Druhá světové válka a její následky

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Druhá světové válka a její následky

Re: Druhá světové válka a její následky

od Eleshar_Vermillion » 24. 10. 2019, 21:56

Navíc dostat někam stovky a tisíce tun výbušnin v řádu minut nemusí být úplně výhra. Jako asi dělostřelecká pumelice je asi výrazně lacinější než raketa, ale 1200 tun dělostřelecké munice taky něco stojí a ekvivalentní musika v raketách může být celkem snadno za méně peněz. A samozřejmě když někoho osvobozujete, tak je šance, že třeba i někdo zbude.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Vallun » 24. 10. 2019, 20:21

Eleshar - v zásadě máš pravdu, tedy až na tu přesnost, ta byla u děl na sovu dobu velmi slušná...

A tedy poškodit bitevní loď, i když jí trefíš, je řádově těžší, než poškodit letadlo:)

Je to krásná, ale prostě zastaralá technologie...

Re: Druhá světové válka a její následky

od Eleshar_Vermillion » 24. 10. 2019, 18:59

Podle mě tím kulové trefíš. Dále dostřel je nezajímavý - raketa z letadla doletí řádově desítky kiláků, letadlo doletí další stovky. Samozřejmě je obtížnější trefit letadlo než loď a je lepší přijít o letadlo než o loď.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Fritzs » 24. 10. 2019, 16:55

Tak proč bitevní lodě nikdo nepoužívá? Na bombardování pobřeží pořád dobrý a stíhači+doprovodná plavidla by je uhlídali. Bismarck měl údajně dostřel až k 37 km, moderní loď navržená speciálně na ostřelování vzdálených statických cílů by určitě zvládla o dost víc. Já vím, raketové křižníky existují, ale dělo bude střílet hodně levněji.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Vallun » 24. 10. 2019, 16:41

Obrázek

Re: Druhá světové válka a její následky

od Vallun » 23. 9. 2019, 19:57

Jak Saruman Bílý bojoval s Finy proti invazním Sovětům, projížděl Afrikou u SAS, řídil chod RAF a osvobozoval koncentrační tábory.

Druhoválečné příběhy Christophera Lee se zdají jako z jiného světa, ovšem jsou skutečné!

Herec sir Chrostopher Lee se proslavil hlavně rolí Drákuly, Sarumana Bílého v trilogii Pán Prstenů, nebo hraběte Dooku v Hvězdných Válkách. Dnešní příspěvek ale bude spíše o jeho válečných zásluhách. :)

Saruman se účastnil války již v roce 1939, když se jako dobrovolník přihlásil k pomoci Finským silám v boji s invazní Rudou Armádou. Prošel výcvikem, obdržel pušku i zimní uniformu, ovšem ke svému zklamání však s ostatními dobrovolníky nebyl odeslán na frontu, ale byl v zázemí, kdy vykonával hlídkovou a strážní službu daleko od frontové linie. Frustrovaný pocitem, že nemůže Finům pomáhat na frontě se vrátil zpět do Anglie po 14 dnech.

Vrátil se ke svému původnímu povolání, a to do námořní společnosti United States Lines, kde cítil pocit uspokojení z toho, že opravdu něčemu pomáhá. Vstoupil však do Home Guard v Londýně. V zimě roku 1940 však jeho otec onemocněl bilaterální pneumonií a 14. března 1941 zemřel. Lee si uvědomil, že nedělá dost, aby pokračoval ve šlépějích svého otce, který byl armádním důstojníkem, a tak v roce 1941 vstoupil do RAF.
Byl vyslán do výcvikového střediska Paignton v Anglii. Prošel výcvikem a podle British Commonwealth Air Training Plan měl letět do Reina del Pacifico v Jižní Africe a pak do Bulawayo v Rhodesii. Při jeho letu s de Haviland Tiger Moth se mu však zatočila hlava a rozmazalo se mu vidění. Po přistání mu lékaři řekli, že mu selhal optický nerv a že už nikdy nebude moci létat. To Leeho zničilo, nepomohlo tomu ani to, že se jeho kamarád při výcvikovém letu v Summer Fields zřítil a zemřel. Lee se několikrát odvolával, ovšem neúspěšně. Když byl v Rhodesii, prošel si tamní památky, navštívil přehradu Mazowe, Marandellas, Wankie Game Reserve a ruiny Velké Zimbabwe. Po pročistění hlavy si řekl, že to jen tak nevzdá a musí bojovat dál, požádal tedy o přijetí do zpravodajských služeb RAF. Jeho nadřízení ocenili jeho vytrvalost, a tak byl po výcviku zařazen k Rhodéské polici a jako vězeňská stráž sloužil ve vězení v Salisbury. Po povýšení byl odeslán do Jižní Afriky, odkud odcestoval do Egypta, kde byl přiřazen jako zpravodajský důstojník k 260. peruti RAF.

Jak boje v Severní Africe postupovaly, stěhoval se i Lee se svou perutí. Od letiště v El Daba se přesouval přes Maaten Bagush, Libyi, Tobruk, Bengází, El Gaus, El Agheila, Thoms a Tripolis, přičemž jeho letka měla v průběhu 5 akcí denně! Peruť pokračovala to Tunisu, kde se ovšem síly Osy urputně bránily a podnikaly i protiútoky. Lee byl málem zabit leteckou pumou, když letiště Kairwan, na kterém sídlila 260. peruť bombardovali Italové.

Když se síly Osy v Africe roku 1943 vzdaly, Lee se přesunul do Libye a připravoval se na vylodění na Sicílii. Byl přeložen na Maltu a po obsazení Sicílie do městečka Agnone Bagni, odkud byl ovšem stažen, neboť se musel léčit s malárií v Kartágu, již po šesté v jednom roce! Na konci července 1943 byl již podruhé povýšen na Flying Officera. Po svém návratu k letce byla však těžká doba. Piloti ani personál neměli dlouho žádné zprávy z domova, žádné zprávy z Východní fronty, jak si Sověti vedou a celkově nebyly zprávy o ničem, co se v Sovětském Svazu děje, nepomohl tomu ani nedostatek alkoholu. Nepokoje se rozšířily tak moc, že hrozila vzpoura. Lee však vojáky přemluvil zpět ke službě a zabránil tak vzpouře, což na jeho nadřízené velmi zapůsobilo.

Po spojenecké invazi do Itálie se přesunul na letiště ve městě Termoli během zimy roku 1943. Lee byl poté "na zkušenou" poslán k 8. Indické pěší divizi, kde sloužil s legendárními Gurkhy během bitvy o Monte Cassino. Když byl na dovolené v Neapoli, rozhodl se vyšplhat na Vesuv. Měl obrovské štěstí, protože o tři dny později se sopka probudila! Během posledního útoku na Monte Cassino byl Lee málem po druhé zabit, když při startu havaroval jeden bombardér a Lee zakopl o jednu bombu, která z letadla vypadala. Naštěstí se jednalo o vadný kus a nevybuchla!
Po bitvě byla jeho peruť přesunuta těsně pod Řím a Lee město navštívil a potkal tam bratrance své matky, Nicolò Carandiniho, který byl v Italském partyzánském hnutí.

V listopadu 1944 byl povýšen na poručíka a vyslán na velitelství letectva, kde se účastnil plánování útoku na Alpskou pevnost.
V posledních měsících války byl přeřazen do Centrálního registru válečných zločinců (Central Registry of War Criminals and Security Suspects), kde měl za úkol hledat válečné zločince. S tím se dostal i do několika koncentračních táborů, některé byly uklizené od mrtvol, některé ovšem ne. Z RAF odešel v hodnosti poručík v roce 1946.

Během války byl Christopher Lee také členem SOE (Special Operation Executive) a LRDG (Long Range Desert Group-předchůdce SAS), ovšem o tomhle toho moc nevíme, protože to jsou i dnes velmi tajné informace a Lee o tom odmítal moc mluvit. Co se však ví, že byl přítomen i v jednotce, která provedla sabotáže na letišti Luftwaffe v nepřátelském týlu. :)

"Čas od času jsem byl připojen k SAS, ale o tom máme zakázáno mluvit, zvláště o operacích, na kterých jsem byl. Řekněme, že jsem nějakou dobu sloužil u Speciálních Sil a necháme to tak." - jednou Lee prohlásil.

Muff

Obrázek

Re: Druhá světové válka a její následky

od Vallun » 5. 8. 2019, 20:28

Obrázek

:D

Re: Druhá světové válka a její následky

od Argonantus » 14. 7. 2019, 18:34

Nadpis článku.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Vallun » 14. 7. 2019, 13:52

Myslíš muj nadpis nebo původního článku?

Re: Druhá světové válka a její následky

od Argonantus » 14. 7. 2019, 11:46

Po nadpisu jsem čekal větší senzaci.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Vallun » 14. 7. 2019, 10:23

Střízlivější pohled na Prochorovku, doknce i v Rusku?!?

To je holt tak, když uděláte rotmistra generálem:D

Re: Druhá světové válka a její následky

od Argonantus » 10. 7. 2019, 05:19

K těm Litoměřicím nacházím tyhle velkolepé stránky http://richard-1.com
nějaký nadšenec badatel. Raket se to týká vlastně jen okrajově, ale princip výroby je podobný jako v té Doře a podmínky asi to isté. Kdovíkolik takových továren pod zemí udělali.
Jinak dost zajímavý terén pro hru.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Jerson » 9. 7. 2019, 07:31

Jo tak - zapíšu si název a pokud bude příležitost, podívám se na to.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Argonantus » 9. 7. 2019, 07:08

Ano. Přesně co jsi napsal tak jsem si myslel do včerejška. A ten dokument to posunul jinam.
Je tam rozebrán co přesně dělal přímý von Braunuv podřízený. Von Braun je mezi řádky a není to hezky pohled.

Jinak existuje wikiheslo Mittelbau Dora a taky česká kniha coby jiný zdroj.

Re: Druhá světové válka a její následky

od Jerson » 9. 7. 2019, 06:22

Nevím co konkrétně máš namysli tím mlhavým tušením - to že Američané posbírali raketové vědce v Německu, nacistům zamázli jejich účast v NSDAP, aby je mohli oficiálně i méně oficiálně zaměstnat v NASA, a nad tím, že věděli o nuceně nasazených otrocích pracujících na jejich raketách, se přivíraly a občas i zavíraly oči.

Asi záleží na přístupu jednotlivých lidí k tomuto tématu - obecně si myslím, že když měli možnost, tak se snažili podmínky pracujících vězňů zlepšovat, protože konstrukci raket příliš nesvědčí to, že poučení pracovníci umírají po třech měsících a je třeba zaučovat nové. I kdyby to dělali primárně z toho důvodu, že sami potřebovali dosáhnout výsledků, tak to asi smysl mělo. Na druhou stranu pokud někdo z nich byl ochoten obětovávat lidi pro dosažení lepších výsledků, tak si ten soud zaslouží i ve svých 90 letech.

Na druhou stranu mi přijde nesmyslné soudit lidi, kteří ve své době jen fungovali jako součást nějaké společnosti a nevzepřeli se - ze soudní síně nebo dokonce od klávesnice se to hezky posuzuje, ale když má člověk okolo sebe příklady lidí, kteří se vzepřeli systému a během pár měsíců skončili na druhé straně plotu, jsou taková rozhodnutí mnohem těžší.

Každopádně na svých přednáškách povídám historku o tom, že když von Braun vypustil první raketu v USA, tak se ho jeden z novinářů na konferenci zeptal, zda raketa nedopadne na Londýn, a von Braun znechuceně odešel, takže myslím, že obecně to až tak neznámá věc nebyla - spíše se u nás neučí ve školách (ale u nás se i tak neučí skoro nic z moderní historie), tak to pro některé může být překvapivá informace.

Nahoru