Hraní stolních RPG přes internet

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Hraní stolních RPG přes internet

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od ShadoWWW » 13. 9. 2017, 08:27

DnD Beyond přišel s výrazně nižšími cenami než konkurence, Fantasy Grounds zareagovaly snížením ceny na stejnou úroveň. Roll20 nechalo ceny vysoké.

Ukázalo se to teď na Tomb of Annihilation, kterou DnDB i FG nabízí za 25$, ale Roll20 za 50$. Hráči Roll20 byli naštvaní, že Amazon nabízí knížku za 29$, takže za cenu Roll20 může mít hráč konkurence digitální i tištěnou verzi. Nehledě na to, že DnDB a FG nabízí bundely s další 25% slevou, ale Roll20 ne.

Dle vyjádření FG se autorům DnDB podařilo snížit cenu licence na Dnd 5, za kterou ji WotC prodává svým partnerům. Roll20 ale odmítlo snížit cenu a raději si navýšilo marži.

A aby to nebylo málo, na emailové dotazy ohledně kauzy (či ceny) Roll20 svým zákazníkům neodpovídá, a když někdo na jejich oficiálním fóru na věc upozornil, jeho příspěvek byl smazán adminy.

Podivné chování firmy, která si kdysi zakládala na tom, že nabízí svůj produkt zdarma.

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od Ecthelion » 4. 6. 2017, 15:00

Google. Jako správný evilcorp se rozhodl dosrat Hangoutsy a vytvořil nějakou novu "lepší verzi", která je lepší pouze tím, že v ní nefungují pluginy. Což je samozřejmě funkce klíčová, aby to mohlo komunikovat s roll20. Potom fungovaly obě verze paralelně, ale samozřejmě i když Google slíbil, že staré Hangoutsy pojednou neomezeně, tak je teď ruší.

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od ShadoWWW » 4. 6. 2017, 14:27

Proč ta podpora skončila? :think:

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od Ecthelion » 4. 6. 2017, 12:50

Od dubna skončila podpora pro Google Hangout v rámci Roll20, takže námi dlouho používaná kombinace pro hraní přes internet je nadále... nepoužitelná. Obrázek

Zkoušíme hrát čistě přes Roll20 (s videovým profilem Roll20) a přestože už to dost překopali (když jsme to zkoušeli před dvěma lety, tak to bylo absolutně nepoužitelné) a hrát se to dá, máme mnohem více technických obtíží než předtím. Občas video nebo zvuk prostě vypadnou a strávíme deset minut snahou to zase nahodit a rozchodit. To hodně bourá atmosféru a prostě to zamrzí. Zdá se, že je to hodně závislé na použitém prohlížeči. Některé jsou stabilnější, jiné tolik ne. Ještě to testujeme a zkoušíme, ale uvidíme, jestli do budoucna nesáhneme po nějakém jiném řešení. :think:

:arrow? Máte někdo nějaké jiné zkušenosti s tím, co vám funguje?

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od Ecthelion » 16. 2. 2016, 23:30

Zkusili jsme dát dohromady nějaký krátký přehled ohledně hraní přes internet pro Příběhy Impéria. :wink:

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od Fafrin » 17. 1. 2016, 17:50

Začli jsem hrát přes google hangout, a asi teda pro začátek šáhneme po rollD20.
Ale dost uvažuji, že bych udělal ruleset pro DrDII v FG.
(V obou případech mě štve, kolik zbytečných věcí pro naše účely tam je - zbytečné kostky, zbytečný grid, měřítko, hmotnosti, etc.)
Ví někdo ještě o nějakém systému, než se na to vrhnu?

Re: Hraní stolních RPG přes internet

od ShadoWWW » 11. 11. 2015, 01:26

Teď je ideální příležitost vyzkoušet si, jaké je to hrát D&D 5e (či jiné RPG) ve Fantasy Grounds. Všechny subscriptions (tedy časové licence) jsou ode dneška na 30 dní zdarma v Trial módu. Co to znamená?

V online obchodě si koupíte Monthly License Subscription (ideálně Ultimate). Na mail dostanete licenční klíč, který zadáte při instalaci. Instalačku si stáhnete zde. A máte 30 dní na zkoušení. Nezapomeňte si před vypršením zrušit subscription, jinak by se vám odečetly peníze za prodloužení!

Jen připomínám, že Ultimate licence znamená, že můžete hrát jako hráč i GM a na hru, kterou hostujete jako GM, se mohou přihlásit všichni (i ti, co mají FG nainstalovaný jen v Demo módu zdarma).

GM licence znamená, že na vaši hru, kterou hostujete jako GM, se nemohou připojit lidé s Demo módem, jen ti s nějakou licencí.

A ještě jedna zpráva: Rule Sety se Základními pravidly D&D 5e teď obsahují zdarma (a navždy) všechny licence (tedy všechny instalace mimo Demo mód).

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od Ecthelion » 20. 4. 2015, 09:46

Sirien píše:Zvídavej dotaz: Nestačily by prostě jen gHangouts?
V zásadě stačily. My jsme ze začátku zkoušeli hrát i jen přes Skype a taky to fungovalo. Díky Aljenovu nadšení pro Roll20 jsme na něj přešli a teď u něj v zásadě zůstáváme z pohodlnosti (protože nám poskytuje vše, co potřebujeme a funguje nám to všem)... jakkoli jako software ho moc rád nemám (připadá mi hrozně nadrátovaný a mám pocit, že by to šlo vyřešit mnohem elegantněji). Objektivně řečeno je ale hrozně fajn mít všechno (včetně poznámek) v jednom okně a všechno tak nějak pohromadě. Spustí se to vždycky v momentě, kde se skončilo (takže když skončí člověk uprostřed bitvy, tak všechny kresby plánků a obrázky jsou pořád na ploše, když to zapneš znovu), a ani s omezenou velikostí jsme neměli problém (musel jsem promazat knihovnu teprve po 17 odehranách hrách a to nepoužívám obrázky úplně málo).

Navíc, jak jsem psal, už jsme ho rozchodili u všech hráčů a rozchodit něco nového by zabralo nejméně další sezení, které radši strávíme hraním. $D
J.

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od PetrH » 19. 4. 2015, 20:53

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od York » 19. 4. 2015, 20:51

Rejpavá poznámka: Typo v názvu diskuse.

Doufal jsem, že si toho někdo všimne, ale nevypadá to ;-)

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od sirien » 19. 4. 2015, 18:00

Zvídavej dotaz: Nestačily by prostě jen gHangouts? Ty tam maj různý aplikace na real time shere věcí během hovoru a sice jsem nehledal, ale nepřekvapilo by mě kdyby tam byl i kostkovej simulátor...

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od ShadoWWW » 19. 4. 2015, 16:17

Soustředil jsem se hlavně na rozdíly v obou rozhraních. Věci, co píšeš, jsou v obou rozhraních. Když odhlédnu od implementace pravidel (což hráč s minimalistickými pravidly moc neocení), tak největší omezení Roll20 zdarma je prostor na tamním cloudu (čti: hlavně na obrázky a mapy, co chceš zobrazit během hry). Celkový prostor je jen 100 MB, přičemž maximálně 5 MB na soubor. Při delší kampani je dost opruz pořád to čistit.

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od Ecthelion » 19. 4. 2015, 13:13

Sahdowww: Moc díky za podrobný přehled a srovnání obou hlavních systémů! Za nás jen doplním, že máš na hraní naprosto odlišné požadavky než my a z toho ti vychází jiné výsledky (tedy, jaký systém je pro tebe nejvýhodnější).

Pro tebe je důležitá implementace pravidel do prostředí, dynamická světla, propojení hodů s deníky a podobně (předpokládám), což je věc, která je pro nás naprosto zbytečná. My od toho očekáváme pouze tu simulaci "stolu a sezení u něj" - pro nás je důležitý videohovor, společná plocha na obrázky a kreslení, případně nějaké místo na poznámky a makro na kostky (bez kterých bychom se ale v případě nouze také obešli). Jakékoli pravidla řešíme stejně jako v případě normálního hraní - tedy "mimo stůl" a jen v rámci našich hlav (je pravda, že hrajeme Fate a tam je mnohem méně věcí na sledování než u rules-heavy hry). Věci jako dynamické osvětlení jdou naprosto mimo nás, protože pro ně nemáme žádné využití. Jak takové naše hraní vypadá je vidět tady:

Obrázek

:arrow? Z tohoto hlediska je pro naše "málopravidlové" hraní nejvýhodnější Roll20, které je zdarma a poskytuje nám všechno, co k hraní potřebujeme.

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od ShadoWWW » 17. 4. 2015, 18:07

Vidím, že jsem docela offtopic co se týče online hraní. Tak aspoň jednou do příslušného tématu.

Zhodou okolností odedneška do neděle (tj. od 17.4.2015 do 19.4.2015) probíhá Fantasy Grounds Con, Player's Licence FG (dříve známá jako Light Licence) a GM Licence jsou po tuto dobu Ultimate licencemi.

Na Roll20 jsem hrál poslední rok docela často. Na Fantasy Grounds jsem spíš takový dlouhodobý lurker (od roku 2008), protože mě odrazovalo to uzavřené proprietální prostředí. Obě prostředí mají své pro a proti. Poslední dobou je mi ale stále sympatičtější FG (pravda, hlavně kvůli rulesetu k D&D 5e).

Roll20 má tři hlavní výhody: Můžete si ho vyzkoušet zdarma, má dynamciká světla a funguje v rozhraní Google Hangouts. Verze zdarma je dobrá pro oneshoty. Když to člověk myslí s hraním přes internet ale vážně (tj. hraje dlouhodobou kampaň), tak to prostředí zdarma je najednou velmi chudé. Vše, co stojí za to (hlavně ta dynamická světla a prostor pro ukládání materiálů) je ale dostupné jen placené. A zde nastává můj největší odpor k Roll20. Nabízí jen dva typy předplatného (za $4,99 nebo $9,99 měsíčně) a nenabízí jednorázovou platbu za doživotní podporu. Pokud hraji hodně (jako že jo), tak se mi měsíční poplatky hnusí.

Oproti tomu FG nemá verzi zcela zdarma. Respektive má, ale GM, který hostuje hru, musí mít placenou verzi. A zde vychází nejlépe, když GM má licenci za $9,99 měsíčně. Z mnoha důvodů, o kterých se zmíním později. Celkově vzato, pokud přistoupí vaše skupina na placenou verzi, tak paradoxně FG vychází v konečném důsledku levněji. Nehledě na to, že nabízí i jednorázovou platbu za doživotní licenci. Je to ale palba, takže se po ni člověk rozhodně většinou až po velmi důkladném zvážení.

Největší výhodou FG je přizpůsobitelnost. Téměř vše - prostředí, pravidla, herní texty, bestiář, jak fungují a vypadají kostky, deníky postav aj. - je napsáno v xml. A hráči mají tyto xml soubory k dispozici. Díky fanouškovské podpoře lze najít přizpůsobení na téměř každou známou hru. Můžete si vše upravovat i sami, ale pokud nejste velký xml fanda (já třeba nejsem), tak je to opruz, do kterého se radši ani nepouštíte.

Naštěstí pro nás nefandy xml je ale komunita docela otevřená. FG také nabízí k některým velkým hrám placená xmlka. Nic neřešíte, jen zaplatíte za ruleset k dané hře a vše máte na pár kliků k dispozici. Včetně trvalé podpory (update pravidel apod.). Obzvlášť dobře jsou na tom fanoušci Pathfinderu, jehož veškerá pravidla jsou díky SRD do FG implementovatelná zcela zdarma.

Jak už jsem napsal, proprietálnost a uzavřenost je současně největší nevýhodou FG. 1) Každý hráč musí mít nainstalovaného klienta, 2) Hra samotná nepodporuje nativní audio ani video, takže se musíte domlouvat přes jinou aplikaci a 3) xml soubory hry jsou kódovaná v iso-8859-1, takže některé české znaky jsou zmršené. A je to udělané tak blbě, že je to v podstatě neopravitelné.

Takže Roll20 vs. FG je v konečném důsledku hlavně o tom, jestli je pro vás lepší nativní podpora Google Hangouts a psaný chat s diakritiou, nebo dostupné rulesety a atmosféričtější prostředí. FG má také velmi povedený fyzikální model házení kostkami.

Slíbil jsem, že řeknu víc o jednotlivých licencích FG. Pokud vás to zajímá, stejně jako jak funguje ruleset při tvorbě postavy pro D&D 5e, mrkněte na moje video na twitchi.

Re: Hraní strolních RPG přes internet

od Ecthelion » 17. 4. 2015, 17:27

Odděleno od diskuze v seznamce jako nové téma, vzhledem k tomu, že tu nemáme samostatný thread o hraní přes internet.

:arrow? Na konkrétní technické věci kolem roll20 tu má aljen vlatní téma.
:arrow? ShadoWWW házel pár novinek o Fantasy Grounds sem.

O věcech společných pro všechny systémy můžeme diskutovat dál tady.

Nahoru