Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od OnGe » 18. 1. 2021, 10:34

Já jsem celkem přesvědčený, že Dračí hlídka na začátečníky cílí. Není to ale v rozporu s tím zasvěcovacím paradigmatem. Naopak, PJ je na vyšším stupni zasvěcení, kterého dosáhne vlastním studiem a meditací či učením od mistrů, například z Akademie vypravěčů. DH je systém pro začátečníky, otázkou zůstává, jestli je pro začátečníky vhodným systémem. Já tu otázku zodpovědět nedokážu, neb už jsem od pozice začátečníka příliš daleko a vzpomínky blednou.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Jerson » 18. 1. 2021, 07:22

Než diskuse odbočila ke způsobu propagace DH, chtěl jsem ještě reagovat na tohle:
alladjex píše:
15. 1. 2021, 09:22
Na druhou stranu ... jo DH mi přišla povědomá a nebyl pro mě problém ji nějak uchopit a něco v ní malého odehrát. Ale pořád si nemyslím, že to je jen tím, že jsem před 20 lety četl DrD, ale tím, že tohle pojetí RPG je prostě známe a čili přístupné.
Narazil jsem na jednu skupinu, která tvrdila, že na DH začali hrát RPG. Nicméně z dalších zmínek jsem měl stejně dojem, že hráči sice byli začátečníci, ale jejich PJ nikoliv.
Sleduju několik lidí, kteří jsou úplní nehráči a koupili si DH, ale zatím mi žádný nenapsal, že by pravidla přečetl, natož aby podle nich začal hrát. A to jde o hráče deskovek, takže mechaniky souboje, přehazování čísel a počítání HP znají určitě také, minimálně z Karaku. Podle mě je ten základ v Dračáku dost zásadní rozdíl, protože mechaniky nejdou to, co by v DH táhlo hru. To je úkol PJje, a když neví jak hru vést, tak sice dostane nějaká doporučení, ale při tom když házet a na co házet bude plavat.

Stejně jako i zkušenější hráči plavou v tom, kde všude má být destilovatelná mana pro alchymistu a kolik ji má být. Odpovědi na Discordu se nesou zcela klasicky ve stylu "záleží na PJ, jak moc magický chce mít svět", na což je odpověď "tak akorát vzhledem k ostatním povoláním" a na to je zase reakce "tak si to nastav". Což znamená metodu pokusu a omylu, tedy nejspíše začít s málem a postupně přidávat, a jakmile alchymista vyrobí nějaký silnější předmět a úspěšně ho použije, tak mu zase utáhnout kohoutky.
A úplně nejlepší je, že hráč na získávání magenegie a surovin musí myslet a hrát to, ale to zase při sezení zdržuje, tak to má řešit mimo sezení, a zase když bude pořád honit suroviny a manu, tak mu to má PJ osladit ... prostě to co čtu v oficiální diskusi je podle mě jasný důkaz toho, že pravidla DH nefungujou. Nicméně pro zastánce to jsou dobré detaily, které se doladí. Jako třeba že se sepíše seznam předmětů obsahujících manu, aby měl PJ z čeho vybírat. Ale vsadím se, že určit četnost ve světě stejně bude muset sám.
Ale podstatný fakt je, že se tu bavím i z perspektivy toho, že je to v češtině. A myslete si o tom co chcete, je to oficálně vydaný. Aniž bych chtěl snižovat tvé úsilí, co se vytvoření systému pro začátečníky týče, Jersone, je to pro mě z hlediska rozšíření mezi širší masy niche záležitost.
Nevím co myslíš tím "niche", a zda mluvíš o mé snaze nebo o DH, ale DH není systém pro začátečníky. Nefunguje tak, a dokonce tak možná ani fungovat nemá. Jen pokračuje v zasvěcovacím stylu dle DrD, kdy se ho hráči učí hrát od lidí, kteří ho už hrajou, takže přebírají a následně mění postupy těchto "mentorů", protože v pravidlech oporu nenajdou. Že by si někdo v deseti až dvaceti letech koupil DH a bez předchozích zkušeností s RPG ho začal hrát, tomu moc nevěřím. Ne že by to nešlo vůbec, jen nevěřím v moc velkou úspěšnost.

Je pravda, že české vydání je výhoda v rozšíření. Plus ten marketing. Ale české vydání měl i Stín meče, Hrdinové Fantasy, Příběhy Impéria, Střepy snů, Fate - a nějak nemám dojem, že by na některém z těch systémů začínali nováčci.
Zároveň mi prostě přijde, že tu cítím dost názor - a teď nemyslím vůbec konkrétně tebe, ale obecně - že DrD/DH je špatné a proto než začít hrát "špatné" RPG, tak lepší nezačínat vůbec.
Myslím si, že to tu nikdy nikdo nenapsal za celou historii RPG F i Kostky. Jen řada z nás tvrdí, že je škoda, že se hráči naučí všechny ty hloupé styly hraní jako ilusionismus, bagrování hráčů, fixlování kostek a další, které část hráčů odradí a které u další části postupně způsobí vyhoření, a které se snažily odstraňovat už články v Dechu Draka v polovině 90. let.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od OnGe » 15. 1. 2021, 18:46

Markus píše:
15. 1. 2021, 16:09
Klaudie Rakušanová má v naší databázi tenhle účet.
Nevím zda je to náhoda, ale v boxíku "Tohle znáte?" se mi nabízí "Falešná apokalypsa"

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Kalamity Mekhar » 15. 1. 2021, 17:06

Taky jsem si to projel, ty texty jsou většinou upocený jak začínající copywriter (kterej to taky dost možná psal).

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Sirien » 15. 1. 2021, 16:19

alladjex: to bylo Jersonovi, popravdě sem si ani nevšim, žes Ty sám deskovky kdekoliv jakkoliv řešil.

Markus: nice. Demonstrativně bych to všechno smazal a zabanoval za absolutně anti-komunitní chování v komunitnim projektu. (Což mimochodem myslim jako naprosto seriózní návrh akce, ne jako diskusní hlášku.) Plus bych možná checknul ty ostatní nadšené hodnotitele a nebál bych se tomu dát i trestnou penalizaci v žebříčku (protože fuck you too neni vůbec špatnej precedent v tomhle směru) EDIT: a klidně veřejně s vysvětlující poznámkou v anotaci té hry.


EDIT2: hm. Sem neodolal a vylistoval sem si všechny co DH v DB dali 5*. Drtivá většina se registrovala 2-3 měsíce zpátky a hodnotí jen DH nebo DH a pár jejích dobrodružství. Velká část to komentuje krajně podezřelým způsobem (stejně jako ty "zákaznické recenze" - nemůžu dokázat, že to je marketingovej fake text, ale je to marketingovej fake text). Jestli je tohle vítané přispění databázi, tak jako - taky mám VPNku a můžu si založit padesát účtů :/

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od York » 15. 1. 2021, 16:10

alladjex píše:
15. 1. 2021, 16:08
Já fakt někde tvrdím, že vsechny deskovky mají jednoduchý pravidla?
To bylo na Jersona, tohle je jedna z jeho oblíbenejch manter.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Markus » 15. 1. 2021, 16:09

boubaque píše:
15. 1. 2021, 14:43
Klaudie první veřejný příspěvek 8. května 2019 (předtím jen události, které berou datum podle zadaných údajů, ne podle reálného zadání), sdílí "svoje" profilovky (jsou si trochu podobné, ale zase jsou to spíš dvě různé dívky) a fotky zezadu (na fotce na balíku slámy je dost určitě někdo jiný než dívky na profilovce), Dračí Hlídku, Strangers&Dragons hrající Hlídku, náhodná memečka a náhodné odkazy kolem populární hudby. Z víc než 1300 přátel (!) jí to prakticky nikdo nelajkuje a nekomentuje, kromě profilovek, kde je situace stejná jako u Hani. Digitální stopa úplně nulová (nějaká Claudia Rakušanová studovala v Liberci, ne v Olomouci, jak tvrdí tahle).
Klaudie Rakušanová má v naší databázi tenhle účet.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od alladjex » 15. 1. 2021, 16:08

Sirien píše:
15. 1. 2021, 15:12
Plus btw. Tvoje tvrzení o jednoduchosti pravidel deskovek je taky dost nesmysl kterej sice opakuješ, ale dá se snadno vyvrátit pohledem na některé úspěšné kousky - takoví Vládci podzemí nebo Alchymisti fakt nemaj jednostránkový pravidla, o věcech jako SW: Rebellion nemluvě - že si vyzobáš jako příklady Krycí jména a Člověče nezlob (resp. velmi úzkej segment her pro širokou veřejnost, popř. specifickej segment her pro děti) se fakt neni vypovídající vzorek.
Já fakt někde tvrdím, že vsechny deskovky mají jednoduchý pravidla? A dokonce to opakuju? A dokonce vyzobavám jako příklady Člobrdo? Jako ty Krycí jména ok, i když i ty mě trochu prekvapujou. Priznam se, ze si nepamatuju, že bych tvrdil jedinou takovou věc, ale možný je všechno. Akorát mi trochu uniká proč bych pak Jersona odkazoval treba na hry od Eukluda nebo osmnactkový hry.

Každopádně deskovky meli být jen prijem k jedne specifické věci a tou jw dělení na ppz atd. Netvrdil jsem, že rpg jaou stejné jako deskovky. Byl to jen abstrahující příměr, který mi obecné diskuzi přišel zajímavý a relevantní. Pokud tě to urazilo, tak se omlouvám. Nechtel jsem nikoho popudit a už vůbec ten příměr brát tak doslova jak ho predkladáš ty.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Sirien » 15. 1. 2021, 15:12

Jerson píše:tvoje dcera se zkušenostmi z Dračáku úmyslně neukázala hráčům třetinu povolání
...to dává těm tvrzením o jednoduchosti docela ironický kontext.

A docela dobře to podtrhuje mou pointu o pokřiveném vnímání jednoduchosti podle a) osobního pocitu známosti a b) zvyku pravidla beztak kroutit a ignorovat.
Deskovky jsou v tomto úplně jiné
Deskovky jsou hlavně naprosto nesmyslný srovnání, protože deskovky jsou všechny o něčem úplně jiném - většina je kompetetivních (šachy), některé jsou kompetetivní pro-forma, ale vlastně na tom nesejde (DiXit, Pictomania...), jiné jsou semi-kooperativní (Zima mrtvých...) další jsou kooperativní (Space-Alert), některé jsou brutálně o náhodě, jiné jsou čistě o taktice, některé jsou plně interaktivní (Adrenalin, Galaxy trucker...), jiné jsou multiplayer-solitair (Mars Terraformation...)

To je jako kdyby ses nebavil o RPGčkách, ale o "rolovejch hrách" a počítal si do toho RPG, larpy, společenský RP hry (Palermo, Mexican stand-off...), facebookovou kooperativně-dopisovací Marry Sue fanfikci a nevim co dalšího.

Plus btw. Tvoje tvrzení o jednoduchosti pravidel deskovek je taky dost nesmysl kterej sice opakuješ, ale dá se snadno vyvrátit pohledem na některé úspěšné kousky - takoví Vládci podzemí nebo Alchymisti fakt nemaj jednostránkový pravidla, o věcech jako SW: Rebellion nemluvě - že si vyzobáš jako příklady Krycí jména a Člověče nezlob (resp. velmi úzkej segment her pro širokou veřejnost, popř. specifickej segment her pro děti) se fakt neni vypovídající vzorek.

A sice nikdo do deskovek nenapíše "tohle pochopíte po pár měsících hry", ale a) tohle je od autorů DH fail, ale přitom b) ve skutečnosti některá pravidla skutečně pochopíš (resp. jejich význam a důležitost ve hře a proč jsou jak jsou pochopíš) až po x-tém obehrání (a potom co to zkusíš hacknout a ono se to rozbije na nečekaném místě). A "tohle není pro každého, pokud se nelíbí hrajte něco jiného" tam psát nemusí, protože to je dané implicitně - a kdekdo se spálil a má doma krabice her které už nikdy nechce hrát.
Markus píše:Naše komunity se navzájem nikdy moc nepotkávaly a nechápaly
Si ty staré dobré časy nějak idealizujete, pane kolego :D

Potkávaly se - a hateovaly.

Jinak DH se snaží převzít komunitu DrD. Zatím bych fakt netvrdil, že jí převzala. Zaprvé je otázka, kolik z té komunity reálně zbývá, zadruhé i kdyby toho zbývalo hodně, je otázka, jestli v tom DH fakt i uspěje.

Plus teda - já myslim, že tu spousta lidí velmi dobře chápe, co lidi na DrD / DH vidí. Jen s tím nesouhlasí - což dokud jde o osobní preference je každému vcelku jedno, ale jakmile to někdo začne propagovat nahlas ("DH je jednoduchá... vhodná pro začátečníky..."), tak se ozvou nazpátek.

Boubaque píše:je velmi trefný tvůj postřeh, že ten základ DH je velmi povědomý nejen pro hráče, kteří mají zkušenost se starým DrD, ale je to systém podobný počítačovým hrám i některým deskovkám
Tak jistě, tohle je hodně dané prostou evolucí: První bylo DnD, z DnD vznikly počítačové hry (Baldurs gate... KOTOR, i když ten samozřejmě běží na d20 Saga, ale to je jen sestřička DnDčka), Z DnD a těch her se pak inspirovaly deskovky, z DnD vzniklo DrD a z toho pak DH...
pokud jde o vydanou (tištěnou) příručku v češtině, tak čekáme pořád na Jeskyně a draky
a jo, jo, nojo... už se letos dočkáte, textově je to prakticky hotový (doslova, chyběj dvě kapitoly, já dodělávám první a Log zpracovává druhou). Omlouváme se za zpoždění (i když nebylo způsobené naším aktuálním týmem), ale aspoň to bude rozsáhlejší, lepší, s více hezkými obrázky etc. všechny ty ostatní věci co bych měl neustále opakovat a kterých si v dalším půlroce asi užiju dosytosti...
a autorský tým [DH]využívá morálně pochybné metody propagace na sociálních sítích (např. falešné účty s dívčí profilovkou)
...nebo velmi podezřelé (= IMAO zfalšované) nákupní recenze.

Jinak důvod opadnutí propagace je nejspíš:
- a) stojí to dost času a po chvíli i energie tuhle intenzitu když Tě za to někdo neplatí fakt nezvládneš dlouhodobě (...pokud jo, měl by ses asi hodně zamyslet nad obsahem a stylem svého života)
- b) co sem slyšel tak je z velké části rozprodáno, tzn. osobní finanční investice se vrátila domů, takže není třeba se dál stresovat
Bifi píše:"marketing"
neetické business chování, falešná reklama a mimochodem přímé porušení pravidel Facebooku, nejspíš hned v několika bodech.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od York » 15. 1. 2021, 15:00

boubaque píše:
15. 1. 2021, 14:43
Haňa mě požádala o přátelství
Pak že ten vysokej hod na Charisma bude k ničemu $D

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Bifi » 15. 1. 2021, 14:56

"marketing"

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od boubaque » 15. 1. 2021, 14:43

Mimochodem, Haňa má první veřejný příspěvek 21. června 2019 (kdy že to šla ven betaverze Hlídky?), fotky jí komentují pomocí smajlíků/nálepek téměř výhradně chlapi, kteří nevypadají, že by ji osobně znali a kterým v naprosté většině případů neodpovídá, a když, jsou to jen fráze. Všechny fotky jsou podezřelé (jako že vypadají stažené odjinud), velmi pravděpodobně na nich není ani jednou stejná dívka (tvar nosu, rtů a čela). Veřejně sdílí jen "svoje" profilovky, Dračí hlídku a náhodné články. Digitální stopa prakticky nulová, na "vituliová olomouc" (odtud prý pochází a studovala tam) Google najde jen její profil, ani žádní příbuzní. Možná je na ČSFD, ale založený profil je z 6. 2. 2020, pak 214 filmů hodnocených hvězdičkami 6., 11. a 12. 2., pak žádná aktivita).

Klaudie první veřejný příspěvek 8. května 2019 (předtím jen události, které berou datum podle zadaných údajů, ne podle reálného zadání), sdílí "svoje" profilovky (jsou si trochu podobné, ale zase jsou to spíš dvě různé dívky) a fotky zezadu (na fotce na balíku slámy je dost určitě někdo jiný než dívky na profilovce), Dračí Hlídku, Strangers&Dragons hrající Hlídku, náhodná memečka a náhodné odkazy kolem populární hudby. Z víc než 1300 přátel (!) jí to prakticky nikdo nelajkuje a nekomentuje, kromě profilovek, kde je situace stejná jako u Hani. Digitální stopa úplně nulová (nějaká Claudia Rakušanová studovala v Liberci, ne v Olomouci, jak tvrdí tahle).

Plus teda ty fotky nalezené jinde na internetu.

Kdyby vás zajímalo, jak tohle vím, Haňa mě požádala o přátelství, na zprávu, odkud se známe, neodpoevěděla (přitom by mi možná stačilo napsat, že se mnou něco hrála na Gameconu, ale to by ten na druhé straně musel vědět, kdo jsem). Tak jsem si ji proklepl. A u toho poznal jako podobně falešný profil Klaudii. Další už jsem nehledal, ale nedivil bych se, kdyby byly další, i když tyhle dvě spamovaly skupiny o RPG na FB dost srdnatě a nikdo další nad autory potřeba nebyl.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od OnGe » 15. 1. 2021, 14:17

Obrázek

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od York » 15. 1. 2021, 14:10

Selhan píše:
15. 1. 2021, 14:00
... proc je taková zábava s tímhle prokrastinovat?
Není to prokrastinace, ale nástroj na propagaci.

Re: Dračí Hlídka – Obecná diskuze

od Selhan » 15. 1. 2021, 14:00

U Hani se profilové selfíčko objevilo 2017 (tady: https://creativemarket.com/everst/19425 ... ing-selfie) a fotka z letošní dovolené 2019 (tady: https://vk.com/id515175123?z=photo51517 ... 23_0%2Frev). Jistě, je tady možnost, že je jen hodně opatrná na své soukromí, a tak krade cizí fotky. Ale mě i ty příspěvky přijdou jako dost průhledná reklama.

... proc je taková zábava s tímhle prokrastinovat?

Nahoru