Snové prožitky

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Snové prožitky

Re: Snové prožitky

od komi » 13. 4. 2020, 21:04

Tak se mi před cca dvěma týdny zdálo o Andreji Babišovi. Byl v tom snu docela milý pán, ochotně všem pomáhal, prostě jsem ho viděla očima, jakýma jej vidí jeho příznivci a jak si přeje, aby byl viděn. Bylo to mimořádně zajímavé.

Občas ve snu narazím na nějakou takovou podivnost, kdy na nějaký problém nahlédnu z nějakého nečekaného úhlu. V drtivé většině je to úplná blbost, protože ten hloupý ještěrčí (nebo jaký) mozek přehlíží nebo špatně vyhodnotí něco zcela zřejmého.

Jinak svých snů si všímám, ale nic z nich vydedukovat nejsem schopna, kromě jediného pravidla: čím spokojenější život, tím více snů žánru odlehčeného béčkového krimi či hororu (v nichž naprosto běžně umírá i hlavní postava).

Re: Snové prožitky

od OnGe » 13. 4. 2020, 18:45

Jestli mi nevědomí chce něco sdělit tím, že nechá pana Strastinena zpívat hity Karla Gotta, tak na to nejde úplně dobře.

Re: Snové prožitky

od ilgir » 13. 4. 2020, 18:28

Bajo: Nic proti. Ale těch způsobů, jak zkvalitnit vlastní život, jsou mraky. Jedinec je sotva stihne za život pořádně vyzkoušet :D

Re: Snové prožitky

od Bajo » 13. 4. 2020, 13:58

Je verim teorii, ze sny jsou kompenzujici princip vychazejici z nevedomi. A ze v nich lezi odpovedi na mnoho veci, ktere resime. Zejmena v tom smeru, ze pro lidskou psychiku je prirozene nektere situace resit tim, ze v sobe clovek neco potlacuje (mnohdy na nevedome urovni). To je prirozeny obrany mechanismus ega, ktery casto pomaha, protoze to muze byt rychle a efektivni reseni a nekdy trochu komplikuje. To vyrvari nerovnovaznou dynamiku (ruzne afektovane reakce, projekce, nejsitoty, apod.) - tyka se vsech, protoze skoro nikdo neni dokonale vyrovnany jedinec (jen ta mira se muze lisit).

Ve snech lze videt jakysi "komentar" nenvedomi k tomu, jakym zpusobem zijeme a kde vytvarime v nasi psychice nerovnovahy, ktere mozna pomahaji kratkodobe resit nejake zivotni situace nebo potreby ale potencialne blokuji nas rozvoj v nekterych jinych smerech a celkovou vnitrni rovnovahu.

Zaroven hodnota neni jen v tom, ze tim clovek neco vyresi, ale ze i postupne pochopi, jak vlastne vnitrne funguje a nektere nevedome vzorce se tak mohou zvedomit, jako i jine roviny ci funkce psychiky.

Problem je, ze jazky nevedomi je archaicky (stara cast mozku). Dosti symbolicky a archetypalni. Takze to na prvni pohled nevypada nijak uzitecne.

Urcite nikomu nenutim, disciplina je to slozita a casove narocna. Jen sdilim, kdyz uz jsem to otevrel, jako dalsi mozny uhel pohledu, kdyz se tu vyjadrujeme jestli a jak to muze nebo nemuze byt uzitecne.

Re: Snové prožitky

od Faskal » 12. 4. 2020, 09:10

... mně se líbí teorie, že sny jsou emoční trenažér, kdy mozek na sebe v kontrolovaných podmínkách hází různé intenzivní stavy a pak si na ně zkouší reagovat.
Pokud je to pravda, tak asi nemá smysl se v tom moc šťourat, dokud se na něčem nezasekne, ať se baví.

Re: Snové prožitky

od Vallun » 11. 4. 2020, 21:32

Ono je to tím, že velká část mých snů je porkačováním/reakcí na to, co jsem čelt před spaním...třeba na dnešek se mi zdálo, že jsem Ricku Harrisonovi prodával bitevní loď třídy Iowa kotvící u Právnické fakulty:)

Akorát mne teď trochu naštvala ta zpráva o chytrém záchodě...zdálo se mi že jsme tady založili IT společnos, která vyvýjela superinteligentní software pro zdravotnictví, jehož součástí bylo podobné zařízení, které spolu s chytrými hodinkami průběžně monitorovalo celou řadu fyziognomických údajů o každém z nás a podle toho zefektivňovalo potřebnou lékařskou péči, působilo tedy především preventivně...a to i díky BDA a podobným nástrojům zpracovávajícím údaje souhrně za celou republiku. Skrze to se podařilo současně snížit náklady na materiální vybavení (odstraněním překupníků a chytrým centrálním objednáváním) a zvýšit platy doktorům, správně distribuovat odbornou péči a pod.:)

Následně se dělala i aplikace pro chytrou spisovou službu, která výrazně zefektivnila správní i soudní řízení zejména tím, že spoustu nudné prác enáročné an přesnost (vedení spisu, citace, řádné doručování etc.) dělala za soudce/úředníky a tím šetřila jejich čas péro vlasntí věcné posuzování. Navíc zase díky propojenosti zajiťovala obdobné rozhodování v obdobncýh věcech, sama upozorňovala na všechny nepravidelnosti (tzn. omezila i korupci, protože podezřelá rozhodnutí automaticka předávala ke kotnrole nadřízenému orgánu)... navíc dokázala informovat žadatele (žalobce etc.) již při podání o tom, kdy zřejmě bude ve věci rozhodnuto, zd aje jeho záměr vůbec možný (např. sice to nezakazovalo podat žádost o stavbu v CHKO, ale rovnou to žadatele upzoornilo, že tato žádost nebude s nejvyšší pravděpodobností úspěšná), jaké výjimky se toho řízení týkají...

Re: Snové prožitky

od ilgir » 11. 4. 2020, 20:45

Bajo: Myslím, že hypotetický přínos není takový, aby vyvážil to úsilí a hypotetická rizika. Obecně, pokud jde o psychologii, jsem zastáncem názoru, že člověk se nemá příliš zabývat sám sebou, pokud se v jeho životě nevyskytují patologické jevy. Tedy "když to funguje, tak se v tom nehrabej".

Svůj sen jsem sem napsal poprvé, protože mi přišel hezky žánrovej a dost mě překvapil tou uceleností a pointou (jo a Kinga jsem četl naposledy tak před deseti lety).

Re: Snové prožitky

od OnGe » 11. 4. 2020, 18:55

Jelikož jediné, co bych ze svých snů mohl vyvozovat je že už jsem se úplně zbláznil, tak do toho nereju. Člověk by se neměl ptát, když nechce slyšet odpověď.

Re: Snové prožitky

od Bajo » 11. 4. 2020, 18:05

ilgir píše:
11. 4. 2020, 17:42
Ne. Nevidím žádný přínos v pitvání vlastního podvědomí. Ale třeba se to někdy změní.
A je to proto, ze sice vidis nejaky hypoteticky prinos, ale v nepitvat se vidis vetsi prinos a nebo protoze si myslis, ze v tom zadny prinos neni?

Re: Snové prožitky

od ilgir » 11. 4. 2020, 17:42

Ne. Nevidím žádný přínos v pitvání vlastního podvědomí. Ale třeba se to někdy změní.

Re: Snové prožitky

od Vallun » 11. 4. 2020, 17:10

Bajo - dneska už dost vyjímečně:)

Re: Snové prožitky

od Bajo » 11. 4. 2020, 12:58

Mozna offtopic. Ale zajimalo by me, ciste z vyzkumnych duvodu. Jestli vzhledem k tomu, ze si sny i pisete (minimalne sem), jestli se venujete i nejake intrpretaci? Vallun se ocividne uz mnohokrat k Jungovi hlasil. Otazka je, jestli i interpretuje sny. A rozhodne to nemusi byt jen Jungianskou metodikou.

Re: Snové prožitky

od ilgir » 11. 4. 2020, 12:47

Popsal jsem sen skutečně tak, jak jsem ho vnímal. Určitou literární formu jsem mu dal jen pro lepší čtivost.

Je ti teplo, děvče? Je ti teplo, krasavice? Nebyla to žádná zlá a panovačná Marfuša, ale obyčejná mladá žena, která se šla proběhnout do lesa, jak bylo jejím zvykem. K její smůle to bylo v oblasti, kde to neznala, protože sem zrovna včera přijela se snoubencem na delší pobyt na venkově. A Mrazík? To nebyl žádný moudrý a spravedlivý stařec v plášti a beranici. Byl to zákeřný skřet, jenž zpod pestrobarevné pletené čepice zíral na svět jediným vytřeštěným okem. Uprostřed lesní cesty ucítila, jak se jejího srdce dotkla ledová ruka. Zavrávorala a upadla.

Snoubenec chvatně nakládal zavazadla do auta. Stará Lada s kufrem prodlouženým sklopením zadních sedaček byla téměř plná. Na tomhle ohavném místě už nezůstane ani den! Když jeho snoubenku našli, lékař konstatoval náhlou zástavu srdce, nešťastnou událost. Ale on věděl, že je za tím něco jiného. A bál se, že si to přijde i pro něho. Jeho otec mu pomáhal. Když už bylo vše naloženo, přinesl z chaty dětskou pohádkovou knihu. Ještě tohle jsi zapomněl! Protože už se mu nechtělo otevírat zavazadla, položil knihu na jedno z nich hned za sedadlem spolujezdce. Mladík se zamračil. Nechtěl otci přiznat, že knihu zapomněl záměrně, protože se bál toho, co je uvnitř.

Posadil se za volant. Dej tu knížku pryč! rozkřikl se na otce. Leskne se to a svítí mi do zrcátka! Otec se natáhl do kufru a knihu otevřel. Teď už se lesknout nebude, pomyslel si. Na otevřené stránce byla ilustrace skřeta, jenž na něj zpod pestrobarevné pletené čepice zíral jediným vytřeštěným okem. Dej ji pryč! Okamžitě! Mladík byl téměř nepříčetný. Jak to se mnou mluvíš!? Obořil se na něj otec. Hádka gradovala. Mladík cítil, jak se mu valí krev do hlavy. Pak náhle jeho srdce sevřela ledová ruka.

Zástava srdce z rozčilení, konstatoval přivolaný lékař.

Re: Snové prožitky

od Vallun » 23. 3. 2020, 01:58

Tak se mi zdálo, že se setkaly všechny tři mé poslední družinky a začaly nějak spolupracovat, takže jim práce šla hezky od ruky a brzo se řešilo, kam investovat zisky, aby se nerozutekli, jak nejlépe prodat získané poklady a překlonané vybavení. No a nakonec moje drahá žena rozhodla, že si pořídíme hospodu. To se setkalo se všeobecným souhlasem, jenže shodou náhod jsme jako místo sice zvolili křižovatku dvou významných cest, ale už pár století nepoužívaných, protože se nacházela v pralese, proti němuž Temný hvoz byl Centrálparčík za pravého poledne:) Na druhou stranu tam byl klid od daní a právo se nacházelo na špičkách našich mečů a holí, a že těch nebylo málo:)

Prakticky první se musela vybudovat hradba a příkop, protože útoky desetistopých pavouků a podobných bestií byly na dením, přesněji nočním, pořádku. Pak už se ale vybudoval velký pohostinný dům následně celá spolupracující osada nabízející všechny potřebné služby procházejícím poutníkům a obchodníkům. Nejvýznamnějším z nich byla nemocnice, jež neměla o pacienty nouzi...a příbuzní či spoludružiníci se mezitím ubytovali v hostinci U skákavého ohníčku. Ten kromě nějakých čtyř desítek pokojů a hromadné noclehárny nad stájemi nabízel i dva hostinské sály (Hall of Commons a Hall of Lords) a privátní salonky. Nejoblíbenější zábavou byla malá, ale dobře vybavená aréna, kde si mohl kdokoliv s kýmkoliv směřit síly bez následků na zdraví. A samozřejmě si na výsledek vsadit.

Celkově to šlapalo dobře, i když práce s tím bylo rozhodně víc, než jsme čekali. Třeba jen prostý rybolov poblíž hostince bylo dobrodružství - nikdy jeden nevěděl, zda to, co vyoloví půjde sníst nebo se to pokusí sníst jeho. Ale zase když byl v rámci dobrodružství skolen nějaký drake nebo jiná masitáí příšera, nepřišlo nic na zmar. Pro to byly ve sklepeních hostince velké magií poháněné mraznice. Vzheldem k zaměření některých ružiníků jsme později museli vyvinout portály do mnoha světů a nabízet více než slušnou sbírku piv, vín a rumů. Trochu k jejich sklamání pak bylo, že největší výstav měl černý Velkopopovický kozel:)

Takováhle nabídka pak samozřejmě přilákala pestrou sbírku návštěvníků. V lokálech tak bylo možné, samozřejmě kromě týpků s klápí a dýmkou sedících v ústraní, zalhédnout vedle sebe draneie, cardassiany, trpaslíky, elfy, dorthraky, ještěrce, krolly, gnomy, pandareny, sedmiměstksé, lancreské, tiste edar, protosse, vulkánce, avleeské, guangy, romulany, terriské, temerijce, drowy, stvolínecké... jo a taky občas nějací lidé. Nicméně v samotném hostinci byl klid a pořádek. K tomu napomáhala právě i aréna, neboť hosté, kteří viděli v akci naše šermíře a paladiny si dobře rozmysleli, zda chtějí poznat jejich schopnosti i mimo její ochranné působení.

Zato v Aréně se zajímavé souboje odehrávaly nezřídka. K nezapomenutelným patřil třeba souboj Na-Kara s maldým Obi van Kenobim nebo Mor-Dina s Karsou Orlongem. Oba dva skončili vítězstvím družiníkům, protože Síla ani ještě větší síla nic nezmohou proti mistrovskému šermu.

Sen ale nevysvětlil, proč jendoho z číšníků v Hall of Commons dělal Lt. Data.

Re: Snové prožitky

od Vallun » 2. 3. 2020, 18:54

Yorku - ve sktuečnosti se to v tom snu řešilo ještě mnohem podrobněji... mám odjem,že bám do toho kecal někdo jako JErson, kolik % pancíře má být v představeném prvku, kolik kilo kemaické izolace k tomu patří na metr čtvereční a pod.

Navíc se není anič emu divit, už týden ležím ve statistikách za 2019 do nejrůznějších reportů...

Nahoru