Terry Pratchett

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Terry Pratchett

Re: Terry Pratchett

od jjelen » 23. 11. 2019, 19:06

Log: jo, sory ve svem provincialismu/nacionalismu mi nedošlo že by někde mohly být i jiný obálky než český/někdo by je tu znal :D

Re: Terry Pratchett

od Pieta » 23. 11. 2019, 16:58

Jerson píše: 23. 11. 2019, 16:27Pratchett ty postavy neotáčel, ale "usazoval".
To mi pořád zní jako "měnil, když chtěl".

Re: Terry Pratchett

od Log 1=0 » 23. 11. 2019, 16:36

Původně dělal všechno původní výtvarno k Zeměploše Josh Kirby (hodně stylizované, zmatené), pak to převzal Paul Kidby (podstatně umírněnější). Samozřejmě, ne každému vydavateli se chtělo platit za obálky, takže existují i vydání s obálkami od jiných lidí. Kvalitou se pohybují od srovnatelných s původními po naprosté katastrofy.

EDIT: Malá ukázka tvorby třetích stran pro vaše pobavení či vyděšení (někteří jistě znají):
Obrázek

Re: Terry Pratchett

od Jerson » 23. 11. 2019, 16:27

Pieta píše: 23. 11. 2019, 12:43 A Pratchett sám neměl problém svoje postavy úplně radikálně otočit, když se mu to hodilo. SMRŤ se změnil z bastarda, co po celém světě pronásleduje lidi, o kterých si myslí, že už by měli umřít, na moudrého staříka, co nikdy nezabíjí, jen sbírá, co zbylo. A kouzelníci se prakticky z knihy na knihu změnili z tlupy bastardů, co čekají na každou příležitost se jeden druhého zbavit a v každé knize do posledního pochcípají, na víceméně normální univerzitu, kde se už nikdy nikdo nepokusí o fyzickou likvidaci jiného čaroděje a kde se tytéž postavy ve skoro neměnné sestavě opakují knihu za knihou.
Pratchett ty postavy neotáčel, ale "usazoval". V Barvě kouzel je jediná zmínka o Patriciovi, že má "baculaté prsty. Z toho někteří usuzovali, že to nebyl Vetinari, ale z dalších knih je jasné, že to byl pořád Vetinari, od začátku, jen svůj osobitý charakter získal pilováním až někdy v páté knížce. To samé mágové - v prvních dvou knížkách to byla parta magorů s krátkou životností, ale poměrně brzy zjistily že potřebuje stabilní partu mágů, tak si je vytvořil. Smrť získal svůj charakter poměrně rychle... A u všech těchto postav se jejich podoba po zbytek knih už nemění, jen se prohlubuje a rozvíjí. Stejně tak jako se přestala měnit samotná Zeměplocha a Ankh-Morpork, když na popud čtenářů nechal nakreslit mapy tak, aby odpovídaly všem dosavadním informacím, a to do posledního písmenka, pokud to bylo možné.

Občas se mění relativní síla a moc postav, ale nikoliv postavy samotné.

Re: Terry Pratchett

od jjelen » 23. 11. 2019, 16:13

Bych rozlišoval obálky a ilustrace, obojí dělal úplně jiný člověk, ne? Aspoň tak na mě tedy působí...

Re: Terry Pratchett

od Sadako » 23. 11. 2019, 14:27

Barevné a přeplácané nevadí, ale ta stylizace. Možná jsou zeměplošské obálky groteskní, ovšem způsobem, který mě nijak neoslovuje. Ze všeho nejvíc vypadají vlastně nezajímavě a nudně.

Re: Terry Pratchett

od Pieta » 23. 11. 2019, 12:43

Jerson píše: 22. 11. 2019, 10:36Asi takto - Prachett si dal s postavami hodně práce, aby každou důležitou vykreslil takovou, jaká je, ať už jde o pohlaví, rasu, věk, postavení, názory, a řadu dalších podrobností.
Nečekal bych, že zrovna tobě budu tohle říkat, ale žádné "postava, jaká je" neexistuje. Ty postavy ve skutečnosti nejsou vůbec opravdové.

A Pratchett sám neměl problém svoje postavy úplně radikálně otočit, když se mu to hodilo. SMRŤ se změnil z bastarda, co po celém světě pronásleduje lidi, o kterých si myslí, že už by měli umřít, na moudrého staříka, co nikdy nezabíjí, jen sbírá, co zbylo. A kouzelníci se prakticky z knihy na knihu změnili z tlupy bastardů, co čekají na každou příležitost se jeden druhého zbavit a v každé knize do posledního pochcípají, na víceméně normální univerzitu, kde se už nikdy nikdo nepokusí o fyzickou likvidaci jiného čaroděje a kde se tytéž postavy ve skoro neměnné sestavě opakují knihu za knihou.
Sadako píše: 22. 11. 2019, 13:56Btw. ty ilustrace k Pratchettovi se mi vždycky hrozně nelíbily, když nad tím tak přemýšlím a jako téměř u všeho soudím, že nejlepší adaptace by byla formou anime.
Zajímavé, zrovna u tebe bych čekal, že při tvém vztahu ke grotesknu se ti ty strašlivé obálky budou zamlouvat. Asi moc barevné a přeplácané?

Re: Terry Pratchett

od Sadako » 23. 11. 2019, 12:19

Ale přesně tak to bylo! Prostě se audiovizuálně 'kanonizovala' Browningova divadelní hra, podle které pak natočili další filmy a musela přijít až postmoderna, aby z toho vytáhla něco zajímavějšího.

Re: Terry Pratchett

od jjelen » 23. 11. 2019, 05:20

Sadako píše: 22. 11. 2019, 13:56Viz Coppolův Dracula, kterého jako prvního napadlo vyprávět to, o čem se tam píše, současnými prostředky a ne prostředky 30. let.
To ovšem byly ty předchozí adaptace co do věrnosti vlastně podobně mimo jako ten Coppola. Teda třeba Browning-Lugosi verse pro jistotu vypráví něco trochu jinýho než o čem se tam píše :-)=

Re: Terry Pratchett

od Sadako » 22. 11. 2019, 13:56

Vzhledem k tomu, že jde o volnou inspiraci, tak nějak předpokládám, že paradigma seriálové a knižní Zeměplochy bude poněkud jiné a hlavně, že tam zřejmě nepůjde o nějaký konkrétní příběh nějaké konkrétní knihy, ale sérii taktéž volně inspirovaných dílů.
A jelikož ještě není venku ani trailer, tak dost těžko říct, jestli jsou autoři banda líných a vychcaných mantáků, nebo někdo, kdo se snaží držet nějakou autorskou vizi.
Taky si říkám, že někdo jim ta práva prodat musel, ergo být tohle jejich majitelům proti srsti, asi se to neděje.

Já si myslím, že tady se dostáváme k tomu, co kdo očekává od adaptace - někdo se chce dívat na oživlé ilustrace ke knize, já dávám přednost vidět něco, co s tím tématem nějak zajímavě hraje. Viz Coppolův Dracula, kterého jako prvního napadlo vyprávět to, o čem se tam píše, současnými prostředky a ne prostředky 30. let.

Btw. ty ilustrace k Pratchettovi se mi vždycky hrozně nelíbily, když nad tím tak přemýšlím a jako téměř u všeho soudím, že nejlepší adaptace by byla formou anime.

Re: Terry Pratchett

od Pracující logaritmus » 22. 11. 2019, 12:29

V jistém smyslu logická Zeměplocha je, ale poměrně dost pružně.
Konzistentní... no, i v pozdějších věcech se objevují věci just for fun, co by měly vliv na jiné věci. A ještě jiné.
Role v příběhu jasně, ale ty nemusí (a často nejsou) vázané na pohlaví.
Jestli vznikne nutně jiný příběh je otázka, Vetinari je většinou spíš vedlejší postava.
A tvůrci inzerují volnou adaptaci, takže s jiným příběhem i celkem počítám.

Re: Terry Pratchett

od York » 22. 11. 2019, 12:21

Jerson: Což o to, ono to nějak fungovat bude - ostatně s tím zrovna Pratchett hodně pracoval, že stavěl různé postavy do netypických rolí (kouzelník, co neumí kouzlit a podobně). Jen to pak bude jiná postava a jiný příběh.

Re: Terry Pratchett

od Jerson » 22. 11. 2019, 11:59

Dokonale vysoustružený nevím, konzistentní a logický je hodně, a řada věcí zapadá do jiných kousků jako velké puzzle. Na začátku to tak nebylo, ale po nakreslení map Zeměplochy a Ankhmorporku se tahle konzistence už nedala přehlédnout, tedy alespoň jsem si to myslel.

Vetinari v Klači je groteska, ale využívá schémat, které se v groteskách objevují. A když si uvědomíš, že v běžném dni musí Vetinari "žonglovat" s hromadou cechů a jejich představitelů, mágy, pocilajty, šlechtici, trpaslíky, trolly, zahraniční politikou, zločinci a organizacemi usilující o jeho svržení, tak je naprosto jasné, že vedle toho mu žonglování s pár melouny a noži přijde jako samozřejmá věc.

Nicméně, to je právě jen jedna část, a na každou jednu malou část se může dívat tak, že se vlastně nic nezmění. Jen když těch malých částí bude hodně po celé Ploše, vznikne úplně jiný příběh. A zrovna Prachett, který často psal o síle příběhu a o tom, jak takové příběhy deformují své proagonisty - muže i ženy - do očekávaných rolí, které někdy zcela záměrně převrací, mi na takové změny přijde dost náchylný. A hlavně k němu nevidím žádný důvod, ani ten, který uváděla Sadako.

Re: Terry Pratchett

od Pracující logaritmus » 22. 11. 2019, 11:08

Já nevím...
Jak říkám, přečetl jsem všechny ty knihy (včetně Kdepak je má kravička a Kuchařky stařenky Oggové), některé několikrát.
A nikdy jsem neměl pocit, že to je dokonale vysoustružený, logický svět. Naopak, je to střelená parodie, kde se absurdní věci dějí denně a tamní obyvatelé jsou na to zvyklí.

Ten Jersonův popis Vetinariho eskapád v Klači, která je naprosto logický nonsens (v době války se ve městě objeví tři podezřele se chovající cizinci, nejsou zatčeni, prověřeni identifikováni a internováni, naopak se s klidem dostanou až k nejvyššímu velení), doplněný o to, že s ženskou by to nedávalo smysl... no nedávalo, ono ho to ani nemá dávat. Je to groteska. Lady Vetinari, přesvědčujícího Nobyho, aby se převlékl za tanečnici do té poetiky perfektně sedí.
Popravdě mě překvapuje, že Jerson píše o žonglování meči bez zkušeností, a netrkne ho, že je něco divné.
Btw. kdyby začal někdo kdekoli žonglovat na ulici meči, tak to lidi zaujme.

Re: Terry Pratchett

od Jerson » 22. 11. 2019, 10:36

Asi takto - Prachett si dal s postavami hodně práce, aby každou důležitou vykreslil takovou, jaká je, ať už jde o pohlaví, rasu, věk, postavení, názory, a řadu dalších podrobností. S ilustrátorem pak zapracoval na tom, aby i svou vizuální představu předal čtenářům, a v mém případě se do mých představ buď dokonale trefil, nebo je tím zformoval. Takže když porovnám lady Sybilu:
Obrázek
Obrázek
nevidím kromě linie brady žádný styčný bod. Tahle je odvozená od britských aristokratických rodů, jen její tělo má vypadat jak dobývací věž. Takže je mi celkem jedno, že budu zase nařčen z rasismu, ale Lady Sybila nemá co mít afroamerické (nebo jiné černošské) předky a nemůže mít ani 60, ani 70 kilo, protože pak ta postava nebude fungovat.

Zrovna tak Lord Vetinari je politik, který působí nejen v Ankh-morporku, ale když je třeba, tak i na území Klače. A Klač jsou Arabové, archetyp arabských zemí s pískem a velbloudy a naprosto jasným rozdělením mužských a ženských rolí, které Prachett popisuje. Takže vůbec nedává smysl, že by nějaký rádobyosvícený nebo zcela neosvícený klačský vůdce poslouchal ženskou, i když by šéfovala největšímu městu na světě. A že by tahle ženská v Klači mohla zaujmout lidi na ulici žonglováním s melouny a meči, aniž to kdykoliv předtím dělala. Ženské v Klači baví diváky břišními tanci. Dokonce téhle scéně předchází scéna, kdy Tračník a Noby získají dva mužské převleky a k tomu jeden právě pro takovou ženskou tanečnici, a oba mají strašnou srandu z toho, že se do toho bude muset obléknout Vetinari, který to odmítne, takže tohle ženské oblečení nakonec nosí Noby. A to má zase přesah do dalších knížek, kde se za převléká za holky jako návnada, i když by to mohla udělat Angua (která je prozměnu velmi sexy).

Scéna, ve které přijdou dva policajti ke své nejvyšší šéfce, přinesou jí jako převlek oblečení ženské tanečnice a ona to odmítne, přičemž pro účely maskování jí přijde lepší, když se za holku převlékne ten nejošklivější policajt, už nedává smysl. A to že by ženská v mužském převleku přesvědčila náčelníky Klačanů, tedy Arabů, že věci budou tak jak říká ona, to už je úplně mimo.

O roli mágů a čarodějek a vzájemných sporů i respektování a nepřekročitelných hranicích (které byly překročeny právě jednou) bylo několik knížek, takže to pro mě nemá smysl rozebírat. Změnit pohlaví postavě v Zeměploše je jako vytáhnout jednu malou kostičku domina. Ze spodku vysoké a úzké věže.

Nicméně pokud to někomu nevadí, ať už je nebo není skalní fanda, budiž mu přáno.

Nahoru