IT pro otrlé

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: IT pro otrlé

Re: IT pro otrlé

od Sosacek » 7. 8. 2020, 16:40

Re: IT pro otrlé

od Vallun » 5. 8. 2020, 09:56

Je v řízení novela zákona o kybernetické bezpečnosti...kdybyste k tomu někdo něco měli, tak to mohu zohlednit.

https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBS5B7VI1

Re: IT pro otrlé

od Sosacek » 1. 7. 2020, 08:34

Kdybyste chteli pochopit jak funguje wifi a co znamenaji ta cisla (AC1200 2x2 MIMO) pro realne rychlosti (350 Mbps) a co jde obecne od wifi cekat, tak tady je velmi podrobny clanek: https://www.duckware.com/tech/wifi-in-the-us.html

(seznam kanalu ma EU trochu jinak, ale celkove to sedi)

Odpovida na otazky jako
- jak nastavit wifi
- jakou rychlost myzu ocejavat
- ma smysl wifi 6
atd.

Je toho hodne a je to hutny, ale pokud jste zvladli pravidla drd nebo dnd tak tohle zvladnete taky.

Re: IT pro otrlé

od OnGe » 19. 6. 2020, 17:42

Nechápu tvé pochopení. Protože kdybych si nedokázal představit, že symboly lze vnímat nějak jinak, tak by mi snaha potřít všechny ty symboly, slova a cokoliv jim podobného, co je možné spojit s nějakým zlem, přeci nepřipadala vůbec divná. Jak by taky mohla? Symbol zla - do stoupy s tím!

Že někdo něco chápe nějak a pouze nějak není problém toho symbolu, slova, či slovního spojení, ale toho člověka. Nezřídka stačí k tomu dát kontext a ten člověk to pochopí. Jistě, ne vždycky. Často třeba vůbec nechce.

Pokud se ti něco nelíbí, měl bys bojovat proti tomu a ne proti slovům a tvarům, které si s tím spojuješ, zejména pokud ta slova a tvary s tím ošklivým nikdy neměly nic společného. Že něco nějak vypadá ještě neznamená, že to tak i je. Vzpomeňme na případ Chuchel.

Zahazovat slova, tvary, jejich varianty a vše jim podobné jenom proto, že se jich někdy někde dotkl někdo ošklivý, je naprostá píčovina. Nijak tím neublížíš tomu, o čem si myslíš (nebo tvrdíš) že proti tomu bojuješ. Ublížíš jenom všem ostatním.

Re: IT pro otrlé

od Eleshar_Vermillion » 19. 6. 2020, 17:19

Eleshar_Vermillion píše:
19. 6. 2020, 00:04
Myslím, že je problém spíš s tím "slave" než s tím "master", případně v celé té dvojici, navíc pro Vietnamce v ČR to asi není tak žhavé téma.
OnGe píše:
19. 6. 2020, 10:21
Jakto že ne? Vždyť jsou menšina a já jim dal tak krutě sežrat svoji nadřazenost, když jsem předložil svůj mastercard.
Eleshar_Vermillion píše:
15. 6. 2020, 21:53
Možná když žijete v zemích, kde se sociální jizvy po otroctví ještě nezacelily kvůli teprve relativně nedávnému oficiálnímu zrušení (oproti zbytku světa) a kde se faktické otroctví stále provozuje s posvěcením vlády v privatisovaném vězeňském systému cílícím na potomky oněch dřívějších otroků, tak na to máte jiné perspektivy, nevím.
Samozřejmě pokud je pro tebe to, že někdo vnímá tytéž symboly a jejich kombinace radikálně jinak než někdo další, nepředstavitelné, pak chápu tvůj zmatek.

Re: IT pro otrlé

od OnGe » 19. 6. 2020, 10:21

Eleshar_Vermillion píše:
19. 6. 2020, 00:04
Myslím, že je problém spíš s tím "slave" než s tím "master", případně v celé té dvojici, navíc pro Vietnamce v ČR to asi není tak žhavé téma.
Jakto že ne? Vždyť jsou menšina a já jim dal tak krutě sežrat svoji nadřazenost, když jsem předložil svůj mastercard.

Jo a Git (a tím pádem ani GitHub) termín "slave" nepoužívá, pouze "master".

Re: IT pro otrlé

od Resurrection » 19. 6. 2020, 06:54

Eleshar_Vermillion píše:
19. 6. 2020, 00:04
Myslím, že je problém spíš s tím "slave" než s tím "master", případně v celé té dvojici
To tak bohužel není, protože ve version control systému je jen slovo master. Slave se tam nevyskytuje.

Jinak souhlas ohledně těch korporací.

A četl jsem mnoho vyjádření od nebílých developerů a jen jeden říkal, že mu slovo master v Gitu připomínalo otroctví. Ostatní říkali dost svorně WTF.

Jo a taky to bohužel není ctrl+f a replace all, ale docela masivní akce a de facto projekt s dalekosáhlým dopadem. Liší se to per projekt, ale v samotném Gitu to odhadují na 6 měsíců práce a masivní disruption.

Jako já se obecně nebráním změnám ani tohoto typu. Čistit terminologii je dobré. Ale měl by k tomu být dobrý důvod. Ignoranství mi jako dobrý důvod nepřipadá.

Buddhistické sušenky by mě ale taky zajímaly.

Re: IT pro otrlé

od Eleshar_Vermillion » 19. 6. 2020, 00:04

Myslím, že je problém spíš s tím "slave" než s tím "master", případně v celé té dvojici, navíc pro Vietnamce v ČR to asi není tak žhavé téma.

Re: IT pro otrlé

od OnGe » 18. 6. 2020, 21:19

Tvl, když jsi uvědomím, že jsem tuhle u větnamců ve večerce platil kartou a že je to Mastercard, připadám si jako hrozně špatně špatný člověk.

Re: IT pro otrlé

od Eleshar_Vermillion » 18. 6. 2020, 20:53

"Kill the slave process and put it on the blacklist for the next run" :-)=

Jasně, je to absurdní, zejména pro nás tady v Evropě, a beru to jako způsob, jakým se bezduché americké IT korporáty snaží demonstrovat svůj postoj proti rasismu způsobem, o němž si jejich management myslí, že je levný a snadný ("prostě developeři udělají Ctrl+F a Replace All", že).

Na druhou stranu by mě zajímalo, jak to vidí ti černoši a jestli to pro mě má nějaký význam (eventuálně jak to vidí trumpofilní white trash a jestli z toho má záchvaty, to taky má určitý význam). A pak samozřejmě je dobré zkusit vyrobit nějakou lokální analogii a zkusit, jak to cítíme my. Naposledy jsem zkoušel příklad, kdy se vrátíte z Indie a přivezete babičce, která přežila holokaust, takové pěkně buddhistické sušenky:

Obrázek

Obrázek

Jako asi spíš ne, že...

Re: IT pro otrlé

od OnGe » 16. 6. 2020, 12:19

Nechceme, protože tohle je IT. Myslíš, že někdo mimo IT ví, co je GitHub?

Re: IT pro otrlé

od York » 16. 6. 2020, 12:06

Resurrection píše:
15. 6. 2020, 18:41
Tohle je opravdu jen pro hodně otrlé...
Pro otrlý to je, ale s IT to nemá nic společnýho. Nechcete se s tím přesunout do jinýho tématu?

Re: IT pro otrlé

od OnGe » 16. 6. 2020, 11:31

Resurrection to píše dobře, mám k tomu jen takovou drobnost:
Resurrection píše:
16. 6. 2020, 11:06
Jedine misto, ktere je explicitne rasisticke jsou ta diskova pole a master-slave, kde je ten odkaz zrejmy a neoddiskutovatelny.
Není, protože otroctví není závislé na rase, ať už si o tom amíci myslí cokoliv. Je to odkaz na otroctví, ale protože je to popisné vůči vztahu těch dvou věcí, ne proto, že by to říkalo, že otroctví je fajn. Je to terminus technicus, který se používá proto, že funguje. Dělit konektory na samečky a samičky taky není sexismus, genderismus, ani to není patriarchální.

Tady možná někdo může namítnout, že používání takových slov otroctví normalizuje, ale to je píčovina. Jako protipříklad bych uvedl ukončování procesů příkazem "kill". Procesy navíc mají děti a někdy je potřeba zabít jenom ty, někdy se to bere i s rodiči. Takový admin může za odpoledne zabít stovky procesů, děti nevyjímaje. Připadá pak ajťákům zabíjení dětí nějak normálnější? Buď ne, nebo to zabíjení dětí fakt dobře tají!

Co mi přijde nejpodstatnější je, že změna těch slov nevyřeší vůbec nic. Bude s tím sraní a nikomu to nepomůže. Jakože vůbec. Je to pouhý ohňostroj marnosti.

Ale možná to vidím jen moc černě.

Re: IT pro otrlé

od boubaque » 16. 6. 2020, 11:19

Jen ohledně toho blacklistu (aniž bych to nějak kritizoval nebo vyžadoval řešení), problém nastává v tom, že přinejmenším v euroamerické kultuře platí, že černá je barva špatná a bílá je barva dobrá, což se pak podvědomě odráží i do vnímání barvy kůže (a zejména její jazykové reprezentace: černí/bílí). A tohle jsou věci, které se dají změnit: např. i dlouho po druhé světové válce v amerických filmech platilo, že světlooký blonďák je kladný hrdina – obsazení Henryho Fondy do role záporáka v Tenkrát na západě pak působilo jako facka mokrým hadrem. Sice pořád mnohdy máme modrooké blonďáky jako hrdiny (Captain America), ale mj. i díky druhoválečným filmům je dokážeme vnímat i jako typické záporáky.

Re: IT pro otrlé

od Resurrection » 16. 6. 2020, 11:06

Oznaceni hlavni vyvojove vetve jako "master" z puvodniho "master copy" je prevzato z jinych odvetvi (nahravani, fotografie, film, knihy atd.), protoze to oznacuje ten vztah mezi hlavni kopii (ano, je to porad kopie) distribuovaneho verzovaciho systemu a ostatnimi kopiemi a vetvemi (typicky na developerskych strojich). Oznaceni "blacklist" pochazi z Anglie ze 17. stoleti. Puvodne politicky termin, pozdeji take obchodni a pracovni. Vzdy ve vyznamu seznam nezadoucich osob/firem. Opak, tedy "whitelist" je proste jen opak blacklistu. V IT uzivano obdobne.

V obojim je asi tak stejne rasismu jako v "blackboard" nebo "master's degree" a milionu dalsich slov, ktere zrovna pouzivaji nejaka nove zavadna slova v uplne jinem kontextu.

Jedine misto, ktere je explicitne rasisticke jsou ta diskova pole a master-slave, kde je ten odkaz zrejmy a neoddiskutovatelny. Zmenit to u HW bude nicmene jeste o rad narocnejsi nez u SW, a uz tam je to nemozne. Muzeme zacit pouzivat neco jineho, ale desitky let existujiciho kodu a hardwareu nikam nezmizi a nikdo je magicky nepredela. V programovani jsou zaseknute absurdni a nesmyslne nazvy a veci z 50. a 60. let, protoze tehdy nekdo neco nejak pojmenoval a vsechno ostatni je na tom vybudovano. Zmenit to neni prakticky mozne. Pouzivanim noveho nazvoslovi se docili akorat zmateni. Navic jak se ukazuje, kazdy ma nazor na alternativu vlastni, takze brzo nebude prakticky vsude "master" jako dneska, ale bude "default", "trunk", "main", "release" atd. atp. Takze objektivne dojde ke zhorseni. Protoze nekdo zacal normalni slovo povazovat za rasistickou nadavku. Nemluve o tech vsech navaznostech mezi tema systemama. Boli me hlava jen z predstavy, ze si to precte nejaky manager a budem to muset realne prejmenovavat...


Protoze jakkoliv ma Eleshar pravdu v tom vnimani, jak takovahle zmena pomuze cemu presne? Jak se muzete snadno docist, s rasismem to nikdo do ted prakticky nespojoval. Ale ted samozrejme bude. Stejne tak "resenim" tohohle ne-problemu se odvadi pozornost od skutecneho rasismu (jak se, zrejme marne, snazi upozornovat OnGe). A uplne nejlepsi je to volani po vytvareni seznamu projektu, ktere jeste stale pouzivaji "master" a jejich oznacovani jako rasistu. Ironie takoveho pocinani nastesti nezustala nepovsimnuta.

Protoze to je presne nas problem. Ne policajti zabijejici cernochy a hispance, ne systemovy rasismus, ne rasistickej POTUS, ne oslavovani Konfederace nebo neschopnost prohlasist KKK za teroristickou skupinu. Problem je normalni slovo s normalnim vyznamem v naprosto nesouvisejici oblasti, ktere muze v jednom ze svych 150 ostatnich kontextu rastisticky vyznam. Red herring, zastupnej pseudoproblem, jak prase. Opravdu skutecna empatie. Policajti te bezduvodne strili na ulici? V lepsim pripade te stat zavre do vezeni jen tak? Tak ja si prejmenuju svoji hlavni vyvojovou vetev na Main.

Nahoru