Kuriozity a cool postřehy z historie

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Kuriozity a cool postřehy z historie

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Belden » 13. 3. 2012, 19:08

Ještě jsem si vzpomněl...
Někde jsem četl, že když se v Itálii vybírala daň z nemovitosti, přičemž jako dům se bralo to, co mělo střechu, Italové to vyřešili po svém. Postavili si rozebírací střechy a když se blížil výběrčí, tak ji rozebrali...

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Vallun » 8. 3. 2012, 06:32

Dobré pospáno jako Semaforová společnost v PRatchettově Zeměploše (Zaslaná pošta a dál).

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Belden » 7. 3. 2012, 19:22

Optický telegraf:
Obrázek

A toto bylo postavené po celé Francii, částečně v Evropě a myslím že i v Egyptě

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Markus » 5. 10. 2011, 20:08

Nejlepší sport ever:

Vrhání lišek

Obrázek

Prostě se dva lidi postaví s pruhem látky, podobně jako když by mezi sebou drželi švihadlo, a potom se přes tento pruh přežene liška. Jakmile je liška nad látkou, musíte škubnou a vymrštit jí k nebi. Vyhraje ten tým, který vyhodí lišku nejvýš.

"Saský kurfiřt Augustus Silný jednou v Drážďanech uspořádal slavnou soutěž ve vrhání zvířat. Během ní bylo vrženo a zabito 647 lišek, 533 zajíců, 34 jezevců a 21 divokých koček."

:s_grin:

EDIT:
Těsní konkurenti:
:arrow? Házení po kohoutech
:arrow? Trhání hus

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Vallun » 20. 11. 2009, 10:57

Markus píše:To se stalo komu? :)
Markus - že zrovna Ty se ptáš:) Odkudpak sjte promítali za 30ti leté války černou madonu na mráčky?

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Markus » 20. 11. 2009, 10:54

To se stalo komu? :)

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Vallun » 19. 11. 2009, 22:11

Představte si,že středověké město vybuduje dosti nákladný systém hradem a pak zjistí, že venku zapoměli nejvýznamnější kostel, který jim pak brání z velké části hradeb střílet na útočící nepřátele...:)

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Vallun » 11. 11. 2009, 22:15

Honourable East India Company
Ctihodná Východoindická společnost
Obrázek
česká wiki ingliš wiki

Před rokem 1600 získaly evropské země, hlavně tedy Portugalsko, kontrolu nad východoindickými vodami (Bengálský záliv a okolí), což umožnilo, ba přímo vyvolalo prudky vzestup obchodu s touto částí světa (barviva, koření, zlato, drahokamy, ledek, hedvábí, bavlna a další lehké a drahé zboží). Vzápětí začaly vznikat Východoindické společnosti ve všech významných námořních mocnostech (Anglie, Holandsko, Protugalsko, Francie...), byly to první akciovky na světě. Největší proslulosti a až fenomenálního rozsahu ale dosáhla Anglická/Brtiská Východoindická společnost - měla vlastní armádu a námořnictvo, fakticky kontrolovala rozsáhlá území, krom námožního obchodu se věnovala i rozsáhlým stavebním projektům, ovládala i místní zdroje obchdovatelného zboží (plantáže, doly). Sféra vlivu těchto společností zasahovala od Indie (včetně Afghánistánu ovšem), přes jihovýchodní Asii, po Čínu.
Pro zajímavost - červenobílá pruhovaná vlajka symbolizovala vojenskou (Royal navy má bílé vlajkové pole) a obchodní (obchodní loďstvo má červené vlajkové pole) účely společnosti.

Obrázek
Obrázek (vlajka na tomto borázku ovšem patří britskému obchodnímu loďstvu

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Markus » 11. 11. 2009, 20:45

Tulipán
Obrázek

Tulipány se do Evropy dostaly na začátku 17. století z osmanské říše a rychle se ujaly v Nizozemí. Květina to byla tak pozoruhodná a zároveň vzácná a žádaná, že se kolem ní rychle utvořil divoký trh, kde byli lidé ochotni platit horentní sumy za jedinou květinu. Neobchodovalo se ale se samotnými květinami (které by rychle uschly), obchodovalo se s cibulkami. A jelikož cibulky se "urodí" jen pár měsíců v roce, po celý zbytek roku se kšeftovalo s přísliby na prodej cibulek v příštím roce.

Zajímavé bylo, že některé kytky chytily virus, který způsoboval pestrobarevné žilkování květu - a konkrétních variant byly spousty. Jediný způsob, jak ale prodávat krásné žilkované květiny dál, byl koupit si jednu cibulku a počkat, než si sama utvoří cibulky, které byste příští rok mohli prodat. A jelikož trvalo celý rok, než jste dokázali jednu krásnou kytku takto "naklonovat", ceny těch nejvzácnějších zavirovaných variant rostly nehorázným tempem. Za jedinou správnou cibulku jste si mohli koupit třeba dům nebo hospodářství.

Legenda tvrdí, že k rekordnímu prodeji došlo, když jedna cibulka byla prodána za následující:
  • Čtyři tuny pšenice
  • Čtyři tuny žita
  • Čtyři vypasení volci
  • Osm vykrmených prasat
  • Dvanáct vypasených ovcí
  • Dva sudy vína
  • Čtyři tuny piva
  • Dvě tuny másla
  • Tisíc liber sýra
  • Jedna postel
  • Jeden drahý oděv
  • Stříbrný pohár
Neštěstí je, že cibulky tulipánu vypadají k nerozeznání od úplně obyčejné cibule. Jak praví anekdota, na to doplatil jeden námořník, který, když loď doplula do přístavu, popadl omylem cibulku drahého tulipánu a jal se snídat. Než ho kupec a jeho rodina zarazili, bylo pozdě. Námořník byl uvržen do vězení za to, že snědl tulipán, za jehož cenu by se dala najmout posádka lodi na celý rok a ještě by zbylo.

Mánie vyvrcholila horentních výšin v roce 1636. Když však nadešel rok 1637, nadšení spekulanti, kteří naklonovali květiny draze pořízené v loňském roce, zjistili, že je nemají komu prodat. Tulipánů už bylo rozmnoženo tolik, že jich měl každý dost. Nikdo je nechtěl. Bublina splaskla. Kdo přestal s obchodováním již dřív, vidělal majlant. Kdo investoval do cibulek pro tento rok, prodělal celé své jmění.

> Děkuji ti, Wikipedie

EDIT: Opravena data. :oops:

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Jakub » 4. 11. 2009, 19:50

Možná tenhle poštovní systém znáte, ale já jsem se o něm dozvěděl teprve nedávno:
Potrubní pošta
V Praze vznikla v roce 1899 čili splňuje Markusův požadavek na to, že to musí být před 20. stoletím. V Londýně a Paříži a dalších městech fungovala dřív.

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Jakub » 4. 11. 2009, 12:58

Můj oblíbený cool fakt z historie. I když jsem ho nenašel na internetu, jenom jsem o něm četl v Toulkách českou minulostí (kdo by měl zájem, je to v dílu sedmém, a vůbec, pro sběratele cool faktů z historie jsou Toulky českou minulostí povinná četba).

V době Metternicha byla populární teorie ramifikace, rozvětvení, podle níž byl vpodstatě téměř každý člověk součástí spiknutí, které chtělo svrhnout monarchii. Kromě cenzury a různých dalších kontrol (např. probíhaly důkladné konroly cizinců na hranicích s Habsburskou monarchií, cizincům, kteří přijeli do Prahy, byl odebrán pas atd.) existovaly i poštovní lóže. Ty měly za úkol kontrolovat spiknutí, o kterých by si lidé mohli psát v poštovních zásilkách.

Poštovní lóže byly v každém velkém městě, v dobách největšího rozkvětu jich bylo v celé monarchii 34. Fungovaly tak, že v sedm ráno pracovníci vyzvedli poštu z centrály, co největší počet dopisů rozlepili, přečetli atd., a v devět vrátili na poštu. Přičemž měli vypracovaný systém, jak rozlepit obálky, aby se otevření nedalo poznat, jaké dešifrovací triky použít, co opisovat atd. V poštovních lóžích pracovali často odborníci, kteří buďto museli umět hodně jazyků (jeden ze zaměstnanců, Joseph Schneid, ovládal 19 jazyků), nebo museli být vzdělaní v dešifrování kódů. Jejich plat byl několikanásobně vyšší než plat profesora. V roce 1848 bylo ve Vídni zaměstnáno 22 takových specialistů. Samozřejmě, vtipné je, jak naprosto zcestná představa revoluce panovala, když Metternich nebyl nakonec svržen žádným organizovaným spiknutím, ale prostě kvůli tomu, že se Vídeňané v březnu 48 nasrali a vyrazili do ulic.

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Goran » 4. 11. 2009, 12:33

Pieta: zapomněl jsem na Poláky, kteří se ptali jestli jsem Čech nebo Slovák.

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Pieta » 4. 11. 2009, 12:28

Goran píše:Mě ve Španělsku všichni považovali za Němce, kromě Čechů, kteří mě považovali za Čecha, a Němců, kteří mě tipovali na Angličana.
(-:

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Goran » 4. 11. 2009, 12:24

Mě ve Španělsku všichni považovali za Němce, kromě Čechů, kteří mě považovali za Čecha, a Němců, kteří mě tipovali na Angličana. V šestnáctém století nebyly zeměpisné znalosti Španělů o nic větší, takže ten "Alemán" v rozlišování Čech/Němec neznamená vůbec nic. Ostatně ten druhý Čech byl taky označován jako "Alemán", tedy "Němec".
Což samozřejmě neznamená, že nemohl být Sudeťák, ale to je spíš otázka na historiky zběhlé v daném období, aby specifikovali jak tehdy byly vnímány pojmy "Čech" a "Němec".

Re: Kuriozity a cool postřehy z historie

od Markus » 2. 11. 2009, 23:12

Až na to, že ten první "Čech" se jmenoval Johann Berger aus Hotzenplotz a byl to Němec. :P Pravda, sudestký, ale...
...no, každopádně je to zajímavý postřeh z historie :wink:

Že jste oživili tohle téma a rovnou do něj začali přispívat, to mě mile potěšilo a překvapilo. Díky! Teď abych něco poslal i já. Akorád že já nečetl nic o historii ani nepamatuju. Poslední zajímavost bylo to, co posílal Eyron do diskuze o hře Časy se mění:

Nudističtí kacíři z jižních Čech!
http://cs.wikipedia.org/wiki/Adamité
Adamité byli radikální částí husitů. Adamité prosazovali v mezilidských vztazích duchovní i sexuální čistotu a chodili zásadně nazí. Adamité údajně souložili každý s každým. Stačilo k tomu, aby zašli za svým vůdcem Adamem a požádali ho o svolení. Tento Adam se nazýval synem božím. Ve skutečnosti to byl belgický francouzský pikart, kněz Adam Rohan z Pikardie, který si získal důvěru skupiny žen, mužů i dětí a usadil se s nimi na jakémsi ostrově obtékaném Nežárkou.
Obrázek

Vtipné je, že Nežárka vzniká zrovna u nás ve vsi, takže se cítím tak zvláštně poctěn. 8)

Nahoru