktúra upírskej spoločnosti okolo tejto témy, čosi ako pre-Camarilla/Sabbat.)

- Ohľadne interakcie upírov a Cirkvi sa spomína: Na úsvite kresťanstva, keď sa ešte kresťania skrývali v katakombách, vytvárali si jednotliví upíri vydávajúci sa za kňazov kulty zo smrteľníkov (kresťanstvo by asi vyzeralo trochu inak, ak by boli úspešní, ale nechajme to tak). Mnoho upírov sa stále vydáva za kňazov či žijú v kláštoroch a na farách, ale pod vplyvom cirkevného obrodenia je viac pravej viery a majú to čoraz ťažšie, mnohí to museli vzdať. V časti o kňazoch je napísané, že upír asi veľmi nemôže byť kňazom, keďže omše a ďalšie povinnosti sa odohrávajú za dňa (čo je snáď jasné, a protiklad s predchádzajúcou vetou). Takisto ak sa vydá na púť, asi veľmi nemôže cestovať v noci a ráno prichádzať do hostinca (strach a poverčivosť), takže potrebuje ghúlov a spojencov, ktorí jeho telo prenášajú.

- Ešte v časti o šľachte sa spomína, že upíri, ktorí boli za života vojvodcami či rytiermi, sú totálne frustrovaní, že sa už nemôžu zúčastňovať vojenských ťažení (kto bojuje za tmy s výnimkou nejakého obliehania či drancovania, ktoré sa pretiahne do noci? tiež skúste v noci popohnať koňa čo len po relatívne rovnej ceste a zláme si nohy - čo platí aj pre cestovanie v noci, nielen boj). (Načo je potom tá štylizácia upírov ako rytierov a templárov?)

Mám pocit, že tá centrálna otázka ako je vôbec možné "spolužitie" upíra so smrteľníckou spoločnosťou (tak, že je do nej nejako začlenený - ako kňaz, šľachtic či nejaká osoba s autoritou) je totálne, až absurdne, obchádzaná. Potreboval by som príručku s nejakými stratégiami prežitia - napr. mobilný upír, ktorý často mení pôsobisko; upír žijúci na okraji ľudskej spoločnosti v divočine; upír, ktorý si okolo seba buduje kult uctievačov; upír, ktorý predstiera, že ešte stále je živý smrteľník a tak.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
lev
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 12. 2006, 13:16
Bydliště: Bratislava

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od lev »

V Transylvania Chronicles sa napr. často rieši prevoz upírov v krytých vozoch, ktoré vedú ghoulovia. Pri súmraku sa priblížia k mestu, kde sa upíri preberú (keby ghoulovia išli s vozmi priamo do mesta, mohli by riskovať prehliadku na clo a podobne) a tesne pred uzavretím mesta na noc sa dostanú dnu.

Hodne sa tam rozoberajú aj nástrahy cestovania (hlavne prepadnutia cez deň, obľúbená taktika eliminovania protivníka).

Viacero vecí sa inak nerozoberá priamo, ale na konkretných postavách. Celkovo mám dojem, že Vampire je primárne písaný pre čerstvo embrejsnuté postavy, ktoré musia odhaľovať spôsoby prežitia a vyrovnávať sa s nimi postupne (čo má byť myslím, súčasťou prekliatia).

Mám pocit, že tá centrálna otázka ako je vôbec možné "spolužitie" upíra so smrteľníckou spoločnosťou (tak, že je do nej nejako začlenený - ako kňaz, šľachtic či nejaká osoba s autoritou) je totálne, až absurdne, obchádzaná.
Myslím, že momentom embrejsu sa upír jednoducho musí (fyzicky) vzdať svojho začlenenia, v stredovekej spoločnosti tak ako je vykreslená v Dark Ages to až na pár výnimiek inak nepôjde. Pokiaľ však bol napr. šlachtic, stále disponuje množstvom majetku a privilégií, s ktorými môže z tieňov operovať. Tiež si myslím, že v takýchto prípadoch (vyššia vrstva) sú ghoulovia absolútne nevyhnutní.
Hrám: The Shadow of Yesterday, Vampire: the Masquerade, Příběhy Impéria
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Peekay »

Markus píše:Peekay, care to elaborate?
Ashen Knighta som cital strasne davno, pamatam si len ze sa to tam riesilo (detaily ani uroven spracovania si nevybavujem). Zhodou okolnosti som si ale tu knizku kupil zrovna minuly tyzden, takze by mal kazdym dnom prist postou - ked dorazi, prebehnem si ju a zodpoviem.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Bifi »

Lev: Hej, ghúlov ako nevyhnutných spomína aj Three Pillars. A myšlienka, že nachádzanie spôsobov "neživota" je súčasťou hry, sa mi celkom páči. (Len to je možno málo zdôraznené pri tvorbe postavy.)

Akurát ma prekvapuje, že tri štvrtiny materiálu a obrázkov v základnej príručke podporujú ideu, že upíri sú mnísi, kňazi, šľachtici, rytieri, templári, jazdci, dvorné dámy a neviem čo - a pritom to veľmi nejde. Že upíri, keďže už nemôžu byť plnou súčasťou ľudskej spoločnosti, majú nejakú paralelnú spoločnosť, je jasné. Aj to, že bude nejako odlišná od ľudskej spoločnosti a zároveň jej podobná, je tiež jasné. Akurát mi nie sú jasné tie prieniky medzi týmito dvoma spoločnosťami, keďže žijú na tých istých miestach a upíri skryte prazitujú na ľudskej spoločnosti. Asi to potrebujem v konkrétnejších detailoch (haveny, ghúlovia, komunikácia, cestovanie*, zdroje, status a tak).

_________
* Ako napríklad ten Tvoj postreh s krytými vozmi a vstupom do mesta.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Jezevec
Vypravěč
Příspěvky: 694
Registrován: 3. 7. 2006, 07:26
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Hľadám pomoc] Ako žijú upíri v Dark Ages?

Příspěvek od Jezevec »

Liege, Lord and Lackey - tam je tohle všechno popsané. Přesně to, jak se upíři schovávají, jak je přes den musí ghoulové krýt a jak je důležité soužití mezi lidmi a upíry.
Zamčeno

Zpět na „World of Darkness“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti