Bitvy Československých legií

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Bitvy Československých legií

Re: Bitvy Československých legií

od Vallun » 18. 9. 2020, 16:34

Obrázek
Po sto letech se to už asi vytratilo z vaší rodinné historie: Za první světové války byla v celém Německu, Rakousko-Uhersku a všech okupovaných územích zakázána výroba veškerých salámů, klobás i jitrnic. Dalo se to v posledních letech války přičítat nedostatku masa. Skutečný důvod byl ale veskrze strategický a přísně tajný: bez hovězích střev totiž nešly stavět zepelíny. Bez Obrovského Množství hovězích střev
Ta totiž obsahují tzv. zlatotepeckou blánu. Své jméno získala opravdu díky tepání zlata. Dají se z něj vyklepat lístky o tloušťce pouhých pár atomů. Ne však na tvrdém povrchu. Přímé údery kladívka o kovadlinku by zlatou fólii potrhaly. Mezi dvěma blánami z hovězích střev to ale jde. Což hodně napovídá o jejich mechanické odolnosti. Vodík, který nadnášel první vzducholodě, je potvora. Je to nejmenší atom našeho vesmíru. A tak má tendenci utíkat téměř přes cokoliv - i většinu moderních materiálů. Jenom si vzpomeňte na pomalu splaskávající pouťové balónky - aťsi z pokoveného plastu. To není jejich špatným uzavřením. To vám jenom o málo větší atomy hélia předvádějí, že se také nedají jen tak uvěznit.
No a výrobní tajemství hraběte Zeppelina bylo, že zlatotepecká blána si s vodíkem poradit umí. Navíc, jde lehce spojovat. Po navlhčení stačí dva kusy přimáčknout okraji k sobě, nechat vyschnout a výsledný spoj jakoby zmizí. Je přitom stejně pevný, jako blána samotná. Odsud byl už jenom krůček k výrobě vzducholodí. Co na zepelínech vidíte zvenčí, je vlastně jenom kovová klec potažená plátnem. Jejich schopnost létat ale ve skutečnosti stojí na obrovských plynových vacích naplněných vodíkem uvnitř té klece. No a právě ty se vyráběly - ze zlatotepeckých blan.
Na jediný zepelín bylo proto potřebné nashromáždit střeva ze čtvrt miliónu kusů hovězího skotu. Jelikož víme, že zepelínů Německo za války vyrobilo 140, prostou násobilkou se dostaneme k číslu 35 miliónů kraviček, které se za Velké války takříkajíc „vznášely v luftě“. Což bylo tak ohromné číslo, že si i Němci raději odepřeli všechny své oblíbené Würsty. Jistě: ne všechny uzeniny se dělaly z hovězích střev. Ale kontrola zákazu byla jednodušší, když to potkalo i všechny vepřové či skopové klobásy a jitrnice. Holt, vedlejší ztráty.
S odolností těch blan se Britové dost natrápili. Když Němci začali s nálety na Londýn, snažili se zepelíny sestřelovat stíhačkami. Logicky si přitom nabíjeli do kulometů zápalné střelivo. A - nic. Vzducholodě si v klidu letěly dál. Hoření totiž potřebuje kyslík. Když později nabili střídavě zápalné a explozivní náboje, a ještě později speciální kombinované, brzy bylo po náletech. Až výbušné střely totiž dokázaly udělat do blán větší díry, a přes ně se do plynových vaků dostal vzduch a s ním i kyslík. Zápalné střely pak už jenom dokonaly dílo zkázy. Slávu vodíkových vzducholodí těsně před Druhou světovou válkou (1937) definitivně ukončila slavná katastrofa Hindenburgu. Ale to už je jiný příběh.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 13. 11. 2019, 20:10

Jsem si tak všiml, že na Palmknihách mají 50% slevu na Váchu, což je chlapík, co píše o legiích.

Jenže jsem si všiml pozdě, takže pro mě jenom dneska večer.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 26. 10. 2019, 14:00

Snížení vojenské "kvality" v očích Spojenců - nepochybně.
Hm, pravda, takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel.
Návrat legionářů do vlasti, asi spíš ano - bolševici by pro ně určitě našli využití.
Otázkou je, zda by se legie využít nechaly. :think:

Re: Bitvy Československých legií

od Hike » 25. 10. 2019, 21:28

Uznání československa, možná, spíš ne. Návrat legionářů do vlasti, asi spíš ano - bolševici by pro ně určitě našli využití. Snížení vojenské "kvality" v očích Spojenců - nepochybně.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 25. 10. 2019, 19:53

na straně ostatních mohla všechno zhatit
Co myslíš tím vším?

Re: Bitvy Československých legií

od Hike » 25. 10. 2019, 19:18

Nejvyšší oběť položená na oltář plnění povinností, boji za upřímnou touhu po samostaném státě Čechů. Hrdinství tváří v tvář beznaději, kdy "únava a lavírování" na straně ostatních mohla všechno zhatit. Jeho čin je v mých očích rovný oběti Jana Palacha.

Pak ale přijde ke slovu můj vnitřní "čecháček" a řekne, že se tím stejně nic nevyřešilo, že by ti kluci dostali rozum i bez jeho činu. Že by se bolševismus odkopal a legionáři by prohlédli i tak. ¨

Nakonec ale stejně jako ten Palach, zdánlivě neměl smysl, Antropoid zdánlivě neměl smysl, ani Švecova oběť neměla smysl, ale je to ten kousek národní hrdosti, se kterou se může člověk z malého národa cítit velkým. I když osobně bych k podobnému konání neměl odvahu, můžu ho obdivovat a můžu se hřát v jeho odlesku, že jsem taky Čech. Jako on.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 25. 10. 2019, 18:37

Před 101 lety se zastřelil plukovník Josef Jiří Švec ve víře, že jeho smrt pomůže situaci ve sboru.

Co na něj říkáte?

Re: Bitvy Československých legií

od midewiwin » 7. 4. 2018, 12:29

S bitvami legií to sice příliš nesouvisí, ale kam jinam s tím?
Klub přátel plk. Karla Vašátky nabízí obrázek legionáře ve výstroji pro zimní strážní službu:
http://www.karelvasatko.cz/images/stori ... zima_1.gif
Legionář má u pasu ruský dělostřelecký kinžál, což je přesně ta zbraň, kterou jsem se tu před časem pokoušela identifikovat.
Obrázek
Takže záhada je vyřešena.

Re: Bitvy Československých legií

od Neferit Sr. » 4. 12. 2017, 12:29

Tedy já pokud je o legie mám poměrně nepopulární názory, ale vidím že některým věcem jsem ještě nedorostl. A díky mému věku až asi ani nedorostu.

Nám se na Palbě objevil nějaký týpek, JUVI se nazýval, a ten nám tam dával věci, že jsem mu nakonec zamykal témata i já, a to snesu ledacos. TO co zde zničeho nic objevilo zde , je dost podobné.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 11. 11. 2017, 20:22

Myslíš:
"My si republiku rovracet nenecháme!"
Každopádně za mě palec nahoru za délku příspěvku. Za obsah palec nahoru ne.

Re: Bitvy Československých legií

od Vallun » 11. 11. 2017, 20:13

No, tohle už fakt není an diskusi, ale na psychiatra nebo na prokurátora...

Re: Bitvy Československých legií

od Argonantus » 11. 11. 2017, 18:59

Přemýšlel jsem, jestli se na to nemá odpovídat, a myslím, že nemá.

Re: Bitvy Československých legií

od Ecthelion » 11. 11. 2017, 18:26

hanss píše:
11. 11. 2017, 15:30
Takže bolševici se srovnání s nimi vypadali jako slušní hoši. Proto taky vyhráli. Svojí umírněností.
Já bych i odpověděl, ale po tomhle se toho moc napsat nedá, že. $lol$
hanss píše:
11. 11. 2017, 15:30
Alternativní historie a konspirační teorie v plné kráse. Akorát chybí mimozemšťané.
Hele, nepodceňuj se. Příště už je přidáš. My ti věříme. :wink:

Re: Bitvy Československých legií

od hanss » 11. 11. 2017, 15:30

Bože dobrý, tady celá skupina lidí mentálně zamrzla u produkce českých protektorátních tiskovin z roku 1944 a na nic pozdějšího nebere zřetel.
odlišovat, zda náhodou někdo není demokraticky zvolený premiér Kerenskij a nenadávat mu do kriminálních živlů.
Kerenského demokraticky zvolil kdo? Kerenský nebyl demokraticky zvolený. Jeho Prozatímní vláda se dostala k moci pučem. Vždyť ani nebyl schopen zorganizovat vůbec nějaké volby. Natožpak demokratické. Demokratická legitimita nula.
Naši legionáři jsou podobně komplikovaný případ - pokud porušili něčí zákony, tak hlavně rakouské.
Vypalováním celých vesnic kvůli podezření z podpory partyzánů žádné zákony neporušovali, zabíjeli tím jen lidi, podezřelé z bolševismu že. Dosazováním jedněch loutkových ruských administrativ místo jiných, taky žádné zákony neporušovali, že.
Oni likvidovali všechno živé a pohybující se, co nemávalo rudou vlajkou.
Jasně. Zlikvidovali všech těch 150 milionů obyvatel Ruska, kteří nemávali rudou vlajkou.

A na druhý den si náhradních 150 milionů obyvatel uplácali z hlíny.

Víte vůbec, že většina důstojníků carského generálního štábu se přidala k bolševikům, že u bolševiků sloužilo stejně nebo více carských důstojníků než u bílých? A že přestože rudou vlajkou nemávali, likvidováni nebyli?
oni rozpadu nezabránili... oni ho způsobili. To bolševická agitace mezi vojáky, abe nebojovali a vrátili se domů umožnila centrálním možnostem získat vojenské vítězství, umožnila ztrátu neuvěřitelných západních oblastí, rozpad původního území a teritoriální oblasti carského Ruska. To jejich nelegální puč, který svrhl centrální vládu, umožnil rozpad a održení periferních oblastí.
Nesmyslný blábol. Rozpad armády způsobila agitace liberální pravice, zejména kadetů a taky eserů a menševiků. Lví podíl na tom měl rozkaz č. 1 Petrohradského sovětu a vzápětí následující dekret Prozatímní vlády zavádějící volené sověty na všech úrovních vojenské organizace a odzbrojující důstojníky. Podíl bolševiků na tomto byl roven nule. Než se bolševici dali dohromady svou stranu a nějaký program, armáda už byla dávno rozložená.

Odtržení periferie začalo dávno před bolševickým pučem, způsobil ho nelegální únorový proticarský puč, který rozvrátil říši (a pitomá politika carské vlády, která štvala periferii proti říši) ... podíl bolševiků roven nule...
generál Wrangel zavedl rozumnou správu
Zkorumpovaný genocidní teroristický hnus, ze kterého se zvedal žaludek bez vyjímky všem, takže už po několika měsících Wrangelovy vlády lidi čekali na příchod bolševiků, je "rozumná správa"? Co na ní bylo rozumného? Že Wrangelovi vojáci měli právo zabít kohokoli kdykoli jen tak na ulici?

Jako vážně, co přesně ocenujete na Wrangelově správě? Že v polovině carské gubernie vytvořil vládu s ministerstvy a odbory a odděleními a meziministerskými komisemi a zástupem úředníků, kterým podřídil úřad gubernátora s odděleními a sekcemi a zástupem úředníků a vicegubernátora.. a kontrolní úřady a kontrolní účetní úřad atd atd... takže osídlil Simferopol a Sevastopol hordami úředníků, kteří si navzájem posílali hlášení a zprávy?

Nebo co ještě oceňujete? Krach veškerého průmyslu? Rozvrat zásobování? Brutální cenzuru? Teror vůči obyvatelstvu? Všeobecnou zkorumpovanost? že šéf civilní správy prohlásil, že proti korupci a spekulaci se bojovat nedá a proto se nebude?

Na základě pamětí Wrangelových generálů, carských knížat, kadetů a liberálů sestavil hodný bloger osmidílný seriál detailně líčící Wrangelovu správu - zde druhý díl http://remi-meisner.livejournal.com/157709.html takže můžeme probrat, jak sami belogvardějci popisovali a hodnotili svůj režim, jedno odvětví správy po druhém.
vedli genocidní vyhlazovací válku proti celému Rusku
Jasně. Srovnejme si Wrangela a bolševiky: Bolševici rekvírovali na vsích obilí, aby ho dovezli do měst aby lidi měli co jíst. Wrangelova správa obilí na vsích nuceně vykupovala za své bezcenné peníze a pak je vyvezla do Evropy, zatímco její vlastní úředníci (natožpak zbytek městského obyvatelstva) hladověli. Ptát se co je genocida a co snaha o nakrmení národa je zbytečné... každému je to jasné.

Pche. Kdyby vedli válku proti Rusku, tak se Rusko postavilo proti nim, nikoliv za ně. Genocidní válku proti Rusku vedla Evropa. Například Churchill. (Víte třeba kolik procent obyvatelstva jím okupovaných území Ruska pan Churchill zavřel do koncentračních táborů? a kolik bolševici?) A že se jí genocida Rusů líbila, po dvaceti letech si ji Evropa zopakovala. Tentokrát se Churchill ovšem postavil na druhou stranu, v zájmu svého impéria.
fascinující sledovat, pod jakým praporem se takové kreatury soustřeďovaly především
Pod bílým. Tam kde si je Angličané a Francouzi pěstovali a vychovávali ke své podobě. Takže bolševici se srovnání s nimi vypadali jako slušní hoši. Proto taky vyhráli. Svojí umírněností.
Cílem bylo... udělat revoluci po celé zeměkouli, Což se Sovětskému svazu velmi dařilo až někdy do konce Brežněvovy vlády
Alternativní historie a konspirační teorie v plné kráse. Akorát chybí mimozemšťané.

Re: Bitvy Československých legií

od Argonantus » 3. 11. 2017, 08:27

No, ono je možná k něčemu dobré, že nás nutili kdysi číst ty bolševiky, kde celkem otevřeně a jasně říkali, co chtějí. A rozhodně to nebylo "udržení celistvosti Ruska".
Šlo o provedení revoluce, kde první fází bylo "uchopení moci" a nastolení "diktatury proletariátu". Potom mělo následovat "rozbití buržoazního státního aparátu". Nechávám původní marxleninskou terminologii, ze které je naprosto jasno, že nějaké Rusko a jeho celistvost jde úplně mimoběžně těmto otázkám.
Jedna z nejdůležitějších Leninových reforem původního Marxe byla v "možnosti revoluce v jediné zemi", protože v této dimenzi Marx původně vůbec neuvažoval; celistvost jakéhokoli státu mu byla takříkajíc u prdele, když měl všude vládnout ten proletariát.
I schválením revoluce v jediné zemi se Lenin nijak neposunul v tom, že by ta země měla být nějak zachována; s těmi idejemi "rozbití aparátu" naopak bylo zdůrazněno, že zachována být v žádném případě nemá a diskontinuita s minulostí byla velmi často nápadně zdůrazňována (například - nepřevzetí dluhů carského Ruska Sovětským svazem, což je dost unikát).

Celá Krabatem citovaná teorie má jisté konspirační prvky, a tím už je dost nenapadnutelná - pokud je jejím základem to, že tím, že bolševici Rusko úplně rozložili, tak tím ho vlastně zachránili.
Trochu jako to, že upálením jedince zachráníte jeho duši, jak tvrdila jedna inkvizitorská teorie.
Pokud někdo dělá pravý opak toho, co se zdá mít racionální příčinná souvislost, a považuje to za normální, pak s ním je těžké racionálně nesouhlasit.

Pokud jde o to, že v další době se Rusko opět sjednotilo, pak to opět nesouhlasí s fakty. Cílem nebylo udržet nějaký pčedrevoluční status quo, ale udělat revoluci po celé zeměkouli, tedy, comicsově a jasně, ovládnout svět. Což se Sovětskému svazu velmi dařilo až někdy do konce Brežněvovy vlády a pak se teprve věci zadrhly.

Nahoru