The Mountain Witch

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: The Mountain Witch

Re: The Mountain Witch

od KDolecek » 10. 3. 2021, 20:59

Ze zvědavosti hjsem zaplatil 1,21 USD za přístup k Patreonu Christophera Greye, tak si zde může přečíst jeho úvahy nad designem Mountain Witch v PbtA a nahlédnout do alfa verze hry.
Christopher Grey píše: Nov 24, 2020
New Project: Return of the Mountain Witch

I just picked this one up from a dead Kickstarter, The Mountain Witch which was a second edition of an old 2004 game. The creator has been MIA for two years and so since backers never got anything I figured I'd make it and give it away (or pay what you want). I suspected it would work well on the Great American Novel chassis, and as I explored it, I'm sure I'm right.

So I got to work. And since this Patreon is about you seeing under the hood, you are in luck! You get to see how a game can just erupt from nowhere.

Okay, so for starters I looked at the designer's goals and intent and turned those into my design goals.

It has to involve fictionalized samurai, presumably also bushido and the kind of healthy genre tropes that go with it.

It must heavily involve trust and betrayal among the characters

It must culminate in the confrontation of some ubiquitous adversary, the Mountain Witch

After looking at the original game, there's a lot I'm going to shed. For instance, it doesn't actually need to take place at Mount Fuji. It doesn't need to culminate in a battle with the witch in a stronghold. We don't have to deal with combat and harm mechanics. If the game is about the journey of the Ronin and how they trust and/or betray each other, combat should be in the background. Also I don't know about the reliance of astrological signs--that seems really out of place, so I'm going to use the archetypes from Seven Samurai instead.

So I have my design goals. The first thing I need to figure out is the core loop. Since I'm using the GAN chassis that essentially means what are the stats that you modify a 2d6 roll with and how do you adjudicate it.

Instead of settling on three all-encompassing stats, I decided to use the tenets of Bushido as stats. Like in GAN, you are not rolling to see if your attack hit. You are rolling to see if you successfully use the right judgment. Since that makes seven stats, that eliminates the need for moves. We'll just use stats.

Rectitude (義 gi): Uphold and protect what is fair and moral. Roll when you must make the right decision.

Courage (勇 yū): Be fearless in the face of adversity. Roll when you must risk yourself to do what must be done.

Benevolence (仁 jin): Be compassionate to all living creatures. Roll when you must protect or heal someone.

Respect (禮 rei): Work with others and regard their station. Roll when you must help another.

Honesty (誠 makoto): Live well so that others will trust you. Roll when you must be believed.

Honor (名誉 meiyo): Be moral and do not stray from the way. Roll when you must right a wrong.

Loyalty (忠義 chūgi): Never abandon fealty to others. Roll when you must risk yourself for another.

The next thing I needed to figure out was the trust/betrayal dichotomy as that is clearly going to be a key mechanic for this theme.

I settled on a "betrayal track." Every Ronin in your group will have a Betrayal Tracker on your character sheet that starts at "0." Throughout the game certain triggers will cause you to mark betrayal against them. When you have marked three Betrayal points (or whatever the phrasing will be), then you can make a Betrayal Move.

That move allows you to:

Resolve a conflict be betraying the person, effectively forcing them to resolve the conflict.

Duel that character and if your character is satisfied with the outcome, you can clear their Betrayal Track

Hand the character over to the Witch--I don't know what that means yet, but I think it'll be at the time when everyone's fates are resolved

Next I need to figure out what will trigger Betrayal. Firstly, I can build it in conflicts between Ronin. So if you roll a 6 or less on a conflict with another Ronin, they mark a betrayal against you (conversely if you succeed against a Ronin, they can choose to lower their track against you by one.

That's well and good, but how will the game compel Ronin to have conflicts with each other? None of this works if they are friends the entire time and only confront the witch's conflicts.

So I'm going to try "Memories." Each chapter will have a memory for a particular Ronin (so unless you have seven players, this won't happen every chapter). The memory is a prompt the GM gives the player who then narrates what happened with narrative control. That memory is then introduced into the game as a conflict that must be resolved before they can go into the next chapter.

There. Now we have to deal with each other's shit.

I just need to figure out the chapter structure and what happens with the witch in the end.

But it's a good sketch. Not bad! I think it'll be fun!

More to come.
Christopher Grey píše:Dec 1, 2020
New Game: Return of the Mountain Witch
This is alpha version and ready to be tested. Please let me know your thoughts! The document should allow you to add comments, or you can post here.
https://docs.google.com/document/d/12Jc ... pLyZ5HwD_o

Re: The Mountain Witch

od Bifi » 9. 3. 2021, 16:29

Kleinert už raz takto zmizol z povrchu zemského. Prvá edícia MW bola vydaná kedy - 2006? Viem, že už vtedy boli problémy s komunikáciou, dotlačou príručky aj secret kariet. Keď potom o dva roky neskôr pod Kleinertovou gesciou vyšla zbierka japonských rozprávok od Lafcadio Hearn, bol to tak trochu zázrak. Kleinert bol potom roky nedosiahnuteľný. Vôbec ma toto zlyhanie komunikácie neprekvapuje... až na tie narážky na sektu?!

Re: The Mountain Witch

od KDolecek » 9. 3. 2021, 14:35

Sliboval, že to bude buď zadarmo nebo PWYW :D
Je to mezi pár Kickstartery, kde jsem nepřispěl, ale průběžně to sleduji. Ta komentářová sekce je pro čtení veřejná a jeho omluva sice byla jen pro backers, ale rozšířila se samozřejmě po internetu.

Re: The Mountain Witch

od Markus » 9. 3. 2021, 14:02

Díky za krásný přehled.

Teď už zbývá, jenom aby Christopher Gray založil Kickstarter. :)

Tys taky přispěl, že se tak vyznáš?

Re: The Mountain Witch

od KDolecek » 9. 3. 2021, 13:29

Druhá edice Mountain Witch, která už nikdy nebude, je vůbec fascinující věc.
Timothy Kleinert vyhlásil Kickstarter v červnu 2018 s tím, že má již druhou edici napsanou. Elektronická verze hry měla být k dispozici v září a tištěná v prosinci.
Od autora už více než dva roky nikdo neslyšel a obecně je Mountain Witch Kickstarter brán jako podvod.

Projekt zřejmě haproval už od začátku. Po vybrání peněz trvalo měsíc než backers (ti co finančně kampaň podpořili) dostali první update. Ale věci asi nějak postupovaly, řešilo se poštovné do Evropy a podobné srandy. To bylo v sprnu 2018. Pak dlouhá pauza, v komentářích sršela bitka mezi těmi co tvrdili, že Kickstarter není Amazon a musí se počítat s tím, že to někdy nevýjde, nebo že to trvá s těmi, kterým dost docházela trpělivost, projekt nahlašovali Kickstarteru (který s tím nedělá nic nad rámec toho, že daného autora v budoucnu už snad nenechá rozjet další kampaň) na autora nadávali. Po půl roce, v lednu 2019 (kdy měla být kampaň už zcela hotová), se Kleinert najednou zjevil s tím, že projekt stále pokračuje a většina financí je netknutá. Zdržení z pracovních důvodů, stres způsobující další zdržení atd. Nový timeline projektu odhadoval na 4-6 měsíců (což samo o sobě bylo násobně více než odhad z kampaně). A příslibil, že update bude psát každý měsíc, i kdyby se nic důležitého nestalo.
A od ledna 2019 ticho po pěšině.

MW Kickstarter má dodnes docela aktivní komentářovou sekci (psát do ní mohou jen backers). Lidé se po celou dobu (už v původním období šestiměsíčního ticha) pokoušeli Kleinera kontaktovat napřímo i skrze jeho kolegy a všechny možné lidi, se kterými kdy spolupracoval nebo ho jen znali, ze začátku mu také nabízeli dost podpory, prosili ho, aby jen dal vědět, že zdržení nevadí. Spousta přání dobrého zdraví a ať je hlavně v pořádku. Pak různá obvinění, že peníze buď utratil za školy dětem (protože to byla jeho omluva proč dal ve své šestiměsíční pauze přednost práci) nebo, že peníze dal církvi/kultu které je členem. Veselo. V posledním roce už tam jedou převážně jen výzvy k tomu, aby se backers přidala k té skupince, která na Kleinerta podává v různých státech stížnosti u Attorney General a Federal Trade Comission za podvod (fraud).

Mezitím se tam před třemi zjevil Christopher Gray, sám RPG autor, s tím, že se rozhodl vzít Mountain Witch, Kleinertovy nasdílené plány z původní kampaně a udělat z toho hack založený na své vlastní hře, Great American Novel (což samo o sobě je PbtA hra s nějakými úpravami v tvorbě příběhu). Později updatoval, že už má první prorotyp a hledá lidi, co by mu s tím chtěli pomoci, takže kdo ví, třeba něco jako druhá edice MW nakonec vznikne.

Re: The Mountain Witch

od Ecthelion » 23. 5. 2018, 09:09

Alef0 píše:
23. 5. 2018, 08:14
Mountain Witch bude mať revidovanú edíciu a Kickstarter začínajúci budúci mesiac.
Upraví si upevnění daishō, obou svých mečů, a připraví se vyrazit k hoře Fuji.

Re: The Mountain Witch

od Alef0 » 23. 5. 2018, 08:14

Mountain Witch bude mať revidovanú edíciu a Kickstarter začínajúci budúci mesiac.

Re: The Mountain Witch

od zyt » 2. 11. 2015, 23:24

Právě jsem dočetl the Mountain Witch a už při čtení se rozjela má fantasie naplno. Začal jsem si představovat postavy, za které bych chtěl hrát. Z ničeho nic se mi v hlavě vytvořilo nepřeberné množství roninů. Jenomže se k žádné hře kdovíjak dlouho nedostanu. Proto jsem se rozhodl se o některé své nápady podělit.

Nikdy jsem japonskou kulturu nestudoval dopodrobna a veškerá má představa o středověkém japonsku vychází z knih Taiko, Šógun, komixové série Usagi Yojimbo a samurajských filmů (od Kurosawy přes Vlka samotáře a mládě až po Jamadova Soumraka a Skryté ostří). Nicméně už mám představu o tom, jak by takový ronin mohl vypadat a tak tu vypíšu několik možností jak vaši postavu při hraní tMW obohatit.

Věk a chování: Většinu roninů je prezentovaná jako muži okolo třiceti až čtyřiceti let s několika denním strništěm a v ošumělých šatech. Chovají se často sebevědomě a zpupně, ale stále mají jakousi samurajskou hrdost.
Někteří se však mohou vymykat. Ronin může být již starý, přes nepřízně osudu slušně oblečený a přehnaně důstojný. Nebo naopak mladý, sotva plnoletý, nedržící se skoro žádných zásad.

Zajímavější postavu, ale můžeme dostat pokud tyto prvky přehodíme. Představte si starého nemytého ronina ve špinavém kimonu, který kleje a nadává na šógunát a vzpomíná na staré dobré válečné časy, kdy byl váženým samurajem. Nic není pod jeho důstojnost, avšak běda komukoli z nižší třídy, kdo by se mu odvážil odporovat, v té chvíli mu ihned hrubě připomene, že on je samuraj. Takový dědula zajisté vyvolá svým chováním mnohem větší odpor, než kdyby se jednalo třeba o třicátníka.

Naopak mladíček, který se chová naprosto vážně a pečlivě o sebe dbá, může u starších postav vyvolat smích. „Vždyť jsme všichni špinavý roninové, tak nač ta upjatost.“

Daišo:
Každý samuraj má dva meče. Dalo by se říct, že nošení daišo je u každého stejné, ale dá se s ním i pohrát.
Jak nosí meč?
-Levou rukou neustále svírá saju (pochvu) palec položený na cubě (záštitě). (Meč se totiž často před bojem povystrčil právě palcem levé ruky)
-Meč nosí vždy v levé ruce. Je vždy pohotový tasit.
-Meč drží za špičku saje rukojetí opřený o rameno.
-Meč drží za „tkaničku“ od saje volně přehozený přes rameno.
-Pochvu má tkaničkou přivázanou k cubě. Takový meč se nedá bez rozvázání tasit. Snaží se postava znepříjemnit si postavení v boji, nebo je jen příliš prchlivá a bojí se, že někoho nechtěně zabije? Či skrývá z nějakého důvodu svoji čepel?

Takže čepel (je odraz duše samuraje):
-Je zlomená
-Je z bambusu (ronin klesl tak nízko, že musel prodat svoji duši, ale jeho postavení vyžaduje, aby stále nosil dva meče)
-Je černá
-Je neudržovaná, rezavá a tupá
-I po důkladném očištění na ní zůstává krev.

Roninovo kimono:
-je zbrusu nové
-ošumělé
-roztrhané a špinavé
-je dlouhé jako župan, takže nemusí nosit hakamu.

Pod kimonem skrývá:
-Jiné kimono s monem (znakem) jiného rodu než je na tom hořejším. (vymyslel Bubák)
-Staré rozsekané a zkrvavené kimono. („Nesundám ho, dokud se nepomstím“)
-Tetování jakuzy
-Jizvu po seppuku!?!

Někdo nosí ruce schované uvnitř kimona, takže mu plandají rukávy. Může tak činit kvůli pohodlí a chránit se tak před zimou a větrem nebo skrývá, že má:
- jednu ruku useknutou.
- usekané některé prsty. Zase jakuza.
-ruce spoutané okovy (pokud bude chtít tasit, prostrčí ruce jednoduše výstřihem a tím si strhne kimono z ramen).

Zajímavé předměty/ doplňky:
Klobouk, vějíř, vysoká geta (sandály), slaměný plášť proti nečasu, deštník, hrací kostky (Strhne kimono z ramen, kostky se mu objeví mezi prsty jedné ruky, v druhé kelímek „Takže přátelé: han nebo cho!“), džbán saké, čajová souprava, hůl (třeba se skrytou čepelí), klobouk v podobě koše zakrývající celou hlavu i s tváří, flétna (možná čarovná), sašimono (bojová zástava připevňuje se na záda), měšec plný čerstvě ražených ryo (na úplatky), kukla (na anonymní výpravy), kůň, nosítka kago i s nosiči.
Listina od: Jiné postavy, O-Janmi, daimjóa, šóguna, samotného císaře!
S: Pověřením, přiznáním, rozkazem

Zbraně:
Luk, Kopí, Naginata (čepel na dlouhé násadě), no-dačí (až 1.8 m dlouhý bitevní meč), nagegama (krátká násada se srpovitou čepelí na jednom konci a řetězem zakončeným závažím na druhém konci), tanto (dýka, na rozdíl od katany a wakizaši se nemusí při zdvořilostních situacích odkládat)

Méně obvyklé zbraně:
Ken (starobylý rovný japonský meč s jedno nebo dvoubřitou čepelí), teppo (mušketa, nebo křesadlová pistole), nunčaku, šaken (vrhací hvězdice), šuriken (vrhací nůž), šikomi-zue (meč ve formě hole viz Zatoichi), jitte (zbraň používaná policejními prefekty k zachycování nebo lámání mečů).

Zbroje:
Různé přilby, maska připomínající démona (může být i s knírem), pancíře, rukávy kote…

Postava není ronin ale:
-Samuraj který se za ronina vydává (proč asi?)
-Budhistický mnich, který rezignoval na samurajský stav.
-Rolník, který se chce stát něčím víc. Má kradený meč, a dělá, že je samuraj (může mít u sebe i ukradený rodokmen).
-Herec kabuki (může dokonce hrát i ženu).

Krom klasických japonských filozofií (buddhismus, šintoismus, konfucionismus) může být ronin i křesťanem. Z toho plynou různá dilemata. Jako například že křesťanství považuje sebevraždu za zásadní hřích, že ježíš byl jen řemeslník a byl popraven ukřižováním, což je v japonsku strašná potupa.

Prakticky každý předmět, zbraň či rys se můžete použít jako schopnost. Povahu roninů jsem se rozhodl příliš nerozvádět. To ať si každý zahraje podle sebe.

Re: The Mountain Witch

od Antharon » 4. 12. 2011, 20:26

mne tam stále nesedí, že záporňákova moc by mala vychádzať z bohatstva, naopak bohatstvo by malo byť len dôkazom jeho neoveriteľnej moci, osobne by som to urobil ako skazenú komunitu vedenú temným kazateľom, ktorý vnáša lži do myslí obyvateľstva a korumpuje všetko živé v celej oblasti

Re: The Mountain Witch

od Alef0 » 4. 12. 2011, 17:50

Mne sa zdá, že to niekto aj vo westerne hral, ale nepamätám si, kde to bolo.

Podľa mňa tvoj nápad znie skvelo, lebo premisa MW je: ,,roninovia, ktorí nemajú čo stratiť, a neveria nikomu, sa odvážia ísť na samovražednú misiu: zabiť najmocnejšiu [magickú] bytosť Japonska -- Strigôňa z hory Fuji".

Ergo pištoľníci, ktorí nemajú blablablabla, zabiť najväčšieho ropného magnáta Texasu. Bohatý statkár / rancher / hocičo, ktorý si môže dovoliť čokoľvek, lusknutím prstov nechať zabiť kohokoľvek, sediaci niekde na ranči obkolesenom údolím, môže byť viac než dobrý nápad.

Treba dať pozor na to, aby bola dodržaná lineárnosť príbehu; v hre sa hovorí, že hora je ostrov, teda jasne ohraničené územie (to aby sa pištoľníci nerozutekali do najbližších miest a hra neprešla do Dogs in the Vineyard), kde je všetkým jasné, že buď zabijú magnáta alebo zomrú sami, lebo nič iné im v živote neostáva.

Máš pravdu, však koniec koncov 7 statočných je 7 samurajov + western a japonské filmy sa radostne vykrádali.

Re: The Mountain Witch

od MaMaHaJ » 4. 12. 2011, 15:33

To je asi pravda... V podstatě ten padouch ale může být jakýkoli, ne? Třeba bohatý a zlý finančník, jehož chce někdo zabít, protože terorizuje menší farmáře.
Ale jinak je to na konverzi do westernového prostředí ideální, zdá se mi... Třeba i ta pravidla pro souboj. (Sakra, mám chuť si zahrát western...)

Re: The Mountain Witch

od Antharon » 27. 11. 2011, 12:26

mountain witch hraný v ptimetime adventures?!

vážený priatelia áno!

Re: The Mountain Witch

od Corvus » 27. 11. 2011, 08:49

Nieco ako Calvera z Magnificent Seven...

Re: The Mountain Witch

od Alef0 » 26. 11. 2011, 21:00

Ta analogia Witcha by mala byt aktivny element, nieco velmi mocne, silne a obavane, co vie samurajov demotivovat a zasierat im.

Re: The Mountain Witch

od Sosacek » 25. 11. 2011, 21:27

Nebo si jdou pro znameho desperada co ovladl nejakou vesnici.

Nahoru