Paladin

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Paladin

Re: Paladin

od Eleshar_Vermillion » 16. 11. 2011, 09:14

SS cheatují, protože na tu rytířskou mystiku mnohdy přímo úmyslně navazují, inspirace pobaltskými odnožemi Řádu německých rytířů byly myslím celkem časté (ostatně tam byly kořeny Německa, když velmistr Albrecht von Hohenzollern de facto zkonfiskoval zbývající pozemky a majetky Řádu a založil pruské vévodství, které později stálo za sjednocením celého Německa).

Re: Paladin

od Jerson » 29. 10. 2011, 10:06

Vzhledem k neexistenci paladinů jakožto čestkých rytířů v minulosti je pro mě dobrý obrázek reálného paladina voják SS. Nebo ještě lépe důstojník SS v poli. Velmi odvážný, velmi schopný, pohrdající smrtí a v rámci poměrně obecně vydaných rozkazů a pod dojmem výchovy bojující za svého Vůdce a jeho ideály. Když vůdce řekne "tvůj protivník není člověk", nijak se nerozpakuje zabíjet i ženy nebo děti. A nebo je možná nechá jít, protože má vlastní oči a tak vidí, že člověk před ním je pořád člověk a po dvou letech bojů vypadá vlastně dost podobně jako on sám.

A samozřejmě když nakonec bude paladin stát na té špatné straně, dostane to všechno sežrat lopatou.

Re: Paladin

od skew » 26. 10. 2011, 23:24

Vallun píše:neboť je obrovským závazkem a břemenem soudit, jaký účel je natolik dobrý, aby světil prostředky:)
Imho je i druh paladina, kterej dělá přesně tohle (a samořejmě se z nich pak stávaj hustí záporáci, páč jejich účel světí jakékoliv prostředky).

Pod to bych řadil třeba někteří radikální větve inkvizice z W40k:
Xanthism - The most obviously Radical grouping within the Inquisition, it advocates the use of Warp-based weaponry, such as daemon possessed swords, daemonhosts, and generally turning the power of Chaos against itself. Named after Inquisitor-Master Zaranchek Xanthus, executed as a heretic in the 32nd millennium.
Oblationists - Oblationists believe that the Warp, the xenos and the unclean are utterly damning and those who utilise them must face the ultimate sanction. Yet they also believe their use is necessary to overcome mankind's enemies. Therefore the righteous must sacrifice themselves and embrace damnation in order for humanity to survive.
Polypsykana - An offshoot of the Xanthites, they believe that humanity is destined to evolve into a fully psychic race, and seek to hasten and support the occurrence of psykers throughout the Imperium.

Re: Paladin

od Vallun » 26. 10. 2011, 22:38

Conlai - chtěl (protože to tak samozřejmě je) a nechtěl (protože to rozproudí diskusi):)

Ecthelion - a právě to hluboké přesvědčení o svých principech a především o jejich správnosti tak trochi nadsazuji ve svém příkladu. Kdyby paladin víc používal svůj úsudek, nebyl by dobrým paladinem, protože by nutně musel pochybovat i o těch principech, jimž se zaslíbil...:)


Jako já si paladin vážím, jsou velmi užiteční, ale jakožto antikantovec oceňuji i potřebu "těch druhých":)

Paladin vyzve i nepřemožitelného Černého rytíře na čestný souboj. Ten se mu postaví - aby se mu vysmál, protože ví,že v čestném boji je neporazitelný - a já ho střelím do zad (CErného, ne paladina, samozřejmě). Problém je,že tohle není pro každého, neboť je obrovským závazkem a břemenem soudit, jaký účel je natolik dobrý, aby světil prostředky:)

Re: Paladin

od Ecthelion » 26. 10. 2011, 21:20

Pro mě je pěkný paladin někdo, kdo se drží určitých principů/kodexu, děj se co děj.

Příkladem může být třeba středověký rytíř, ideálně nějaký špitálník nebo špitálník... držící se svého systému chování a víry, děj se co děj. Neporuší zásady rytířství (nezabije protivníka, který se vzdal... přestože je to masový vrah, musí se držet svého kodexu) a bude následovat slov víry (bude zabíjet nevěřící, přikazuje-li to jeho víra... bez skrupulí a slitování), protože je přesvědčen (ne "myslí si", on je "do hloubi duše přesvědčen") o tom, že je to správná věc.
Svého protivníka dostane, ale ne tak, aby zabil neozbrojeného zajatce, který se mu vzdal (i když by to ušetřilo nejedno utrpení). Musí to být uděláno správně. Jinak to nemá cenu a jinak by odpadl od svého poslání... a když ztratí své poslání, když ztratí svou víru... pak kým je? Jeho poslání je jeho život, nedá se oddělit.

Takový paladin může vytáhnout topící se orče z vody a poslat ho domů v přesvědčení, že dobrý skutek plodí další... nebo sesednout, přijít k němu a úderem meče jej zbavit utrpení (dobrý skutek, protože ani orkové by se neměli trápit), pokud je přesvědčen o tom, že orkové musí být vyhubeni do posledního (záleží, v co věří nebo co mu přikazuje jeho kodex). V každém případě o tom ale ani na chvíli nezapochybuje, protože přece dělá správnou věc.

Re: Paladin

od Conlai » 26. 10. 2011, 20:58

Vallun: Chtěls říci, že vnímáš paladina jako pako, žejo? :wink:

Já si dokáži celkem dobře představit paladina, který pako není. Oproti tvému příkladu se zachraňováním orčete a jeho následným zabitím, by mohl mít alespoň nějakou konzistenci pohledu na svět. Ten tvůj příklad strašně zavání jistými bývalými spoluhráči, kteří byli proslulými vrahy dobytka (byly za něj totiž expy). Ale chápu, že to byl asi vtip. 8)

Nevím, nakolik se s následujícím přirovnáním v českých popkulturních podmínkách chytnu, ale mě jako perfektní paladin přijde Captain America (například tady).

Re: Paladin

od Bajo » 26. 10. 2011, 19:51

Vallun píše:Conlai - paladin je pako, takže Tvá věta tak docela nedává smysl:)
Slyšel jsem zvěsti že v DnD bude co nevidět zavedena errata, kdy smite evil bude nahrazeno smite Vaullun O-)

Re: Paladin

od Vallun » 26. 10. 2011, 19:41

Conlai - paladin je pako, takže Tvá věta tak docela nedává smysl:)

Re: Paladin

od Eleshar_Vermillion » 26. 10. 2011, 12:59

Conlai píše:Ono "zabít dítě" má jiný význam v rámci dnešního humanistického uvažování a třeba starozákonního rámce uvažování (dá-li se soudit z Bible). Nejde navíc jen o dobu, ale i o kulturu a sociální zařazení uvažujícího. Pro mnoho kultur byl voják potřebným členem společnosti, ochráncem, ale zároveň se ocital na jejím okraji, protože jeho povinnosti po něm vyžadovaly konání skutků, které byly "uvnitř společnosti" považovány za zrůdné.
O tomhle se např. hovoří jako o jednom z faktorů vyšší úspěšnosti západních/katolických vojsk oproti byzantským/pravoslavným armádám. Katolicismus ověnčil totiž svého vojáka statutem bojovníka Božího, zejména pak na křížové výpravě, a jinověrcům naopak statut lidství často odnímal ("vražda nevěřícího není hřích"). Naopak v Byzanci takový institut neexistoval a voják jako sociální skupina podléhal přesně takové marginalisaci, protože je to vlastně jen placený vrah, navíc se to zřejmě promítalo i "dovnitř", voják tak nebyl jen vrah v očích společnosti, ale i hříšník ve svých vlastních očích (hříchy spáchané v bitvě nebyly automaticky odpouštěny), což mělo dohromady dost devastující vlivy na morálku.

Re: Paladin

od Aljen » 26. 10. 2011, 10:49

typicke witchhunter rozhodovanie?

Ak sa v bazine utopi tak si to bohovia priali => bolo ZLE

Re: Paladin

od Bajo » 26. 10. 2011, 10:43

A pokud Paladin nebude vědět, tak tam to dítě nechá, ať bohové rozhodnou 8)

Re: Paladin

od Pieta » 26. 10. 2011, 10:06

Conlai píše:Popsaný typ postavy je pako a ne paladin.
Dobře řečeno. (:

Re: Paladin

od Conlai » 26. 10. 2011, 09:57

Ono "zabít dítě" má jiný význam v rámci dnešního humanistického uvažování a třeba starozákonního rámce uvažování (dá-li se soudit z Bible). Nejde navíc jen o dobu, ale i o kulturu a sociální zařazení uvažujícího. Pro mnoho kultur byl voják potřebným členem společnosti, ochráncem, ale zároveň se ocital na jejím okraji, protože jeho povinnosti po něm vyžadovaly konání skutků, které byly "uvnitř společnosti" považovány za zrůdné.

Nehledě na to, že jiné kmeny/národy/rasy, byly v průběhu dějin považované za "nelidské" (potažmo nenáležející k "nám, lidem"). Dalo by se mluvit o tom, nakolik zakukleně koncept ras ve fantasy odráží tuto účelnou xenofobii, ale hlavní je, že pro vojáka, jehož úkolem je zabíjet, zabití "nečlověka" nutně nemusí být velkým dilematem.

To Vallunovo zachraňování orčete z bažin a jeho následné zabíjení mi přijde vtipné, ale trochu přitažené za vlasy. Popsaný typ postavy je pako a ne paladin. 8)

EDIT: Já být paladin, tak orče buďto zabiji (protože je to správné) a nebo se postavím proti těm co říkají, že ork musí být vždy zlý (protože je to správné). Záleží na tom, čemu jako paladin věřím.

Re: Paladin

od Vallun » 24. 10. 2011, 22:47

spíš stupid good, zabít dítě není mco lawfull:)

Re: Paladin

od Quentin » 24. 10. 2011, 22:42

Proto paladin zachrání orče z bažin (protože je to dobrý skutek) a následně jej zabije
Staré dobré lawful stupid? :-)

Nahoru