Starý Egypt a okolí

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Starý Egypt a okolí

Re: Starý Egypt a okolí

od Panda » 20. 11. 2016, 18:27

hanss píše:Panda: čtivý seriál je na http://crustgroup.livejournal.com/tag/% ... 0%B7%D1%8B (čte se odspoda)
To asi budu potřebovat trochu vysvětlit :wink:

Re: Starý Egypt a okolí

od hanss » 14. 11. 2016, 18:54

Panda: čtivý seriál je na http://crustgroup.livejournal.com/tag/% ... 0%B7%D1%8B (čte se odspoda)

Argo: Thutmóse III. je o stopadesát let starší; 1300 je cca 20 let po smrti Tutanchamona, vládne Horemheb

revize: hádal bych, že přišla, když se Blízký východ začal zase zvedat po zhroucení, které proběhlo kolem roku 1200, tj. ke konci zmiňovaného období (= tj. bych 1300-1000 př. n. l. zůžil na 1150-1000).

Re: Starý Egypt a okolí

od Argonantus » 14. 11. 2016, 08:08

Díky. Asi se do toho ponořit musím, akorát není jasné přesné datum.
Možná je to ta souvislost, kterou jsem od začátku hledal.

1300 BC - to je Thutmóse III?

Re: Starý Egypt a okolí

od Panda » 13. 11. 2016, 22:30

Argonantus píše: Kompletní revize v krátké době mezi 1300 a 1000 př.n.l., to je nejzajímavější odpověď ze všeho.
Možná by to mohlo souviset s "Late Bronze Age Collapse" https://en.wikipedia.org/wiki/Late_Bronze_Age_collapse. Ve zkratce - většina tehdejších říší / městských států byla zničena nebo oslabena, pravděpodobně vlivem mnoha faktorů (nájezdy různých migrujících skupin, enviromentální změny atd.). Snad se mi jednou konečně podaří si na tohle téma něco pořádně přečít :roll:

A tady odkaz na zajímavě vypadající článek o souhvězdích, která popsali Egypťané a jejich identifikaci s těmi dnešními, pokud by měl někdo chuť se do toho hlouběji podívat: http://www.iac.es/proyecto/arqueoastron ... pter_6.pdf.
K porovnání s těmi babylonskými a řeckými vlivy na denderský zvěrokruh by podle všeho šlo použít astronomické vyobrazení v hrobce Senenmuta https://en.wikipedia.org/wiki/Astronomi ... nemut_Tomb z 15. století př.n.l.

Re: Starý Egypt a okolí

od Korhul » 9. 11. 2016, 15:08

Jen na okraj k tomu vzniku jmen je zajímavé, že třeba Velkého medvěda považovali za medvěda jak řekové tak severoameričtí indiáni (konkrétně myslím navajové).

To, jaká souhvězdí měly jiné kultury ve světe (např. polynésané) lze vidět i v open source planetáriu Stellarium (stellarium.org).

Re: Starý Egypt a okolí

od Argonantus » 9. 11. 2016, 14:29

Ekliptika je zřejmě jeden z vůbec nejstarších vědeckých objevů ze všeho.
Spíš mne zaujalo, odkdy vypadají naše souhvězdí, jak vypadají, Zřejmě odpověď je, že u různých souhvězdí je to různé. Lev je zřejmě příšerně starý, a řekl bych, že tomu přispělo, že fakt vypadá jako Lev (což není moc časté).
A Býk, zřejmě skrz toho Gilgameše.
Kompletní revize v krátké době mezi 1300 a 1000 př.n.l., to je nejzajímavější odpověď ze všeho.

Re: Starý Egypt a okolí

od Korhul » 8. 11. 2016, 15:10

IMHO určitě, protože sledovali a předvídali příchod záplav na Nilu, které mají návaznost na období dešťů na horním toku řeky, které je závislé na oběhu Země kolem Slunce, tudíž pro předpovídání pro ně byla poloha slunce na obloze vzhledem k viditelným hvězdám (souhvězdím) důležitá.

Re: Starý Egypt a okolí

od LZJ » 8. 11. 2016, 14:16

Tenhle dotaz mě zaujal a hned jsem také mrknul na Wiki.
Naše souhvězdí a zodiak tedy zřejmě pocházejí z Babylonu, kde se nějak ustálili cca 1000 př.Kr. Od Babyloňanů to převzali Řekové a pak celá Evropa.
Wiki hvězdičkou označuje články o souhvězdích v němčině a arabštině, ani u jednoho nepoznám, jak moc je tam jiného oproti En verzi.

Pak ještě doporučuju https://en.wikipedia.org/wiki/Egyptian_astronomy, podle toho to vypadá, že Egypťani měli vlastní astronomii a souhvězdí ještě dřív než Babyloňani. Ale v helénské době je ta babylonská verze asi převálcovala, i když podle wiki šlo o spojení.

Jestli Egypťani dřív znali vůbec zodiak tam nevidím.

Re: Starý Egypt a okolí

od Argonantus » 8. 11. 2016, 12:43

Vidíš, to už mne poněkolikáté nenapadlo mrknout na wikipedii, to heslo je docela podnětné.
The earliest direct evidence for the constellations comes from inscribed stones and clay writing tablets dug up in Mesopotamia (within modern Iraq) dating back to 3000 BC.[8] It seems that the bulk of the Mesopotamian constellations were created within a relatively short interval from around 1300 to 1000 BC. These groupings appeared later in many of the classical Greek constellations.[9]
The oldest Babylonian star catalogues of stars and constellations date back to the beginning in the Middle Bronze Age, most notably the Three Stars Each texts and the MUL.APIN, an expanded and revised version based on more accurate observation from around 1000 BC. However, the numerous Sumerian names in these catalogues suggest that they build on older, but otherwise unattested, Sumerian traditions of the Early Bronze Age.[10]
The classical Zodiac is a product of a revision of the Old Babylonian system in later Neo-Babylonian astronomy 6th century BC. Knowledge of the Neo-Babylonian zodiac is also reflected in the Hebrew Bible. E. W. Bullinger interpreted the creatures appearing in the books of Ezekiel (and thence in Revelation) as the middle signs of the four quarters of the Zodiac,[11][12] with the Lion as Leo, the Bull as Taurus, the Man representing Aquarius and the Eagle standing in for Scorpio.[13]
The Greeks adopted the Babylonian system in the 4th century BC. A total of twenty Ptolemaic constellations are directly continued from the Ancient Near East. Another ten have the same stars but different names

Re: Starý Egypt a okolí

od Korhul » 8. 11. 2016, 12:20

Re: Starý Egypt a okolí

od Korhul » 8. 11. 2016, 12:15

No tak to jistě. Ale to teda nevím, jestli půjde nějak dohledat, protože ty názvy se nějak tradovaly (hlavně mezi námořníky a pastevci) a co vím, tak Ptolemaios byl asi jeden z prvních, kdo to nějak uceleně sepsal a podařilo se to zachovat.

A u některých souhvězdí, kde tvar naprosto jasně odpovídá pozemské předloze (třeba Lev) se dají ta pojmenování vystopovat až do Sumeru. Třeba souhvězdí Panny měli v téhle civilizaci za bohyni Istar (jestli mě opět paměť neklame), pro řeky to byla bohyně Astraia. Tomu odpovídá i wiki (https://en.wikipedia.org/wiki/Constella ... _near_East), kde se píše, že řekové adoptovali systém babylóňanů, což tak odpovídá. Jsou tam i uvedení nějací autoři...

Re: Starý Egypt a okolí

od Argonantus » 8. 11. 2016, 11:56

Věc je daleko složitější tím, že to Klaudius Ptolemaios nejspíš nevymyslel - když se vezme třeba pověst o Perseovi, tak je na obloze většina aktérů, jak ostatně připomínal i ten prostoduchý film Souboj Titánů - je tam Perseus, Andromeda, Kasiopea, Kefeus, příšera - Velryba a možná sem patří i další figury.
Taky je tak kolega Herkules a řada postav z jeho historek - Hydra, lev, loď Argo, Drak.
Nebo dvojice Orión(lovec) a Býk, což je zrovna epizoda z Gilgameše.

Re: Starý Egypt a okolí

od Korhul » 8. 11. 2016, 11:43

Nejsem si úplně jist, ale současné pojmenování souhvězdí vychází do značné míry z Almagestu (to už je teda středověká zkomolenina arabského pojmenování té úplně původní knihy), což je nějaký Kaludius Ptolemaios, 2. stol. n. l.

Re: Starý Egypt a okolí

od Argonantus » 8. 11. 2016, 11:08

Panda (nebo někdo jiný)
- kdy byla pojmenována souhvězdí zvěrokruhu?
je pravda, že staroegyptská verze byla malinko jiná a přejmenovali ji?

Re: Starý Egypt a okolí

od boubaque » 9. 5. 2015, 11:40

Vallun píše:Prosím prosím, sarkofág je jakého jazykového základu a známe význam?

resp. vím, že latinsky nebo řecky je fág "požírač", v sarkofágu je to tentýž kmen?
Ano, vlastně je to "požírač masa" (z řec. sarx = maso, fagein = jíst), podle Etymonline prý původně jako název pro druh mramoru určený právě pro výrobu (kamenných) rakví, protože snad měl umožňovat rychlý rozklad ostatků... nebo co (ano, zní mi to zvláštně).

Nahoru