Pulp!

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Pulp!

Re: Pulp!

od jjelen » 8. 8. 2018, 09:16

A žoldáci v LA se objevovali už dřív - řeba za francouzské intervence v Mexiku v 60. letech, kdy císaře Maxmiliána Habsburského vedle francouzských vojáků podporovali žoldáci z různých zemí, mimo jiné Rakouska
(na klasický Indiana Jonesovský pulp poněkud brzy ale stejně... monarchisti, republikáni, cizinecká legie, ruiny mayských či aztéckých měst v džungli... muhehehe :-)= )

Re: Pulp!

od Vallun » 7. 8. 2018, 20:08

K tématu žoldáků doporučji: The Biafra story a Žoldáci od Frederica Forsytha, to je sice o období po druhé světové a v Africe, Ameriku už si hlídali USA, ale některé ty situace jsou rozhodně pulpové a divoké:) Vhodnou atmsoférupak nasaješ taky z knihy Mé životní začátky od Churchilla.

Re: Pulp!

od Paul » 7. 8. 2018, 19:57

Koupil jsem si v jednom knihkupectví ve Varšavě knihu o válkách v Latinské Americe mezi roky 1900 až 1941, hned na prvních stránkách se tam píše o mužích, kteří zasahovali do bojů, byť sami byli cizinci, které války, ve kterých bojovali, patrně zajímaly jen jako zdroj dobrodružství, a pro peníze a slávu podporovali, nebo svrhávali režimy ve Střední Americe. Zaujalo mě to a protože si myslím, že by to mohlo posloužit jako zázemí pro hru v tomto prostředí a mohlo by se to někomu hodit, udělal jsem si tento výpisek z knihy.

„Yankee bojovat za svobodu rolník ze San Martin?“

Mezi lety 1890 a 1930 se na středoamerickém bojišti objevují dobrodruzi ze všech koutů světa (většinou však z USA, které měly postavení velké ekonomické mocnosti v oblasti, často angažující se v konfliktu, v roce 1909 jich byly až čtyři stovky na scéně neklidné Střední Ameriky). Tito dobrodruzi mají různé bojové zkušenosti: nacházejí se mezi nimi dezertéři z Royal Navy; vysloužilci ze Španělsko-americké války, kteří se nedokázali začlenit do normálního života poté, co byli demobilizováni; a i tací, kteří nemají zkušenost zcela žádnou a do boje se přidali po shodě okolností, která jejich vlak přivedla do rukou povstalců.

Tito dobrodruzi byli velmi ceněni – jeden z dezertérů od Royal Navy poté, co se přidal k armádě Nikaraguy, získal postavení kapitána dělostřelectva. Svůj příběh vypověděl novináři, když umíral na zranění způsobená v boji. Roku 1911 například u La Ceiby pomohli tito vojáci štěstěny povstaleckým silám střelbou z kulometů, které padlo za oběť okolo 600 mužů, což bylo asi 10% celé vládní armády. V neklidných dvacátých letech dokonce sloužili američtí piloti za žold v mexické armádě.

Jejich konce byly různorodé jako samotní dobrodruzi. Někteří se vrátili do USA, kde dožili, jiní byli zastřeleni v zajetí bez soudu, dalším se džungle stala hrobem, když umřeli při přestřelce o malý kousek území.

Re: Pulp!

od OnGe » 3. 4. 2012, 10:06

Nenapada me vhodnejsi tema, tak davam sem. Mensi sbirka nabitych obrazku:

http://www.darkroastedblend.com/2012/03 ... ation.html

Berte a vychutnavejte!

Re: Pulp!

od Ecthelion » 12. 12. 2011, 11:30

Koukám, že jsem sem zapomněl dát odkaz na článek v Drakkaru, kde jsem se snažil shrnout, co v této debatě zaznělo.

Pokud k němu (nebo k pulpu) máte nějaké připomínky, pochvaly nebo odsudky, tak sem s nimi. Napadá vás nějaký důležitý aspekt, který jsem opomněl? Jsou mé závěry nepřesné? Nedá se to číst? Pište! :>;o)
Zase jsem se kolem pulpu trochu motal, když jsem se díval na Cizince, naši hru do poslední Kuchyně a přemýšlel, jak ji rozšířit a doplnit. :wink:

Re: Pulp!

od Ecthelion » 14. 8. 2011, 19:40

Obrázek

Re: Pulp!

od engi » 25. 6. 2011, 07:28

Pokud se bavíme o příkladech, a já to správně pochopil, Pulp je to, o čem píše spisovatel Francois Merlin (Jean-Paul Belmondo) a o čem chce psát závěrečnou práci studentka sociologie Christine (Jacqueline Bisset), která je spisovatelovou novou sousedkou ve filmu Muž z Acapulca.

"Bob Saint-Clare je nejschopnějším agentem na světě. Železné nervy, svaly z ocele, urostlá postava, obávaný protivník a neodolatelný svůdník, který střelbu a karate ovládá stejně dokonale jako hru na klavír a poezii. Není divu, že je tím jediným, kdo dokáže pomoci plukovníku Collinsovi, jehož agenty likviduje v Acapulcu neznámý hrozivý protivník. Bob se o tom přesvědčí už během mezipřistání v Paříži, kde mu neznámý pošle jeho informátora se sekerou v hlavě a Bob na oplátku hravě odhalí a zlikviduje po přistání v Mexiku řadu jeho mužů ukrytých v různých převlecích na různých místech. Setká se se svou spojkou, krásnou Arianne a společně s ní odrazí útok žabích mužů, kteří je napadnou v jejich přepychovém bungalovu."
viz obsah na csfd http://www.csfd.cz/film/32430-muz-z-acapulca/

Vím, že budete namítat, že jde také o parodii, ale pokud se od ní odhlédne, domnívám se, že je to ono. Myslím, že tam jde i pěkně vidět, jak autor přemýšlí a jak se snaží obzvláštnit další napínavý příběh neporazitelného Bob Saint-Clara, který jeho čtenáři prostě musí číst.
Beru to jako zajímavý pohled na spisovatele, ale i čtenáře tohoto žánru.

Re: Pulp!

od Pieta » 24. 6. 2011, 10:13

Adéla ještě nevečeřela je parodie zcela čistého pulpu a asi nejlepší český příklad, jaký máme. Čtyři vraždy stačí, drahoušku se tváří jako parodie komiksů, ale v pulpu (v původním významu) by se takový příběh vůbec neztratil.
Po lehkém pátrání na wiki bych přidal ještě Fantoma Morrisvillu a Tajemství hradu v Karpatech.

Kdo chce zabít Jessii je spíš scifi s námětem komiksů, ale ony ty hranice nejsou nijak ostré.

Re: Pulp!

od OnGe » 24. 6. 2011, 09:25

jonka píše:Mám dojem, že Mazaný Filip by mohl být pulpový. K tomu za úvahu stojí filmy jako Baron Prášil, Je třeba zabít Jessie, Zítra ráno vstanu a opařím se čajem, Adéla ještě nevečeřela, Což takhle dát si špenát, Limonádový Joe a další.
Mazany Filip je parodie na detektivky s Philem Marlowem (coz je pulp). Limonadovy Joe je (a ma to i v nazvu) konska opera, ostatni jsou v prvni rade komedie a jako priklady pulpu (i kdyz je casto k smichu, pulp neni komedie) bych je rozhodne nedaval. Ovsem Adela jeste nevecerela, nebo Tajemstvi hradu v karpatech by se s trochou dobre vule za pulp povazovat daly.
jonka píše:Z her bych viděl asi sérii GTA a Mafii, ačkoliv je to možná na hraně.
Tak to tedy ne :)

Re: Pulp!

od jonka » 24. 6. 2011, 00:36

o stavu ve westernech a detektivkách nemám přehled.
Mám dojem, že Mazaný Filip by mohl být pulpový. K tomu za úvahu stojí filmy jako Baron Prášil, Je třeba zabít Jessie, Zítra ráno vstanu a opařím se čajem, Adéla ještě nevečeřela, Což takhle dát si špenát, Limonádový Joe a další.

Z her bych viděl asi sérii GTA a Mafii, ačkoliv je to možná na hraně.

Re: Pulp!

od Ecthelion » 22. 6. 2011, 19:18

Pieta: Moc díky za příspěvek, opravdu velmi dobré. :clap:

Díky tomu jsem si uvědomil ještě jednu věc, která souvisí s tou formou, ve které se staré pulpy prezentovaly - tedy právě ty "šestákové romány" a útlá sešitová vydání. Tedy omezený prostor, na kterém musel prezentovat "cool" věci a nápady, akci, honičky, napěti, odvahu a dobrodružství. Na napsaní takového díla měli omezený rozpočet (rozhodně menší než na nromální příběh), ale zároveň museli vytvořit dílo, které přesvědčí čtenáře, aby si ho koupil (cool věci prezentované na obálce... v co největším množství) a koupil si i další díl (obsah musel být natolik zajímavý, aby si čtenář koupil Žlutého ďábla po deseti letech). Z toho de facto vychází ono vrstvení zajímavých motivů i snaha o uvěřitelnost (a ztotožnění čtenáře s příběhem)...

Připadá mi zajímavá paralela s RPG, kdy Vypravěč musí v omezeném čase představit dostatek zajímavých témat a cool věcí, aby si to hráči užili a chtěli hrát další pokračování. Zdá se mi, že herní puply proto díky technikám sešitového pulpu mohou fungovat velmi dobře...

Poznámka bokem - není pravda, že by "pulp" jako žánr byl vytvořen nedávno. Autoři, když ho psali, věděli, co jdou psát - možná tomu tak neříkali, ale prostě věděli, co čtenář očekává a co se chce, aby napsali... tedy, jak zhruba by měl vypadat výsledek. Nerad to říkám, ale to mi jako žánr připadá. :wink:

Re: Pulp!

od Pieta » 20. 6. 2011, 13:45

engi píše:Téma této diskuse je Pulp. Nestálo by za to ho tu definovat tak trochu jako pro Wikipedii?
Viděl bych minimálně dva významy:
1) Laciné napínavé čtení, rodokapsy, detektivky a kriminální příběhy, horrory a strašidelné příběhy, westerny, rané scifi a fantasy, sword and sorcery, které vycházely cca v první polovině dvacátého století. Zásadní je to, že šlo o laciné čtení pro široké masy, které se nepatlalo s nějakou vysokou literaturou, ale zcela nepokrytě se snažilo co nejvíc zaujmout, takže samozřejmostí jsou šokující obálky a názvy plné vykřičníků. Vycházely obvykle jednou měsíčně, a příběhy uvnitř byly často seriálové, takže na napsání dalšího dílu měl autor jen omezeně času. V každém díle se muselo stát něco zásadního, a díly obvykle končily v nejnapínavějším, aby si lidé koupili pokračování. Kombinací těchhle vlastností vzniká celkem svérázný styl psaní, který má svoje kouzlo.

Dneska se tomuhle modelu nejvíc blíží komiksy, které ale u nás (co vím) jako klasické sešitovky moc nevycházejí. Komiksy ostatně ve vývoji na pulp hodně navázaly. Nějakou podobnost bych viděl i s televizními seriály, které mají podobnou formu, protože se podobně snaží v každém díle uspokojit diváka a zároveň nalákat na další pokračování.

2) To, co si dneska lidi nejspíš pod pulpem představí, neodpovídá tak úplně tomu, jak pulp skutečně vypadal. Jsou to spíš ozvěny a dojmy, nejvýraznější prvky a nejsilnější vzpomínky na to, jaký pulp byl, dost ovlivněný tím, jak vypadají novější díla ve stylu pulpu, kombinované s nostalgií po minulých časech. Jsou to dobrodružné příběhy, často umístěné v době kolem nebo mezi světovými válkami, s lehkým nádechem tajemství a nadpřirozena; druhým častým směrem je scifi schválně dělané ve starém stylu, retro-futurismus se tomu prý říká, často tím pádem alternativní historie. Na druhou stranu jsem se nesetkal s tím, že by někdo ve stylu pulpu dělal horory; fantasy se spíš odkazuje přímo na sword and sorcery, který patřil k pulpu, ale dneska už je braný jako samostatná větev; o stavu ve westernech a detektivkách nemám přehled.

Tady už je těžší říct, co přesně je moderní pulp a co není, ale často se ta díla poměrně jasně na starý pulp odkazují. A pokud se někde objeví nacisté, z 80% to bude pulp. (:

filmy - Indiana Jones (klasika), Sky Captain and the World of Tomorrow (alternativní historie s divnou technikou)
animace - Castle in the Sky (alternativní historie s divnou technikou)
hry - Uncharted (současnost, lovci pokladů s trochou nadpřirozena)

Re: Pulp!

od OnGe » 20. 6. 2011, 13:43

engi: Pulp je brak. Rodokapsy, sestakove detektivky a dobrodruzne pribehy vseho razeni, psane druho(treti- atd.)radymi pisalky pro velice nenarocne publikum. Proste brak. Jelikoz nam ale doba pokrocila, nasli se lide, kteri si rekli, ze by se z toho mohl udelat regulerni zanr a tak vznikl pulp a z braku se nam razem stala literatura splnujici parametry sveho zanru.

Proto je v tom bordel, protoze zanr z toho udelan dodatecne a celkem nedavno. No a to je asi tak cele. :dance:

Re: Pulp!

od engi » 20. 6. 2011, 12:45

Pieta píše:Podle mě předchozí řečníci povídáním o všehochuti matou. Ono to totiž není tak, že pokud je v tom všechno, je to pulp; spíš bych řekl, že pulp je (poměrně volná) forma, kterou jde jako obsahem naplnit kdečím, od nacistických zombíků přes inteligentní gorily až po armádu zeppelinů nad New Yorkem.

Star Wars proti tomu jsou filmy, které vycházejí ze směsi různých forem, a pulpu se blíží spíš okrajově a mimochodem.
Je to tak, jak říkáš. Mám v tom guláš a jak to tak vypadá, nejsem sám. Téma této diskuse je Pulp. Nestálo by za to ho tu definovat tak trochu jako pro Wikipedii? Možná by to bylo lepší než (například mé) dohady o tom, co to asi je a co do toho patří a co nepatří. Tím myslím, vypsat hlavní znaky, uvést díla, v nichž se pulp výrazným způsobem projevuje. Eventuelně shrnout stručně historii a vývoj. I když vím, že zrovna tu historii a členění jsi tu už vypsal. Dal bych to do jednoho příspěvku a bylo by to vyřešené. Takhle se člověk probere sedmi stránkami reakcí a stejně si není jistý.

Když termín pulp někde čtu, rád bych věděl, co si pod ním mám přesně představit. Definice z Pulp fiction:

"Pulp
1. měkký vlhký kus beztvaré hmoty
2. časopis nebo kniha ponurého obsahu příznačně vytištěná na surovém a hrubém papíru
slovník American Heritage Dictionary, nové vydání pro vysoké školy"

mi k tomu moc nepomohla. :)

Předem díky

Re: Pulp!

od Vallun » 20. 6. 2011, 10:59

Je Clive Cussler pulp?

Nahoru