d20.cz a reloaded

Témata ze staré moderátorské sekce, poprvé uveřejněna a vypuštěna na světlo světa.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

d20.cz a reloaded

Příspěvek od Alnag »

Takže jak vypadá projekt www.d20.cz se můžete všichni podívat. Na rozdíl od reloaded je funkční a vypadá to, že funkční i bude. Otázka zní co s reloaded. A se starými stránky na reloaded. Pokud není zájem v projektu reloaded pokračovat (což jak to tak pozoruji asi fakt není) navrhuji to co už tady na fóru párkrát padlo - tedy přesunout články z reloaded na d20.

Takže co vy na to?
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Včera jsem projížděl d20.cz a přemýšlel jsem nad tím samým. Reloaded... no, Reloaded je. Ale nejsou lidi, kteří by ho dělali. A především není nadšení, které by to lidi hnalo. D20 nadšení má, což je super. Fandím vám :wink:

OK, ale co CzechDnD? Jak jste asi postřehli, provádím obrodu fóra. Chtěl bych na fórum dotáhnout i veškerou tvorbu - od článků, přes nová dobrodružství až po překlady.

Z čehož vyplívá otázka: Nebude se fórum tlouct s d20? To bych nerad a právě nad tím jsem včera přemýšlel.

Co nechat všechny články jenom na d20? Bohužel to nejde... Fórum má být zcela otevřené - poslat může kdokoliv kdykoliv cokoliv (a má okamžitý feedback), čehož se na d20 ani při nejlepší vůli nedocílí. Na d20 si ty články sami vybíráte a korigujete, tady bych nechtěl mít žádná větší omezení. Navíc na fórum můžou lidi psát i o jiných systémech než o DnD a už jen proto bych tu sekci "Články" rád viděl.

Takže: jak to udělat, aby články byli i tady i na d20, ale netloukly se? No... V první řadě do sekce články hodím velký odkaz na d20 ("Tady je spousta výborných článků). Tím se zaručí, že vás lidi nepřehlídnou. Dál bych nechal na lidech samotných, kam ty články pošlou. d20 můžeme pojmout jako "the best of".
- Když někdo pošle článek na d20, buď ho zveřejníte, a nebo ne ("Sorry, na stránky tě nedáme, ale klidně to pošli na fórum")
- Když uvídíte na fóru dobrý článek, můžete kontaktovat autora a zeptat se, jestli to nemůžete dát i na d20
- Články netýkající se d20 jsou na fóru.

Myšlenka je asi taková - fórum je otevřené. Je pro lidi, kteří nemají vlastní stránky, nemají kam posílat své články, nebo je nikam posílat nechtějí. Fórum je od toho, aby měli aspoň nějaké místo, kam je poslat. Není od toho, aby konkurovalo "specializovaným" projektům.

Huf... Snad jsem to podal nějak pochopitelně. Kdyžtak upřesním.

A teď konkrétně:
Články z Reloaded: Vezměte si z toho, co chcete. Zbytek dáme sem. Jenom mi prosím někdo sepište, co dáváte na d20 a co je třeba dát na fórum. Abych to potom nemusel sám dohledávat :wink:
Totéž platí pro herní materiály (tady pro ně bude vyhrazená sekce).

Nakonec překlady:
Zdá se mi to, nebo z d20 překlady zmizely? (nebo jenom blbě hledám). Chtěl bych, aby nově byl na fóru KAŽDÝ překlad. Co knížka, to vlastní téma (topic) s informacema, downloadem a případnou diskuzí. Jestli nechcete mít překlady na d20, s radostí je uvítám tady na fóru.
A jestli na d20 překlady budou, s dovolením na ně budu z fóra alespoň odkazovat.
(Např... Sekce Překlady - Téma Sword and Fist - Odkaz na d20).
V obou případech je k překladu připojena i diskuze.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Překlady na d20 budou přístupné poté co odsouhlasíš čestné prohlášení, že vlastníš originální příručku a nebudeš to šířit třetí straně. Tahle funkce se zatím implementuje, takže v tuto chvíli je na d20 jen volně šiřitelné SRD.

Pokud chceš mít na fóru překlady je to tvoje věc. Ale po kauze Harry Potter mi už veřejné šíření překladů nepřipadá tak zábavné.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Alnag píše:Překlady na d20 budou přístupné poté co odsouhlasíš čestné prohlášení, že vlastníš originální příručku a nebudeš to šířit třetí straně. Tahle funkce se zatím implementuje, takže v tuto chvíli je na d20 jen volně šiřitelné SRD.

Pokud chceš mít na fóru překlady je to tvoje věc. Ale po kauze Harry Potter mi už veřejné šíření překladů nepřipadá tak zábavné.
Jak to bude s preklady clanku z Wizardich stranek a podobne? Bude potreba svoleni autora clanku, nebo wizardu atd... ?
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

pokud dostaneme svolení k publikaci od autora nebo WotC (v tom druhém případě dost pochybuju) tak je budeme publikovat. Nicméně překlad článku volně šířeného na netu myslím nepředstavuje hmotnou škodu pro nikoho a my na tom nevyděláváme. Zatímco překlad pravidel by se tak mohl vykládat. Takže to je o dost komplikovanější situace. Každopádně při překladu čehokoliv by měl být souhlas autora samozřejmostí.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Alnag píše:pokud dostaneme svolení k publikaci od autora nebo WotC (v tom druhém případě dost pochybuju) tak je budeme publikovat. Nicméně překlad článku volně šířeného na netu myslím nepředstavuje hmotnou škodu pro nikoho a my na tom nevyděláváme. Zatímco překlad pravidel by se tak mohl vykládat. Takže to je o dost komplikovanější situace. Každopádně při překladu čehokoliv by měl být souhlas autora samozřejmostí.
Ouki douki, ja totiz mam nekolik uz prelozenych clanku, s jejich publikaci jsem cekal na nove upgradovane forum, ale soupnu je k vam, jestli tedy muzu...
BTW: nefunguje vam odkaz v sekci Pomucky a udelatka ->Generator mest
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ad Překlady - Samozřejmě, pokud nechcete dávat své překlady na fórum, nutit vás nemůžu. Ale můžu na vás aspoň uvést odkaz, ne?

BTW, krása fóra spočívá v tom, že fórum a jeho provozovatelé nejsou zodpovědní za to, co jednotliví uživatelé napíší ve svých příspěvcích (a jaké odkazy uvedou). Chápete, na co tím narážím? :wink:
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Markus píše:Ad Překlady - Samozřejmě, pokud nechcete dávat své překlady na fórum, nutit vás nemůžu. Ale můžu na vás aspoň uvést odkaz, ne?

BTW, krása fóra spočívá v tom, že fórum a jeho provozovatelé nejsou zodpovědní za to, co jednotliví uživatelé napíší ve svých příspěvcích (a jaké odkazy uvedou). Chápete, na co tím narážím? :wink:
To si myslíš ty. Ovšem v kauze HP byl na té stránce zveřejněn jenom odkaz a její majitel je teď stejně ob den na policii. Takže chápeš na co tím narážím. I když to třeba není trestné můžou ti udělat ze života peklo.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Alnag píše:To si myslíš ty. Ovšem v kauze HP byl na té stránce zveřejněn jenom odkaz a její majitel je teď stejně ob den na policii. Takže chápeš na co tím narážím. I když to třeba není trestné můžou ti udělat ze života peklo.
V kauze HP, ale nešlo o fórum, nýbrž o stránky. Provozovatel fóra ale není zodpovědný za to, co píšou jednotliví uživatelé. Dokonce to stojí v podmínkách užívání fóra, které jsme všichni odsouhlasili při registraci $D
Ačkoliv se administrátoři a moderátoři tohoto fóra pokusí odstranit nebo upravit jakýkoliv všeobecně nežádoucí materiál tak rychle jak jen to je možné, je nemožné prohlédnou každý příspěvek. Proto vemte na vědomí, že všechny příspěvky do tohoto fóra vyjadřují pohledy a názory autora příspěvku a ne administrátorů, moderátorů a webmastera (mimo příspěvky od těchto lidí) a proto za ně nemohou být zodpovědní.

Souhlasíte s tím, že nebudete posílat žádné hanlivé, neslušné, vulgární, nenávistné, zastrašující, sexuálně orientované nebo jiné materiály, které mohou porušovat zákony. Posílání takových materiálů vám může přivodit okamžité a permanentní vyhoštění z fóra (a váš ISP bude o vaší činnosti informován). IP adresa všech příspěvků je zaznamenávána pro případ potřeby vynucení těchto podmínek. Souhlasíte, že Crew, administrátor a moderátoři tohoto fóra mají právo odstranit, upravit, přesunout nebo ukončit jakékoliv téma kdykoliv zjistí že odporuje těmto podmínkám. Jako uživatel souhlasíte, že jakékoliv informace které vložíte budou uloženy v databázi. Dokud nebudou tyto informace prozrazeny třetí straně bez vašeho svolení nemohou být webmaster, administrátor a moderátoři činěni zodpovědnými za jakékoliv hackerské pokusy které mohou vést k tomu, že data budou kompromitována.

Systém tohoto fóra používá cookies k ukládání informací na vašem počítači. Tato cookies neobsahují žádné informace, které jste vložil, slouží jen ke zvýšení vašeho pohodlí při prohlížení. E-mailová adresa je používána jen pro potvrzení vašich registračních detailů a hesla (a pro posláni nového hesla, pokud jste zapomněl aktuální).

Kliknutím na Registraci níže souhlasíte být vázaný těmito podmínkami.
Jinými slovy - každý zodpovědný za vlastní hlavu, fórum je v tom nevinně.



A napadlo mě ještě jedno rešení: na fórum budou odkazy na překlady, ale ne přímo na download. Odkáže tě to na stránku, kde budeš muset před samotným stažením překladu odsouhlasit, že jsi majitelem té které příručky... a dál už to znáte. Prostě Fórum > Odkaz > Musíš potvrdit podmínky > Pak teprv download.

Mimochodem, jseš si jistej tím, že takhle se to dá vyřešit? Jsem trochu nedůvěřivej a nechce se mi věřit, že pouhý uživatelův souhlas ("Ano, jsem majitelem příručky. Ano, beru zodpovědnost na sebe") tě zprošťuje zodpovědnosti. Nevím, jenom se ptám...
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Ohledně odpovědnosti nemáš, obávám se, Markusi úplnou pravdu...
Četl jsem zákon č. 480 z července 2004 (resp. jeho úpravu). Ten se věnuje službám informačních společností, zejména teda klasickým poskytovatelům web prostoru, ale vlastně všem, kdo nějak umožňují šířit veřejně info.

Jako takovýto poskytovatel nejsi za obsah na svých prostorách odpovědný jen v tom případě, že jsi o závadných info nevěděl nebo když jsi udělal všechno pro to, aby tam nebylo nic, co není v souladu se zákonem. Jakmile si něčeho takového všimneš (nebo jsi na to upozorněn), jsi povinen závadný obsah odstranit nebo se vezeš taky.
A když na fóru založíš spešl sekci "Překlady core PHB 3e", nikomu nenamluvíš, žes netušil, co tam je/bude.. :))

Ohledně toho prohlášení si rozhodně jisti nejsme, proto sme to taky ještě neudělali, ale poprosili někoho šikovnějšího, aby na to juknul a řekl nám, jak to vidí.. Jinak já z toho taky zatím vyloženě strach nemám, ale Alnag ano. Ale protože si nejsem jist, jeho strach raději poslouchám.. :)
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Ale jinak díky za souhlas s převodem článků...!
Jejich autorů, které známe, se ještě radši přeptáme, zda s tím souhlasí (spíš aby o tom věděli, zbytek teda převedem rovnou.

Jinak ohledně selekce - no, základ je, aby se ty věci týkaly d20. Fakt nechcem zabíhat jinam, tady dáváme prostor ostatním, fóru a případně novému czechdnd. Ohledně kvality si nejsem jist, zda budem nějako drsný.. zatím neplánujem. Praxe ukáže :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

OK. Ještě jednou k legislativě.

Samotný překládání není trestná činnost. Ty jako uživatel máš plné právo si dílo, které vlastníš, přeložit. V tomhle ohledu zavedení sekce "Překlady" není trestné, dokud v ní ty překlady nebudou. Diskuze o překladech, organizování překladů, to vše je právně v pořádku.

Co v pořádku není, je veřejné publikování 8)

Ale pokud překlady budou "jinde" a ty uvedeš pouze odkaz na tyto stránky (se kterými samozřejmě nemáš nic společného), nedopouštíš se ničeho trestého (za předpokladu, že odkazuješ na stránky, ne na ZIP soubor).
Tak... A nebo se pletu?

--------------

Mimochodem, pořád bych se ničeho nebál. Na CzechDnD už asi 5 let visí spousta překladů, které klidně dohledáš i Googlem 8) Fórum je z tohodle ohledu mnohem bezpečnější.
Kde není žalobce, není soud. Jedna věc je Harry Potter, který je strašně zprofanovaný a má u nás vydavatele (a tomu silně vadí překlad), druhá věc je DnD, o kterým 95% veřejnosti nic neví (99% zákonodárců) a které nemá českého vydavatele. Ale tohle všichni víme, že?

------------

Paradoxně mi přijde, že tou odklikávací licencí, kterou hodláte zavést, si spíš škodíte než pomáháte (*). Protože všichni hráči ví, že překlady jsou nelegální. Ale nehráči to neví!
Když o legalitě neřekneš ani slůvko a držíš to jako veřejný tajemství, pořád je možnost, že náhodného neznalého člověka ani nenapadne, že je to nelegální (vždyť to přeložili a sepsali sami, ne?). Ale když tam napíšeš "stahujete nelegální materiál" tak už to ví každej 8)


(*) Leda by to opravdu fungovalo - to by pak byla jiná.
Šance, že
Rytíř
Příspěvky: 634
Registrován: 28. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Osek, Milevsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rytíř »

Tak tak, máš pravdu, překládat vlastní věci můžeš najisto dle libosti. A uveřejňovat odkazy jinam taky :) Přišlo mi, žes to chtěl dělat právě tou formou, že by přímo na foru byl link na soubor s překladem a zároveň možnost to na dané místo nějak snadno vložit... Proto sem to psal.

Jinak i kdyby to čestné prohlášení (NENÍ to licence) :) právně nebylo 100% košér, tak sem stejně v klidu, horší než vůbec ho nemít to v žádném případě nebude - klikne na to jen ten, kdo problematiku zná a pak je to jaks psal, že stahuje a drží pysk :) Anebo to nezná, ale překlady chce. A pak je rád, že to má a taky drží jazyk za zuby.. :)) nepřipadá mi ani trochu pravděpodobné, že by tam zabrousil a proklikával se skrz menu někdo, koho Dnd vůbec nebere.

Takže tak. A stejně si myslim, že to prohlášení by fachat mělo. Jediný čím si nejsem jist je, zdali nám naše právo umožňuje "věřit" každému, kdo to prohlášení odsouhlasí. Jestli ano, je to v suchu.

Samozřejmě že základem je pořád ještě fakt, že se jedná o strašně malou komunitu, která je stranou široce veřejného zájmu. Na tom stavíme všichni ;) Jen to nechcem zbytečně zanedbat a podcenit, toť vsjo. Nejspíš děláme z komára velblouda. Moc v to doufám :))
Zamčeno

Zpět na „Crew Board“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti