[anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od PetrH » 12. 5. 2016, 13:51

Bohusel doba je takova, ze socialno v telefonech a pc dela nejvice a to ne jen u mladych ale i uz samozrejme s obmenou generaci zarizeni u starsich veliky zdroj nutny respektovat...

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od Jerson » 12. 5. 2016, 07:03

Taky si myslím, že udělat anketu a dát odkaz na FB je docela základ, pokud to někdo se zjišťováním informací myslí vážně.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od PetrH » 12. 5. 2016, 06:06

protoze se tu vecne plka mimo.... protoze existuje mraky alternativ jak travit cas a protoze autor ankety obeslal n serveru a z kazdeho mu prislo 20-40 responzi, takze s fuckbukem to dalo dost... hodte kamenem, ale fuckbuk drzi hodne lidi na kde co a rpg nevyjimaje....

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od York » 11. 5. 2016, 11:55

Arten_CZ píše:Vzhledem k těm číslům mi ale přijde zvláštní z toho usuzovat cokoli více než "20 lidí, co hlasuje na rpgf/kostce, hraje toto".
Jasně, ty úvahy se týkají pouze čtenářů fóra, kteří navíc zahlasují do téhle ankety. Na druhou stranu ale i tak je, myslím, celkem zajímavé srovnávat vývoj mezi jednotlivými roky.

edit: Každopádně otázka "Proč fórum zajímá tak málo lidí a co by se s tím dalo udělat?" je zcela na místě.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od Arten_CZ » 11. 5. 2016, 11:50

Mě by spíš zajímalo, proč tady hlasuje (aktuálně k 11.5.2016 12:46) 465 lidí a na rpgf/kostce se vejdeme do dvacítky. Asi něco na fórech děláme špatně... Vzhledem k těm číslům mi ale přijde zvláštní z toho usuzovat cokoli více než "20 lidí, co hlasuje na rpgf/kostce, hraje toto". RPG asi žijí někde jinde, než na těchto dvou fórech.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od York » 11. 5. 2016, 11:05

Sice je možná ještě brzo, ale i tak už je zajímavé srování s loňskou anketou. Pokud si to chcete otevřít vedle sebe, najdete ji tady.

:arrow? Fate jsem letos rozdělil do dvou kategorií (2e + Příběhy, 4e), takže to už nevypadá jako nejhranější systém RPG fóra. Loni měl navíc Fate dohromady 12 hlasů, letos jen 5. Takže buď došlo k odlivu hráčů Fate k jiným systémům (případně přestali hrát), nebo možná ještě všichni nehlasovali.

:arrow? DnD 5e má stále svých 5 hlasů, Oldschool stále tři, DnD 3e (+ Pathfinder) kleslo ze tří na dva. Úplně ale zmizely 3 hlasy pro 4e. Předpokládám, že ti, kdo v roce 2014 hráli 4e, zároveň zkoušeli 5e, takže zaškrtli obojí, a loni už kompletně přešli na 5e? Překvapivé ale každopádně je, že nevzrostl počet hlasů pro 5e, přestože se rozjelo poměrně masivní otevřené hraní v Brně a nějaké i v Praze. Nejspíš ti hráči nemají potřebu chodit na fórum, případně chodí na Kostku? (Je fakt, že na Kostku začalo za poslední rok psát několik nových lidí, na RPG fóru jsem to nepozoroval - i když asi se pletu, pár nových jmen si přece jen vybavím i tady.)

:arrow? Chuubo má jen 3 hlasy, což znamená, že ne všichni, kdo ho hrají, se k tomu přiznali ;-)

:arrow? AW engine poklesl z 8 hlasů na 3. Že by ještě všichni nehlasovali? Nebo tyhle hry opravdu tolik lidí přestalo hrát?

:arrow? DrD II kleslo ze 7 hlasů na 2, DrD+ z 5 na 0, DrD Old ze 4 na 2. Překvapivé je, že nikdo nehlasoval pro hodně upravená pravidla DrD, přičemž předpoklad je, že to je u nás stále ještě nejhranější RPGčko (pochybuju, že někdo tak dlouho hraje DrD 1.X, aniž by si pravidla výrazně upravil).


Celkově je zájem ještě roztříštěnější (rovnoměrněji rozložený) než před rokem (mimo jiné tedy proto, že jsem Fate rozdělil do dvou kategorií - ale to je zase kvůli tomu, že se z toho opravdu stávají dvě různé hry, což je podle mě všeobecný trend napříč všemi RPGčky).

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od gunware » 9. 5. 2016, 19:24

2015? Z těch, co nejsou na výběr, jsem hrál Lone Wolf a Splittermond. U těch jiných her jsem mohl udělat háček.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od PetrH » 9. 5. 2016, 07:06

Lone wolf multi, drd.old a kam

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od Plz » 7. 5. 2016, 20:45

Asi bych to ani nemusel psát ale hraji si na svém písečku (Runy) v uzavřené skupině ve svém světě už asi dva roky a ještě nějaký ten rok to asi vydržím. A vzhledem k tomu, že na internetu jsou tak by se dali charakterizovat jako publikované.

Plž

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od boubaque » 7. 5. 2016, 15:20

Kampaňově DnD 5e a Příběhy Impéria v settingu Středozemě, několik (málo) jednorázovek Primetime Adventures.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od York » 7. 5. 2016, 15:09

OnGe: Už asi rozumím, co se ti na tom nelíbilo, napoprvé jsem to nepochopil. Obávám se ale, že by to teď už rozbilo anketu, kdybych změnil existující možnost.

Ber, prosím, tu kategorii prostě jako "Elektronicky publikované hry domácí produkce", tak to bylo myšleno (a blbě formulováno). Je jasný, že těžko někdo bude hrát RPGčko pouze sám se sebou.

(Ostatně té kategorie "Vlastní, nepublikovaný systém, který nevychází z DrD 1.x" se tohle týká taky. Je tím míněno, že je autorem někdo ze skupiny, ne nutně ten, kdo hlasuje, že tu hru hrál.)

edit: Vyzkoušel jsem vedle, že to anketa přežije, takže opraveno.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od OnGe » 7. 5. 2016, 15:00

Já se hlasování zdržuji, protože vlastní a elektronicky distribuovaná hra podle mě není jedna kategorie. Zvlášť když máme kategorii "Vlastní, nepublikovaný systém, který nevychází z DrD 1.x". Celkově mi ta anketa přijde postavená dost šíleně a tím pádem moc nevěřím v nějakou vypovídací hodnotu.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od Karotka » 7. 5. 2016, 14:34

Odhlasováno, ale si dovolím přidat tapetu subjektivních komentářů k jednotlivým hrám.
Začnu od nejoblíbenější, protože podle mě nejlepší hry, tedy

Chuubo's Marvelous Wish Granting Engine RPG (Chuubo)
Boris v polích (Aiko Puškina, HG Kelton), Sklářův drak (Chuubo, HG Sos), Škola základ Reality (HG já)

Chuubo je super hra, která nepřekáží ve vyprávění příběhu a hraní postav, naopak pomáhá, nakopává příběh pomocí žánrových akcí a questů. Kromě celkového příběhu prožívá svůj osobní, intenzivní příběh a proměnu i každá y postav. A onen příběh není omezen jen a pouze na klasické jak se z vidláka stal legendární hrdina (ale i to se dá hrát). Vyhodnocení zkoušek a konfliktů je dost rychlé a jednoduché, takže se neztrácí čas několikahodinovými encouters, kde se jen hází a počítá. Na druhou stranu je někdy nejednoznačné a je třeba buď dohoda nebo respektování rozhodnutí HG. Kdo rád hlavně battle grid a čísla a taktiku a tak, si tu na svý nepřijde.

Chuuba jsem hrál už s 8 lidma (vlastně loni jen ze 7) tady z fóra, tak doufám, že nějaký hlasy Chuubovi ještě přibudou...


FATE (Freeport)
Kafky (sir William II. Stuart, GM Vallun)

FATE je super v tom, že opět nijak nepřekáží vyprávění a hraní postavy, naopak v tom pomáhá pomocí aspektů a mechaniky fate pointů. Vyhodnocení je jednoduché a jednoznačné. FATE tu stejně všichni znáte, tak ani není třeba psát víc.
Kampaň měla super příběh a pořád bylo hned několik možností, co řešit, co dělat a proč se poškádlit nebo ožrat.

Dakara bez přípravy
V Janově, potom v Savonně (Luigi Muratori, York York), Pravda (York já), Freeport (York já)
Stín nad Prahou (Réka Nádasdy, York York)

Když si budete chtít zahrát FATE s lidmi s alergií na slovo FATE, nebo fate point, je Dakara nejlepší volba, protože to je víceméně Fate bez Fate. Opět vůbec nepřekáží příběhu ani hraní postav a vyhodnocení je opět jednoduché a jednoznačné. Na druhou stranu ani nijak nepomáhá. Ovšem pokud máte dobré nápady, pomůžete si nějakou tou pěknou fintou nebo přípravou bitevního pole.

Hra je bez přípravy a někdy se zadařilo víc a někdy míň. Taky máme ve skupině hráče s různými preferencemi, takže někdy je to víc po chuti jednomu a jindy druhému. Časem se původní renesanční téma vyčerpalo a přešlo se do budoucnosti na kolej a hned je to zase svěží a zábavnější. Ukázalo se, že (stejně jako FATE) Dakara je univerzální a jdou v ní hrát různé žánry, včetně psychedelického anime (Pravda). A asi je opravdu lepší hrát ji bez přípravy. Jak už psal York, připravené dobrodružství z Freeportu se moc nepovedlo.

Dračí doupě 1.6 s houserules by Vallun
Kafky (sir William II. Stuart, PJ Vallun)

Odešla nám Sparkle a přezbrojili jsme na starý dobrý dračák. Zdál se to být dobrý nápad, já byl taky pro. No…
Příběh je pořád super, dokonce se k nám přidala nová super trololo (pardon krololo) postava, ale ten systém trochu (dost) na kokot. Z počátku to bylo hezké, hrát zase dračák, ale ta nostalgie časem vyprchá a zbyde systém, co vás strašně svazuje. Hrajete, co je mechanicky výhodný a ne to co hodí k postavě. Hraní postavy sice nebrání, ale ani nijak zvlášť nepomáhá, sám už zapomínám na aspekty, co Will měl. Boje trvají dlouho a nejsou už tak zábavný jako byly ve FATE, byť občas se něco super stane, ale to se většinou řeší jinou mechanikou. Dračák doporučuju jen jako one (nebo few)-shot nostalgickou hru pro pamětníky. Každopádně pokud máte dobrý a silný a příběh, zas tak hrozný ten systém zase není a i jemu navzdory si můžete užít spoustu srandy.

Na RPG Day jsem ještě vyzkoušel D20-hru Shadow of the Demon Lord a bylo to super. Na dlouhodobou kampaň nevim, ale na one-shot fajn. Systém je na mě opět zbytečně složitej a souboje zdlouhavý, ale je tam super mechanika na to, jak je vaše postava čím dál víc insane a corrupted. A věřte, že má být z čeho. Setting nabízí spoustu na výsost nechutných, krvavých, slizových a malomocných setkání. Dobrodružství bylo super a spuluhráči a GM (kapitán66) taky.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od York » 6. 5. 2016, 12:45

Ecthelion píše:U nás to byly za poslední rok Příběhy Impéria (překvapivě $lol$ ), naše středozemská kampaň (která patří do stejné kategorie) a Hrstka. :wink:
Vidíš, Hrstku jsem tam nezmínil. Napraveno.

Re: [anketa] Jaké RPG hrajete? (2015)

od Ecthelion » 6. 5. 2016, 12:27

U nás to byly za poslední rok Příběhy Impéria (překvapivě $lol$ ), naše středozemská kampaň (která patří do stejné kategorie) a Hrstka. :wink:

Nahoru