Čeští králové

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Čeští králové

Re: Čeští králové

od Vallun » 2. 2. 2021, 15:14

Tajemné Privilegium Richarda z Cornwallu zaručovalo údajně nástupnictví i dcerám rodu Přemyslova...

Re: Čeští králové

od midewiwin » 20. 9. 2016, 12:39

Pozoruhodný porod lucemburského prince....

Re: Čeští králové

od Argonantus » 19. 10. 2015, 09:41

Ecthelion +1
Ono vůbec není triviální rozhodnout, kdo byl "dobrý" panovník.

Model I, dobyvatel. Něco jako Putin - zvětšil zemi, všechny sousedy porazil, nepřátele pozabíjel, tak to musí být dobrý panovník. Břetislav I.

Potom je model II, "akční hrdina" - jel na křížovou výpravu, zažil úžasná dobrodružství, sice toho taky hodně prohrál, ale to je jedno, když ze všeho vyvázl. Richard Lví Srdce, učebnicový případ, o kterém tvrdí zlí Francouzi, že měl prostě lepší píár čili truvéry, než konkurence. IMHO mají pravdu, Filip August byl mnohem lepší král.

Model III, budovatel - narval spoustu peněz do církve a založil spousty klášterů, ergo to byl dobrý panovník. Karel IV.
Tohle je mi asi nejbližší; král, který to sehrál asi jako budovatelskou strategii a na konci jeho vlády toho bylo postaveno podstatně víc, než na začátku.

Hodnotit ty hodně dávné vládce je potíž, protože toho o nich víme zatraceně málo. Václav býval ještě za první republiky podezírán, že je bájná postava. Vyhrál nejméně jednu bitvu (příznak I), prožil hodně romantických historek, možná ovšem vymyšlených (II) a postavil chrám svatého Víta (III). Takže bych ho určitě neviděl jako neúspěšného.

Můj oblíbený Vladislav II. Přemyslovec exceluje ve všech směrech. Několik bitev, jeden ze tří vladařů, co porazili nějakého císaře, křížová výprava, spousta staveb a státní znak dodnes platný navrch. To byl důvod, proč jsem pro něj hlasoval.

Re: Čeští králové

od midewiwin » 18. 10. 2015, 22:58

Re: Čeští králové

od Eleshar_Vermillion » 18. 10. 2015, 22:11

Ecthelion píše:Docela mě fascinuje, že se s tímhle názorem setkávám poměrně běžně. Považuji to za kombinaci relativizace mýtu ("Doteď nám cpali, že je je to takhle, ale určitě je to obráceně!") a důsledek cílené a dlouhodobé snahy o diskreditaci sv. Václava (nejdříve nacisté a pak bolševici)... a podle mě se toto vyjádření nezakládá na pravdě.
Nás to tak normálně učili ve škole už za hluboké demokratury, takže to asi bude oficiální historiografie.
Vallun píše:V souvislosti s ním jsem nedávno vzpomínal na hodiny anglické konverzace - na jednom z dokumentárních programů (Travel Channel), opakují krátké medailonky o městech Evropy - a v medailonku o Praze říkají, že Václavské náměstí není pojmenováno, jak by asi všichni čekali, po Králu Václavovi z Vánoční písně (?), ale dávném místním panovníkovi...já měl dojem, že jsme si na angličtině říkali,že Dobrý král Václav je právě zosobněním legendy o sv. Václavovi...
Bůhví, po kom si autoři učebnice myslí, že je to náměstí pojmenované. Navíc je tam zmatení v tom titulu... celkově můžeš být rád, že netvrdili, že se náměstí jmenuje po Václavu Klausovi, prvním presidentu samostatné ČSFR.

Re: Čeští králové

od jjelen » 18. 10. 2015, 17:48

York: Což ovšem Češi, posledních sto let lezoucí do... konečníků... nejzrůdnějším režimům Evropy jaksi nemohou překousnout :-)=
(Pro jistotu: VELMI VELKÁ nadsázka)

Re: Čeští králové

od York » 18. 10. 2015, 17:37

Ostatně platit někomu tribut nemusí být nutně známka špatné vlády. Může to například být levnější než válka, plus u toho nikdo neumírá.

Re: Čeští králové

od Alef0 » 18. 10. 2015, 17:33

argument wikipediou: henrich vtacnik platil madarom tribut, ti ho nechali na pokoji, medzicasom budoval a zbrojil, az nakoniec madarov vypwnil, a dopwnil ich jeho syn

platim hypoteku != som neschopny zarobit peniaze

Re: Čeští králové

od Vallun » 18. 10. 2015, 17:25

Tak víš co, kdyby to byl schopný panovník, tak platí tribut oni nám, ne? To dá přeci rozum...:)

Vážně vzato - tohle je extrémně těžké hodnotit - naprosto netušíme, co všechno se mu honilo hlavou, jaké všechny okolnosti musel zvažovat. A ono už to, že byl, byť z jakýchkoliv důvodů, prohlášen za svatého, mělo pro naší zemi později řadu výhod...

V souvislosti s ním jsem nedávno vzpomínal na hodiny anglické konverzace - na jednom z dokumentárních programů (Travel Channel), opakují krátké medailonky o městech Evropy - a v medailonku o Praze říkají, že Václavské náměstí není pojmenováno, jak by asi všichni čekali, po Králu Václavovi z Vánoční písně (?), ale dávném místním panovníkovi...já měl dojem, že jsme si na angličtině říkali,že Dobrý král Václav je právě zosobněním legendy o sv. Václavovi...

Re: Čeští králové

od Ecthelion » 18. 10. 2015, 16:33

vzteklina píše:Svatý Václav byl neschopný pobožný panovník a jeho vrah Boleslav naopak schopný a založil mrtě kostelů, mimo jiných věcí.
Docela mě fascinuje, že se s tímhle názorem setkávám poměrně běžně. Považuji to za kombinaci relativizace mýtu ("Doteď nám cpali, že je je to takhle, ale určitě je to obráceně!") a důsledek cílené a dlouhodobé snahy o diskreditaci sv. Václava (nejdříve nacisté a pak bolševici)... a podle mě se toto vyjádření nezakládá na pravdě.

O skutečném životě sv. Václava máme opravdu jen kusé útržky (když očešeme legendy a mýty, které se na něj postupně nalepily)... a z nich naopak vyplývá, že to byl schopný panovník, který stabilizoval český stát a obratně manévroval v politice s východofranskou říší, když zabránil, aby nás potkal osud polabských Slovanů (kam směřovaly tehdejší východofranské výboje).

Ještě než to přijde na přetřes... onen často zmiňovaný tribut za mír, který je mu tak často přičítán jako důkaz neschopnosti, byl tehdy naprosto normální součástí politiky - Jindřich Ptáčník (tedy příjemce českých peněz) platil sám vysoký tribut za mír Maďarům mezi lety 924-933. Navíc to, že se jej zavázal platit zastavilo vojenský vpád do Čech, učinilo s Ptáčníka přítele sv. Václava (poslal mu později darem vzácnou relikvii - ruku sv. Víta), odvrátilo další vojenskou expanzi naším směrem a navíc se jej zavázal platit "za celé Čechy"... tedy jako vládce celých Čech, kde mu zřejmě tou dobou podléhaly ostatní nepřemyslovské státečky.
Kdeže je ten "neschopný" panovník? Nějak to tam nevidím. :think:

od Sadako » 25. 11. 2011, 13:13

Hm, tu slavnou koněspřežnou trať si nepamatuju ze školy, nýbrž z ABC vystřihovánky. Škola hrou v praxi.

Re: Čeští králové

od Sosacek » 25. 11. 2011, 12:31

Ty avatary, to je vec.

Re: Čeští králové

od Wild West » 25. 11. 2011, 12:22

Naopak se mi tento avatar jeví být zcela případný.
A vůbec mne nemrzí, že nahradil toho starého i na starých příspěvcích.

Re: Čeští králové

od Resurrection » 25. 11. 2011, 12:18

Eleshar_Vermillion píše:Tak dal jsem všechny. Res to holt musí brát tak, že to není test znalostí dějepisu, ale test znalostí toho, co se učí na základní škole v dějepisu:) Já se podobně zlobím s různými stupidními jazykovými testy (na to jsou experti zejména na iDnes), což je vyloženě živné pole pro debily.
Eleshare, vrat si ihned sveho puvodniho avatara. Pul hodiny sem premejslel, kdo zas novej sem pise. :-)

Re: Čeští králové

od Eleshar_Vermillion » 24. 11. 2011, 17:41

Tak dal jsem všechny. Res to holt musí brát tak, že to není test znalostí dějepisu, ale test znalostí toho, co se učí na základní škole v dějepisu:) Já se podobně zlobím s různými stupidními jazykovými testy (na to jsou experti zejména na iDnes), což je vyloženě živné pole pro debily.

Nahoru