[Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 28. 1. 2020, 10:59

To je problém hmotnostní spektrometrie. Existuje postup, jak udělat následně heuristiku přes phage display a nagenerovat protilátku, co rozpoznává podobné/stejné epitopy.
https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10. ... 16.1145865

Imho pro reverzní inženýrství monoklonály budou dostupné mraky materiálu i po zombie apokalypse a šlo by třeba oprášit Edmanovo odbourávání. Tím osekvenuješ protilátku přesně, navrhneš CRISPRem opravu bílé krvinky na tuhle sekvenci a produkuješ.

Edit: poskládají se správně, tohle je produkt, co taková buňka z odzkoušeně umí.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Fritzs » 28. 1. 2020, 10:26

Faskal píše:
27. 1. 2020, 16:44

Teoreticky by bylo možné osekvenovat protilátku a připravit geneticky modifikovanou bílou krvinku, co by ji produkovala, ale popravdě si nejsem jistý, jestli to vůbec někdy někdo udělal. (I když asi jo.)

To by mohlo fungovat? IMO bys jenom získal směs polypeptidů co nic nedělají jelikož se správně neposkládají. Ale do savců nevidím.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 27. 1. 2020, 16:56

Používáš slova, co neznám ani já, ani google. Jestli je to, co si myslím (personalizovaná imunoterapie), tak nijak. V případě cílené biologické léčby se v lepším případě musí vyselektovat z poolu* variant ta vhodná pro daného pacienta, v horším případě se musí vyvinout léčba na míru od píky.
Týjo, kdybychom tak uměli efektivně používat cílenou léčbu s pomocí T-buněk. To by bylo cool.

* bazénu

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Sosacek » 27. 1. 2020, 16:48

A jak se da generizovat hyperfocused imunoterapie uz teda vubec nevim.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 27. 1. 2020, 16:44

Hm, generické vakcíny je běžným přístupem(tm) těžké udělat. Vážně myšlené vakcíny jsou dnes typicky
... monoklonální protilátky na pasivní imunizaci. Ty se používají na biologickou léčbu např. rakoviny a patří mezi nejdražší léčiva evr. (kontrastem jsou séra proti zvířecím jedům, co jsou polyklonální protilátky na pasivní imunizaci a vyrábějí se snadno).
Monoklonálu je možné rozmnožit tak, že se namnoží zdrojový hybridom, ten je ale unikátní a je astronomicky malá pravděpodobnost, že vznikne ten, který pro své generikum hledáte.
Teoreticky by bylo možné osekvenovat protilátku a připravit geneticky modifikovanou bílou krvinku, co by ji produkovala, ale popravdě si nejsem jistý, jestli to vůbec někdy někdo udělal. (I když asi jo.)

... nebo podjednotkové vakcíny, ty jsou ale imho relativně jednoduché na zkopírování. Nějakou vhodnou chromatografií se určí použitý adjuvans, hmotnostní spektroskopií se určí podjednotka či její část (a odhadne expresní systém) a ta se zaklonuje z cíle. Samozřejmě může být problém to vyrábět efektivně, uznávám.

A ano, tyhle postupy reverzního inženýrství jsou nelegální a patenty slouží jako ochrana před tím, aby tohle někdo na patentovaném léku zkoušel.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Sosacek » 27. 1. 2020, 16:19

Zajimavy je, ze vakciny moc nemaji generika. Je to proto, ze small molecule veci se snadno genericizuji, ale big molecule je sakra tezky okopirovat - tam to obvykle i vynalezce ma problem efektivne vyrabet.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 27. 1. 2020, 15:59

No jasně, že to stojí strašné prachy a musí se to vyplatit, ale taky to musí mít nějakou míru.
Ten lék na HCV stojí v USA US$83 320–150 000 for a 3-month course (článek v minulém příspěvku). V Japonsku (což není žádná rozvojová země, do kterých se tento lék vyváží se slevou/poskytují se licence na generika) mají na léčebný cyklus v přepočtu $300-500 podle složení (zde soudím podle wiki).

Výzkum je navíc často dotovaný, k čemuž je potřeba přihlédnout, a lecjaká laborka dělá na lecčem. My jsme třeba dělali jako jeden z hlavních projektů právě HCV, nedávno jsme nicméně dotáhli většinu rozdělané práce do nějaké smysluplné podoby a na projekt se vybodli. Ne, že bychom měli nějaké ambice najít lék na HCV, ale kolegové se věnují jedné zvláštnosti (IRES), kterou má HCV taky; když chcete studovat IRES, dostanete (dostali byste) snáze prachy na výzkum IRES HCV než na IRES viru paralýzy cvrčků (podle skutečné události).

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Vallun » 27. 1. 2020, 15:30

Taky jde o to, že výzkum je sakra drahý...a nemalá část naší vědy stojí (finančně) na patentech prof. Holého..

Je třeba najít nějakou rozumnou mez...

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od ilgir » 27. 1. 2020, 15:22

Tohle dost podrobně rozebírá ta knížka, co ji před časem mohutně inzerovali. Zkorumpovaná farmacie, nebo tak nějak se to jmenovalo. Problém u léků je v tom, že jde o zdraví a životy lidí. Když si nějaká firma patentuje super přístroj na čištění koberců a dojí na tom prachy, tak to nikoho nesere.
Patentová ochrana je 20 let + dodatečné období, pak můžou jít na trh generika.
Docela srozumitelně je to rozebráno tady: https://www.pfizerpro.cz/sites/default/ ... ny_doo.pdf

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 27. 1. 2020, 13:40

Patenty číst neumím a jenom jsem to prolistoval. Klíčová je charakteristika toho viru. Asi nejdelší sekce je o tom, jak z toho udělat vakcínu, ale to je ctrl-c ctrl-v z nějaké učebnice, jenom změnili slovosled.
Je faktem, že existuje řada patentů na vakcínu proti SARS, ale žádná z vakcín nebyla úspěšná u lidí. Když jsem se díval do dobové literatury, konstatovali, že se SARS může (a je ochotný) pracovat jenom omezený počet laboratoří a u lidí už se nevyskytuje, tak není moc kde testovat připravené vakcíny.
S MERS byla situace podobná, taky padla žádost o patentování viru. Podle kritiků takové právní omezení znemožní rychlý výzkum vakcíny, nicméně Nizozemci prohlásili, že pošlou svůj vzorek komukoli, kdo je schopný a ochotný pracovat na vakcíně. Takové korzárství.
Díval jsem se do literatury, existuje řada vakcín, ale na lidech je otestovat nejde, protože nemají MERS.

Patentová pravidla každopádně dost komplikují výzkum.

V Americe je také pozorovatelný neblahý trend zdražování léků. Známý příklad je u inzulinu, životně důležitého léku, který za posledních pár let dramaticky zdražil díky tomu, že existují asi jenom tři výrobci, kteří průběžně vyvíjí nové a dražší varianty, ty průběžně patentují a šroubují cenu vzhůru. Asi by nám řekl víc Sosáček, co jistě sleduje politiku USA víc než já.

Dobře zdokumentovaný je případ hepatitidy typu C*, která byla donedávna prakticky nevyléčitelná, ale 2014 byl na trh přiveden lék, co ji s téměř 100% účinností vyléčí. Problém je, že jedna pilulka stojí $1000, přitom její tržní cena se odhaduje na $1·20. Dokonce to ani nevyrábí firma, co to vyvinula, jenom koupili patent od šikovného výzkumníka a teď dojí prachy.
* https://www.sciencedirect.com/science/a ... 9916300056

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od OnGe » 27. 1. 2020, 10:47

Jak jsem to pochopil já, tak nešlo o patentování viru, ale o nějaká postupy kolem jeho přečtení (kterým nerozumím) a ten patent CDC podávala proto, aby to nezkoušel patentovat někdo jiný a pak s tím neprudil, bez ohledu na to jestli to jde nebo ne. V době kdy se to dělalo nebylo jasné, jestli to má nebo nemá jít. Původně se s tím nepačítalo, ale stalo se z toho téma protože rozvoj biotechnologií, GMO a vůbec.

Legrační na tom je, že tenhle celkem dobrý nápad teď posloužil jako základ pro konspirační teorie o tom, že koronavirus co se teď šíří v Číně udělali američani, mají už dávno vakcínu a spekuluje se o tom, jestli chtějí vyhladit číňany, nebo se napakovat na vakcíně. Jisté je pouze to, že vakcína způsobuje autismus.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 27. 1. 2020, 10:28

Jak říkám, nemůžou si patentovat virus... byť to zkoušeli. Roztomilé.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od OnGe » 27. 1. 2020, 10:07

Dozvíte se na konci pořadu...

Ale tak jo, no: https://www.factcheck.org/2020/01/socia ... cy-theory/
“The sequencing was done at the CDC during the SARS outbreak and they were the ones that filed the patent,” Matthew Frieman, a coronavirus researcher at the University of Maryland, explained in an email.

The CDC told the Associated Press in 2003 that the agency was claiming ownership to ensure access, and to prevent others from controlling the technology. In a phone interview, Columbia law professor Harold Edgar told us that following a U.S. Supreme Court case decided in 2013, U.S. patent law no longer allows for patents on viral sequences as they exist in nature.

Re: [Warez] Pirátství ? nebo Korzárství ?

od Faskal » 27. 1. 2020, 10:03

Nemůžou si patentovat koronavirus, můžou si patentovat postupy. Jak je to doopravdy, OnGe?

Nahoru