Středověká města

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Středověká města

Re: Středověká města

od Sparkle » 10. 12. 2023, 21:52

Super, myslím že mi to takhle stačí, díky moc!

Re: Středověká města

od Vallun » 10. 12. 2023, 21:03

Určitě side quest - v městské pokladnici jsou falešné mince zvlášť, co to sakra znamená??

Nebo - hledané safíry hraběnky di Valdo jsou v městském pokladu...

Re: Středověká města

od Wolfus » 10. 12. 2023, 20:48

Zlatymi prutmi rozhodne nic nepokazis. K tomu, co napisal Ilgir, este dodam, ze falsovanie minci bol VELMI tazky zlocin a dala by sa na nom postavit zapletka :-)

Re: Středověká města

od Vallun » 10. 12. 2023, 20:46

Sparkle píše: 10. 12. 2023, 20:34 Dobře, a měli by to tam spíš v mincích nebo ve zlatých cihlách nebo podobných cennostech?
Měly tehdy mince, kterými lidi platili na ulicích, reálnou hodnotu toho kovu, nebo už byly věci typu "bankovky kryté zlatem"?
Ve zlatých a stříbrných mincí nejvíc... v drahokamech možná část...

Stříbrné cihličky taky, ale plnily stejnou roli jako mince (v zásadě, v Kutné Hoře mají hezkou výstavku, jak vypadaly pruty, kterými se reálně platilo a současně měly rýhy, aby šly dělit/sekat...)...

K bankovkám viz třeba wiki pro základní orientaci...

Aby se nemusely vyměňovat pytlíky mincí, zavedli ve středověku evropští obchodníci takzvané úvěrové úpisy. Od 17. století vydávaly takové úpisy přímo banky. V té době kovová platidla nestačila pokrývat prudký růst objemu transakcí v obchodním styku.

Re: Středověká města

od ilgir » 10. 12. 2023, 20:44

Mince se tu někde rozebíraly nedávno. A bylo zjištěno, že mince, jejichž základem bylo stříbro, postupem času obvykle podléhaly ředění, zatímco zlaté mince si obvykle uchovávaly svou ryzost. Uvěřitelný přístup podle evropského středověku by tedy byl mít stříbrňáky (platidlo plebsu) s hodnotou nominální a zlaťáky (platidlo králů) s hodnotou materiálu.

Re: Středověká města

od Sparkle » 10. 12. 2023, 20:34

Dobře, a měli by to tam spíš v mincích nebo ve zlatých cihlách nebo podobných cennostech?
Měly tehdy mince, kterými lidi platili na ulicích, reálnou hodnotu toho kovu, nebo už byly věci typu "bankovky kryté zlatem"?

Re: Středověká města

od Vallun » 10. 12. 2023, 20:21

Pokud ho tam chceš, tak je to rozhodně uvěřitelné, v Dóžecím paláci pokladnice byla, lze jí navštívit.,..:) A byly doby, kdy byla hodně naditá...

Pokud jsou banky relativně nové, tak i když fungují dobře, může být starosta tradicionalista a zlato bude v truhle...

Re: Středověká města

od Sparkle » 10. 12. 2023, 18:06

Asi není ani tak důležité, kolik v tom bude peněz, spíš jestli vůbec ten koncept "město má na radnici trezor, v němž je uložená železná rezerva" reálně existoval nebo to je fantasy výmysl a rezervy byly spíš rozstrkané po bankách a domácnostech velmožů.

Re: Středověká města

od Corny » 10. 12. 2023, 18:05

...hamižnost radních, korupce...

Re: Středověká města

od Wolfus » 10. 12. 2023, 18:03

Nie som si isty, ci sa da na otazku odpovedat jednoznacne. Je mesto banske? Kralovske? Zavisi aj na aktualnej situacii vo svete - vojna, hlad, obdobie prosperity...

Re: Středověká města

od Vallun » 10. 12. 2023, 17:56

Tak jako u čehokoliv předtím - najdeš příklady z celého širého spektra. Ve Florencii je městská pokladnice součástí jedné z expozic, je to překvapivě malá komůrka, ale nikdy nebyla plná...nicméně současný rozpočet ve zlatě by z ní využil asi jednu desetinu...
V jiném městě měli obecná pokladnici v kostele a "průhlednou", aby každý viděl, kolik tam je...(a teď si nejsme jist, zda to není z nějaké knížky...:)

Záleží, třeba, co je zdrojem bohatství města, jaký je poměr majetku města a jeho pánů...jak funguje bankovnictví, jak funguje výběr daní (průběžně x jednou ročně).

Re: Středověká města

od Sparkle » 10. 12. 2023, 17:19

Tušíte aspoň zhruba, jak to měla bohatá renesanční města s fyzickými finančními či zlatými rezervami? Měli něco jako pokladnici na radnici, kde se to uschovávalo? Pokud ano, v jaké podobě tam ty cennosti skladovali a kolik tam toho zhruba bylo? Nebo to měli vyřešené nějak jinak?

(Jde mi o to, když by se hráči rozhodli vyloupit hlavní městský vault, co je uvěřitelné tam najít).

Re: Středověká města

od Vitus » 7. 2. 2023, 14:55

Souhlas s Midewivin, na tohle jsem taky v nějakém textu narazil, že i když se díváme na gramotnost naším prizmatem, musíme si uvědomit, že umění číst bylo ve středověku odděleno od umění psát (a počty, které běžely v římských číslicích, než se rozšířila tuším práce Raymonda Lulla, to bylo mystérium samo o sobě jen pro zasvěcence ze zasvěcených).

Díky zakládání škol (univerzit) se vzdělanost začala zvyšovat mezi všemi movitými stavy (nezapomínejme, že i naši před-husitští a husitští myslitelé se nerekrutovali výhradně mezi klérem, ale spíše z řad jak pánů, tak i vladyků a měšťanstva). Takže za mne sedí, že docela velká vrstva společnosti bude umět číst, ale jen malá část z nich psát (a pokud se jedná o evropský středověk, tak jen zlomek bude umět počítat výše, než malou násobilku).

Re: Středověká města

od midewiwin » 7. 2. 2023, 10:20

Jen malá drobnost ke gramotnosti vládců:
Je docela dobře možné, že většinou uměli číst. Výchova ke vzdělanosti zprostředkovaná mnichy a kněžími pravděpodobně obsahovala seznámení s texty.
Jiné to možná bylo s uměním psát, protože tu byl samozřejmý předpoklad, že budoucí panovník to vzhledem k existenci dvorních písařů nebude potřebovat.
Takže vládcovská pologramotnost mi připadá jako celkem pravděpodobná. S výjimkou těch, co se v mládí dostali na univerzitu, což byl i případ fotra Káji.
V měšťanském prostředí to se vzděláváním vypadalo jinak.
Ale samozřejmě tu ode mne všude platí asi a možná.

Re: Středověká města

od Eleshar_Vermillion » 7. 2. 2023, 09:51

boubaque píše: 6. 2. 2023, 19:19Myslím, že to vypovídá o rozšířenosti schopnosti číst (ale i memorovat) na sever od Alp a tím nepřímo o potřebě vlastnit bibli. Ono myslím, že i v době Karla IV. nebylo úplně neobvyklé, že vládce neuměl číst (ale to se můžu o století dvě plést).
I was chosen by God to lead, not to read!
Tohle podle mě odviselo dost od dotyčného panovníka, třeba Kája IV. platil za dost vzdělaného, takže bych ho nepovažoval za bernou minci. Nedivil bych se, kdyby jeho fotr číst neuměl vůbwc.
A jak už taky psal Eleshar, církev neměla ráda, když si někdo (jí) nepoučený četl v bibli.
A ne vždy se jim to podařilo, a pak z toho vylézali takové ty divnosti jako lolardi, Viklef, husiti, protestanti a podobné nepříjemnosti. Co vím, tak leckde bylo přímo vlastnictví bible zakázáno (a pořízení překladu pak bylo přímo kacířství).
Argonantus píše: 6. 2. 2023, 23:01A navíc ve skutečném středověku byla tématikou knih převážně víra, tak nejméně 90%, takže tím byla kniha tak nějak z podstaty věci napůl posvátná záležitost, vybavení kláštera a kostela, až za husitů se stěhuje do bohatých domácností.
Jo, v Evropě, ve středověku. V Byzanci jinak (kroniky, encyklopedie, gramatika, rétorika, nějaká ta beletrie, pochopitelně různé vojenské spisky,...), protože ve velkých městech měli cosi jako státní školství. Italská vrcholná renesance zase jinak.

Nahoru