[4e] Dnd 4e - obecná diskuze

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: [4e] Dnd 4e - obecná diskuze

Re: Dnd 4e

od Pieta » 19. 3. 2017, 21:27

Mno. Tohle je styl, kterej funguje proto, že GM schválně proti hráčům nehraje tak drsně, jak by mohl. Protože kdyby to udělal, tak družina v boji s high-level wizardem schytala deset fireballů (od neviditelného, lítajícího čaroděje) a bylo by vystaráno. (:

Re: Dnd 4e

od eerieBaatezu » 19. 3. 2017, 18:47

4e's magic item system feels wrong. It's balanced, yes. You can only use each magic item once per day, and you can only use a total of N magic items per day where N is never above, like, five. It keeps players from abusing magic items. But, dude, abusing magic items is the Goddamn point of D&D. 3rd Ed. was all about saying "I've still got that wand of fireballs I stole from that high level wizard? Sweet! I hide behind something and blast that dragon like ten times, BECAUSE I CAN, and he'll have to stop me. Hmm, so these boots let me travel at double speed for two hours a day? I'll keep three spare pairs in my backpack!". Taking away magic item abuse is taking away the very heart and soul of D&D: Being too clever for your own good, and making the GM angry. If you can't use magic items to make yourself Batman, it isn't D&D.
$lol$ $lol$

http://www.bay12forums.com/smf/index.ph ... msg1825215

Re: Dnd 4e

od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 14:58

ShadoWWW píše:
Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:
Na rozdíl od tebe a od Piety jsem pro českou komunitu D&D 4e něco udělal*. :think: Navíc jak jsem to myslel, jsem objasnil vzápětí.

---------------
* Překlad PHB, DMG, H1:KotS a H2:TL.
Koukám, že těmahle argumentama se teď mává všude možně; což nemění nic na tom, že je to z hlediska osočování někoho ze lži úplně zcestná argumentace...

Re: Dnd 4e

od ShadoWWW » 20. 11. 2015, 14:12

Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:
Na rozdíl od tebe a od Piety jsem pro českou komunitu D&D 4e něco udělal*. :think: Navíc jak jsem to myslel, jsem objasnil vzápětí.

---------------
* Překlad PHB, DMG, H1:KotS a H2:TL.

Re: Dnd 4e

od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 13:21

Pieta píše:Celkově myslím, že to nedělá to, co bys chtěl, aby to dělalo. (:
$lol$ Sakra.
Pieta píše:ShadoWWW kecá. (:
Ale nebudeme ho nazývat lhářem, on to určitě taky nemyslel zle, jako já v diskuzi o DrD. :wink:

Re: Dnd 4e

od ShadoWWW » 20. 11. 2015, 13:02

Essentials zrušili AEDU
ShadoWWW kecá. (:
Mělo tam být: Essentials zrušili jednotné rozložení AEDU schopností. Změnili to tak, jak psal Pieta. V té době mi to přišlo blbý, protože jsem oceňoval právě to, že všichni jedou podle stejné AEDU šablony (ve smyslu rozvoje, jak je popsaný... v tabulce v PHB - nechce se mi teď dohledávat stránka).

Taky v Essentials revidovali dovednostní výzvy, pasti a nemoci. Nejlepšími příručkami jsou revidované bestiáře Monster Vaults. A taky se revidovaly DCčka a jejich fungování u některých dovedností.

S odstupem let bych ale řekl, že Essentials změny v povoláních šly správným směrem a dnes, kdybych hrál 4e, tak určitě sáhnu po nějaké Essentials postavě. Jako 4e DM bych nejradši vedl hru čistě jen v Essentials.

Re: Dnd 4e

od Pieta » 20. 11. 2015, 12:35

ShadoWWW píše:Essentials zrušili AEDU
eerieBaatezu píše:ale koukám, že povolání pořád mají aedu, tak jak to je?
ShadoWWW kecá. (:

Všichni pořád mají AEDU, ale pojaté trochu jinak.
Víc se používají at-willy/basic attacks, které se potom různě modifikují - třeba máš několik at-will stances upravujících základní útoky, které přepínáš podle toho, jaký efekt se ti zrovna hodí, nebo x-krát za encounter můžeš po úspěšném zásahu at-will útokem přihodit další zranění nebo jiné efekty.

Čili tam, kde postava z PHB se na začátku kola rozhoduje, který encounter nebo at-will útok použije, její essential protějšek si zapne stance, udělá normální útok a pak přemýšlí, jestli na něj přilepí extra efekt.

Akorát tohle platí spíš pro méně magické postavy, čarodějové a tak jsou podobnější původnímu stylu.

Re: Dnd 4e

od Pieta » 20. 11. 2015, 12:28

eerieBaatezu píše:Pieto, povolávám Tebe. :-)=

Jak je to s těmi Essentials, jsem nějak zahlédl, že je tam Mág o něco blíže klasickému memorovacímu mágovi z jiných edic, a že je tam u bojovníků o dost víc basic útoků než at-will, takže se to dá hrát víc free-form stylem, než 4e stylem? Jak se to má? :)
Essentials je něco jako 4,25e. Pravidlově je to úplně stejné, ale přešli na trochu jiný styl designu postav. Čili pořád se předpokládá, že se bojuje po čtverečkách, a pořád je tam AEDU. Ale melee postavy třeba hodně používají at-will/basic útoky, a pak mají x-krát za encounter možnost připojit k tomu další efekt.

Mágové měli vždycky výjimku, že mohli umět víc schopností, ale jen část používat ten který den. To je už v phb1.

Celkově myslím, že to nedělá to, co bys chtěl, aby to dělalo. (:
eerieBaatezu píše:To zní dost dobře, proč ale lidi na ty Essentials spíš nadávají?
Jednak proto, že je dost těžké se do toho dostat - nikde nejsou pořádné informace, co to vlastně je, knihy jsou pojmenovávané a organizované matoucím způsobem*. Spousta lidí ani neví, jestli Essentials jsou nebo nejsou kompatibilní se základní 4e - a ono to taky nikde není pořádně napsané, to musíš ty knížky přečíst, porovnat s PHB a spol. a uvědomit si, že to je vlastně totožné.

A druhá věc je, že to není dost odlišné na to, aby se to líbilo lidem, co jim nevyhovuje 4e, ale zároveň to mění věci způsobem, který není moc milý ani fanouškům 4e. Už jsem zmiňoval, že je dost těžké dostat se k informacím, jak vlastně správně kombinovat 4e a 4e Essentials; zároveň s tím, že začaly vycházet Essentials, se dost přestalo pracovat na původní hře, což za sebou spolu s předchozím bodem zanechalo takové divné vakuum.

Ale to je spíš vedlejší, ten hlavní posun je, že se v Essentials jakoby začalo upouštět od původních myšlenek 4e. Třeba v základních 4e jsou všechny zdroje (martial, primal, arcane, divine, etc) rovnocenné - nikdo nemá výrazně větší moc nebo větší možnosti. V Essentials ale najednou všechna předělaná nemagická povolání byla výrazně zjednodušená (Směrem ke stylu "co děláš?" "Útočím"), zatímco předělaná magická povolání jsou pořád srovnatelně komplikovaná.

A teď si vezmi, že dvě z nejpopulárnějších povolání v core 4e jsou fighter a warlord. V Essentials máš místo fightera dvě povolání, knight a slayer, kteří jsou oba docela schopní v boji, ale mechanicky nezajímaví a ve hře poměrně nudní; a warlord ani v žádné Essentials knize nevyšel, jen v článku v časopise, a bylo poměrně zřejmé, že tomu bylo věnované minimum úsilí - je to prostě vzatý PHB warlord, přepsaný do formátu Essentials bez toho, že by se na něm nebo jeho schopnostech něco mechanicky měnilo (kromě toho, že jich je mnohem míň). S jakým úspěchem se tohle asi mohlo u fanoušků setkat?

Nicméně rozhodně se nenadává na všechno. Rules Compendium je výborný přehled mechanik a pravidel, ze kterého se ta hra (nejen Essentials, ale i základ) dá IMHO pochopit líp, jak z původních knih. Oba Monster Vaulty jsou s přehledem nejlepší ze všech pěti monster manuálů, a naopak dost lidí lituje, že tahle řada nepokračovala ještě dál.

*) Heroes of the Fallen Lands je ekvivalent PHB1. Heroes of the Forgotten Kingdoms je taky ekvivalent PHB1, ale s jiným obsahem. Heroes of the Elemental Chaos nebo Heroes of the Feywild nejsou handbooky, ale rozšíření.

Re: Dnd 4e

od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 11:55

To zní dost dobře, proč ale lidi na ty Essentials spíš nadávají?

edit: ale koukám, že povolání pořád mají aedu, tak jak to je?

Re: Dnd 4e

od ShadoWWW » 20. 11. 2015, 11:25

Essentials zrušili AEDU a jednozdrojová povolání. Čímž je to o něco bližší 3e.

Re: Dnd 4e

od eerieBaatezu » 20. 11. 2015, 11:06

Pieto, povolávám Tebe. :-)=

Jak je to s těmi Essentials, jsem nějak zahlédl, že je tam Mág o něco blíže klasickému memorovacímu mágovi z jiných edic, a že je tam u bojovníků o dost víc basic útoků než at-will, takže se to dá hrát víc free-form stylem, než 4e stylem? Jak se to má? :)

Re: Dnd 4e

od ShadoWWW » 20. 10. 2015, 19:18

Player's Handbook 4e nyní opět oficiálně v PDF (a tentokrát za $9,99).

Re: POMOC s DnD4

od ShadoWWW » 25. 9. 2013, 23:24

V mém podpisu máš dokonce odkaz na stažení českého překladu. :-) A někde tam možná najdeš i slovenský překlad.

Re: POMOC s DnD4

od radoga » 25. 9. 2013, 15:19

Vdaka page 29 nakoniec som to nasiel

Re: POMOC s DnD4

od Pieta » 25. 9. 2013, 11:27

Zdar, odpovědi by měly být v Player's Handbook (resp. Player's Handbook 1, aby se to nepletlo s pozdějšíma) na straně 27 v kapitolce Gaining Levels.

Je tam popsané jak kolik máš mít schopností na první úrovni, tak jaké nové získáš na dalších úrovních.

Nahoru