Bitvy Československých legií

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Bitvy Československých legií

Re: Bitvy Československých legií

od jjelen » 3. 3. 2021, 20:08

Věděl jsem, že se tam tou dobou pohybovali němečtí poradci (jen nevím na které straně :D každopádně to mohlo být zajímavé setkání)

Re: Bitvy Československých legií

od Vallun » 3. 3. 2021, 18:55

Re: Bitvy Československých legií

od Vallun » 18. 9. 2020, 16:34

Obrázek
Po sto letech se to už asi vytratilo z vaší rodinné historie: Za první světové války byla v celém Německu, Rakousko-Uhersku a všech okupovaných územích zakázána výroba veškerých salámů, klobás i jitrnic. Dalo se to v posledních letech války přičítat nedostatku masa. Skutečný důvod byl ale veskrze strategický a přísně tajný: bez hovězích střev totiž nešly stavět zepelíny. Bez Obrovského Množství hovězích střev
Ta totiž obsahují tzv. zlatotepeckou blánu. Své jméno získala opravdu díky tepání zlata. Dají se z něj vyklepat lístky o tloušťce pouhých pár atomů. Ne však na tvrdém povrchu. Přímé údery kladívka o kovadlinku by zlatou fólii potrhaly. Mezi dvěma blánami z hovězích střev to ale jde. Což hodně napovídá o jejich mechanické odolnosti. Vodík, který nadnášel první vzducholodě, je potvora. Je to nejmenší atom našeho vesmíru. A tak má tendenci utíkat téměř přes cokoliv - i většinu moderních materiálů. Jenom si vzpomeňte na pomalu splaskávající pouťové balónky - aťsi z pokoveného plastu. To není jejich špatným uzavřením. To vám jenom o málo větší atomy hélia předvádějí, že se také nedají jen tak uvěznit.
No a výrobní tajemství hraběte Zeppelina bylo, že zlatotepecká blána si s vodíkem poradit umí. Navíc, jde lehce spojovat. Po navlhčení stačí dva kusy přimáčknout okraji k sobě, nechat vyschnout a výsledný spoj jakoby zmizí. Je přitom stejně pevný, jako blána samotná. Odsud byl už jenom krůček k výrobě vzducholodí. Co na zepelínech vidíte zvenčí, je vlastně jenom kovová klec potažená plátnem. Jejich schopnost létat ale ve skutečnosti stojí na obrovských plynových vacích naplněných vodíkem uvnitř té klece. No a právě ty se vyráběly - ze zlatotepeckých blan.
Na jediný zepelín bylo proto potřebné nashromáždit střeva ze čtvrt miliónu kusů hovězího skotu. Jelikož víme, že zepelínů Německo za války vyrobilo 140, prostou násobilkou se dostaneme k číslu 35 miliónů kraviček, které se za Velké války takříkajíc „vznášely v luftě“. Což bylo tak ohromné číslo, že si i Němci raději odepřeli všechny své oblíbené Würsty. Jistě: ne všechny uzeniny se dělaly z hovězích střev. Ale kontrola zákazu byla jednodušší, když to potkalo i všechny vepřové či skopové klobásy a jitrnice. Holt, vedlejší ztráty.
S odolností těch blan se Britové dost natrápili. Když Němci začali s nálety na Londýn, snažili se zepelíny sestřelovat stíhačkami. Logicky si přitom nabíjeli do kulometů zápalné střelivo. A - nic. Vzducholodě si v klidu letěly dál. Hoření totiž potřebuje kyslík. Když později nabili střídavě zápalné a explozivní náboje, a ještě později speciální kombinované, brzy bylo po náletech. Až výbušné střely totiž dokázaly udělat do blán větší díry, a přes ně se do plynových vaků dostal vzduch a s ním i kyslík. Zápalné střely pak už jenom dokonaly dílo zkázy. Slávu vodíkových vzducholodí těsně před Druhou světovou válkou (1937) definitivně ukončila slavná katastrofa Hindenburgu. Ale to už je jiný příběh.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 13. 11. 2019, 20:10

Jsem si tak všiml, že na Palmknihách mají 50% slevu na Váchu, což je chlapík, co píše o legiích.

Jenže jsem si všiml pozdě, takže pro mě jenom dneska večer.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 26. 10. 2019, 14:00

Snížení vojenské "kvality" v očích Spojenců - nepochybně.
Hm, pravda, takhle jsem nad tím nikdy nepřemýšlel.
Návrat legionářů do vlasti, asi spíš ano - bolševici by pro ně určitě našli využití.
Otázkou je, zda by se legie využít nechaly. :think:

Re: Bitvy Československých legií

od Hike » 25. 10. 2019, 21:28

Uznání československa, možná, spíš ne. Návrat legionářů do vlasti, asi spíš ano - bolševici by pro ně určitě našli využití. Snížení vojenské "kvality" v očích Spojenců - nepochybně.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 25. 10. 2019, 19:53

na straně ostatních mohla všechno zhatit
Co myslíš tím vším?

Re: Bitvy Československých legií

od Hike » 25. 10. 2019, 19:18

Nejvyšší oběť položená na oltář plnění povinností, boji za upřímnou touhu po samostaném státě Čechů. Hrdinství tváří v tvář beznaději, kdy "únava a lavírování" na straně ostatních mohla všechno zhatit. Jeho čin je v mých očích rovný oběti Jana Palacha.

Pak ale přijde ke slovu můj vnitřní "čecháček" a řekne, že se tím stejně nic nevyřešilo, že by ti kluci dostali rozum i bez jeho činu. Že by se bolševismus odkopal a legionáři by prohlédli i tak. ¨

Nakonec ale stejně jako ten Palach, zdánlivě neměl smysl, Antropoid zdánlivě neměl smysl, ani Švecova oběť neměla smysl, ale je to ten kousek národní hrdosti, se kterou se může člověk z malého národa cítit velkým. I když osobně bych k podobnému konání neměl odvahu, můžu ho obdivovat a můžu se hřát v jeho odlesku, že jsem taky Čech. Jako on.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 25. 10. 2019, 18:37

Před 101 lety se zastřelil plukovník Josef Jiří Švec ve víře, že jeho smrt pomůže situaci ve sboru.

Co na něj říkáte?

Re: Bitvy Československých legií

od midewiwin » 7. 4. 2018, 12:29

S bitvami legií to sice příliš nesouvisí, ale kam jinam s tím?
Klub přátel plk. Karla Vašátky nabízí obrázek legionáře ve výstroji pro zimní strážní službu:
http://www.karelvasatko.cz/images/stori ... zima_1.gif
Legionář má u pasu ruský dělostřelecký kinžál, což je přesně ta zbraň, kterou jsem se tu před časem pokoušela identifikovat.
Obrázek
Takže záhada je vyřešena.

Re: Bitvy Československých legií

od Neferit Sr. » 4. 12. 2017, 12:29

Tedy já pokud je o legie mám poměrně nepopulární názory, ale vidím že některým věcem jsem ještě nedorostl. A díky mému věku až asi ani nedorostu.

Nám se na Palbě objevil nějaký týpek, JUVI se nazýval, a ten nám tam dával věci, že jsem mu nakonec zamykal témata i já, a to snesu ledacos. TO co zde zničeho nic objevilo zde , je dost podobné.

Re: Bitvy Československých legií

od Paul » 11. 11. 2017, 20:22

Myslíš:
"My si republiku rovracet nenecháme!"
Každopádně za mě palec nahoru za délku příspěvku. Za obsah palec nahoru ne.

Re: Bitvy Československých legií

od Vallun » 11. 11. 2017, 20:13

No, tohle už fakt není an diskusi, ale na psychiatra nebo na prokurátora...

Re: Bitvy Československých legií

od Argonantus » 11. 11. 2017, 18:59

Přemýšlel jsem, jestli se na to nemá odpovídat, a myslím, že nemá.

Re: Bitvy Československých legií

od Ecthelion » 11. 11. 2017, 18:26

hanss píše:
11. 11. 2017, 15:30
Takže bolševici se srovnání s nimi vypadali jako slušní hoši. Proto taky vyhráli. Svojí umírněností.
Já bych i odpověděl, ale po tomhle se toho moc napsat nedá, že. $lol$
hanss píše:
11. 11. 2017, 15:30
Alternativní historie a konspirační teorie v plné kráse. Akorát chybí mimozemšťané.
Hele, nepodceňuj se. Příště už je přidáš. My ti věříme. :wink:

Nahoru