Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Aegnor » 12. 8. 2020, 09:18

Sirien píše:(...detaily by museli dodat jiní, nicméně Onyx zvesela podporuje jak oWoD skrze 20th Ae tak co vím pořád občas i nWoD)
Onyx Path CofD (nWoD) podporuje docela dost. Jenom k 2e přistupuje stylem "radši míň kvalitnějších knih s pořádnou náloží obsahu", místo původního "chrlíme příručky co to jde". Ono stejně jde použít spousta věcí z 1e.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Sirien » 12. 8. 2020, 00:43

Ano, je v tom dost bordel, ano, přečetl si to i bez grafiky správně (jen sis popletl Vampire za Mage, ale tak hodina je pokročilá :) )

V DB sem to opravil.

20th Anniversary editions - popravdě sám je moc neznám. Teoreticky co vim tak fluff je stejný (jen tam je nějaký časový vývoj, pokud se nepletu, ale žádné revoluce) a systém prošel nějakým zbroušením v míře odpovídající posunům mezi 1e a 2e a 2e a 3e. Tj. teoreticky by to tam mělo jít shrnout. Na druhou stranu se to v komunitě bere hodně jako separátní věc, protože to má odlišného vydavatele (a vycházelo to paralelně s nWoDem...)

Vampire 5e jsou zatím jediná 5e hra. White Wolf měl po vydání... takové drobné problémy (TLDR: SJW jim skočili po krku kvůli konině co šla snadno obhájit, ale skandinávská matka se z toho zhroutila a SJW ucítili slabost a vrhli se na ně jak piraně). Nějakou dobu zpátky byl oznámen outsourcing (jehož reálná podobě je zatím dost spekulativní) a až příští rok by měli vyjít čoklíci. A až pak MOŽNÁ mágové. (Tato tradiční triáda byla oznámena spolu s upíry, ale viz výše - další hry jsou totálně neznámé)

5e nejsou standalone hry, ale jak píšu výše - navazují na 1-3 oWoD a 20th Ae (proto "5e"), ale soft restartem. Fluff je ale v podstatě stejný, jen herně modernizovaný (skrze nějaké setting dost proměňující zásadní události, které jsou ale pořád v linii s původním universem). Systém se oproti oWoD HODNĚ změnil - ale i oproti nWoD. Pořád to je poznat jako Storytell-, ale už to je dost samostatná věc (ani -er, ani -ing) která prošla brutálnim evolučnim skokem od gamismu k naraci. Ale technicky to má k oWoD pořád blíž, než mělo např. DnD 3.5 k ADnD.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Markus » 12. 8. 2020, 00:26

Zkus to bez té tabulky prosím, nevím, proč nefunguje - měl bys ji mít dobře, ale nechápu, proč nejede. Nemáš nějaký odkaz?

Chápu to tak, že 1. až 3. edice všeho je starý WoD?

Pak je nový WoD, což se nečísluje?
---> V nějakou chvíli přejmenováno na CoD, ale hry jsou to stejné, tudíž mají asi 2 edice?
---> Považuje se za samostatné hry a počítáním edic nenavazuje na předchozí tři?

Pak 20th Anniversary, což je 4. edice, jako kdyby nWoD neexistoval? Ale tyhle používají „starý“ Storyteller systém, že? Jak moc se od těch 1. až 3. edic liší? Zaslouží vlastní anotace, nebo se můžou shluknout pod jednu s 1 až 3?

A 5e jsou prostě standalone úplně nové hry, restart. Je ještě něco jiného 5e než Mage?

Opravíš mi prosím ty texty? Asi to bude lepší, než abych se v tom vrtal já.

EDIT:

To je větší bordel než v edicích DnD! $D

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Sirien » 12. 8. 2020, 00:17

[table]

[tr]
[td]Original ("oWoD", "Storyteller system")[/td]
[td]Chronicles ("nWoD, CoD", "Storytelling system")[/td]
[/tr]

[tr]
[td]1e všeho (VtM, WtA, MtA, ...)[/td]
[td].[/td]
[/tr]

[tr]
[td]2e všeho[/td]
[td].[/td]
[/tr]

[tr]
[td]3e všeho[/td]
[td].[/td]
[/tr]

[tr]
[td].[/td]
[td]nWoD všeho (VtR, WtF, MtAwk, ...) (toho času také "4e", ale zpětně to neplatí)[/td]
[/tr]

[tr]
[td]20th Anniversary editions (aka "4e", jen se tomu tak neřiká)[/td]
[td].[/td]
[/tr]

[tr]
[td].[/td]
[td]CoD (nWoD 2e)[/td]
[/tr]

[tr]
[td]Vampire 5e (V5)[/td]
[td].[/td]
[/tr]

[/table]

Jsou to (při zpětném pohledu, v době kdy to vycházelo to tak dlouho nevypadalo) dvě různé herní řady. Obě jsou dodnes podporované, zejména srkze Onyx Path (...detaily by museli dodat jiní, nicméně Onyx zvesela podporuje jak oWoD skrze 20th Ae tak co vím pořád občas i nWoD)

5e oWoD má fungovat jako soft-restart po vzoru Renewed Doctora Who - vše staré implicitně tak nějak platí, ale vše je vysvětlováno znovu od začátku a pokud to staré neznáš, tak to nemáš potřebovat znát (přičemž v nové edici může dojít k nějakým twistům nad původním obsahem, v tom případě nové přebije staré).


(tzn. ne, máš to špatně, V5 nenavazuje na Requiem, vůbec nijak (...teoreticky systémovou evolucí, ale to je v té zkrácené informaci v anotaci spíš zmatečné a lepší nezmiňovat) a 4e pro V5 řadu není nWoD, ale 20th Anniversary edition oWoD. U těch Mage +-, až na to že Awk skutečně "navázala", zatímco 20th Ae je prostě další edice původních Asc)


EDIT: zmírněno vyjádření co mi takhle večer nesmyslně uletělo + doufám že někdo opraví tu tabulku, protože mé google-fu selhává;

ty anotace v DB sem opravil

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Aegnor » 12. 8. 2020, 00:07

Ano, chápeš to správně. Co se týče dalších linií, tak tuším že příští rok by měli vyjít štěkanátky (Werewolf: the Apocalypse).

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Markus » 12. 8. 2020, 00:03

Sirien přidal dvě nové anotace z WoD:

:arrow? Vampire: The Masquerade (5e)
:arrow? Mage: the Ascension (1. až 3. edice)

Pokusil jsem ty anotace prolinkovat s jinými edicemi a zároveň v nich vysvětlit ediční historii a vztahy mezi jednotlivými verzemi, což zrovna u World of Darkness není snadné. :) Kdybyste tam našli chyby, klidně to opravte.

Mimochodem, chápu to správně, že Vampire 5e už není řazeno do Chronicles of Darkness (nWoD), ale je to zase samostatná hra? Mají i další hry ze série novější verze než nWoD?

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Sirien » 10. 8. 2020, 15:22

Markus: to je jiný formát, než série, na kterou Aegnor odkazuje - ta série vznikla záměrně jako TLDR shrnutí pravidel.

To co popisuješ mi zní že když už, tak by bylo rovnou lepší to napsat prostě jako recenzi.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Markus » 10. 8. 2020, 14:44

Mně přijde ideální udělat samostatné články typu "Představení Hunter: the Vigil", ve kterých odignoruješ systémovou složku - prostě na začátku odkážeš na celkový článek o nWoD a potom maximálně představíš odlišnosti a budeš se věnovat tomu, čím je daná hra unikátní.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Aegnor » 10. 8. 2020, 12:46

Tak ... jsou to články pro komunitu a přišlo mi docela fajn se zeptat i na tom druhém velkém komunitním serveru. :-)

K Awk - nejsem si jistej, jak moc ten tvůj článek odpovídá čistému Awk. Tipuju, že tam bude hodně věcí z Asc, případně nějaké tvé vlastní house rules. :-) Ale mágové půjdou na řadu stejně až jako poslední.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Sirien » 9. 8. 2020, 20:16

Řešit články z Kostky tady je trochu schizofrenní, ale "3" bych spíš nedoporučoval - v praxi je asi lepší když může mít každé shrnutí svůj link a hlavně svojí vlastní diskusi. "1" je asi zbytečné. Ta "2" varianta tak jak sem to udělal s GUMSHOE je asi nejlepší.

Btw. Awakening jsem částečně (ale fakt hodně částečně) shrnul tady (ale je pravda že to je... neúplné, řekněme, takže kompletní soupis skutečně celého Awk určitě má případně smysl udělat).

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Aegnor » 9. 8. 2020, 19:19

Dotaz na komunitu. Už před nějakou dobou jsem sepsal TL;DR shrnutí pravidel Chronicles of Darkness. Což je samozřejmě ten základ pro hraní mortálů, na kterém běží i všechny supernaturální linie. A plánuju sepsat podobné shrnutí i právě pro tyto další linie (Vlkodlaci, Upíři, Mágové pro začátek).
"Problém" je v tom, že jádro je pro všechny dost podobný. A tak si nejsem jistej, jak to uchopit.

1. Pro každou linii mít vlastní článek, vysvětlující i to jádro.
2. Pro každou linii mít vlastní článek, ve kterém bude odkaz na CofD článek, kde je vysvětlené jádro, a pak zmíněné změny.
3. Mít v článku CofD v Kostce další stránky, kde se každá bude věnovat jedné linii.

Jaká varianta vám přijde nejvhodnější/intuitivní?

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Jiron » 30. 7. 2020, 17:11

WoD už dlouho nehraju a nemám. A to jsem tady kdysi platil za jednoho z jeho věrných zastánců.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Rillae » 27. 7. 2020, 19:10

Markus píše:
20. 7. 2020, 21:55

Diskuze o WoD tu dlouhodobě zeje prázdnotou, tak by mě zajímalo, jestli tu WoD někdo vlastně ještě hraje.
WoD znám, něco málo k němu mám, nehraju, ale občas vykrádám... a hlavou mi lítaj nápady na (asi dost šílenej) setting kombinující prvky WoD, Space 1889, a Shadowrunu 8)

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Aegnor » 22. 7. 2020, 15:22

Ještě tam teda pár věcí pro Huntery chybí (pár dobrodružství, dvě příručky od OPP, to je tuším všechno), tak je tam v nejbližší době snad doplním a pak se vrhnu na další - druhou edici vlkodlaků, mágů, upírů; rozšiřující příručky k první edici a tak.

Re: Hry z řady World of Darkness / Chronicles of Darkness

od Markus » 20. 7. 2020, 21:55

Díky Aegnorovi se nám databáze zaplnila produkty pro Hunter: the Vigil. :clap: Snažil jsem se ho ponouknout, aby je okomentoval a ohodnotil, ale prý je tolik nezná, aby si na to troufl. Vezmou tu hozenou rukavici nějací jiní hráči Huntera? Pokud je tu vůbec máme...

Diskuze o WoD tu dlouhodobě zeje prázdnotou, tak by mě zajímalo, jestli tu WoD někdo vlastně ještě hraje. V anketě zaškrtl staré WoD jeden člověk a to nové tam pro jistotu vůbec není jako možnost.

Mimochodem, to jste věděli, že se World of Darkness přejmenoval na Chronicles of Darkness? :-?

Nahoru