Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Vallun » 16. 1. 2020, 20:39

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od MarkyParky » 12. 1. 2020, 22:53

Eleshar píše:Ukrajinci tam třeba nelítali, protože věděli, že tam jsou ruské BUKy.
Kdo to jsou tihle "Ukrajinci"?

Lítalo se tam samozřejmě o sto šest. Jen v okamžik sestřelu byla nad daným prostorem 4 letadla a dalších 6 tam mířilo.

Eleshar píše:Mohli ten vzdušný prostor uzavřít (doufám jen, že to z jejich strany nebyl cynický kalkul kterak nechat Rusy spáchat válečný zločin), ale já bych tam prostě stejně nelítal.
3D. Opakuju znova 3D.

Oni ten prostor uzavřeli. Se slušným bufferem. A v něm nikdo nelítal, protože nemohl. Protože byl uzavřený.

Lítalo se okolo.

Oblétávali to ze severu.
Oblétávali to z jihu.
Oblétávali to z východu.
Oblétávali to ze západu.
A nadlétávali to.

Pro úplnost - podletět to nešlo, zakázaný prostor sahal až na zem.

Eleshar píše:Tuhle linii jsme tu už řešili, tvou argumentaci chápu, ale mně dává za pravdu empirie, tj. to, co se opravdu stalo (ruský BUK sestřelil civilní letadlo).
Ne, empirie ti za pravdu nedává.

Kdyby ten samý buk sestřelil to letadlo 20 km jižně toho zakázaného prostoru (schválně se podívej na technické parametry dostřelu toho systému), tak by to byl ten samý případ - a říkal by si co?

Že to letadlo nemělo letět okolo? Že nemělo být tak blízko? Že si ta holka neměla chodit v noci přes park a o to znásilnění si říkala?

Provádíš victim-blaming. Nedělej to. Není to hezká věc.

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Eleshar_Vermillion » 12. 1. 2020, 20:21

Vallun píše:
11. 1. 2020, 13:10
No nejvíc sraní v Iráku - když na svém území necháš púůsobit zahraniční teroristické milice, tak se nediv, že teče krev...
Tak oni se Američani Iráčanů neptali, jestli je tam chtějí :>;o)
Elleshar píše:....takže tak nějak lze pochopit, že sundali špatné letadlo, které tam navíc úplně nemělo co dělat.
MarkyParky píše:
11. 1. 2020, 19:06
WTF?
Vzduch je 3D.
Ukrajinci tam třeba nelítali, protože věděli, že tam jsou ruské BUKy. Mohli ten vzdušný prostor uzavřít (doufám jen, že to z jejich strany nebyl cynický kalkul kterak nechat Rusy spáchat válečný zločin), ale já bych tam prostě stejně nelítal. Tuhle linii jsme tu už řešili, tvou argumentaci chápu, ale mně dává za pravdu empirie, tj. to, co se opravdu stalo (ruský BUK sestřelil civilní letadlo).
Onge píše:zabíjení státních funkcionářů států, se kterými nejsme ve válce, na území států, se kterými nejsme ve válce a ani jsme se o tom s nimi nebavili je poněkud problém (je nutno to víc rozepisovat?). Pokud se to normalizuje, můžeme mezinárodní právo a věci jako svrchovanost státu hodit do koše a nahradit argumentem "my máme víc raket". Což je problém, protože pak mohou argumentovat jen USA, Rusko a Čína.
V každém případě mají Rusové a Číňané další argument, až budou sami někam ilegálně střílet rakety a "vykonávat extrajudiciární popravy". Když se to toleruje Američanům, proč ne jim?
midewiwin píše:Bushova akce byla následkem jasného selhání tajných služeb. Nejen co se týče existence ZHN.
Nope, CIA bych z ničeho takového nepodezíral. Jestli to bylo něčí selhání, tak především pohlavárů z republikánské strany (Cheney, Rumsfeld, Wolfowitz,...), která už tehdy sklouzávala k šílenství, jež vyvrcholilo za Obamy a plně se projevilo po něm.
jjelen píše:Jinak Rusáci a kremloboti - hele, jestli tímto Trumpovým rozhodnutím zase nevyhráli oni... bepožene to Teherán a dokonce i Bagdád ještě víc do náruče Moskvy?
No jasně. A Čína. Írán se prý dost kamarádí s Čínou.

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od OnGe » 12. 1. 2020, 20:11

Pro mě je tvrzení nezávislé mezinárodní organizace (zaměřené právě na to) daleko důvěryhodnější, než tvrzení jedné strany konfliktu. Podobně jako má jasně přednost tvrzení OBSE před tvrzením RF. Navíc, amíci posledně anektovali Irák kvůli neexistujícím zbraním hromadného ničení, což je při hodnocení kredibility docela důležitý bod.

Co se týká lividace Sulejmánýho, nejsem si jistý, jestli je mrtvý méně nebezpečný, než živý. O tom ale nemá moc cenu spekulovat, to uvidíme v následujících letech. A budem se moct hádat, co by všechno způsobil, kdyby ještě byl a kdo za to může a hlavně kdo za to nemůže.

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Vallun » 12. 1. 2020, 19:48

Máš lepší info, než IAEA?
Spíš vnímám jejichz vyjádření trochu jinak, nutno zdůraznit, že IAEA o svých závěrech hlasuje. Za mnedůvběrou Američanů, která začala dávno před Trumpem mimochodem, stojí právě to, že Irán několikrát odmítl kontrolu tak, jak byla sjednána a IAEA nakonec odhlasovala, že jí stačí "čestné" prohlášení...většina zemí Evropy hlasovala proti, mimochodem...
Tipuješ, že se něco dohodlo s vládou, ale ta vláda to nemůže přiznat a místo toho začne řešit stahování cizích vojsk ze země? To mi přijde jako velmi špatný tip a rozhodně bych si na to nevsadil.
S celou vládou? určitě ne, to by věděl Irán hned... Kdyby jakýkoliv irácký představitel přiznal, že o tom ví, nebo dokonce, že s tím souhlasí, tak to peklo dopadne na Irák - tipni si, kdo z těch dvou možností má lepší pozici čelit hněvu Teheránu...

Jinak mimochodem - z určitého hlediska je to geniální tah - Amíci se stejně chtěli stáhnout, takhle se stáhnou, následky nebudou na ně a ještě budou ti správní, kteří zemi opustí - na rozídl od iránských milicí, které to skoro určitě neudělají (tipuji).
V tom přirovnání mi nějak není jasné, kdo je kdo.
Ha ha ha
Máš pocit, že střílení raketama neznamená válku?
No, nemusí. Taky zatím žádná válka není... Je to samozřejmě akt síly...je to riziko, to ano. Ale je to v prvé řadě likvidace nebezepčného hajzla s minimálními kolaterálními ztrátami. Zdůrazňuji, že tam zemřelo asi 8krát méně lidí, než v rámci jeho pohřbu v Iránu...:/
Ne, v posledních letech to vypadalo celkem dobře.
Když myslíš...pravdu má jjelen, že realtivně pomohla hrozba ze strany ISIS. Ale klid si tedy představuji dost jinak...

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od OnGe » 12. 1. 2020, 19:10

jjelen píše:
12. 1. 2020, 18:37
Neříkám že nemáš pravdu ale nebylo to i/hlavně tím, že posledních pár měsíců panovala víceméně univerzálně shoda že je třeba zlikvidovat IS?
Řekl bych spíš pár let. Posledních pár měsíců už se to spíš i podařilo a tak to vypadalo, že by mohlo být i dobře. Tak teda ne, no.

Podle mě ani Irák, ani Írán, ani jejich sousedi nebudou nijak zvlášť tíhnout ani na východ, ani na západ. Írán by se mohl kamarádit s ruskem (nebo někým dalším) pokud by mu ten někdo dodával věci, co by nikdo jiný nedodával protože sankce. Otázka je, jestli by za to Írán někomu stál. Jak to bude uvidíme každopádně časem.

Problém je každpádně v tom, že situace v tomhle regionu má docela zásadní globální dopad. Z perského zálivu jde ropa v objemech odpovájících asi 20 % světové spotřeby. Když říkám perského zálivu, tak nemyslím že to vyprodukují státy okolo, ale že se to tam naloží na tankery a tudy to jde do světa. Dvě třetiny té ropy skončí v asii. Pokud tuhle tepnu bude něco ohrožovat, odběratelé budou hledat náhradní zdroje. Když jsi v asii a potřebuješ ropu, který další dodavatel dává smysl?

Ale jinak je potřeba říct, že na stávající situaci americké akcie reagují růstem (asi si dost lidí myslí, že válka s otloukánkem bude dobrá pro byznys), cena drahých kovů také (asi si dost lidí myslí, že bude 3. světová) a cena ropy prakticky vůbec (asi je dost lidí optimistických).

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od jjelen » 12. 1. 2020, 18:37

OnGe píše:
12. 1. 2020, 17:17
Ne, v posledních letech to vypadalo celkem dobře. Ale neboj, můžeme počítat s tím, že se to v dohledné době změní.
Neříkám že nemáš pravdu ale nebylo to i/hlavně tím, že posledních pár měsíců panovala víceméně univerzálně shoda že je třeba zlikvidovat IS?

Jinak Rusáci a kremloboti - hele, jestli tímto Trumpovým rozhodnutím zase nevyhráli oni... bepožene to Teherán a dokonce i Bagdád ještě víc do náruče Moskvy? Potom by v klasické trase směr Středozemní moře a Indický oceán překáželo akorát Erdoganovo Turecko a to je fujky, s tím mi se nebavíme...
A další eskalace a destabilisace regiony by mohla přinést nové uprchlíky, ne? Kremloboti od LePenové po Institu Václava Klause zaplesají...

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od OnGe » 12. 1. 2020, 17:17

Vallun píše:
12. 1. 2020, 16:16
Vyjednávání o Íránském jaderném programu tím fakticky skončilo.
No, to podle mne skončilo už v okamžiku, kdy se Írán rozhodl, že své závazky z této dohody nebude respektovat. Fakt jí nerespektoval, jakkoliv Res a spousta dalších naivků zejména v EU chtěla vidět něco jiného.
Mezinárodní agentura pro jadernou energii nezaznamenala žádné známky toho, že by se Írán pokoušel vyvíjet jaderné zbraně po roce 2009. Viz. např. zde: https://www.voanews.com/middle-east/iae ... after-2009

Od té doby Írán ty dohody taky dodržoval (viz.: https://news.yahoo.com/iran-still-holdi ... NFLMhPESak ) a naposled se začal cukat až někdy loni v létě, protože už je srali sankce USA. Takže jo, navzdory Trumpetím snahám byla jednání s Íránem úspěšná. Zdůrazňuji - byla, minulý čas.

Máš lepší info, než IAEA?
Vallun píše:
12. 1. 2020, 16:16
Pokud si někdo v Iráku myslel, že USA je partner, tak teď už si to myslet dost dobře nemůže.
Být to na mne, tak bych tam taky poslal komando, ať ho zajme pokud možno beze strát na životech. Jenže říct o tom Iráčanům otevřeně nemůžeš, protože by se to prosáklo ven...a bylo by mrtvých mnohem víc. A tipuji, že Ti, co jsou dost důvěryhodní,a by o tom věděli,t ak to jim to řečeno bylo, jenže teď to samozřejmě nemohou přiznat...
Tipuješ, že se něco dohodlo s vládou, ale ta vláda to nemůže přiznat a místo toho začne řešit stahování cizích vojsk ze země? To mi přijde jako velmi špatný tip a rozhodně bych si na to nevsadil.
Vallun píše:
12. 1. 2020, 16:16
Napětí dále eskaluje.
No, promiň, ale já tu situaci vnímám tak jako kdyby jeden žák šikanoval druhého a když se ten druhý nasere a začne se bránti, tak přišel učitel a řekl mu, ať neeskaluje napětí... Technicky vzato je to pravda, ale kde je morálka je snad jasné.
V tom přirovnání mi nějak není jasné, kdo je kdo. :think:
Vallun píše:
12. 1. 2020, 16:16
Pan kníže to sice říká hezky, ale fakticky by to znamenalo válku s Iránem, to bys chtěl? Není náhodou taky důležité chránit životy lidí?
Máš pocit, že střílení raketama neznamená válku? Mě to tak skoro i připadá. Jenom je teda blbý, že to nikdo neřekne, člověk pak teda neví, jestli nějaká válka je, nebo ne, dokud mu doma nepřistane nějaká ta trhavina.
Vallun píše:
12. 1. 2020, 16:16
Nebo k občanské válce v Iráku
a ona tam fakticky občanská válka nebyla doteď?
Ne, v posledních letech to vypadalo celkem dobře. Ale neboj, můžeme počítat s tím, že se to v dohledné době změní.

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Vallun » 12. 1. 2020, 16:16

Vyjednávání o Íránském jaderném programu tím fakticky skončilo.
No, to podle mne skončilo už v okamžiku, kdy se Írán rozhodl, že své závazky z této dohody nebude respektovat. Fakt jí nerespektoval, jakkoliv Res a spousta dalších naivků zejména v EU chtěla vidět něco jiného.
Ono sjednávat dohodu vypadá hezky, ale pokud druhá strana shrábne výhody a na závazky se vybodne, tak tomu se lidově říká, že Tě ojebala...někomu se to možná líbí, ale dlouhodobě to není zrovna prozíravý přístup.
Pokud si někdo v Iráku myslel, že USA je partner, tak teď už si to myslet dost dobře nemůže.
Být to na mne, tak bych tam taky poslal komando, ať ho zajme pokud možno beze strát na životech. Jenže říct o tom Iráčanům otevřeně nemůžeš, protože by se to prosáklo ven...a bylo by mrtvých mnohem víc. A tipuji, že Ti, co jsou dost důvěryhodní,a by o tom věděli,t ak to jim to řečeno bylo, jenže teď to samozřejmě nemohou přiznat...
Napětí dále eskaluje.
No, promiň, ale já tu situaci vnímám tak jako kdyby jeden žák šikanoval druhého a když se ten druhý nasere a začne se bránti, tak přišel učitel a řekl mu, ať neeskaluje napětí... Technicky vzato je to pravda, ale kde je morálka je snad jasné.
jaké právo říká, že tohle je v pohodě?
Právo na život těch, které ten hajzl ohrožoval, třeba?

Pan kníže to sice říká hezky, ale fakticky by to znamenalo válku s Iránem, to bys chtěl? Není náhodou taky důležité chránit životy lidí?

Res -
Nebo k občanské válce v Iráku
a ona tam fakticky občanská válka nebyla doteď?
Opravdu nebylo možné ho zabít "tajně", když byl taková hrozba?
No, moc ne - on nebyl blbej, nehlásil dopředu kdy kam pojede a v Iránu se zdržoval zejména na vojenkých základnách, do terénu vyrážel sice často, ale jen na skok...

midewiwin - občas prostě musíš jednat bez takové přírpavy, jakou bys ráda, o tom, nakolik to bylo sehlání tajných služeb si povíme za 30 let...

Irák je stát, který v demokratickém režimu mco fungovat nebude - nábožensko etnické rozepře jsou příliš silné, ale to neznamená, že musí kvůli tomu skoro všichni žít téměř v otroctví...

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od midewiwin » 12. 1. 2020, 16:02

Vallun píše:Midewiwin - takže bylo lepší tolerovat Saddám, neb byl shcopen překrýv vnitřní rozpory?
Když si to přeložím do srozumitelnější podoby:
Bushova akce byla následkem jasného selhání tajných služeb. Nejen co se týče existence ZHN.
Než někam vlítnu, musím mít aspoň rámcovou představu, o kterou partu domorodců bude možné se reálně opřít, až skončí válečná operace a půjde o nastolení mírových poměrů, včetně toho, koho to postaví do opozice a proč, plus možné scénáře, jak tu opozici krotit. Že v Iráku to není tak, že tam je na jedné straně Saddám a jeho věrní a proti němu lid toužící po demokratické vládě, to mohl tušit i takový primitiv, jako byl junior.
Taková příprava mohla zákrok proti Saddámovi oddálit, ale zase by byla vyšší pravděpodobnost, že se to tam úplně nezvrhne.

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Resurrection » 12. 1. 2020, 15:11

Jinak situaci už to zhoršilo ve dvou velmi podstatných bodech:

1. Írán odstoupil od jaderné dohody úplně, jakkoliv jí kromě USA (Trump od ní odstoupil) všichni dodržovali (včetně Íránu).
2. Irák vykázal všechny cizí státy ze svého území. Netýká se to jen USA, ale i všech států NATO (včetně ČR).

To první povede akorát k tomu, že zase zřejmě uslyšíme o bombardování neoznačenými stíhačkami nebo rovnou americkými raketami nějakých zařízení v Íránu. Další odvety, sankce, terorismus, dzihad, další vyhrocování. Šance na nějaké rozhovory nebo dokonce dohodu jako se podařilo je skutečně nulová.

To druhé dost možná povede k novému povstání ISIS. Nebo k občanské válce v Iráku, do které se vloží různé frakce ze Sýrie, samozřejmě Írán, určitě Kurdové, pak samozřejmě Turecko... Velmi pravděpodobně se tam bude válčit ještě dlouhá léta. Byl bych velmi překvapen, kdyby Irák dokázal udržet na svém území klid a mír.

A k tomu všemu se na jisto přidají další události a eskalace ze všech stran. Takže jo, zabití jednoho šmejda, jakkoliv to byl fakt velkej šmejd, vrací celý region o 20 let zpátky. Opravdu nebylo možné ho zabít "tajně", když byl taková hrozba? Imho bylo, ale Trump se nechtěl zbavit hrozby, chtěl ukázat, že prostě může. A výsledek je tohle.

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Log 1=0 » 12. 1. 2020, 14:13

Vallune,
kdo sestavuje a schvaluje seznam lidí, které lze odstřelit, jak vymezuje ty, kdo to smí udělat, a jak omezuje, kdy a kde to smí udělat?

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od OnGe » 12. 1. 2020, 14:06

Ano, situaci to zhoršilo. Vyjednávání o Íránském jaderném programu tím fakticky skončilo. Pokud si někdo v Iráku myslel, že USA je partner, tak teď už si to myslet dost dobře nemůže. Napětí dále eskaluje. Nic z toho není dobré.
Vallun píše:
12. 1. 2020, 13:41
Nemůžu s Tebou sohulasit víc. Ale kremlobotí demagogie, kterou tu předvádíš Ty je, že zastřelení teroristy porušujícího mezinárodní právo je v rozporu s mezinárdním právem.
Zastřelení raketou na území třetího státu, kterého se na to nikdo neptá... jaké právo říká, že tohle je v pohodě?

Jinak tady Pan Kníže, který těmhle věcem rozumí, povídá právě o tom a tak nějak říká to, co si o tom myslím:
https://www.youtube.com/watch?v=0Zs0sftKnp4

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od Vallun » 12. 1. 2020, 13:41

OnGe - ono to situaci už nějak prokazatelně zhoršilo? Na to je ještě příliš brzo....ano, máme cca 220 mrtvých civilistů, což je špatně, ale za ty může Irán, ne Trump....
Je důležité, aby na mezinárodní právo nesral nikdo a proto je důležité jeho porušování postihovat bez ohledu na to, kdo to dělá.
Nemůžu s Tebou sohulasit víc. Ale kremlobotí demagogie, kterou tu předvádíš Ty je, že zastřelení teroristy porušujícího mezinárodní právo je v rozporu s mezinárdním právem.

Midewiwin - takže bylo lepší tolerovat Saddám, neb byl shcopen překrýv vnitřní rozpory?

Re: Ukrajina (původně stredoveke/staroveke vojenske akcie)

od midewiwin » 12. 1. 2020, 13:16

Nakonec se větší průšvih, co se týče popravy Sulejmáního, může týkat Iráku než Íránu. Co s Irákem provedl Bush junior, který projevil velmi malou představivost, co udělá invaze s dosud neviditelnými vnitřními rozpory /náboženskými aj./, je minulost. Ale pokud z těch pozitiv jeho akce pořád ještě něco zbývalo - třeba že Írán na iráckém území nebyl úplně na koni, může se po tom atentátu stát, že pozice Západu v Iráku bude nulová.

Nahoru