BIOLOGOVÉ!!!!!

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: BIOLOGOVÉ!!!!!

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 2. 9. 2020, 19:53

Týjo, to video si založím, protože to vypadá, že se k němu ve výhledové době nedostanu.

Mezi stavbou těla spermie a kvalitou genetické informace existovat může. Pokud je něco zjevně rozbité, tak je to jasné, může se ale stát, že pokud mají stresovou signalizaci z chyb v DNA, bude se jim hůř žít. Rychlý pohled do literatury ukazuje, že takové spermie jsou méně úspěšné při in vitro fertilizaci a divil bych se, kdyby v na tom byly v přirozeném systému lépe.

Při umělém oplodnění se zkouší oplodnění více vajíček, pár dní se kultivují, a použijí se jenom ty, které se vyvíjí přirozeně.

Hm, já přemýšlím, jestli se vůbec dá u kytek mluvit o nádorech v tom smyslu, jak to chápeme my (já). Nádor je neregulovaný růst buněk v organismu. U rostlin určitě může dojít k neregulovanému růstu (třeba indukce od bakterií), rostliny spíš jinak pochopily myšlenku organismu.
Zatímco my máme po jednobuněčné fázi jasně definovaný režim růstu (Darwin by řekl evoluci), rostliny si typicky udržují schopnost se rozrůstat vegetativně. V takovém případě se dokáže rostlina rozrůstat víceméně svévolně bez ohledu na to, co se děje na jejím druhém konci.

Zajímavé*. Kytky jsou schopny, když zjistí, že mají poškozenou DNA, ještě párkrát replikovat DNA a pak zastavit buněčné dělení, takové buňky se stávají terminálně diferenciovanými (u nás třeba neurony) a mohou sloužit jako specialisté, do kterých se během vývoje přepnou. Říká se tomu endore(du)plication a u zviřátek je to poměrně vzácné. Nedělají to ale meristémové (dělivé) buňky zajišťující průběžné obnovování rostliny, čímž se zabraňuje, aby se mutace hromadily v čase.
Poznámka pro sebe, rostliny (arabidopsis) nemají p53, ale mají nehomologní SOG1, co jeho funkci nahrazuje. Tenhle protein je přímo regulovaný hlídači poškození DNA a nevyžaduje prostředníky, jako je to u nás.
Podle přehledového článku z loňska se toho o hlídání integrity genomu u kytek moc neví, ale to málo, co jsem četl, na mě udělalo dojem. Vypadá to, že mají dobře pohlídané, aby se jim buňky zodpovědné za růst nerozpadaly.

Tipl bych si, že hodně dělá ta neschopnost metastázovat, jak píše komi. Lidská buňka je přece jenom aktivnější a obnova buněk je (asi?) podstatně rychlejší. Proces léčení a regenerace buněk u rostlin je fascinující čtení**, mimo jiné proto, že ukazuje onen úplně jiný přístup k mnohobuněčnosti, ale odložím si to tady na neurčito.

* https://www.frontiersin.org/articles/10 ... 00653/full
** https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0618300800

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Fritzs » 27. 8. 2020, 09:50

Faskal píše:
26. 8. 2020, 18:23
2005 je vědecký pravěk.
Pokud to funguje není důvod to nepoužívat, že.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od OnGe » 27. 8. 2020, 09:47

Výzkum a aplikace jsou dvě různé věci. Třeba auto, co se umí samo řídit stejně dobře, jako by ho řídit člověk, už tu pár let je, ale než se s ním budeš moct svézt ještě pěkných pár let potrvá. Pokud vůbec.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Vallun » 27. 8. 2020, 09:06

Faskal píše:
26. 8. 2020, 18:23
2005 je vědecký pravěk.
Chápu, ale vem si, že schválení metody pro potravinářství trvá reálně 15-20 let:)
Až když je schválena, tak jí můžeš dát do vyhlášky...což taky chvíli trvá (půl roku cca)
No a pak máš vzorek, o kterém laboratorně víš, že je vadný, ale metodou v souladu s vyhláškou to nejsi schopen detekovat/prokázat...

Aktuální věc je naštěstí pozitivnější - žalobce má testy z Itálie (Modena), kde z výzkumných důvodů dosud využívají starou technologii a na rozporných výsledcích Modenské a vyhláškové metody dokazuje, že to není prokazatelné pro udělení sankce...

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 26. 8. 2020, 18:23

K odkazovanému videu - přednáší to Jaroslav Petr, můj nejoblíbenější popularizátor. Úžasný člověk, rozhodně doporučuji.

2005 je vědecký pravěk.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Vallun » 26. 8. 2020, 17:40

Mne fascinuje, že analytická metoda publikovaná 2005 se dnes již považuje za naprosto zastaralou...:)

Jmeno si nepamatuji,sorry, jde o detekci sulfátů v krmivech...

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od komi » 26. 8. 2020, 10:36

Korhul: Mám ji v plánu! Jsem teprve před pár dny objevila ten kanál Neurazitelny.cz, k tomuto jsem se ještě nedostala, ale co jsem zatím viděla za videa, tak bylo super.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Korhul » 26. 8. 2020, 07:52

komi: Na tohle je na youtubu pěkná přednáška: https://www.youtube.com/watch?v=8CI60EDKVdU

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od komi » 25. 8. 2020, 21:36

Hmm, takže když se spermie začnou hnát za vajíčkem, tak je to poměrně pestrá a originální sebranka podivínů a exotů a doufá se, že na špici závodu se dostanou ti nejpoužitelnější. To ale znamená, že je dost výrazný vztah mezi samotnou stavbou těla spermie a kvalitou genetické informace, kterou nese....?

Z toho mi plyne, že když se provede umělé oplodnění, kdy se prostě dovnitř vajíčka prdne první hezká spermie, co padne laborantovi pod ruku, tak to znamená, že je o dost větší šance, že vajíčko bude oplodněno nějakým podivným individuem, než když proběhne regulérní závod.

Když jsi zmínil ty dlouhověké organismy a jejich odolnost k mutacím .... Jak to mají rostliny? Některé stromy jsou málem nesmrtelné. Nádory mít zjevně můžou, jak je občas vidět tak různě po sadech a lesích. Akorát to ty kytky asi příliš netrápí, protože co jsem pochopila, tak tam ty zdivočelé buňky neumí invazivně prolézt do zdravých, o metastázování nemluvě.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 24. 8. 2020, 23:23

Pokud jako mutaci bereš i slepování, tak crossing-over při pohlavním rozmnožování slouží k zajištění právě tohohle. Dalo by se říct, že sex byl objeven za účelem outsourcovat mutování ostatním jedincům.

U samců je dobře známý jev několikanásobné mutační rychlosti oproti samicím a ano, souvisí to primárně se spermatogenezí. Vágně si vybavuji, že jsem někde slyšel, že ten jev je pozorovatelný i v běžných tělních buňkách, ale teď to nikde nevidím, tak mi třeba kecali.
Zatímco samice si vytvoří zásobu konečného počtu vajíček a pak z nich vyhazuje ty špatné, samci průběžně generují nové spermie a ty lepší se vyberou cestou.

Mnohobuněčnost přinesla dost ne-zcela-intuitivních jevů, jeden z nich je kompetice somatických a germinálních buněk a zajištění stability genomu v rámci celého organismu. Zdá se být třeba univerzálním jevem, že větší více dlouhověké organismy musí mít efektivnější protirakovinné pochody, například sloni a velryby* mají několik kopií genu p53 hlídajícího genom, zatímco my máme jenom jediný a myslíme si, že to stačí.

*verlyby

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od komi » 24. 8. 2020, 22:41

Pod pojmem mutace si představím poškozenou dědičnou informaci nebo blbě zkopírovanou/slepenou. Šlo mi právě o to, jak moc je záměrné, že k nim dochází.

Uznávám, že otázka byla trochu zmatečná, zajímaly mě zejména mutace, které se nějak přepíšou na další generace, tedy například ta zoufalá bakterie, která se např. zuřivě snaží vytvořit rezistenci na antibiotika. Nebo u mnohobuněčných organismů ta optimální mutační rychlost pro germinální linii. To, že u mnohobuněčného organismu nějaké tělní buňky se neumí pořádně množit, to si asi nikdo nepřeje.

Experimentální skupina muži? Cože? Jako celý život víc mutují? Nebo jen při výrobě spermií?

Ta situace s geny pro protilátky mi nedošla. Když se tohle dělá, tak musí být všichni ti panáčci s nůžkama, co jsou v Byl jednou jeden život, úplně nalití!

Díky za odpověď, ale jako obvykle vytvořila další otázku. :oops:

Bakteriální internet ... husté.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 24. 8. 2020, 21:51

Co si představuješ pod pojmem mutace?

Mutace je jedním z generátorů variability (ten druhý je kombinatorika) a správná rychlost generování variability je žádoucí, vyvažuje ji však riziko, že mutace rozbije něco důležitého. Opravovat příliš efektivně ale jednak může vyvolat jakousi stázi, jednak nic jako dokonalá oprava neexistuje. Některé typy mutací probíhají v daných podmínkách náhodně s určitou pravděpodobností a evoluce opravné mechanismy vyladila, aby opravovaly podobnou rychlostí. Pokud jsou opravné aktivity příliš aktivní, jsou paradoxně schopné zavádět nové chyby.

Některé mutace jsou do jisté míry zacílené. Dobře známý příklad je lidská imunita, která využívá hypervariabilních oblastí v genech pro protilátky, které jednak fungují jako skládačka, která ve finále vytvoří pouze jednu z mnoha možných kombinací, jednak v procesu skládání náhodně generují chyby a tím vytváří větší variabilitu.

Některé případy stresu jsou přímo spojené s poškozením DNA, zjevné je ionizující záření a UV, ale například vysychání vytváří stejný typ poškozen jako radioaktivní ozáření, takže řada organismů zvládá extrémně silnou radiaci ne proto, že by byla adaptovaná na radiaci, ale proto, že jsou adaptovány na vysychání.

Také existují stresové odpovědi, které u bakterií zajišťují, že když je bakterii nejhůř, rozhodne se zariskovat a začne masivně mutovat ve snaze přeci jenom zkusit najít řešení šlamastiky, ve které je. Zároveň se napojí na bakteriální internet a začne z prostředí vyžírat DNA ve snaze najít něco užitečného.

Také je známá řada případů, kdy si organismy vytvoří dvě skupiny, jednu si chrání a druhá slouží na experimentování a ta experimentální má vyšší míru experimentování za cenu vyšší chybovosti. Následně ty dvě skupiny prokříží a zafixuje otestované varianty. Příkladem takové experimentální skupiny jsou muži, kteří mají podstatně vyšší mutační rychlost než ženy.

Další rovina tohoto problému je mnohobuněčnost. Jedna věc je zajistit optimální mutační rychlost pro germinální linii a jiná zajistit, že zbylé buňky nepůjdou na vlastní triko, čímž vznikne rakovina.

Ještě z jiného úhlu je možné se na problém dívat jako mutace vyvolané prostředím, například v přítomnosti karcinogenů. Tady bezprostředně odpovídá schopnost přežívat mutační rychlosti. Nicméně, nejhorší karcinogen je obyčejný kyslík a na něm založený metabolismus, takže se dá říct, že čím aktivnější je organismus, tím větší mutace mu hrozí, pokud si kyslíkové radikály nedokáže pohlídat.

Nu, tohle mě napadlo z hlavy, je možné se k problému postavit z více úhlů.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Fritzs » 24. 8. 2020, 14:13

komi píše:
24. 8. 2020, 12:25
Předpokládám, že takové pečlivé organismy vznikly, ale že v zásadě nebyly příliš úspěšné, protože měli omezené možnosti, jak se vyvíjet.
Pokud si dobře vzomínám na přednášky z molekulární biologie, příkladem organismů odolnéch vůči mutacím jsou sladkovodní ryby podtřídy dvojdyšných. Tyto ryby jsou rozšířené na třech kontinentech a jsou s vyjímkou ohroženého australského druhu poměrně hojné, považoval bych je teda za úspěšné.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od komi » 24. 8. 2020, 12:25

Měla bych dotaz ohledně záměrné nedbalosti a nepečlivosti při práci s DNA při dělení buněk a splynutí buněk pohlavních. Jistě by nebyl problém u toho mít lepší a spolehlivější kontrolní a opravné mechanismy, aby k mutacím vůbec nedocházelo. Předpokládám, že takové pečlivé organismy vznikly, ale že v zásadě nebyly příliš úspěšné, protože měli omezené možnosti, jak se vyvíjet.

Teď ta otázka: Je množství mutací v zásadě nezávislé na tom, jak dobře či špatně daný organismus prosperuje? Nebo ten, který strádá, tak bude při rozmnožování generovat více mutací? Což by byl současně bug (protože by k tomu docházelo nejspíš kvůli nedostatku zdrojů a tím pádem neschopnosti to udělat pořádně) a současně feature (protože evidentně ten příslušný organismus není dostatečně přizpůsoben svému okolí a je třeba tu evoluci trochu víc pošoupnout).

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Sosacek » 12. 8. 2020, 21:07

Diky moc za vysvetleni, Faskale.

Musim smutne poznamenat, ze moje znalosti biologie jsou tak mizerne, ze jsem by trochu prekvapeny, ze ty mikrotubuly fakt normalne existuji, a neni to bullshit z hlavy typku jedoucich kvantove vedomi.

Nahoru