Právo první noci

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Právo první noci

Re: Právo první noci

od Argonantus » 28. 8. 2018, 08:24

Hlasivky mechanicky poškozeného při veseni mi připadají v pohodě. Možná něco s jazylkou ale to je na doktora.

Re: Právo první noci

od Eleshar_Vermillion » 27. 8. 2018, 23:40

Poškozené hlasivky...?!

Re: Právo první noci

od Vallun » 27. 8. 2018, 21:39

Je to možné u škrcení rukama (brali jsme to v otázkám náhrady škody - přiškrcený zpěvák, co přišel o hlas), takže v rámci příběhu to není neuvřitelné ani u věšení...

Re: Právo první noci

od midewiwin » 27. 8. 2018, 20:36

Trubička mi starosti nedělá. V jednom příběhu, který teoreticky spřádám asi tři roky, je postava včas odříznuta z oprátky, takže přežije, ale má poškozené hlasivky. Je to možné anebo je to blbost?

Re: Právo první noci

od Vallun » 27. 8. 2018, 19:06

Na to, aby vyšla finta s trubičkoiu, musíš mít tak ryhclý přístup k místu popravy, že by byly realizovatelné i jiné, bezpečnější finty...

Milosrdná latina - taky mne to napadlo...

Re: Právo první noci

od Argonantus » 27. 8. 2018, 18:18

Já to sem původně věšel abych naznačil, že plán s trubičkou je náramně riskantní a nemusí vyjít.
Ostatní komentátoři to spíš potvrdili.
Aby to vyšlo alespoň v literatuře nebo ve hře, je třeba to dost přesně domyslet.
A rozhodně to nezkoušejte doma, děti.

Ano, ten "westernový" způsob věšení mám zcela přesně na mysli - dost často ho prostě na tu větev vytáhli za krk. To, co je z hlediska katovského řemesla katatrofa je při manévru s trubičkou naopak žádoucí a jediná slabá šance. Jinak zlomený vaz nebo bludný nerv a je konec.

Vallune, je to asi milosrdná latina, já mám stejné informace jako Ecthelion. Naopak se věšelo tím "westernovým" stylem, zřejmě čistě z pomstychtivosti, smysl to žádný nemá.

Re: Právo první noci

od midewiwin » 27. 8. 2018, 17:55

Před pěti lety se objevila zpráva, že Íránec, kterého pověsili kvůli drogám, v márnici začal dýchat, přestože údajně visel 12 minut. Jak to s ním dopadlo, nevím. Dovezli ho do nemocnice, úřady ho chtěly věšet znovu, poslední zvěst pak byla, že je v kómatu.
V literatuře i filmu mohou viselci dopadnout líp, třeba Clint Eastwood ve westernu Pověste je výš. Nebo hrdina románu Rafaela Sabatiniho Brána smrti.
Lynč na Divokém západu probíhal ve filmu i v reálu tak, že odsouzenec seděl na koni, na krku smyčku zavěšenou na větvi stromu. Pak někdo plácnul koně do zadku a chlap se zhoupnul. To mu nemuselo nutně zlomit vaz a škrcení mohlo trvat docela dlouho. Pokud ho přátelé včas sundali, mohl přežít.

od Sadako » 27. 8. 2018, 15:46

Tak jako zastavit si kontrolovaně na pár vteřin přívod krve do mozku je velmi příjemné. Akorát jsou k tomu výrazně lepší ruce (ideálně někoho jiného), nežli provaz, neb u toho se může snadno pár vteřin proměnit v něco emeritnějšího.

Re: Právo první noci

od Vallun » 27. 8. 2018, 12:20

Komi - pravda, akorát bych tomu neříkal pomoci...:/

Ad komunisti...otec jednoho kolegy, co dělal s tátou prý říkal, že po padesátých letech se věšeli jen mrtvoly, že se jim předem srazil vaz...ale za zdroj samozřejmě nelze dát ruku do ohně.

Re: Právo první noci

od komi » 27. 8. 2018, 11:53

Ono podle mě záleží na tom, jestli u toho zhoupnutí z malé výšky výrazně zaškrtí krkavice nebo jestli tama něco protíká, ale dýchat se nedá. Ještě na kolejích jsem znala jednoho mamlase, co se s oblibou posílal během pár desítek vteřin do bezvědomí stiskem krkavic a přišlo mu to strašně zábavné. A třeba takový David Caraddine by taky mohl vyprávět ... kdyby mohl.

Nicméně těm oběšeným, které tam právě takto třeba minutu kopou, zřejmě krev do mozku proudí, jen čím dál míň okysličená, tak tam by trubička pomoct možná i mohla.

Re: Právo první noci

od Eleshar_Vermillion » 26. 8. 2018, 22:23

Taky bych tipoval, že ta minuta bude zasraně dlouhá.

Re: Právo první noci

od Ecthelion » 26. 8. 2018, 22:11

MarkyParky píše:
26. 8. 2018, 22:03
To fakt nechápu. Čekal bych, že když popravovaný po necelé minutě ztratí vědomí, tak už je mu pak jaksi jedno, že se tělo dalších 10-15 minut nějak reflexivně zmítá, protože jaksi není při vědomí.

Nebo mi něco uniká?
Ta doba než ztratíš vědomí je extrémně bolestivá. Hledám dál a jiné zdroje uvádí až tři minuty než ztratíš vědomí (to jsou víc historické záznamy, ty moje čísla podle všeho jsou modernější). Podle všeho i ta minuta dokáže být hodně hnusná.

Re: Právo první noci

od MarkyParky » 26. 8. 2018, 22:03

Ježto nemám potřebné znalosti, jakožto pouhého čtenáře mě mate jedna věc.

Zmiňuje se zde opakovaně kombinace dvou věcí:
* rychlá ztráta vědomí
* hnusná dlouhá bolestivá smrt.

To fakt nechápu. Čekal bych, že když popravovaný po necelé minutě ztratí vědomí, tak už je mu pak jaksi jedno, že se tělo dalších 10-15 minut nějak reflexivně zmítá, protože jaksi není při vědomí.

Nebo mi něco uniká?

Re: Právo první noci

od Ecthelion » 26. 8. 2018, 21:45

Argonantus píše:
25. 8. 2018, 09:12
Na záchranu jsou řádově minuty, maximálně snad tak pět.
V případě oběšení, kde smrt nastává uškrcením (short drop), člověk upadne do bezvědomí mezi 7-45 sekundami... ale smrt udušením nastane až mezi 5-15 minutami poté. Po celou dobu se ještě tělo může škubat a dokonce se ruce mohou podvědomě snažit sundat smyčku (i když je člověk v bezvědomí). Záchrana může uspět po pár minutách (záleží na fyziologii), ale i když ještě sundají živého člověka, mozek mohl být příliš dlouho bez kyslíku.
Je to dost hnusná a dost bolestivá smrt.

Re: Právo první noci

od Resurrection » 26. 8. 2018, 07:58

(často přes větev, přes kladku - takto popravili Heliodora Píku)
Komousi takhle popravovali vsechny, vcetne Milady Horakove. Mimoradne hnusne.

Nahoru