české vydání základních pravidel

Archivovaná témata z neuskutečněného projektu, jehož cílem bylo změnit tvář CzechDnD.
Zamčeno
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

jen tak mimochodem - nemyslite ze to ze se dnd zacne cesky prodavat a zmizi z webu mu v cechach spis ublizi?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Sosacek píše:jen tak mimochodem - nemyslite ze to ze se dnd zacne cesky prodavat a zmizi z webu mu v cechach spis ublizi?
A nechceš nám říct, co s tím jako máme dělat? IMO prezentovat DnD produktem typu Basic Set není zrovna šťastný nápad. V lepším případě to budou hrát dětičky a když vyrostou přejdou plynule na DrD+. Pokud se podaří dotlačit k vydání PHB, bude situace mnohem optimističtější. Protože i když na netu nemůůžeš zveřejňovat oficiální produkty, vždycky můžeš zveřejňovat spousty těch neoficiálních... $:)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

ja to vim. jenom jsem vas na to upozornoval.

mozna by nebylo spatny davat k papirovymu basic setu treba ten elektronickej, kdyz uz to nekdo prepsal do pocitace? tim se sice muze stat ze to nekdo zverejni (coz by nemel), ale zase to malicko zvysi komfort uzivani, protoze trebe fulltextovy vyhledavani se v papirovy knize dela dost blbe :)
But nobody came.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Nepujde.

Panove laskave si uvedomte ze WOTC si plne udrzuji kontrolu nad jakymkoliv produktem ktery povoli vydavat. Vim to moc dobre protoze mam cerstve spravy o predani rpavidel na knizni sagu.

WOTC by v zadnem pripade nepovolial vydavat cokoliv v jakekoliv elektronicke podobe mimo jim schvalenych ESD!!!!! Tusim ted tak vysly Champions of Ruin.

Muzu vam rict ze jednani o dotisku Dragonlance Kronik bylo nekolikamesicni protoze se musela uzavrit zcela nova smlouva protoze WOTC nedovolilo vydat knihy ve starem designu, ale museli vyjit v novem. A predavani rpav trvá co ja vím od minulého srpna.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tak. Dneska mi přišel Basic set od Blackfiru, takže se pouštím do korektur. Nakonec to tedy vypadá, že české DnD bude používat překladový klíč CzechDnD.

Ozval se mi také Sebastian Chum, člověk, který to celé přeložil. Pánové, popel na hlavu, protože jsme na něj úplně zapomněli a komunikovali jsme s Blackfirem, zatímco jeho jsme odšťouchli stranou. Napsal jsem mu tenhle mail:
Zdravíčko,

(Nevím, jestli si máme tykat nebo vykat, takže prozatím zvolím vykání. Pro příště navrhuji tykání, pokud vám to nevadí, přijde mi osobnější.)

Ano, skutečně jsem jedním ze dvou lidí, kteří pro Blackfure dělají korektury vašeho překladu. Jenom chci podoknout, že nejde ani tak o betatest, jako právě o ty korektury. Možná je to slovíčkaření, ale každopádně je to výstižnejší.

Ze všeho nejdřív bych rád podotknul, že necheme nijak znevažovat váš překlad. Ten překlad je dobrý, o tom není pochyb. Není však dokonalý, a to je proč na něm provádíme korektury. Nechceme nijak znevážit vaše dílo, pouze jej vylepšit - jsme jednoduše fandové DnD a rádi bychom, aby oficiální české vydání bylo co možná nejkavitnější.

Kdo vlastně jsou ti "my", o kterých pořád mluvím? Mám na mysli komunitu lidí kolem www.czechdnd.cz (a především kolem fóra rpgrpgforum.cz). Jsme fandové DnD, již několik let tuto hru překládáme a když jsme se doslechli, že se DnD bude vydávat i u nás, kontaktovali jsem Blackfire a nabídli mu spolupráci.

Možná se cítíte trochu ublíženě kvůli tomu, že jsme navázali spolupráci s Blackfirem, aniž bychom předtím nějak kontaktovali vás. Teprve teď mi došlo, že to nebyl zrovna košér jednání, a rád bych se za celé CzechDnD omluvil. Nebylo to myšleno nijak zle, akorát jsme na to zkrátka nemysleli.

Ale teď k věci - co vlastně na vašem překladu upravujeme a proč to upravujeme.

Korektury máme na starost já a Honza Pleskač (jpleskac@volny.cz). Zaprvé, děláme češtinářské korektury. Snad se shodneme na tom, že ty jsou potřeba. Ne že by váš překlad byl nějaký špatný, ale chybky se v něm přeci jen najdou. Oficiální produkt by samozřejmě měl být bez chyb. Troufám si říct, že češtinářské korektury zvládneme celkem bravurně - například já mám za sebou korektorské kurzy na Katedře mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity. Ale na rovinu řečeno - s češtinou by si Blackfire poradil i bez naší pomoci. Důvod, proč jsme se začali angažovat, byl jiný.

Tím důvodem byly překladové klíče, překladová terminologie, české ekvivalenty - zkrátka to, jak se ta který pojem přeloží do češtiny. My - lidé kolem CzechDnD - již několik let pracujeme na "neoficiálních" překladech různých příruček DnD. Časem, když překládaných věcí bylo stále více a více, jsme zjistili, že je nutné vytvořit nějaký překladový klíč - jakýsi "slovníček pojmů," který překladatelům bude říkat, jak mají co přeložit (například, že Strength bude pokaždé síla, že orc se bue překládat jako orc, ne jako skřet, atd...). Klíč byl nutný, protože jenom tak se dalo zajistit, že překlady budou používat jednotnou terminologii a nebudou se navzájem tlouct.

Na tvorbě a vymýšlení klíče se pracovalo několik let - a to nepřeháním. Všechno probíhalo formou veřejné diskuze, kde každý mohl sdělit svůj názor. Důsledkem toho se tvorby klíče účastnili desítky lidí, a to nejen ostřílených hráčů DnD, ale často i "odborníků" přes historii, středověké zbraně, atd. Snažili jsme se pracovat co nejdůkladněji a pro jeden každý pojem přijít s tím opravdu nejlepším českým ekvivalentem. Pojmy historické byly ještě celkem jednoduché - stačilo provést patřičný průzkum a hned na povrch vyplouvaly správně překlady zbraní, zbrojí, atp. Horší byly pojmy herní, které jsou čistě subjektivní. Mnohdy se objevovaly různé názory, vedly se sáhodlouhé hádky a diskuze, ale nakonec se vždy došlo k nějakému řešení. Koneckonců, proč to komplikovaně popisovat, když se stačí podívat na RPGfórum (http://rpgrpgforum.cz). Většina starých diskuzí už byla smazána, ale stále ještě se tam nějaké najdou.

A tak nakonec, po několika letech, vznikl klíč, o kterém jsme přesvědčeni, že je tak nejdůkladněji vytvořený, jak jen to šlo. Podílely se na něm desítky zkušených hráčů a fandů DnD. Desítky hráčů znamená desítky názorů, z nichž se vybíraly ty nejvhodnější. Zkoumali jsme historické prameny. Dokonce jsme si mohli dovolit vytvářet klíč i s ohledem na jiné produkty pro DnD. V současné době má tedy klíč kolem 8000 hesel a zahrnuje nejen pojmy ze základní herní sady, ale i z rozšiřujících příruček a různých herních světů - a to prosím tak, aby si navzájem odpovídaly a nebyly v konfliktu. K nahlédutí je na webové adrese http://dnd.panthernet.cz/key/key.php

Jsme na ten klíč pyšní.

Snažili jsme se nějak sjednotit veškerou překladovou scénu DnD. V tuto chvíli všechny překlady (i když neoficiální a fandovské) jedou právě podle tohoto klíče. Dokonce i překladatelé PC her (konkrétně Adam Rambousek - Baldur's Gate, Icewind Dale, Newerwinder Nights) slíbili, že se budou tohoto klíče držet, i když si ponechají pár pojmů ze svých starších překladů.

Když jsme se dozvěděli, že se chystá české vydání DnD, napadly nás dvě věci:
1) Bylo by skvělé, kdyby i oficiální překlad používal jednotný klíč
2) Určitě to bude překládat někdo, kdo DnD v životě neviděl, a strašně to sprasí.

Takže jsme kontaktovali Blackfire a nabídli jim svou spolupráci. Po shlédnutí vašeho překladu musím uznat, že jste nic nesprasil, v DnD se určitě vyznáte a překládat taky umíte. Omlouvám se za naše předčasné pesimistické odhady ;)
Každopádně vaše terminologie se v mnohém liší od té naší, a tak jsme Blackfiru nabídli svůj klíč. Momentálně pracujeme na předělání vašeho překladu tak, aby odpovídal "jednotnému" překladovému klíči CzechDnD.
Důvod je prostý, nebudu nic zastírat - zkrátka jsme přesvědčeni, že ten náš klíč je kvalitnější (nezlobte se prosím, i když to zní trochu sobecky), protože za ním stojí dlouhodobá práce mnoha lidí, historické "výzkumy" a ohlížení se na další produkty DnD.

Ještě jednou se omlouvám za to, že jsme napřed nekontaktovali vás a nedohodli se s vámi. Doufám, že se na nás za to nezlobíte.

Naším přáním je, aby české DnD bylo co nejkvalitnější. Věříme, že překladový klíč CzechDnD tomu může hodně napomoci. Jak už jsem řekl - nesnažíme se nijak znehodnocovat vaše dílo, a byl bych nerad, kdybyste si to tak bral. Jsme jenom fandové DnD a chceme, aby "naše hra" byla co nejlepší. Korekturami chceme pomoci DnD, nikoliv vlastní kapse - důkazem budiž cena, na které jsme se s Blackfirem dohodli, a která je spíše symbolická - 20 Kč za stránku. Peníze nepůjdou do kapes korektorů, ale na konto stránek CzechDnD, které bychom rádi přebudovali na jakousi "centrálu" všech českých a slovenských fandů DnD.

Doufám, že se mi podařilo vysvětlil vám, co nás ke korekturám vašeho překladu vedlo, a věřím, že mezi námi nevznikne žádná nevraživost.
Komunita lidí kolem CzechDnD je otevřená, svůj názor může vyslovit každý, takže dovolte, abych vás pozval na RPG fórum (http://rpgforum.cz).

Přeji příjemný den.

S pozdravem,

Jiří "Markus" Petrů
Takže uvidíme, třeba se tady Sebastian sám objeví.
Ačkoliv dělám korektury, mám takový zlozvik, že svoje vlastní maily nejdřív odesílám, a teprve poté kontroluji.
Takže bych se rád omluvil za všechny překlepy, které se mi podařilo stvořit. Obzvláštně tenhle je kvalitní:

"Důvod je prostý, nebudu nic zasírat"
Nejenže nebudu nic zasírat, ale ani zastírat ;)

Pardon.

Ještě jednou přeju krásný den,

Jiří "Markus" Petrů
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jinak mi přijde, že v tomto tématu už není skoro co řešit.

S Rytířem vás budeme pravidelně informovat, jak se věci s Basic setem mají. Pokud k tomu chcete co říct, tak máte prostor.

Jinak zakládám vlastní téma "Spolupráce s Blackfirem", kde se budou řešit ostatní věci, například propagace DnD. Začíná toho být moc na to, aby se to vešlo do jednoho tématu.
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Basic Set už dorazil i mě (Markus ho prej dostal ještě přede mnou, tsss) :)), takže se do toho dávám. Jsem rád, že sme se domluvili se Sebastianem - jsem zvědav, kdy se tu objeví? Budem se těšit! Tvořivých nadšenců není nikdy dost :)
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Pozdrav

Příspěvek od SEB »

Zdravím vás,

jsem rád že se moje práce dostala do tak citlivých rukou:-). Rád bych projektu nabídl další spolupráci...

Poud jsem správně pochopil, o překlad a korektury je už postaráno... chybí tedy propagace.

Pro Blackfire už teď píšu články (takže na hraj.cz se něco objeví), můžu prodrat velký článek i na fantasyplanet.cz, cernyrytir.cz, fantasy.cz a možná i do Pevnosti nebo ABC... do všech už jsem něco psal a neměl by to být problém.
Reklama na CDnD přímo do krabice BS je super nápad - snad vyjde.

Největší šanci na propagaci přímo hraním vidím na conech - teď zrovna na gameConu a Avalconu. tam budu mít pár přednášek o d20 Systému (jinak dělám už tři roky roleplaying workshop na Pragoconech) a novém WoD.
Na Conech nehrozí že DnD BS dostane punc dětské stolní hry, protože se tam pohybují jedinci se hrou již obeznámení.

Basic Set by pak mohl tvořit základ rozvíjející se propojující komunity, která tu jž byla zmíněna a která snad odstartuje společně s novým czechdnd.cz

Snad jsem nějak pomohl a moje nabídka spolupráce bude využita...

Mějte se super,
Sebastian Chum
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdrav

Příspěvek od crowen »

SEB píše:Zdravím vás,

jsem rád že se moje práce dostala do tak citlivých rukou:-). Rád bych projektu nabídl další spolupráci...

Poud jsem správně pochopil, o překlad a korektury je už postaráno... chybí tedy propagace.

Pro Blackfire už teď píšu články (takže na hraj.cz se něco objeví), můžu prodrat velký článek i na fantasyplanet.cz, cernyrytir.cz, fantasy.cz a možná i do Pevnosti nebo ABC... do všech už jsem něco psal a neměl by to být problém.
Reklama na CDnD přímo do krabice BS je super nápad - snad vyjde.

Největší šanci na propagaci přímo hraním vidím na conech - teď zrovna na gameConu a Avalconu. tam budu mít pár přednášek o d20 Systému (jinak dělám už tři roky roleplaying workshop na Pragoconech) a novém WoD.
Na Conech nehrozí že DnD BS dostane punc dětské stolní hry, protože se tam pohybují jedinci se hrou již obeznámení.

Basic Set by pak mohl tvořit základ rozvíjející se propojující komunity, která tu jž byla zmíněna a která snad odstartuje společně s novým czechdnd.cz

Snad jsem nějak pomohl a moje nabídka spolupráce bude využita...

Mějte se super,
Sebastian Chum
Ak by si mal zaujem, clanky mozes uverejnit aj na blog.rpg.sk
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozdrav

Příspěvek od Alnag »

SEB píše:Zdravím vás,

jsem rád že se moje práce dostala do tak citlivých rukou:-). Rád bych projektu nabídl další spolupráci...

Poud jsem správně pochopil, o překlad a korektury je už postaráno... chybí tedy propagace.

Pro Blackfire už teď píšu články (takže na hraj.cz se něco objeví), můžu prodrat velký článek i na fantasyplanet.cz, cernyrytir.cz, fantasy.cz a možná i do Pevnosti nebo ABC... do všech už jsem něco psal a neměl by to být problém.
Reklama na CDnD přímo do krabice BS je super nápad - snad vyjde.

Největší šanci na propagaci přímo hraním vidím na conech - teď zrovna na gameConu a Avalconu. tam budu mít pár přednášek o d20 Systému (jinak dělám už tři roky roleplaying workshop na Pragoconech) a novém WoD.
Na Conech nehrozí že DnD BS dostane punc dětské stolní hry, protože se tam pohybují jedinci se hrou již obeznámení.

Basic Set by pak mohl tvořit základ rozvíjející se propojující komunity, která tu jž byla zmíněna a která snad odstartuje společně s novým czechdnd.cz

Snad jsem nějak pomohl a moje nabídka spolupráce bude využita...

Mějte se super,
Sebastian Chum
Ahoj, ale jo... plánujeme nabídnout propagaci hlavně formou nějakých promo na Conech, pokud budou další síly, určitě se budou hodit. Jestli chceš, můžeš jít na jednání o propagaci Basic setu taky... bude to zřejmě 4. 7. (uvidíme). $:)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Cony...

Příspěvek od SEB »

Zdar,

bohužel co se týče 4.7. tak bych se rád účastnil, ale bohužel jsem 1. až 10. na Avalconu...

Jinak nabídka platí, pokud se ozvete tak se rád připojím.

S.Chum
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Včera jsem dodělal korektury BS, části pro hráče.
A jak tu byla nahlas vedena lehká polemika o tom, zda má či nemá tahle krabka naději na úspěch, tak za sebe bych rád řekl, že má! :))
Je to dobře udělaný, pravidla jednoduchá a přitom ještě/už d20 (pravda, jednoznačně navádějící k systému hraní v podzemí, od místnosti k místnosti - ale popravdě, kdopa z nás začínal jinak? A jak se na to vzpomíná!) :)
Navíc jsou tam prima mapy a figurky, co hodně pomůžou s atmosférou i začátečníkům v hraní...
A je to taky bezvadný jako nástřel, jak vlastně vypadají core pravidla. Jsem vážně zvědavej na realitu, já si ale myslím, že to docela pojede, žádnej krach to nebude.

Svoje opravy jsem poslal Markusovi, ať to po mě ještě prolítne. A čekám na jeho půlku ;o) No a pak už to můžem poslat zpátky BF s tím, že je to úplně perfektní!
:))
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Rytíř: Přesně, vydání Basic Set D&D je obchodně velmi chytrý tah, také to tak cítím. Pravidla + figurky v krabici = kompaktní sestava podobající se náročnější společenské hře, proto vhodná do každého hračkářství a marketu. Pokud by chtěli něco podobného udělat se základním D&D, museli by jít do něčeho jako dárkové balení v krabici všech třech core rulebooks, což je cenově někde jinde než 800,- Kč za Basic set.
Uvedení Basic Setu je navíc chytrý tah pro BF v tom, že to přivede část zákazníků k D&D Miniatures (IMHO víc než ke klasickému D&D).
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Rytíři, a kdo překládá ty části, které z toho chybí? Markus nebo ty...
Jo, taky si pořád víc a víc říkám, že to není marný obchodní tah. Pokud by hodně lidí začalo hrát miniatury tak by to nebylo špatné, protože od toho je taky krůček k DnDčku. Neví jestli jste to někdo viděl, ale to je taky takový preDnD marketing pro mladší a materiálněji založené jedince. $;)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Alnag: Tak, tak, miniatury vůbec nejsou špatné pro mladší začínající. D&D v tom není samo, třeba k pen&paper RPG Vampires od White Wolfa existuje něco obdobného - karetní hra V:TES. A funguje to: sám jsem začínal na V:TES a pak si koupil pen&paper Vampires (ovšem nakonec prodal, protože už u karet na mě to depresivní prostředí moc dobře nepůsobilo a rulebook mě dorazil, ale to je už jiná kapitola :) ) P.S.: Vlastně i AD&D mělo kdysi kartičky (ale ne moc úspěšné, slabý hrací systém).
Zamčeno

Zpět na „CzechDnD Reloaded“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti