Domácí pravidla (house rules)

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Domácí pravidla (house rules)

Re: Domácí pravidla (house rules)

od trajda » 9. 12. 2020, 07:44

Fetka píše:
8. 11. 2020, 22:43
U me zalezi, na jake urovni zaciname, a jaky pribeh budeme hrat. Osvedcilo se mi zacinat s cenennou, obycejnou, obycejnou, ale uz jsem mel i hru, kde jsme zacinaly s tremi drahymi. (A taky hru, kde zacinaly se dvema obycejnymi).

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fafrin » 9. 11. 2020, 14:57

Podotknu, že hodnota věcí ve startovním výběru je větší než těch 90 grošů. Předpokládá se, že ten, komu na hodnotě a počítání vybavení záleží více, by měl pro hru zvolit právě spíše jednotlivé nakupování, než onen zjednodušený výběr.

Re: Domácí pravidla (house rules)

od MarkyParky » 8. 11. 2020, 22:50

Fetka: Když ubereš postavám peníze do začátku, tak jen trochu umenšíš jejich dilema, co si do hry do začátku vzít a trochu jim hru ztížíš, mechanicky ale nic nerozbiješ.

A kdybys zjistil, že jsi to utahl noc, můžeš jim nabídnout získání nějaké odměny navíc během Výprav

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fetka » 8. 11. 2020, 22:43

Co si myslíte o začátečním vybavení hrdiny podle pravidel?

Narážím hlavně na 90 grošů do začátku (případně drahou, ceněnou a obyčejnou výbavu). Dle mého je to přehnaně moc. Už jen to, že meč údajně nemá jen tak někdo a stojí 36 grošů, což je jako hodně, ale postava má teoreticky možnost si na začátku koupit dva a ještě jí zbyde na základní výbavu. Pak taky v ukázkovém dobrodružství: Návrat do Bílého hradu příhoda Večer na salaši, kde by měli s ovčákem Brzotou smlouvat o tuctu grošů, i když by s né moc velkými obtížemi dokázali vyskládat tucet grošů za každého člena družiny, mi potom přijde celkem zbytečná.

Takže mě osobně celkem sedí do začátku 30-40 grošů (obyčejná, obyčejná a ceněná při rychlé volbě), případně tohle řešit individuálně spolu s příběhem postavy. Jeden a půl kopy grošů by mi sedělo při vytváření zkušené postavy už tak na 6-7. levelu, ale ať si sakra ze začátku máknou a získávají si věci v průběhu dobrodružství, je to alespoň dle mého o něco zajímavější než když mají všecko hned.

Co si o tom teda myslíte vy a kolik toho dáváte začínajícím postavám?

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Lyncz » 20. 9. 2020, 15:50

Máš pravdu, moje hloupost, když jsem to psal, šli jsme do auta a přítelkyně na mě vrčela, tak jsem nad tím moc nepřemýšlel =D

Re: Domácí pravidla (house rules)

od MarkyParky » 20. 9. 2020, 14:23

Fetka:
Říkáš to správně. Neměl bys mu způsobit jiný důsledek, ale můžeš zesílit fikční podobu téhož.

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fetka » 20. 9. 2020, 11:49

Ono ani tak nejde o to že bysme nechtěli si hrát s fikční částí, jako spíš že jsme všichni předtím hráli akorát drd 1.6 do té doby než jsem přišel s tím že bych teda zkusil dělat PJ (vlastně PH) a s tím i zkusil nové pravidla, ale stejně tu hru očividně pořád směřujeme k té 1.6

Takže se teda pokusím zapracovat na svém popisu akcí a snad se to teda potom dostaví i u hráčů a hra začne být zajímavější

A jak jsi radil že mám při ohlášené akci "srazím ho na zem" přidat pomocí lstivě "srazím ho na zem a vykopnu zbraň z ruky" je podle pravidel vcelku nelegální (přímo u popisu lstivě na straně 118), ale možná jsem to jen špatně pochopil

P.S. vlastně ale zahlásit akci se lstivě typu "srazím ho na zem a přišlápnu ruku" by měla být v pohodě podle pravidel a efekt to bude mít podobný

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Lyncz » 20. 9. 2020, 11:19

Jakože, proč ne. Osobně mi přijde, že pokud si nechcete hrát z fikční částí, ztrácí tím DrD2 kouzlo a můžete přejít rovnou na 1.6 :D

Napadá mě, protože "všechno je chyba GM", žejo (to není urážka, sám jsem GM :D), zkusit změnit tvé hlášení akcí. Budeš to mít těžké, ale buď na hráče přísnější. Příště, možná než to začneš zavádět, zkus při zvýšení ohrožení z 3 na 4 říct, že jsi ho srazil na zem a ideálně to udělej lstivě, srazím tě na zem a vykopnu ti zbraň z ruky. Jsem zvědavý, jak se mu v dalším kole povede "seknu ho a zvýším mu ohrožení" =D

My jsme začali hrát na osekaných pravidlech, pouze s manévrem přesně. Nikdo nechtěl nic jiného používat. Ve chvíli, kdy jsem na hráče začal tlačit manévrem mocně a lstivě, se to naučili též používat, protože za mnou "zaostávali". Tímhle způsobem, pokud to řekneš předem a transparentně, se dá naučit lidi spousta věcí. Nikdo neříká, že musíte začít používat všechny pravidla zaráz. Ještě jeden příklad: naše budoucí druidka (zaříkávač 5/lovec 1) přestala střílet z luku a začala používat zaříkávače, ve chvíli, kdy jsem proti ní použil zaříkávání a zjistila, že je to vlastně silné =D

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fetka » 19. 9. 2020, 15:29

Díky oboum,
je dost možná pravda že u nás je problém hlavně to že fikce u nás spíše zaostává před čísly a jen stěží se od hráčů domáhám aby hlásili jiné akce než: seknu ho a zvýším mu ohrožení, a pak: seknu ho silněji a chci ho vyřadit, atp. Já bohužel nejdu zrovna nejvíc příkladem i když se snažím trochu víc.

Takže by jsme se spíše měli odprostit od čísel a dostat fikci do popředí, ale stejně to pravidlo na dalším sezení zkusím a uvidím jestli ho budu používat

A ještě, odčítat od hodu jsem chtěl kvůli tomu, aby to mělo smysl i ve střetu, jenom zvednutím cílového čísla by to mělo smysl jen ve zkouškách a výzvách (snad se nepletu)

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Lyncz » 19. 9. 2020, 10:05

Mno, napadá mě, jestli je u vás ohrožení spojené s fikcí.

U nás to je tak, že zvýšení ohrožení ze 2 na 3 není stejně fikčně hodnotné jako z 4 na 5... v zásadě to mám tak, že ze 2 na 3 si můžeš říct disbalanc, poškrábané ruce při lezení, nebo nějakou drobnost. Na 4 musíš říct něco silnějšího, tzn. nevýhodná pozice v boji (nemáš high ground, jseš v rohu, jseš na koleně a pod.) na 5 už to musí být něco extra navíc (ztráta zbraně, ležení na zemi), na 6 si nevím co vymyslet, prostě k tomu přidat bordel v očích, nebo jseš zády k nepříteli.
Takže ohrožení 6 u mě vypadá: ležíš na zemi, beze zbraně, zatlačený v rohu místnosti a dopadl jsi tam obličejem dolů.
Jsem zvědavý, jak zahlásíš akci/vyčerpání proti něčemu takovému, aby fikčně dávála smysl.

Chci říct, že ohrožení není jen mechanická věc, ale zároveň se velmi silně pojí na fikci (a naopak), takže pokud postava stojí na pevné půdě s mečem v ruce a má hezký manipulační prostor, je velice těžké fikčně ospravedlnit ohrožení 6. Naopak, dle mého, s ohrožením 6 by neměla být schopna postava efektivně bojovat.

E: marky byl rychlejší =o)

Re: Domácí pravidla (house rules)

od MarkyParky » 19. 9. 2020, 09:52

Fetka:
Co se týká tvé situace, autory zamýšlený přístup je, že hodnoty 6 a podobně už opravdu znamenají bezvýchodnou situaci ve fikci - a to by mělo být zahrnuto v možnostech postavy i popisech. Tzn. už by postavy ani nestvůry neměly bojovat "úplně bez problémů", naopak by měly mít problémů až nad hlavu - odzbrojení, zahnání do kouta, obklíčení, zavalení či zablokovaní překážkami, na zemi, ve vodě a pod...

To zároveň řeší i nutnost hrát akce na snížení Ohrožení - ty je vlastně nehraješ kvůli tomu, abys měl mechanicky menší číslo, ale kvůli tomu, abys nebyl v tak blbé fikční situaci.

--------------------------------------------------------------------

Co se týká tvého houserule, tak:

Určitě mrkni na stranu 276, je tam vysvětleno, jaké rozsahy obtížnosti ještě dávají mechanicky smysl. S postihy 1-2 se dostaneš na ekvivalent hodnot 9-11, což by systém měl v pohodě unést (smysluplná obálka je 8-12).

Zkušenost je, že když se na testech zkoušela obtížnost určovat ad-hoc, bez dalších vazeb, tak od toho většinou lidé nakonec ustoupili, protože to nemělo pevný rámec a jen to zdržovalo a snižovalo předvídatelnost, bez většího přínosu pro hru.

Zvedání cílového čísla s pevnou vazbou na Ohrožení nějaký rámec dává, takže by fungovat mohlo, měl bych ale pár poznámek:

* Nepoužívej postihy, ale zvedej cílové číslo. Matematicky to vyjde na stejno, ale
> ušetříte si jeden krok počítání
> rozhodně působí u stolu líp, když jako hráč máš menší šanci, protože se překážka jeví obtížnější, než když máš obdobně sníženou šanci, ale je to kvůli tomu, že podáváš horší výkon.

* Určitě bych ale nebyl tak přísný. 3 jsou pořád ještě "malé komplikace", to za postih nestojí. Spíš bych to stavěl:
> 1-3 hod proti 9
> 4-5 hod proti 10
> 6 a víc hod proti 11

Byl bych ale opatrný - znamená to, že hra bude hráče za komplikace trestat dvakrát. A ona je (obzvlášť proti přesile) už teď občas dost drsná a umí roztočit pěknou spirálu smrti (byť dává zase velký buffer, aby hrdina stihl tu spirálu ustát). Hodně bych přemýšlel, jestli je třeba ji roztáčet ještě víc.

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fetka » 19. 9. 2020, 09:34

Možná to tu už bylo, ale nemám čas pročítat celé toto fórum. Přemýšlím o volitelném pravidlu, že se se zvyšujícím ohrožením bude snižovat pravděpodobnost úspěchu a to tak, že při ohrožení:

1-2 - žádný postih
3-4 - od hodu si odečítám 1
5 a víc - od hodu si odečítám 2

Chci to udělat z důvodu že akce snížení ohrožení se při našich hrách skoro nikdy neobjevuje a úplně bez problémů postavy (i příšery) bojují v hodnotách ohrožení 6 i více (což už je v pravidlech popsané jako téměř beznadějná situace, takže by měla být spíše výjimečná) a pak se jen čeká než jeden druhého přehodí tak že ho vyřadí. A myslím si že tento houserule by mohl souboje udělat zajímavější a ani by to pravidla nijak moc nerozbilo, když se to bude počítat jak hráčům tak příšerám.

Budu rád za každý váš názor

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fafrin » 26. 8. 2020, 17:30

Jedovaté šípy bez jedu by asi měli stát 6 grošů na tucet? (Jako zápalné)

Jo, dali by se přidat půlměsícove šípy na přestřelování provazů - https://blog.lucistnice.cz/dalsi-ranive-hroty/

Co se výbušných šípů týče, záleží co vlastně dělají. Asi jen základní plošný výbušný útok, což prostě stojí 3 groše na jeden šíp, ale pak by neměli mít imho ty popsané nevýhody. Asi bych povolil 6 grošů na tucet. Tedy 2 na tucet jako základ a k tomu běžná výbušnina (3) vyrobená rozsáhle (v množství hrstka).
Ale to mi zase přijde sakra levné, tak nevím.

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Wulfric » 26. 8. 2020, 10:18

Fafrin píše:
24. 8. 2020, 19:52
...U otrávené munice by se jed měl řešit samostatně a zajímala by mě vlastně jen cena takových šípů (bez jedu).
Obdobně u vybuchující munice si vůbec nejsem jist, jestli cenově odpovídá příslušnému alchymistickému výrobku...
Pravda, díky za podnět k úpravě!

Re: Domácí pravidla (house rules)

od Fafrin » 24. 8. 2020, 19:52

Díky za příspěvek.

U otrávené munice by se jed měl řešit samostatně a zajímala by mě vlastně jen cena takových šípů (bez jedu).
Obdobně u vybuchující munice si vůbec nejsem jist, jestli cenově odpovídá příslušnému alchymistickému výrobku.

Nahoru