Slavná i méně slavná výročí

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Slavná i méně slavná výročí

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 19. 1. 2021, 13:14

15 let od největší hromadné ztráty slovenských vojáků (nebo i českých) od konce druhé světové války...

Obrázek

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 8. 12. 2020, 11:48

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 30. 11. 2020, 10:16

Vše nejlepší, sire Winstone!

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 22. 11. 2020, 19:39

Včera oslavil 80. narozeniny asi nejdrsnější Slovák 20. století - Richard DemoDick Marcinko

Obrázek

muž, který ukradl americké armádě kódy od atomových zbraní, zmocnil se Air Force One a dostal se do každé tajné základny. Jo a mimochodem založil SEAL Team 6, jednu z nejelitnějších speciálních jednotek na světě. 🙂 Narozeniny oslavil slovenský američan Richard Marcinko.

Richard Marcinko se narodil 21. listopadu 1940 v Lansfordu v Pensylvánii do rodiny slovenských horníků, kteří emigrovali za prací do Spojených Států z Československa. Po útlumu hornické činnosti v oblasti se spolu s rodiči přestěhoval do města New Brunswick v New Jersey, kde Richard ovšem nedokončil tamní střední školu. Chtěl se přidat k Mariňákům, kam ale nebyl přijat, neboť neměl maturitu. Místo toho nastoupil na Admirál Farragut Academy, kde si dodělal maturitu a v roce 1958 vstoupil do řad amerického námořnictva, jako telegrafista. Následně pak sloužil v italské Neapoli. Krátce na to se přihlásil k žabím mužům UDT (Underwatter Demolition Team), kde byl ovšem několikrát odmítnut. Služba u žabích mužů byla za trest, jelikož se jednalo o velice nebezpečnou aktivitu a členové například prováděli pyrotechnickou činnost pod hladinou, kdy zneškodňovali protilodní miny. Marcinko však toužil po dobrodružství, a tak použil metodu králíka Brera ze stejnojmené pohádky. Jelikož se chtěl dostat tam, kam se dostanou jen trestanci,musel se sám stát trestancem a tak zmlátil náborového důstojníka, načež byl zatčen a "za trest" odelsán k žabím mužům. 🙂 U žabích mužů však zazářil a díky skvělým výsledkům se stal jedním ze zakládajících členů jednotek Seal, nových speciálních obojživelných sil. zde si vysloužil také jednu ze svých mnoha přezdívek "Demolition Dick"

V lednu 1967 se jako velitel čety Seal Team 2 dostal do Vietnamu na operační turnus 6 měsíců. 18. května 1967 se jemu a jeho mužům povedla legendární diverzní akce na ostrově Ilo Ilo, kde zabili velké množství příslušníků Vietcongu a zničili 6 jejich hlídkových lodí. Akce vešla do historie jako nejúspěšnější akce jednotek Seal v deltě Mekongu. Za akci byl Marcinko dekorován Bronzovou a Stříbrnou hvězdou, stejně tak i Vietnamskou medailí za chrabrost. Po dovolené se v roce 1968 Richard vrátil opět do Vietnamu a se svým Seal Team 2 pomáhal Zeleným baretům při městském boji v Châu Đốc, kdy se původní obranná akce zvrhla v záchrannou akci zdravotnického personálu, který zůstal za nepřátelskou linií. Marcinko byl pak povýšen do hodnosti Lieutenant commander a byl vyslán jako námořní atašé do Kambodži, odkud se po 18 měsících vrátil zpět k Seal Team 2, kde figuroval až do roku 1976.

Během krize v Íránu v roce 1979 dostal Marcinko za úkol sestavit záchrannou misi (Operation Eagle Claw), která ovšem skončila fiaskem. Následně byl pověřen vytvořením nové speciální protiteroristické jednotky. V té době mělo námořnictvo pouze dvě družstva (SEAL Team 1 a SEAL Team 2) . Marcinko následně vytvořil dnešní legendu, SEAL Team 6. Název nezvolil náhodou, ale zvolil ho jako rošádu proti sovětským špionům, kteří si mysleli, že Američané disponují již šesti elitními oddíly SEALs, kterých se Sovětský Svaz velice obával. To však nebyla pravda, Spojené Státy disponovali jednotkami SEAL Team 1, 2 a 6, sovětští špioni však na rošádu skočili a uvěřili v existenci šesti velice elitních teamů.

Aby byla mjednotka co nejelitnější, nemohl do ní nikdo podat přihlášku, ale Marcinko ho musel osobně vybrat. Nechtěl totiž atlety, kteří splní tabulkový limit, ale motivované jedince, jako byl on sám. Jednotka měla působit jako "konkurence" pozemním speciálům z Delta Force. Jednotka dostala neomezený rozpočet, a tak za první rok své služby jednotka o několika desítkách mužů vystřílela víc munice, než veškerá námořní pěchota Spojených Států! Marcinko jednotku Seal Team 6 vedl pouze od roku 1980 do roku 1983. Ne však kvůli tomu, že se neosvědčil, právě naopak. Dostal za úkol vytvořit něco jedinečného.

V roce 1983 byl Marcinko pověřen úkolem vytvořit jednotku, která by otestovala, jak dobře jsou námořnictvo a celkově strategické americké cíle chráněny proti teroristickým a záškodnickýcm útokům. Nová jednotka, oficiálně nazvaná Naval Security Coordination Team OP-06D (neoficiálně, avšak rozšířeněji Red Cell), byla složená z 12 bývalých členů Seals a jednoho z FORECOM (Marine Corps Force Reconnaissance - Průzkumníci mariňáků). Jednotka testovala obranyschopnost jednotlivých strategických uzlů, jako byly námořní základny, jaderné ponorky, civilní letiště nebo různé americké ambasády. Pod Marcinkovým velením se jednotka vždy dostala nepozorovaně i do nejstřeženějších a oficiálně "neexistujících" objektů, které byly oficiálně považovány za "neproniknutelné". Mezi nejvýznamnější "skalpy" patří například únosprezidentského letadla Air Froce One, či získání kódů k odpálení všech amerických jaderných hlavic. Svými úspěšnými operacemi Marcinko upozornil na fakt, že svěřovat strategické objekty civilním security agenturám, či vysloužilým vojákům, je cesta do pekel. Díky svých schopnostem se dokázal dostat i k "neexistujícícm" dokumentům, proto se stal některým osobám nepohodlným a v roce 1986 byl Marinko vyšetřován pro údajnou korupci, což se však nakonec nepotvrdilo. Richard Marcinko odešel z aktivní služby 1. února 1989 po dlouhých 30 letech, 3 měsících a 17 dnech náročné služby.

9. března 1990 byl Marcinko odsouzen na 21 měsíců ve federálním vězení a musel zaplatit pokutu ve výši 10000 dolarů pro podvádění vlády v rámci akvizic dodavatelů ručních granátů. Marcinko tvrdil, že se stal obětí špinavé hry, protože v době svého působení v Red Cell na někoho důležitého něco objevil a výše uvedeným obviněním pak chtěli Marcinka umlčet, což ostatně popisuje také ve své knize "Red Cell".

Marcinko vydal knihu i film s názvem "Red Cell" pojednávající o jednotce i jejím působení. Jeho další kniha Rogue Warrior se stala celosvětovým bestsellerem. V současné době je šéfem Red Cell International and formerly of SOS Temps, Inc., což je soukromá bezpečnostní agentura zajišťující, nebo prověřující obranné a strážní systémy a služby. Marcinko také spolupracoval na tvorbě známého seriálu 24 hodin, nebo kultovních filmech Skála a G.I. Jane. Mezi léty 2008-2010 vyráběla společnost Strider Knives ve spolupráci s Marcinkem speciální nože RW (Rogue Warrior).

V současné době se 80letý Richard Marcinko živí jako spisovatel fiktivních knih, kterých napsal již 16. Jsou mezi nimi tituly jako Blood Lies, Detachment Bravo, Task Force Blue a jiné známé tituly.

Pro nás může být zajímavé také to, že po rodičích umí plynně slovensky a cítí se být stejně Slovákem, jako Američanem.
Jednotka SEAL Team 6 také zlikvidovala nejhledanějšího teroristu, Usámu bin Ládina.
*Muff-Tomáš Svoboda

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Argonantus » 8. 11. 2020, 19:44

No, já byl na té blbé straně.
Jako od té doby vícekrát.

Re: Slavná i méně slavná výročí

od MarkyParky » 8. 11. 2020, 19:18

Tu jsme vyhráli. By a lot!

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Pepa » 8. 11. 2020, 15:45

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Korhul » 10. 6. 2020, 09:24

Jdou tak dva příslušníci VB na dovolené ve Švédsku večer po ulici, když v tom jeden zvolá: "Hele, Olof!"
"Palme!", dodá druhý. Ten první tasí zbraň a vypálí.

["Vtip" si pamatuju z nějaké sbírky vtipů z minulého režimu.]

Re: Slavná i méně slavná výročí

od midewiwin » 10. 6. 2020, 08:52

Poněkud opožděná připomínka dnů, kdy se na jednom velkém náměstí nic nestalo:
Obrázek

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 14. 5. 2020, 12:42

Eduard Stehlík píše:Některá setkání se člověku zaryjí do paměti navždy. Ani já se nemohou zbavit zvláštního pocitu, když si vzpomenu na neobvyklou návštěvu, která dorazila na počátku ledna 1990 do Vojenského historického ústavu, kde jsem tehdy pracoval. Můj nadřízený mi sdělil, že přišel nějaký pamětník událostí roku 1945, abych se o něj postaral. Ve vrátnici seděl starý pán, kterého jsem zavedl do své kanceláře, a on se dal po několika zdvořilostních frázích do vypravování. Nebylo to však vypravování o bojích Pražského povstání. Bylo to vypravování o tom, jak v květnu 1945 jako rodilý Pražák, jenž město dokonale znal, doprovázel po Praze komanda sovětské vojenské kontrarozvědky SMĚRŠ, která zde zatýkala desítky ruských emigrantů (nyní již státních občanů ČSR!) a odvlékala je do gulagu. Většina z nich se již domů nikdy nevrátila. Zpočátku jsem nebyl vůbec schopen pochopit, proč onen muž do VHÚ přišel. Bylo totiž jasné, že se za to, co v květnu 1945 dělal, vůbec nestydí. Naopak. Byl na to hrdý, chlubil se tím. Pojednou mi to došlo. Právě tehdy, na počátku roku 1990 se hroutil svět, kterému celý život sloužil. A on předpokládal, že se mu právě ve VHÚ, který ještě nedlouho předtím patřil mezi zařízení Hlavní politické správy ČSLA, dostane porozumění, pochvaly a pravděpodobně i obdivu. Dodnes si pamatuji ten pocit takřka hmatatelné úlevy, který mě ovládl, když konečně po dvou, pro mě nekonečných hodinách, odešel. Proč vůbec píši o tomto zvláštním setkání? Právě dnes uplynulo 75 let od chvíle, kdy byl ve svém bytě v Konviktské ulici čp. 263/5 na Starém Městě zatčen příslušníky SMĚRŠ armádní generál čs. armády Sergěj Nikolajevič Vojcechovský. Mimořádná osobnost našich dějin, rodilý Rus, který se již za 1. světové války vyznamenal jako velitel 3. čs. střeleckého pluku našich legií v Rusku. Poté zastával významná velitelská místa v armádách admirála Kolčaka i generála Wrangela, které v letech ruské občanské války bojovaly proti bolševikům. Po porážce bělogvardějců odešel do Československa. Získal naše občanství a stal se generálem čs. armády. Patřil k jejím nejvýznamnějším stratégům, v roce 1938 zastával funkci zemského vojenského velitele v Praze a za mobilizace v září 1938 stanul v čele I. armády, jež měla bránit Čechy proti útokům nacistických divizí. Patřil k nejrozhodnějším odpůrcům podrobení se mnichovskému diktátu. Za okupace stál u zrodu vojenské odbojové organizace Obrana národa, avšak jeho aktivnější zapojení do odboje nebylo možné, neboť žil trvale pod dohledem gestapa. Zatčen byl nakonec teprve 12. května 1945, ne však již gestapem, ale příslušníky sovětské vojenské kontrarozvědky. Možná, že je ke dveřím jeho bytu dovedl právě můj nezvaný host z ledna 1990… Generála Vojcechovského převezli do Moskvy, kde byl v září 1945 odsouzen za protisovětskou činnost k deseti letům odnětí svobody. Prošel několika věznicemi, než se ocitl ve zvláštním táboře se zostřeným režimem Ozerlag u Tajšetu na východní Sibiři. Zde 7. dubna 1951 zemřel na celkové vyčerpání organismu způsobené útrapami věznění. Doma v Československu se o něm nesmělo mluvit. Zmizel. Doslova i obrazně. Vrátil se teprve 28. října 1997, kdy ho prezident republiky za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu vyznamenal Řádem bílého lva in memoriam. Přesto již dnes opět jméno tohoto hrdinného Rusa v českých službách téměř nikomu nic neříká.
Tak nevím, historka je to zajímavá, ale... ten člověk - Stehlík - si vůbec neuvědomuje, že se přiznává k závažnému osobnostnímu pochybení. Dotyčný pán neměl jeho akncelář vůbec opustit do příjezdu policie, protože to, o čem mluvil, bylo trestné - a nepromlčitelné - podle právních předpisů v roce 1945 i v roce 1990...

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 4. 5. 2020, 14:40

4.5. Mezinárodní den všech kverulantů, notorických stěžovatelů a jiných potížistů.

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 18. 12. 2019, 23:49

Obrázek

Re: Slavná i méně slavná výročí

od OnGe » 5. 8. 2019, 17:56

Má knihovna na GOGu od dnešního dne obsahuje 222 her.

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Vallun » 24. 7. 2019, 14:09

prof. Jiří Drahoš píše:Před 70 lety zinscenovala StB s SNB "akci Jizerka", při které přes padesát jejich příslušníků rozstřílelo tábořiště skautů v Jizerských horách. Zavražděné pak pohřbili v utajovaných hrobech a zatčení dostali mnohaleté tresty. Na komunistická zvěrstva z naší minulosti nesmíme zapomínat!
Obrázek

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/esenb ... 47ab5f122/

Re: Slavná i méně slavná výročí

od Sosacek » 18. 6. 2019, 21:32

Obrázek

Today marks 77th anniversary of the heroic last stand of seven paratroopers, who were involved in the assassination of Reinhard Heydrich.

Nahoru