BIOLOGOVÉ!!!!!

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: BIOLOGOVÉ!!!!!

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 10. 4. 2020, 17:30

Tak teda hezké Velikonoce 8)
SnapShot-20200410_182553.jpg
https://www.sko-energo.cz/cs/sokoli/

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Sosacek » 6. 4. 2020, 19:56

A nektera ockovani se delaji veci, co nema nic spolecneho s tim organismem, jenom tak vypada, coz staci, aby to naucilo imunitni system. To je terpve cool $D

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Eleshar_Vermillion » 6. 4. 2020, 19:50

No já myslím, že to je jeden ze známých principů očkování. Některá očkování se dělají dávkou mrtvého organismu, který to způsobuje, a stačí to na vytvoření imunity, některá se dávají kontrolovanou dávku živého organismu, což je výrazně méně bezpečné, ale zase je pak konečná imunita snad spolehlivější. U covid-19 asi neaplikovatelné, protože se smrtnost odhaduje kdekoliv mezi 0,16 % - 14 % :>;o)

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od OnGe » 6. 4. 2020, 12:33

Mě to spíš zajímalo v obecné rovině (a předpokládám, že tenhle virus nebude až tak speciální). Jestli třeba nefunguje něco jako "virus podávaný v malých dávkách neuškodí v jakémkoliv množství". Nebo jestli třeba není nějaký virus, u kterého bysme věděli, že to tak funguje (třeba ten hajzl co dělá opary, nebo co já vím).

Jinak teda, když o tom teď tak mluvíme, oslabená vakcína fakticky způsobí (když se zadaří) onemocnění s asymtomatickým průběhem?

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 6. 4. 2020, 12:17

Asymptomatický průběh je hlavně otázka imunity.
Trochu tomu jde jít naproti infekční dávkou (zas tak moc ne), vlastnostmi viru nebo způsobem podání.
Případná oslabená vakcína se bude dávat stejně jako standardní nemoc, případná inaktivovaná pravděpodobně jinak, třeba injekcí pod kůži.

Počkat, počkat! Vy mluvíte o SARS-CoV-2, že jo?
To tom diskutuji výhradně v příslušném tématu!
Covid-19

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Sosacek » 6. 4. 2020, 11:59

To je ten asymptomaticky prubeh, ne?

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od OnGe » 6. 4. 2020, 11:56

Je alespoň teoreticky možné se nakazit virem a udělat si imunitu, aniž by došlo k onemocnění? Tj. třeba že by se virus dostal do těla v tak malém množství, že ho sežere i nenaučený imunitní systém a při té příležitosti se trochu naučí a při dalším setkání ho bude likvidovat víc. Nebo že má virus zrovna smolíka a naleze do buněk co jsou na umření a nemůže se v nich pořádně rozmnožit a jenom na sebe upoutá pozornost. Nebo prostě nějak...

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 24. 3. 2020, 22:19

Faskal píše:
14. 3. 2020, 18:07
Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od jjelen » 24. 3. 2020, 22:14

To nebude poštolka...

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od OnGe » 24. 3. 2020, 17:37

Poštolka hnízdí na keramzitu?

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 24. 3. 2020, 17:19

SnapShot-20200320_170743.jpg

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 17. 3. 2020, 10:23

Obecně vzato se musí šířit stejně rychle nebo rychleji, než na něj vzniká imunita v populaci. Některé triky jsem vypsal nahoře, některé vypisuješ ty (šíření ze zvířecího rezervoáru, alternativní rezervoár je čas - třeba spory antraxu v dobrých podmínkách vydrží i desetiletí).
Další možnosti jsou, že to vlastně není nemoc, ale "dopravní nehoda", řada patogenů jsou relativně slušné a tolerované organismy, ale když se rozbije něco, na čem závisí jejich spokojené soužití, zvlčí. Některé patogeny jsou oportunistické, většinu času jsou hodné, ale občas se seberou a takto cíleně udělají neplechu, pokud nastane příležitost.

Patogeny si také jsou schopni si vynutit toleranci tzv. "efektem mafie" - škodí relativně málo těm, kteří je tolerují, ale intenzivně těm, kteří proti nim bojují (tohle dělá třeba záškrt). Občas to vypadá jako vzájemně výhodné soužití a navenek bývá těžko poznat, že to tak není.

Některé patogeny jsou divné a pro imunní systém obtížně uchopitelné (retroviry schopné spát i generace) a bojuje se proti nim úplně jinak (u bakterií a archeí CRISPR, u nás RNA interference). Nebo třeba priony. A z jiné velikostní škály "velcí" paraziti, proti kterým se imunitou moc dobře bojovat nedá (třeba blechy), neřku-li mikropredátoři, co si kousek ukousnou a jdou dál (komár).

Někteří paraziti jsou klonálního charakteru, kdy se část těla rozhodne jednat na vlastní pěst, to je pak rakovina. U jedinců s nízkou variabilitou imunitního systému jsou takové potvory schopné být i infekční (infekční jednobuněčné psy a tasmánské čerty jsme tady vzpomínali asi víckrát).

Asi toho bude víc, tolik z hlavy.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od OnGe » 17. 3. 2020, 09:49

Maximální saturace je ale něco trochu jiného, ne? Tj. že už má tolik lidí imunitu, že už se to těžko šíří dál. Mě ale zajímá situace, kdy je nákaza rozšířená natolik, že se pořád vrací, protože je pořád někdo nakažený a může předávat štafetu dál (takže třeba jako chřipka). Úplně zjednodušeně, bez faktorů jako že se to může šířit přes zvířata nebo že každý rok zmutuje. Zajímá mě spíš princip, než současná zombie apokalypsa.

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od Faskal » 17. 3. 2020, 09:33

Jednoduše ne, detaily jsme řešili v příslušném tématu pro koronavirus (který už nechci řešit v tomto vlákně). Dá se spočítat maximální saturace populace, to ale za předpokladu, že se proti nemoci dá efektivně vytvořit imunita.
Řada nemoci ale imunitě utíká, řada ji potlačuje, řada mutuje a tak resetuje postup imunitního systému. Nic z toho zdá se neprobíhá u SARS-CoV-2 moc efektivně, jak jsem popisoval na začátcích příslušného tématu..

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

od OnGe » 17. 3. 2020, 09:16

Dá se nějak určit, jak velká část populace musí být promořena nákazou (třeba koronavirem) aby ta nákaza v dané populaci zůstala natrvalo?

Nahoru