[+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Vallun » 5. 8. 2020, 13:52

Aha, tak to beru...pořád je to hnus, ale výkon tedy na klobouček!

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Sosacek » 5. 8. 2020, 10:46

Hodne dobry.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Ecthelion » 5. 8. 2020, 10:41

Vallun píše: 5. 8. 2020, 09:37To jsou solární panely na té poslední fotce? Esreticky se mi to tedy moc nelíbí:/
Na střeše jsou termální kolektory, které dodávají teplo do 3 000 domácností a na jižní fasádě jsou fotovoltaické panely, které dodávají elektřinu do 1000 domácností v okolí. Navíc k muzeu celý bunkr proměnili v technologický demonstrátor, na kterém vyzkoušeli v praxi hromady nových výtopných a energetických konceptů (plus na střeše je restaurace).
From the onset, it was decided that the bunker was to be the focal point of the energy network. After major repairs to ensure structural safety, the bunker was festooned with solar panels. On the south facing side are photovoltaic panels, while the roof holds 1350 m2 of thermal collectors, the largest such roof system in Germany.

At least that’s what you see from the outside. What you don’t see is a panoply of generators: a wood chip boiler, a biogas-fueled cogenerator, and a gas boiler for peak demand. These all work together with the solar panels to provide heat for the district, fifty hectares home to three thousand households. The cogenerator, along with the solar panels, also provides electricity for a thousand households.

But the bunker is cavernous, so aside from the generators and boilers there is room for the showpiece: an enormous (2000 m3) insulated water tank for heat storage. Hot water from the thermal solar collectors is stored there overnight; the heat is released in the early morning when heating demand comes on. As a result, the power output from the boilers need only be about half the size as they would be without heat storage (6.5 MW as opposed to 11 MW without). This means huge savings with respect to the cost of the boilers, but it also means that much less fuel and therefore far fewer greenhouse gases are emitted as a result. The thermal storage also makes it possible to recover heat from the nearby Nordische Oelwerke plant, heat that would otherwise be wasted.

By the numbers:
Solar PV wall: 670 m2, 0.1 MW, generating 78 MWhr
Solar thermal roof: 1350 m2, 750 kW of hot water
Cogenerator: 510 kW electric, 2700 MWh/a; 600 kW thermal, 3750 MWh/a, using biogas from the wastewater plant
Wood chip boiler: 2 MW thermal, 10,500 MWh/a
Natural gas boiler: 2.15 MW thermal, 3570 MWh/a (used for peak loads only)
Recycled waste heat: 500 kW, 4000 MWh/a
CO2 savings: 6,600 tonnes/a
Production: 22,500 Mwh/a of heat for 3000 homes in a 0.5 km2 area , 3000 MWh/a of electricity for 1000 homes


Zdroj: https://enviropaul.wordpress.com/2015/1 ... -flakturm/

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Vallun » 5. 8. 2020, 09:37

To jsou solární panely na té poslední fotce? Esreticky se mi to tedy moc nelíbí:/

Jerson - ono v míře detailu na dané fotce to fakt může vypadat pořád prakticky stejně, ale kdyby s byl blíž, tak bys možná viděl víc jizev...

Můžeme se tam za 25 let sejít a uvidíme:)

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Ecthelion » 4. 8. 2020, 18:57

Ok, než to najdeš, naházím sem nějaké obrázky já.
Tohle je typický příklad koroze betonu:
Obrázek
Tady je to kvůli celkem malé krycí vrstvě betonu kolem toho svazného železa které bylo celkem v malé hloubce pod povrchem. Ale taky je vidět že se ta koroze začala dost intenzivně šířit. Celé to svazné železo se odkrylo a začala reznout a odkrývat se hlavní konstrukce, která byla jinak bez toho měla kolem sebe dobrou izolaci. A jak tohle začne už to neskončí než to někdy sežere celý ten sloup.

A to tenhle případ je pod střechou a neexponovaný živlům. Stačila vzdušná vlhkost.
A samozřejmě se to děje i u velkých objemů betonu a železa:
Obrázek

A k těm válečným bunkrům. Narychlo jsme nenašel příklad konkrétně k pozemním bunkrům, ale tady je příklad Flakturm Wilhelmsburg, kterou, když ji chtěli využít jako muzeum, museli komplet povrchově sanovat protože ten povrch dost intenzivně korodoval.

Tady je fotka před sanací (bohužel jsem nenašel lepší fotku, ale i v tomhle rozlišení je vidět, že kromě bordelu na tom betonu vedou vertikální praskliny kolem míst kde to začala chytat výztuž):
Obrázek
A tady je fotka té věže očištěného ale hlavně už zapečetěného betonu.
Obrázek

Kdyby to nebylo potřeba nikdo by do toho prachy nevrážel a použili beton tak jak je. Pro architekty by to bylo i určitě atraktivnější.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Jerson » 4. 8. 2020, 15:06

No, asi budu muset najít srovnávací obrázky, bez nich to nemá cenu, pak se můžeme pobavit dál.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Ecthelion » 4. 8. 2020, 14:41

Jerson píše: 4. 8. 2020, 14:20Ecthelione, asi jsi mě nepochopil.
Jersone, zkusím to napsat ještě jednou. Jakmile máš na železobetonovou konstrukci, tak dřív nebo později se dovnitř dostane vzduch a vlhkost (chemický proces, zvětrávaní toho betonu, práce kořenů nějaké vegetace, vodní poškození). Jak se dostane k výstuži, tak začne reznout. Rez na té oceli násobně zvětší objem a začne ten beton trhat. Vzniknou další trhliny. Začnou korodovat další části oceli a začnou vznikat další a dlaší praskliny. Přístup vzduchu a vlhkosti dalšími a dalšími plochami způsobí, že začne korodovat i ten beton. Do prasklin začne zatékat voda, která v zimě zmrzne (zvětší svůj objem) a beton dál trhá. Zamrznutí a rozmrznutí u nás během zimy a na jaře nastává několikrát a destrukci značně urychluje.

Na té fotce je vidět sposta důkazů a prasklin a poškození vycházející z toho procesu. Takže vážně ne, řekl bych, že nevypadá stejně jako v tom roce 1942. A ten proces se začne jenom zrychlovat. Můj odhad je, že za osmdesát let z toho bude několik kusů, ze kterých bude trčet na všechny strany železo, ne jeden bunkr.

Ano, ono je to masivní, ale oproti kamenům, které taky dřív nebo později dostane eroze, to má v sobě sebezničuji mechanizmus, který to nakonec roztrhá na kusy. Stonehange a pyramidy bezpečně přežijou železobetonové konstrukce.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Jerson » 4. 8. 2020, 14:20

Ecthelione, asi jsi mě nepochopil. Ten bunkr rozstříleli a převrátili někdy v roce 1942. Od té doby z něj trčí železa, prší na něj, do něj i přímo na železa, všechno to mrzne, koroduje, atd.
Přesto i po 80 letech vypadá pořád stejně. Kusy betonu na železe, které na něm držely v roce 1945 na něm pořád drží i v roce 2000 (dokud nepřijde nějaký sběratel železa a nerozřeže to.) Žádný beton se mrazem neroztrhal - alespoň zatím. To poškození je od výbuchů nebo testování protibetonové munice.

A teď si vezmi, pokud tak dlouho bez větších změn vydržel už takto poškozený bunkr, jak dlouho vydrží bunkr postavený někdy později, který byl opečovávaný a který nebude nijak poškozený? Sto let vydrží úplně bez opečovávaný a podle mě bude vypadat pořád jako nový, bez poškození (i když bude mít naprosto zarezlé dveře).

Za dvě stě nebo tři sta let se možná dostane voda v nějakém množství do vnitřní konstrukce. Ale když úplně odhalená konstrukce vydrží v pohodě 80 let, jak dlouho vydrží původně nepoškozená bunkr? Podle mě minimálně o řád déle, než se na něm začnou nějaké vlivy výrazně projevovat. A než se rozpadne ... fakt nevím. Myslím, že ty tisíce let nejsou vůbec mimo.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Ecthelion » 4. 8. 2020, 13:50

Jerson píše: 4. 8. 2020, 13:17 Neříkám, že vydrží všechny takové stavby. Ale říkám, že za jich tady bude pořád dost, aby se z nich dala odvodit existence naší civilizace. A pokud budou ještě pohřbené pod vrstvou hlíny, tak si opravdu myslím, že klidně můžou tisíce let vydržet.
Jo, jasně, ale vem si, že jsi na absolutním začátku životnosti té stavby. Je to 80 let a už toho je půlka pryč. A ty od toho čekáš tisíce let. A ještě jendou, jakmile se to otevře na jednom místě, bude se koroze zhoršovat, než to odejde celé. Jasně, bude to trvat dalších sto let. Ale ne ty tisíce, co od toho chceš.

Zároveň jsou to věci, kterým obyvkle můžeš zamezit jednoduchou údržbou za pár kaček (pokud se to nerozjede). Dokud se o to někdo stará, vydrží ty bunkry ještě staletí. Ale jak se do toho pustí elementy...

Většina staveb dneska by se bez údržby rozpadla estrémně rychle, desítky let. Nemusí jít o žádnou megadrahou opravu, stačí když něko likviduje stromky, co chtějí ten dům dostat a stará se o to, aby nikde nebyla děravá střecha a sklo v oknech. Stačí pozorovat staré opuštěné baráky, jak rychle postupuje zkáza, když se udělá jedna pitomá díra ve střeše.

Ale když to vemeš jako celkovou numbers game tak určitě něco přežije. Zvlášť pokud se zvedne terén tak, že to zmizí pod zemí. Jakmile zamezíš přístupu vzduchu, tak většina korozivních procesů ustane a tu věc zakonzervuje. Takže jako vždycky povoděň a náhle vzniklé bažiny jsou tvůj kamarád.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Jerson » 4. 8. 2020, 13:17

Ecthelion píše: 4. 8. 2020, 12:38 Obecně řečeno se udává doba životnosti běžného železobetonu na zhruba 50-100 let. Pak může ztratit pevnost a nosnost.
A neznamená to náhodou, že není zaručeno, že neztratí tolik pevnosti či nosnosti, že nemůže být zaručeno další používání s požadovaným bezpečnostním koeficientem?

To já jen tak, že tabulková životnost je něco úplně jiného než faktická životnost, která může být o několik řádů delší, zejména pokud jde o výškové budovy nebo mosty.
Nicméně u těch bunkrů jsem měl namysli třeba něco takového:

Obrázek
Prostě železobeton, který je už 80 let naplno vystaven všem povětrnostním vlivům včetně vnitřní ocelové konstrukce, a vypadá prakticky stejně, jako když byl ponechán svému osudu. A to jsou ještě jiné bunkry, víc rozstřílené, na kterých se dá porovnat stav po testech v roce 1942 a v současnosti, ale ty nemůžu najít.

Neříkám, že vydrží všechny takové stavby. Ale říkám, že za jich tady bude pořád dost, aby se z nich dala odvodit existence naší civilizace. A pokud budou ještě pohřbené pod vrstvou hlíny, tak si opravdu myslím, že klidně můžou tisíce let vydržet.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Ecthelion » 4. 8. 2020, 12:38

Jerson píše: 3. 8. 2020, 12:47A je řeč třeba i o betonu bunkrů a různých jiných vojenských staveb?
Ano. Obecně řečeno se udává doba životnosti běžného železobetonu na zhruba 50-100 let. Pak může ztratit pevnost a nosnost. Obecně vzato, když pracujeme se stojící budovou ze železobetonu, musí statik posoudit jak pevná budova ještě je a nezřídka musíme ty staré betony prostě shodit, protože degradovaly a nejsou už nosné (při dalším dlouhodobém zatížení by se mohly zřítit) a nahradit je novými konstrukcemi.

Bunkry jsou samozřejmě trochu jiná kategorie, protože to jsou masy betonu. Tam to potrvá déle, ale pokud se nenatírají antikorozivními barvami, tak ten beton začne časem korodovat a vzduch se dostane k výztužím (kterými je beton bunkru hustě protkaný). A pak je to jen otázka času, než to mráz a koroze roztrhají na kusy. Potrvá to déle, protože je to vážně hodně materiálu, ale tisíc let to nebude.
Jerson píše: 3. 8. 2020, 12:47Se sloupky k plotům vyrobeným z toho hrubého betonu (mluvíme o nich) bych to srovnávat nechtěl, to mi přijde úplně jiný materiál.
Ona je sranda, jak moc jsou od sebe různé dvě vybetonované plochy odlišné a mají různé vlastnosti. Různé příměsi, které se používají (hlinitanové cementy FTW), různé odchylky v receptech při míchání, různé teplotní podmínky při tuhnutí, různé zatěžování po různé době, kvalita ovzduší v okolí a podobně může způsobit radikální rozdíly v trvanlivosti, pevnosti a vlastnostech různých betonů.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Jerson » 4. 8. 2020, 06:13

Myslel jsem po odstranění zeleně /vykopání.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Vallun » 3. 8. 2020, 23:27

Fritzs píše: 3. 8. 2020, 19:52 Proto sem psal "nejhorší případ." Reálně se velmi rychle odstaví, pravděpodobně se odstaví i pokud dost dlouho nikdo nepotvrdí, že se nemají automaticky odstavit.
Taky myslím...když něco takového mají i 30 let staré autobusy...:)

Ale zase, nejhorší případ - statisticky by nějaký výbuch nastat asi mohl - těch elektráren je docela dost (dle wiki k 31. 12. 2019 447 ks reaktorů)...

Ještě Jerson - "na první pohled" je dost náročná podmínka...:) Přeci jen zeleň dokáže překrýt leccos...

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Fritzs » 3. 8. 2020, 19:52

Proto sem psal "nejhorší případ." Reálně se velmi rychle odstaví, pravděpodobně se odstaví i pokud dost dlouho nikdo nepotvrdí, že se nemají automaticky odstavit.

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

od Vallun » 3. 8. 2020, 17:15

Já si myslím, že zajištění jaderek jsou už přeci jen lepší...v zásadě při zmizení člověků bY se měl samy bezpečně odstavit.

Nahoru