Stereotypy ve VtM a VtR

Vampire, Werewolf, Mage a jiné hry ze Světa temnot.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od smrq »

vsetci Cesi sveta musia mat v ruke polliter piva a velke pandero a vsetci Slovaci past ovce a sekat valaskami do koliby
copak tohle neni pravda?!? $D

imho to, co popisujes, neni az tak vazne. sam jsem se s timto zjednodusenym pohledem nesetkal nikdy. i v pravidlech je vsude psano, ze vetsina tech a tech dela vetsinou to a to... i hraci to tak presentuji. (aspon ti, co jsem se s nimi potkal.)
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Alef0 »

Tento dojem mam jednak z tej Istroconovskej prednasky (v publiku sedelo viac ludi, co su tuto na RPGfore, ale ti myslim zutekali po dvoch minutach), jednak z debat na LARPistickych forach a z dojmov z ludi, ktorych obcas pocujem rozpravat o WoDe.

Ale samozrejme nehadam sa, mozno mam len smolu na ludi, ktori viac o vampiroch rozpravaju nez hraju.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od smrq »

tezko rict. mozna jsem prave ja mel stesti na ty spravne lidi. s wodem me a nasi skupinu seznamovali predevsim harald s finem. i kdyz vetsinou jen pres net (osobnich setkani bylo jen par), ti co je pamatuji, uznaji,ze lepsi ucitele tezko pohledat.

a o rpg jiz taky spis jen mluvim nez hraju. ach jo... :roll:
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Nossie
Příspěvky: 601
Registrován: 30. 11. 2010, 18:29
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Nossie »

Co jsem zatím měla možnost číst, tak nevím, dle mého to přeci záleží na hráči a na tom jakou postavu si vytvoří, v maškarádě máš určitý obraz klanu, a to dává jakousi základní představu o tom jaká by postava mohla (ne musela být) upíři taky přeci jsou každý jiný, takže podle mě stereotypy jsou všude i v requiemu, kde v klanbookách ti dávají určitou představu o stereotypech každého klanu, ale záleží na každym jak si upří charakter vytvoří. obzvlášt u malkavianů, to že jsou šílení určitě není stereotyp, jelikož šílenství má mnoho podob a určitě se dá využít mnoho způsovu, jak to obzvlášnit, tak, aby se postava i přes jakýsi stereotypní koncept vymykala ''základnímu'' obrázku o klanu. Podle mě hodně záleží taky na minulosti postavy předtím než byla přeměněna. V tom se dá stereotypům hodně vyhnout. V requiemu např. covenanty, každý jedinec má jiný důvod proč si vybral ten a ten konvenant....to dává podle mě větší volnost a kreativitu při tvorbě postavy než byla v masquerade, kde byla prostě camarilla, sabbat a anarchové.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Bajo »

Nossie: Určité máš pravdu v tom, že stereotyp je nějaký fenomén, který se prostě ve společnoti prvidelně vyskytuje a je pravděpodobné, že tomu tak bude i u upírů (a klany budou nejpravděpodobnějším projevem). I v tom, že je volbou hráče, jakou si udělá postavu ( tedy i jak moc stereotypní).
Na druhou stranu je ale nutné si uvědomit, že stereotypy fungují tak, že jim člověk podléhá a mnohdy o tom ani neví. V tomto ohledu zase není na škodu určitá míra osvěty, aby třeba hráči těmto stereotypům nepodléhali nevědomě (potom už záleží na nich, co s tím udělají). Nejzajímavější postavy jsou buď ti, co steretotypy boří a nebo ty, co je smysluplně a dramaticky vystihují (rozhodně ne ty, které je bezmyšlenokovitě napodobují). Když jsem hrál VtM, málo co mě dráždilo více než "Malkavián s tahací kachničkou" apod. klišé :roll: Přitom problém mnohdy opravdu nebyl v tom, že by hráč neměl fantasii, ale že prostě tomu stereotypu nevědomě podlehl, nebo to prostě považoval za očekávaný standart.
Uživatelský avatar
Nossie
Příspěvky: 601
Registrován: 30. 11. 2010, 18:29
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Nossie »

no to určitě, takovýhle malkavian by mi asi taky pil krev :)
jak říkám, pro mě je prostě důležitý pohrát si s detaily, minulostí a vším okolo.
ale podle mě prostě nelze říct, že vtm je víc stereotypní než vtr, záleží na hráči a na jeho způsobu pojetí klanu. Když se chce, tak se dá podle mě vždy stereotypům do určité míry vyhnout :)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2549
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od smrq »

málo co mě dráždilo více než "Malkavián s tahací kachničkou" apod. klišé
problem malkavianu je v tom, ze je hraji normalni lide. je tezke zahrat dobrou dusevni poruchu, kdyz vnitrne nechapete, o co jde. imho.
malkaviani jsou a vzdy byli hrozne obtizni na hrani. hodne lidi si je oblibilo a radi si je berou za postavy, ale ja jsem jeste nikdy nezazil hrace, ktery by svou dusevni poruchou nenarusoval hororovou atmosferu (misto aby ji prohluboval). nebo ji naopak vubec nehral, protoze si vybral nejakou hloupost, ktera se nedala zahrat.
jak říkám, pro mě je prostě důležitý pohrát si s detaily, minulostí a vším okolo.
tohle neni zarukou, ze se hraci povede hrat bud inovativne pojaty stereotyp nebo neco uplne noveho. potreba je na to aktivne myslet i pri hre a najit v povaze postavy par prvku, ktere ji delaji jinou nez ostatni cleny "stereotypu". a tyto prvky pak pravidelne nechat zasahovat do hry.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Nossie
Příspěvky: 601
Registrován: 30. 11. 2010, 18:29
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Nossie »

to tak už bývá, my v rodině mám dušecních poruch nemálo, sama trpím panickou úzkostí, což sice není nijak vážné ale umím se mezi narušené jedince vcítit, jelikož sem kolem nich vyrůstala...matka bere silný antidepresiva a nějaké další prášky na schizofrenii, před dvěmi lety byla hospitalizovaná, jelikož to s ní dál nešlo, babička je zase sociopatka, která ráda manipuluje s lidma a když není po jejím, tak nikdy neuzná svoji chybu a jen pstatní uraží...vůbec nedokáže normálně uvažovat...no moje rodinka je plná takových malkaviánů. které bych klidně předala někomu jinému....
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Jerson »

Když to tak čtu, přijde mi, že někdo ve WoD hraje, zatímco jiní v něm žijí.
Uživatelský avatar
Nossie
Příspěvky: 601
Registrován: 30. 11. 2010, 18:29
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: Stereotypy ve VtM a VtR

Příspěvek od Nossie »

to si říkám často...jen ty nadpřirozený věci mi tam chybí....
Zamčeno

Zpět na „World of Darkness“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů