41. číslo vydáno!

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: 41. číslo vydáno!

Re: 41. číslo vydáno!

od Jerson » 20. 12. 2013, 09:35

Když vezmu, jak moc si spojenci dávali práci s tím, aby své jednoky dokázali vylodit na pláži, myslím, že by se Němci nedokázali vylodit a hlavně udržet, ani kdyby získali leteckou převahu. Ale je to asi jedno, prostě k tomu nedošlo (i když si na vylodění v Británii občas hraju ve WAr Thunderu.)

Re: 41. číslo vydáno!

od Ecthelion » 18. 12. 2013, 22:38

York píše:Jako vojenský plánovač bych ale každopádně ani na špatné počasí ani na střeleného vůdce raději moc nesázel ;-)
Sázet se nedá, počítat se musí. $D

Jerson: Oni neměli dostatečné přepravní kapacity a doufali, že když se jim podaří vylodit dvě vlny, tak se projeví převaha jednotek složených z veteránů proti armádě otřesené porážkou a domobraně. :think: Co já vím, vyjít jim to mohlo, ale z té hry dost vypovídá, že pravděpodobnost dostat na břeh dost jednotek velmi velmi výrazně limitovala (a v podstatě znemožňovala) britská převaha v lodích a nezískání nadvlády ve vzduchu na straně Němců.

Re: 41. číslo vydáno!

od Jerson » 17. 12. 2013, 19:16

Lachtan se mi líbil, tedy článek o něm (jak jinak). Je to sice jen teoretická válečná hra a přišlo mi, že hráči za Němce moc neřešili, jak vlastně vylodí jednotky, když nemají prakticky žádná vyloďovací plavidla schopná dopravit jendotky i jinam než do přístavu, ale což. Jinak je to téma spíše do Druhé světové války.

Japonská RPG byly také fajn, i když je nejspíše hrát nebudu, zbytek jsem zatím nečetl.

Re: 41. číslo vydáno!

od York » 15. 12. 2013, 10:46

Pokud to byl to pokus o simulaci výsledku v reálně plánované datum s využitím historicky přesných záznamech o počasí, tak je to samozřejmě ok. Jako vojenský plánovač bych ale každopádně ani na špatné počasí ani na střeleného vůdce raději moc nesázel ;-)

Re: 41. číslo vydáno!

od Argonantus » 15. 12. 2013, 09:55

Alef0 píše:Lachtana som, uprimne, nedocital.
Já jsem dočetl a zaujalo mne; podobné strategické intelektuální spekulace mne obvykle zaujmou.
A tuším za tím materiál pro hodně zajímavou hru. Takže bych se té věci zastal.
York píše:S počasím souvisí má první "výtka".

Takto - bitva je chaotický jev a nepatrná změna podmínek může mít dalekosáhlý vliv na výsledek. Patrno i na blbé computerovce; pustíte tenhle oddíl o pár sekund později a všechno je jinak.
Počasí je rovněž chaotický jev a nedá se předvídat; lze směle tvrdit, že by možná o výsledku Lachtana rozhodlo počasí a to, jak by se do něho Hitler trefil.

Jiná věc je, že Angličani možná ze hry zjistili to, co zjistit chtěli; trochu je z toho podezírám i tím rozhodnutím "bombardovat Londýn", které bylo dokonale chybné i v reálné bitvě o Anglii. Právě letectvo mohlo anglickou převahou na vodě dost zahýbat, jak dnes víme.
Přesto s angličany sdílím názor, že Lachtran byla operace dost na hraně a nejspíš by někde krachla. Což Němci správně uhádli.
Zajímá mne to i proto, že mám na další čísla připraveno něco podobného.

Re: 41. číslo vydáno!

od Ecthelion » 14. 12. 2013, 22:46

Alef0 píše:Lachtana som, uprimne, nedocital. Militaristicke veci ma nevelmi beru, a toto mi prislo ako klasicky encyklopedicky zapis z bitky, co ma naozaj zial nenadchlo. Mozno keby bolo prepojenie s hranim, alebo nejaka pridana hodnota, tak ano. Ale E2 vedia nabuduce urcite nieco este lepsie.
Aj, to mě mrzí, že nezaujalo (i ilgira). Příště to snad bude lepší. :wink:
York píše:S počasím souvisí má první "výtka". Přijde mi, že nepříznivé podmínky hned první den po prvotním vylodění byly pro následující vývoj a konečný neúspěch naprosto zásadní. Přitom je to tak trochu loterie, který den by k invazi došlo.
Oni použili plánované datum... a při vylodění počasí hraje naprosto zásadní roli. Kdyby se vylodění do Normandie nekonalo v den, kdy se konalo, museli by čekat 14 dní na příznivé počasí... a vypluli by do nečekané bouře, která byla nejhorší za 40 let (zničila třeba Mulberry harbor na pláži Omaha). Tím pádem by bylo celé vylodění zmeřené a neúspěšné... ještě, že vypluli, kdy vypluli. $D
York píše:Další věc, co mě hodně zarazila, bylo "Hitlerovo rozhodnutí, že nálety na Londýn musí v každém případě pokračovat". To mi zní jako úplný nesmysl. úspěšná invaze a obsazení ostrovů je přece daleko zajímavější, než nějaký nálet na hlavní město.
To jsme řešili už s Bubákem - tohle rozhodnutí mohlo být zcela zásadní pro celé vylodění, takže může vyvolávat spekulace.

Netuším, jak to měli zařízené, ale osobně bych to udělal tak, aby němečtí rozhodčí (kteří měli osobní zkušenost s jeho zpackanými rozhodnutími) simulovali Vůdce společně. Celkově se mi zdá, že se nijak nevymyká jeho obecně katastrofálním rozkazům (viz operace Lütich a další).

Re: 41. číslo vydáno!

od Vallun » 13. 12. 2013, 23:40

Alef0 píše:Pristavy a pristavistia boli tiez encyklopedickeho razu, ale prekvapili ma tie rozhadzane fotky z Chorvatska -- to su autorove? Mozno by tomu pomohlo, keby neboli ako dekoracia, ale na nich stal clanok, to by bolo uplne super.
Jojo, fotky jsou má vlasntí práce - něco pdoobného mne napadlo, aleproblém je,že velká část mých fotke není dost kvalitní na to, aby šla použít, a pak tam jsou blízcí lidé, jejichž souhlas bych nestíhal sehnat...no a pak dost věcí na svých fotkách nemám.-..

Re: 41. číslo vydáno!

od Alef0 » 13. 12. 2013, 23:02

Clanok o japonskych RPGckach bol fakt skvely -- toto je pre mna jedna z naj veci, RPG v RPG casopise. Hlavne tie postrehy o napadoch, styloch a principoch su casto otvarajuce oci. (Hlavne to, ze mlaticka nemusi byt implicitny zaner.)

Fakt sa mi to velmi pacilo.

Lachtana som, uprimne, nedocital. Militaristicke veci ma nevelmi beru, a toto mi prislo ako klasicky encyklopedicky zapis z bitky, co ma naozaj zial nenadchlo. Mozno keby bolo prepojenie s hranim, alebo nejaka pridana hodnota, tak ano. Ale E2 vedia nabuduce urcite nieco este lepsie.

Pristavy a pristavistia boli tiez encyklopedickeho razu, ale prekvapili ma tie rozhadzane fotky z Chorvatska -- to su autorove? Mozno by tomu pomohlo, keby neboli ako dekoracia, ale na nich stal clanok, to by bolo uplne super.

Detektivka je v polovici, ale citam a chcem, lebo to su klenoty a perly!

Re: 41. číslo vydáno!

od Vallun » 12. 12. 2013, 11:50

Přístavy a přístaviště:
Něco mi říká, že by se to asi dalo dost výrazně zkrátit, aniž by to utrpělo na zajímavosti obsahu. Nejsem si třeba jistý, jestli je historický úvod tak zásadní - připomíná mi to trochu poznámku o tom, jak skoro každá kniha o Internetu začíná jeho historií. Četlo se to ale pěkně a i pro mě tam bylo pár zajímavých informací, přestože jsem téma námořní plavby zamlada docela studoval.
Přístavy - poučné čtení, i když místy taky suché. Dobrý nápad je skákání mezi historickými obdobími, realitou a fikcí. Kupodivu to neruší a článku přidává na svižnosti. Mohlo tam být více tématických podrobností, jako je to vyvěšování žluté vlajky s Q. Těším se na příští článek, kde konečně budou ty zápletky.
Každý hrajeme v jiné historické epoše - a zajímáme se ve svých hrách o jiné prvky*, takže se snažím do tohoto typu článku dát alespoň kousek pro každého.
Já osobně si historický úvod neumím takd coela odpustit, pro mne samotného je dobré mít problematiku nějak zasazenou, navíc o cothonech by byl hřích se nezmínit a tohle mi k tomu sedělo...
Některé podrobnosti zkusím ještě nadhodit v dalším díle, nicméně jsme limitován svými skromnými znalostmi, navíc zase nechci zabíhat do až mco tehcnických detailů...
Jo a díky za reklamu.
Není zač a je rozhodně zasloužená:)

____________
* Třeba já musel včera krutě improvizovat, když se jedna z hráčských spotav rozhodla, že je z těm mrtvol (byly celkem 4) hotová a jde se odreagovat nákupem růžové esence...

Re: 41. číslo vydáno!

od York » 11. 12. 2013, 17:31

Článek o japonských RPGčkách:
Pěkně napsaný přehled se spoustou zajímavých detailů. Rád jsem využil možnosti trochu se vzdělat s minimem námahy ;-)

Lachtan:
Četlo se to skoro jako kniha od Miloše Hubáčka :)

Na druhou stranu, asi by mě víc zajímala pravidla hry a další věci kolem. Z toho tam byla jen zmínka o použití skutečný meteorologických údajů.

S počasím souvisí má první "výtka". Přijde mi, že nepříznivé podmínky hned první den po prvotním vylodění byly pro následující vývoj a konečný neúspěch naprosto zásadní. Přitom je to tak trochu loterie, který den by k invazi došlo.

Další věc, co mě hodně zarazila, bylo "Hitlerovo rozhodnutí, že nálety na Londýn musí v každém případě pokračovat". To mi zní jako úplný nesmysl. úspěšná invaze a obsazení ostrovů je přece daleko zajímavější, než nějaký nálet na hlavní město.

Každopádně ale zajímavý počin a pro mě zajímavý článek, díky za něj.

Přístavy a přístaviště:
Něco mi říká, že by se to asi dalo dost výrazně zkrátit, aniž by to utrpělo na zajímavosti obsahu. Nejsem si třeba jistý, jestli je historický úvod tak zásadní - připomíná mi to trochu poznámku o tom, jak skoro každá kniha o Internetu začíná jeho historií. Četlo se to ale pěkně a i pro mě tam bylo pár zajímavých informací, přestože jsem téma námořní plavby zamlada docela studoval.

Hrozby ve dvojce:
Myšlenka je to zajímavá, ale imho nijak neadresuje to, že úspěch nebo neúspěch v celé storce závisí čistě na tom, kolik překážek před postavy PH postaví. Ok, nebude si sudbu cucat úplně z prstu, bude ji mít předem určenou podle prostředí. Ok, dá mu to důvod nevyčerpávat všechnu sudbu, aby mohl "léčit jizvy" prostředí. So far so good, to by celkem i mohlo fungovat.

Pořád je ale zásadní rozdíl, jestli na cestě k cíli postavy budou čelit dvěma střetnutím, nebo dvaceti. A jestli se ta střetnutí vyřeší jedním hodem, nebo tím podrobnějším zoomem. K čemu mi při řízení hry je management zdrojů, kde se prohrává, až když když se objeví dno poháru (tedy až když všechny zdroje dojdou), když nikde není řečeno, jak hluboký ten pohár bude? Ten herně-mechanicky nejsilnější prvek systému podle mě vyznívá úplně do ztracena.

Další věc je, že Tenhle mechanismus způsobí, že nejtěžší konflikty budou na začátku, na ty další už PH nebude mít tolik sudby díky jizvám. A taky to, že hráči imho nebudou chtít, aby boj končil bez jizvení prostředí a vyčerpání sudby, protože tím dávejí PH možnost léčit pro ně výhodné jizvy prostředí. Jestli to ale správně chápu, tak rozhodnutí o tom, kdy boj ukončit, je i s touhle mechanikou stále na libovůli PH.


Detektivky:
pokračování příště.
Hey, not fair! Gief more!

Re: 41. číslo vydáno!

od ilgir » 8. 12. 2013, 21:51

Tak konečně jsem se k tomu dostal

Crowenův článek je zajímavý a idea za ním dobrá. Na můj vkus zavádí příliš jednoznačné mechaniky na takovou složitou a mnohdy subtilní věc, jako jsou vztahy postav ve hře. Otázka, je zda se vztahy vůbec dají nějak opravidlovat, aniž by to vedlo k okleštění možností. Na druhou stranu, pouhé obecné články s radami a návody jsou horší na uvedení do herní praxe.
Systém dluhů a komplikací trošku připomíná Fate a tady mám problém s tím, že vypravěč musí sledovat vztahové sítě hráčů, aby mohl komplikaci uvést. To není uplatnitelné v každé skupině, protože v pravidlově zaměřených hrách už má vypravěč agendu tak dost velkou. Na druhou stranu to může dobře bodnout při přípravě dobrodružství, zvlášť u skupin zvyklých hrát vztahově zaměřenou hru.
Trochu mě zarazila absence možnosti neutrální vztah při tvorbě kontaktu, když později ji pravidlo nabízí. Ale ono by to jinak asi nefungovalo.
Suma: Muselo by se to vyzkoušet.

Lachtan - vzhledem k suchopárnému slohu, který je vlastně jen výčtem herních tahů, jsem z článku přečetl jen úvod a závěr. Nojo, asi existuje dobrý důvod, proč nevznikají zápisy z hraní deskovek. $D

Přístavy - poučné čtení, i když místy taky suché. Dobrý nápad je skákání mezi historickými obdobími, realitou a fikcí. Kupodivu to neruší a článku přidává na svižnosti. Mohlo tam být více tématických podrobností, jako je to vyvěšování žluté vlajky s Q. Těším se na příští článek, kde konečně budou ty zápletky.
Jo a díky za reklamu.

Detektivka - přečteno jedním dechem. Opět vysoká úroveň textu a tentokrát ani není potřeba mít moc načteno, abyste z článku něco měli.

Re: 41. číslo vydáno!

od PetrH » 8. 12. 2013, 20:33

po strašně dlouhé době jsem se dostal do drakkaru:
* obálka je výborná
* zatím jsme četl a tak hodnotím:
crowen - velice zajímavé, myslím, že se hodí hodně do her, kde je pravidlo méně než dopad na děj, spád. pokud pominu ten veliký graf, co z toho může vzniknout tak je to rozhodně přínosem. Prostě postava fakt není bublina a kde jinde než třeba v příbězích může rodina a čest, sláva, dluhy a kamarádství udělat své, byť to asi Jan původně spíše směřoval do drd2 či podobných her

marek - tak toto mě chytilo za srdce a hned to vzbudilo chutě si příběhy střihnout. myslím, že hoši e2 mohou mít radost, je to velice detailně a přesvědčivě psané a líbí se mi závěrečný box shrnující i link na další kontext příběhů. z popisu je na mě dýchající atmosféra původní profese i střet se současnou situací....

Re: 41. číslo vydáno!

od Raven » 7. 12. 2013, 21:46

Skvělá obálka, Kryštofe!
R

Re: 41. číslo vydáno!

od Argonantus » 7. 12. 2013, 09:08

Midewiwin:

Vždyť jo. Není to povinné a placené od kusu.
Ale po těch několika vstupech na téma Chandler nepochybuju, že bys to hravě dokázala a bylo by to určitě zajímavější, než kdybych to psal já; nemám to ani zdaleka tak načtené.
Takže krom erodování Fingalena bych si tě dovolil zařadit na erodovací seznam.

Re: 41. číslo vydáno!

od midewiwin » 6. 12. 2013, 16:34

Raven píše:
kdyby se nás chytilo víc, mohlo by to být "spontánní" téma čísla.
detektivní speciál, nadšeně nadskakuju
R
O té drsné škole uvažuju.
Ale nejsem chrlič jako někteří nejmenovaní.

Nahoru