Víno

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Víno

Re: Víno

od Vallun » 17. 3. 2024, 14:33

68. MDK na téma "Veltlínské Zelené II" konáno v Truhlářské, dne

Navazuje na XXII. MDK konané ve Mlýně...:)

Veltlínské zelené (zkratka VZ, název dle VIVC Veltliner Grün) je stará odrůda révy vinné (Vitis vinifera), určená k výrobě bílých vín (reálně spíš oranžových, bílá jsou obecně kysele nanicovatá). Autochtonní odrůda, pocházející z regionu Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manhartsberg, patrně z okolí města Retz, vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. Bylo by jistě zajímavé ochutnat tuto odrůdu, pokud z elegantního, ušlechtilého Tramínu vytvoří veltlín... ovšem pitelnost nezaručuji...:)

St. Georgen je nově objevená, nicméně starobylá odrůda, jejíž jediný keř byl nalezen v obci St. Georgen, která je čtvrtí města Eisenstadt, pnoucí se po křovinách na pastvině, která byla ve středověku využívána jako vinice. Po roce 2007, kdy bylo zjištěno, že se jedná o dlouho hledaného „otce“ odrůdy Veltlínské zelené, byla tato odrůda namnožena, nyní probíhá klonová selekce. Původní, asi 400 let starý keř révy, byl v únoru roku 2011 silně poškozen vandaly a posléze zachráněn vinařem Hansem Moserem.

Veltlínské zelené je stará moštová odrůda. Některé indicie nasvědčují, že byla pěstována již v dobách Římské kolonizace země, ale v literatuře je o ni první, ne zcela jistá zmínka až roku 1766 (Sprenger 1766, Grünen Muskateller, Oedenburg). Autochtonní odrůda, pocházející z regionu Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manhartsberg, patrně z okolí města Retz. Tradiční oblastí pěstování odrůdy je tedy Rakousko (roku 2009 vysazena na 36 % plochy vinic - 17.478 ha), převážně ve vinařských regionech Weinviertel, Kamptal, Kremstal, Donauland a Wachau. Odrůdě bylo roku 2003 přiděleno první rakouské označení původu (obdoba našeho VOC), Weinviertel DAC, roku 2006 druhé, Traisental DAC, a roku 2007 třetí, Kremstal DAC. Zde se mnoho vína z této odrůdy vypije ve formě ještě kalného, mladého vína „Heuriger“ ve stejnojmenných šencích, které najdeme převážně ve východním Rakousku a ve Vídni. Název je odvozen od slova „heurig“ v překladu „letošní“. Jedná se o obdobu našeho svatomartinského, které se začíná nalévat vždy od 11. listopadu. Což je škoda, neboť tak jako většina odrůd je lepší, když je zralejší.

Na Moravě bylo dříve pro VZ užíváno názvu Bělošpičák nebo Muškatel. Ve Státní odrůdové knize České republiky je odrůda zapsána od roku 1941. V Čechách se tato odrůda pěstuje na Mostecku, v Chrámcích, Mělníku, Žernosekách i v Roudnici, na Moravě je nadprůměrně zastoupená ve Znojemské a Velkopavlovické oblasti, na Mikulovsku (nejlepší jižní expozice) a v oblasti Podluží. Podíl vinic v ČR roku 1999 byl 18 %, roku 2010 již pouze 9,8 %, i tak je druhou nejpěstovanější odrůdou po odrůdě Müller Thurgau. Průměrné stáří vinic bylo roku 2010 asi 27 let.
V listopadu 2023 pak byl Veltlín nejrozšířenější tuzemskou odrůdou - s 1 486,17 ha před Ryzlinkem Rýnským (1 308,33 ha), což představovalo 8,38 % osázené výměry vinic... Klesá, ale pořád je ho zbytečně moc...

Vína:

0. Pascaul Duquet, 1 er Cru Champagne, Blanc de Blanc, brut nature - 88 b., technicky vítěz degustace, vzhledem k odrůdě mimo hlasování
- zavíňovací vzorek
- klasické krásné champagne, patrná chlebovinka doprovázená hutností (až tak, že se člověk neubránil myšlence na sádlo a sůl), zkrátka paráda.

1. Weingut Jovhing Bauerl - 2022 - Stein am Rain, Smaragd, Wachau - 85 b./4 hlasy
- hezké, elegantní, mohutná až grepovitá dochuť, primární citrusovitost, moderní provedení, ale typické Wachau.

2. Henniger - 81 b./1 hlas
- pokus - rakouský veltlín z Normy za 64 Kč lahev.
- Tenčí, odrůdově nakyslé, typický tuctový veltlín, díky odrůdovosti ne nejhorší...

3. Tasillo - 80 b/0 hlasů
- Zvláštní kombinace vodovatosti a minerality.
- Vinařství má zajímavou historii, pozemky patří ke klášteru, který s produkcí vína začal v 10. století, ale konkrétně z této wachauské parcely dělá víno městský vinař z Kampstallu, pan Muller....

4. Šoman, PS 2021 - 82 b./0 hlasů

5. VZ II., Ilias, kab 2020 - 83 b./0 hlasů
- velké očekávání - hodnocení před degustací na ML - 89 b., ale v zásadě propadlo, už odcházející víno...a to málem bylo dvakrát.

6. Tetur, Starý Vinohrad, PS 2020 - 81 b./0 hlasů

7. VZ Daniel, VzH 2021, Mikrosvín - 82 b./4 hlasy
- druhé místo z tuzemských vín, třetí celkově... mělo hezky nakročeno, ale dost jej potrhla patrná krátkost.

8. Grand Kukle, PS 2019, Horák-Vrbice - 84 b./3 hlasy
- jedno z mezinárodně nejúspěšnějších tuzemských vinařství posledních let, velmi solidní poloha, a nadprůměrný ročník, víno vlastně super, ale více víno a méně Veltlín, což je těžko vyčítat, ale zohlednit se to musí.

9. VZ, PS 2019, Šabata - 82 b./1 hlas

10. Elegant, PS 2016, Barraque - 85 b./0 hlasů
- trochu jsem se bál, některé lahve jsou již slabší, ale tato láhev ve sklípku vydržela a byla perfektní - ukazuje správnou cestu, jak udělat elegantní veltlín.

11. VZ 2012, U Vrbů, Hustopeče- 85 b./2 hlasy
- láhev z ještě nezatřiďovaného ročníku
- Krásně zralé, velmi překvapivě sladké, díky tomu elegantní.

12. VZ, VzH 2017, ZD Sedlec - 86 b./3 hlasy

13. VZ, mzv 2017, Pod Kumstátem - 87 b./4 hlasy, vítěz degustace
- od roku 2019 vyzrálo, zakulatilo se a je parádní!


Celkově vzato - na veltlín dost dobré, zejména díky vyzrálejším kouskům.

Re: Víno

od Vallun » 25. 2. 2024, 22:54

67. MDK na téma "Raritní odrůdy II" konáno dne 5. 2. 2024

Navazuje na XIX. MDK


Vinařství na Kapverdách se rozjelo teprve kolem roku 1900, na úpatí Pico do Fogo (stratovulkán, naposledy 2014). Moderní etapa začíná v roce 1998 s pomocí italských enologů. Pěstují se odrůdy Muškát a Preta, obě původně ze Setúbalu. Vinice se nacházejí cca 1500 až 2000 metrů nad mořem, což vyrovnává blízkost rovníku a tedy velké teploty, půdy jsou logicky sopečné. Většina vinic v družstevním vlastnictví. Vinifikace vzhledem k tropickému podnebí vyžaduje, rychlost, přesnost a čistotu procesu.

Červená vína jsou plná a barevně bohatá. Červené víno má tmavou barvu s podtóny fialové. Vůně uvolňuje tóny drobného černého ovoce, jako je černý rybíz nebo ostružina. Tento pocit je obohacen o nuance pepře a muškátového oříšku . T Zaoblené taniny umožňují ocenit jej, i když je ještě mladý. Červená je dokonalá, sama o sobě nebo k masu výrazné chuti. Bílé víno vyrobené z místních muškátových hroznů má průzračnou barvu se zlatými odlesky. Svěží chuť uvolňuje aroma citrusových plodů, jako je grapefruit . Díky obsahu zbytkového cukru je oceňován k rybam, bílým masem a místním kozím sýrem. Toto elegantní víno se podává při teplotě 10 ° C a lze jej skladovat po dobu 2 až 3 let.

Růžové víno má elegantní růžovou barvu a vůni drobného červeného ovoce, jako je rybíz a jahody. Velmi čerstvé na patře, může stárnout až tři roky. Nové, slámové víno , známé jako passito , se vyrábí se stejnou odrůdou muškátových hroznů jako bílé. Nejprve se suší na slunci, poté se tyto hroznové hrozny vinifikují. Má tmavě jantarovou barvu a je o něco sirupovější než bílá, červená a růžová. Jeho příjemná kyselost vyvažuje jeho sladkost. Vydává vůni fíků, sušeného ovoce, rozinek, švestek a datlí. Toto slámové víno je ideální a podává se mezi 12 a 14 ° C, buď jako digestiv nebo jako dezertní víno.

Odrůda Noira byla vyšlechtěna na Slovensku v roce 1974 z odrůd Tramín a Ezerjo. Vína jsou v závislosti na terroir aromatická, svěží, s výrazně ovocitým odrůdovým charakterem, jsou harmonická, s komplexním aroma připomínajícím Sémillon, někdy se ve víně objevuje i aroma černobezové, angreštové či tóny citrusových plodů. Vína z dobrých ročníků jsou schopna delšího zrání.

Savilon je pozdní až velmi pozdní, interspecifická moštová odrůda révy určená k výrobě bílých vín, která byla vyšlechtěna roku 2001 v České republice kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná), kříženec odrůd "Rakiš" (Villard blanc x Veltlínské červené rané) a "Merlan" (Merlot x Seibel 13666). Jméno zvoleno proto, že projevem odrůda připomíná Sauvignon.

Rinot je interspecifická moštová odrůda révy, která byla vyšlechtěna v České republice kolektivem šlechtitelů Vědeckovýrobního sdružení Resistant Velké Bílovice (později Vinselekt Perná), kříženec odrůd Merzling x (Villard blanc x Rulandské šedé).

Viognier je bílá moštová odrůda révy vinné, její původ sahá do starověku. Jako místo původu je nejčastěji uváděná Dalmácie v Chorvatsku odkud byla pravděpodobně přenesena Římany do údolí Rhôny v dnešní Francii, kde se pěstuje dodnes. Odrůda není zapsaná ve Státní odrůdové knize. V České republice je výměra Viognieru pod rozeznávací schopností vinohradnických statistik (není uváděna samostatně ve výstupech UKZUZ - už neplatí 5,904 ha, jen na Moravě). Charakter vína Viognier je podobný Chardonnay, na rozdíl od ní ale lépe snáší teplo, má více aromatických látek, které obsahují tóny broskví, hrušek, fialek a minerální tóny.

Chenin blanc je středně pozdní až pozdní moštová odrůda révy vinné (Vitis vinifera), používaná k výrobě bílých vín, dle nejnovějších genetických výzkumů snad spontánní kříženec odrůd Sauvignon a Tramín červený. Pochází patrně z Francie, z údolí řeky Loiry, první doklady o jejím pěstování v této oblasti, konkrétně v Anjou, pocházejí již z roku 845. Chenin blanc je světově proslulá, velmi ceněná moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera). První doklady o jejím pěstování pocházejí již z 9. století, z Francie, z Anjou jižně od řeky Loiry, odkud je zmíněna roku 845 v záznamech opatství Glanfeuil. Odtud se rozšířila nejprve do celého údolí řeky Loiry, v 15. století do oblasti Touraine a později do údolí řeky Rhône.

Původ odrůdy byl dlouho nejasný. Roku 1999 byla v Rakousku a následně ve Francii provedena analýza DNA, která napověděla, že Chenin blanc je úzce příbuzný odrůdě Sauvignon, tehdy byl považován za jednoho z rodičů této odrůdy. Roku 2010 byla zveřejněna rozsáhlá ampelografická studie, která naopak uvádí možnost, že Chenin blanc je kříženec odrůd Sauvignon a Tramín červený.

0. Vinho verde - Casal Garcia 9,8 % alk - 81 b/komise 83,34 b.
- Lehké perlení, patrně "zelené", silněji zasířené, tenčí. Vcelku pitelná objemovka.
- Zamýšleno jako zavíňovací vzorek, zakoupit lze ZDE.

1. Vinho do Fogo, 2022 - 84 b./komise 85 b.
- Zajímavý minerální muškát, představuje tak vlastně přesně to co čekáte, ale přesto je to zajímavé, neobvyklé víno. Delší dochuť s patrně hořkými tóny.
- Dovezeno přímo z Kapverd.

2. Noira, PS 2022, Glosovi - 84 b./komise 84 b.
- https://mojelahve.cz/vino/noria-2022-po ... bile-45517
- tady se musím omluvit, napoprvé jsem odkaz špatně zkopíroval a pak dohledal jinou, suchou verzi vína a podle toho jej zařadil:(

3. Savilon, PS 2021, Žernoseky - 85 b./komise 86,16 b. - vítěz degustace
- https://mojelahve.cz/vino/savilon-2021- ... bile-46147

4. Chenin Blanc, mzv 2019, Znovín - 86 b./komise 85,67 b. - druhé místo
- https://mojelahve.cz/vino/chenin-blanc- ... bile-25653

5. Rinot, PS 2018, Štýbl - 83 b./komise 85,33 b.
- https://mojelahve.cz/vino/rinot-2018-po ... bile-19559

6. Viognier, mzv 2018, Glosovi - 86 b./komise 84,16 b.
- https://mojelahve.cz/vino/viognier-natu ... bile-33677

7. Viognier, 2015, Hort, z fr. hroznů 83 b./komise 83,16 b.
- Kdysi hezké, ale již slábnoucí víno, bez patrné kyselinky, velmi krátké, dochuť až nepříjemně hořká.

Re: Víno

od Vallun » 4. 2. 2024, 21:35

66. MDK na téma "Ryzlink vlašský II", konáno dne 8.1.2024 v Truhlářské

- navazujeme na XXI. MDK

1. Filip Mlýnek, PS 2022 - 82 b./5 hlasů, vítěz degustace
- opět vyhrálo víno s patrnou vadou - předčasnou oxidací..., ale líbivka pro okamžitou spotřebu:/

2. Chateau Valtice, VzH 2021 - 83 b./1 hlas

3. Jiří Uherek, VzH 2021- 84 b./1 hlas

4. Gala, mzv 2021 - 82 b./2 hlasy

5. Mikrosvín, PS 2015 Železná - 86 b./3 hlasy

6. ZD Sedlec, VzH 2017 - 87 b./3 hlasy, druhé místo

7. Znovín, PS 2015 - 86 b./0 hlasů

8. Červinka, VzB 2017 - 85 b./1 hlas

Re: Víno

od Vallun » 31. 12. 2023, 23:29

65. MDK na téma "Vánoční vína", konáno dne 11.12.2023 v Truhlářské

1. Sekt Anna, jšv 2017, Maděřič - 84b./0 hlasů

2. Riesling Noble Rot, VzH 2021, Zb. Osička - 86 B./3 hlasy

3. Tramín červený, VzH 2017 oranž, Ovčáčík - 87 b./6 hlasů, vítěz degustace

4. Les Serres 2011, Domaine Oudin, Chablis - 88 b./2 hlasy
Domaine Ouidin – 10 ha, vše Chardonnay 2/3 40 leté vinice, 1/3 70 letá vinice; 2/3 v Premier Cru apelaci
- sídlí v Chichée na břehu řeky Serrein
Les Serres 2 roky na kalech v tancích, pro všechna vína redukce na 45/60 hl/ha
- Plné, delší, elegantní krásné typické Chablis plné másla, k dokonalosti chyběl patrnější sud...

5. Chardonnay, PS 2021, Muhlberger - 83 b./0 hlasů

6. Gewurtztraminer , GC 2013, Mambourg, Alsace - 87 b./3 hlasy
- Syrupovité, pikantní kyselinka, nádherná vůně, velmi dlouhý kořenitý až ostřejší závěr.

7. Tramín červený, PS 2013, Znovín - 87 b./0 hlasů

8. Pinot noir, PS 2020, Vilavín - 87 b./2 hlasy

9. (bonus) Pinot gris, VzC 2015, Žiška - 87 b.
- nezatříděno...
- sladká perlička na závěr, takový milý dortíček na závěr.

Re: Víno

od Vallun » 8. 11. 2023, 01:02

64. MDK na téma "Svatovavřinecké II", konáno dne 6.11.2023 v Truhlářské

Navazuje na XVII. MDK.

Malý testík o svatovavřineckém:

1. Jaký vztah má svatovavřinecké ke svatému Vavřinci?

2. Jak sv. Vavřinec zemřel?

3. Kde se narodil, do jaké vinařské oblasti tato obec patří?

4. Která hora této vinařské oblasti dominuje a jaká odrůda se zde nejčastěji pěstuje?

5. Jaké znáte svaté patrony vinařů?

6. S jakou odrůdou vína je svatovavřinecké nejpříbuznější?

7. Proč bylo za minulého režimu jednou z nejvysazovanějších odrůd?

8. Jaký je vztah svatovavřineckého ke svatomartinskému?

9. V jaké oblasti se svatovavřineckému říká S(ch)warzer?

10. Kolik hektarů této odrůdy je celosvětově cca vysazeno?

11. Jaké víno vyhrálo 17. degustaci MDK?

Zda jste odpovídali správně, si lze zkontrolovat zde.

Základní informace:
Název a synonyma:
Název odrůdy je odvozen od data zaměkání hroznů, v jižních polohách Francie se většinou začínají barvit na Svatého Vavřince, tedy 10. srpna. Zlí jazykové tvrdí, že toho času jsou hrozny odrůdy opékány sluncem tak, jako byl zaživa upečen nebohý světec a mučedník.
Saint Laurent, Svätý Vavrinec, Vavrinecké (SVK), Chvartser, Sankt Lorenz Traube, Laurenzitraube (DE, AUT), Pinot St. Laurent, Schwarzer (FRA), Lovrenac Crni, Lovrijenac Crni (CRO), Négret de Coutanceau (ITA).

Zastoupení ve vinicích ČR:
Klesá, přesto jde o nejrozšířenější modrou odrůdu a pátou odrůdu celkem, v roce 2015 6,78 % vinic, tedy 1 175,65 ha, pro srovnání kolem roku 1935 tvořila již asi 1 % plochy vinic, v roce 1995 až 9,7 % vinic.
V listopadu 2023 tvoří výměra Sv 797,3769 ha, z toho 55,6276 ha v České V.O. (7,85 % všech vinic, 4. nejčastější odrůda) a 741,7493 ha v Moravské V.O. (4,36 %, 9. nejčastější odrůda).

Původ:
Současné genetické výzkumy potvrzují, že jde o mutaci Pinotu noir či o jeho křížence (možná Gamay). Svatovavřinecké bylo z území dnešní Francie, oblast Alsaska, rozšířeno do Německa v polovině 19. století. Rozšířené pomohl přechod na vysoké vedení, pro což je odrůda zvláště vhodná. Pěstuje se asi na 1 % všech ploch v Rakousku (v roce 2007 – 795 ha), opětovně se začíná rozšiřovat i v Německu (v roce 2007 – 675 ha), a to vzhledem k širšímu využití v gastronomii. Celosvětově pak na 3 500 ha, cca 36 % z toho v ČR (kolem roku 2015, dnes již možná v Rakousku více).
U nás se začala pěstovat již po roce 1900. Nyní se nejvíce podílí na porostech vinohradů ve vinařské podoblasti litoměřické v okolí Mostu, velkopavlovické v okolí Brna a slovácké v okolí Bzence.
Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána již v roce 1941 (vznik evidence).

Charakteristika vína:
Odrůda je oblíbená mezi pěstiteli i konzumenty (jak kterými) vín. Výnos poskytuje střední až vyšší, u starších keřů ne vždy pravidelný. Barva vína je obvykle sytě červená, přechází až do fialova. Ve vůni je víno ovocité s typickým odrůdovým aroma, připomíná višně a sušené švestky, povidla s vyšší kyselinkou až černý rybíz. Chuť je plná, příjemně natrpklá - mladší ročníky obsahují více kyselin. Na kvalitní svatovavřinecké je třeba podobných poloh jako na kvalitní pinot, ale pak nevím proč nedělat právě jej. Snad v méně kvalitních polohách polního typu dá spolehlivěji úrodu než Rulandské modré, nicméně obecně nižší kvality.

Zvláštnosti:
Je nejstarší modrou odrůdou v porostech ČR, průměrný věk porostů je 26 let (rok 2009) – platí více méně nadále, protože se příliš nesází nové hlavy. Největší plochy této odrůdy v rámci států světa se nacházejí právě v ČR.
Křížením odrůd Svatovavřinecké a Frankovka vyšlechtil roku 1922 Friedrich Zweigelt v Rakousku úspěšnou odrůdu Zweigeltrebe. Roku 1961 vznikla ve Velkých Pavlovicích křížením stejných rodičů, ale v opačném pořadí, odrůda André. Z dalších kříženců, kterým je jedním z rodičů odrůda Svatovavřinecké, lze uvést například u nás vyšlechtěné odrůdy Neronet, Ariana, Cerason, Fratava, Laurot či Sevar.


Vína:

0A. Sv klaret, Kab 2022, Šabata - 84 b./0 hlasů

0B. Sv rosé, Kab 2022, Šabata - 85 b./0 hlasů

1. Ovčáčík MZV 2020 - 85 b./5 hlasů, vítěz degustace

2. Vít Sedláček VOC 2018 - 82 b./1 hlas
- vínu asi trochu ublížilo pořadí, je pocitově výrazně mladší než Ovčáčik a dosud příliš taninové na to, aby se projevilo.
- většina degustátorů se shodla, že bylo přidáno těch povolených 15 % něčeho jiného, nejspíš Portugalu

3. Tempranillo de Monte San Lorenzo, Crianza 2018, Rioja - 84 b./0 hlasů
- Hezké víno zřetelně pocházející z teplejších oblastí, v projevu dosud velmi mladé, mírně vystupující alkohol, patrný sud a příjemně dlouhá dochuť.
- nikdo nepoznal, že se nejedná o svatovavřinecké ani že pochází z jižních končin... je fakt, že mladostí bylo předcházejícímu dosti podobné

4. ZL Roudnice, ČZV 2016 - 84 b./0 hlasů
- víno, které nás dokonale nadchlo na 38. MDK, nyní nezískalo ani hlas:/

5. B/V VzH 2015 - 82 b./2 hlasy

6. Novák z Bořetic, PS 2015 - 83 b./2 hlasy

7. Johan W, MZV 2015 - 85 b./4 hlasy, druhé místo

8. Školní statek Mělník, 2014 - 81 b./3 hlasy

9. Vít Sedláček, VOC 2014 - 83 b./3 hlasy

10. Johan W PS 2013 - 84 b./1 hlas

Re: Víno

od Vallun » 3. 10. 2023, 23:24

63. MDK na téma "Tramín II", konáno dne 2. 10. v Truhlářské

Téma navazuje na XVI. MDK
ChatGPT píše:Tramín červený (známý také jako Tramin červený) je vzácnou odrůdou révy v České republice, ale získává na popularitě díky svým zajímavým a aromatickým hroznům. Tato odrůda, která má svůj původ v Alsasku, vyniká svou zlatohnědou až růžovou barvou hroznů a intenzivními květinovými vůněmi.

Pěstování tramínu červeného v českém klimatu vyžaduje pozornost a péči. Vyžaduje teplé a slunné polohy, aby dosáhl plné zralosti. Vzhledem k tomu, že je odrůda citlivá na choroby révy, jako je plíseň révová nebo padlí révové, je důležité věnovat pozornost preventivním opatřením, jako je pravidelné postřiky a údržba výhonů.

Tramín červený se sklízí obvykle na konci září nebo začátkem října. Plody jsou vhodné pro výrobu vína, které má komplexní květinovou vůni a exotický ovocný charakter. Víno z tramínu červeného se často hodí k pokrmům z exotické kuchyně a sladkým dezertům.

I když tramín červený není rozšířenou odrůdou v České republice, někteří vinohradníci a vinaři se rozhodli experimentovat s touto odrůdou, což přináší zajímavé a aromatické víno, které může potěšit milovníky vína.
A ještě extrakt toho nejdůležitějšího o Tramínu z minulého referátu:
Název a původ odrůdy Tramín červený je sporný, s možným původem v italském městečku Tramino v regionu Trentino - Alto Adige. V České republice jsou známé také lidové názvy Princ červený či Ryvola. Tato starobylá odrůda je bližší révě lesní než běžným odrůdám. Pochází z oblasti Alsaska či jižního Německa. Výměra vinic s touto odrůdou dosahuje celosvětově necelých 10 000 ha, s významnou přítomností v Alsasku, České republice, Austrálii, Německu a dalších zemích. V ČR se Tramín pěstuje v Čejkovicích a Velkých Žernosekách a je považován za vzácnou odrůdu. Tramín červený je technologicky náročný na výrobu vína a vyžaduje vyšší dávky síry pro uchování svěžesti. Vína z této odrůdy jsou komplexní, s vysokým obsahem kořenitých a vonných látek, s charakteristickými tóny exotického ovoce a květin. Jsou vhodná pro slavnostní příležitosti a mají výrazné oblouky po zakroužení ve sklence.
Vína:

1. Tramín, PS 2022, Šoman - 83 b/komise 85,14 b. - 0 hlasů

2. Tramín žlutý, Ch. Valtice MZV 2019 - 84 b./komise 86,43 b. - 4 hlasů, vítěz degustace

3. Tramín, Veverka od Mlýna, MZV 2018 - 87 b./komise 84,14 b. - 2 hlasy

4. Tramín, Hřiba a Robek, MZV 2017 - 85 b./komise 85,29 b. - 3 hlasy

5. Tramín, Zb. Osička VzH 2021 - 82 b./komise 84,86 b. - 3 hlasy

6. Tramín, Garčic, VzH 2020 - 84 b./komise 85,57 b. - 0 hlasů

7. Tramín kořenný, Znovín, VzH 2018 - 85 b./komise 85,86 b. - 3 hlasy

8. Tramín, Pechor MzV 2015 - 84 b./komise 86 b. - 1 hlas
- poslední víno mělo ukázat, zda nosíme lepší vzorečky nebo jen většina členů začala laskavěji hodnotit... víno sice bylo patrně zralejší, ale jinak se dle předpokladů příliš neposunulo (tomu brání hora cukru) přesto získalo v průměru o 2,5 bodů více než v předchozím případě:)

Re: Víno

od Vallun » 12. 9. 2023, 10:25

62. MDK na téma "Naturální a jinak divoká vína II", konáno dne 11. 9. 2023 v Truhlářské
- navazuje na XXXVI. MDK

0. Crémant de Loire - 85 b.
- jednoduchý zavíňovací vzorek, z Lidlu za 200, dobrá koupě:)

1. Qvevri Rulandské šedé 2022, Viktor Filipi - 83 b./0 hlasů

2. Qvevri RR + Pál 2021, Viktor Filipi - 87 b./1 hlas

3. Qvevri Hibernal 2020, Viktor Filipi - 84 b./0 hlasů

- výše uvedená vína jsou prvními vyrobenými a prodávanými vůbec začínajícího vinaře sídlícího v Hlohovci, sám o sobě píše toto:
Malé vinařství bez rodinné tradice ale s o to větším zapálením a nadšením pro alternativní způsoby výroby vína. Počátky výroby jsou spojeny s objevením starého zasypaného sklepa v Úvalech u Valtic. Zde vznikla v roce 2019 první nefiltrovaná vína výhradně pro domácí spotřebu. Na jaře roku 2020 byla z přímého dovozu z Gruzie získána originální qvevri nádoba o objemu 650 l. Tato amfora je uložena v zemi na zahradě v Úvalech, kde podléhá povětrnostním podmínkám, které jsou nedílnou součástí výroby qvevri vína. Pro výrobu jsou použity výhradně fyziologicky zralé hrozny vysoké cukernatosti a bezvadné zdravotní kondice. Plnění probíhá v měsíci říjnu, rmut v qvevri prokvasí a v závislosti na teplotních podmínkách proběhne spontánní malolaktická fermentace. Ve voskem zapečetěné nádobě víno zraje až do července / srpna následujícího roku, kdy je vytaženo a s jemným kalem lahvováno. Bez jakéhokoliv zasíření a doplňkové stabilizace.
- ač pár lidí dokázalo tipnout odrůdu, s větší či menší nápovědou, tak to, že jde o kvevri nepoznal nikdo:/ Přičemž typická kvevri střapinová stopa byla patrná...

4. PB + PG 2020, Dalibor Osička - 82 b. /0 hlasů

5. Tramín orange 2021, Jakub Šamšula - 85 b/5 hlasů

6. Tramín orang e2018, Sing Wine - 85 b./0 hlasů

7. Chardonnay 2016, Jiří Kopeček - 87 b./1 hlas

8. Pinot Grigio, 1989, Itálie - 83+3 b./4 hlasy (ač bylo mimo hlasování)
- Krásně nazrálé, ale již patrně slábnou víno, lze najít stopy odrůdovosti, ale jinak výrazně převládají terciální tóny.

9. Franc´s 2019, Ondřej Stávek - 81 b./7 hlasů.
- víno sice nebyla žádná katastrofa, ale objektivně bylo zdaleka nejslabší z celé degustace, přesto dle hlasování vyhrálo...

Re: Víno

od Vallun » 18. 6. 2023, 20:27

30. a poslední Malá páteční degustace "The Best of PLAS"
- PLAS je pracovní název Malých pátečních degustací...

sestava byla mocná - 8 vybraných (hlavně tedy dostupných vítězů jednotlivých setkání:

1. Sekt Karlštejn

2. RR, PS 2021, Šabata

3. RRč, PS 2017, Vondrák

4. RR, VzH 2015, B/V

5. RR, PS 2015, Třebívlice

6. Pinot, PS 2015, Mádl

7. Hibernal, PS 2016, Púrynky

8. RR, VzB, Glosovi

No a absolutním vítězem PLASu se stal... Ryzlink rýnský....jak překvapivé u nás:).... červený, od Vondráka! Čechy porazily Moravu! :)

RareWine - "Vouvray" 14.6.2023
- méně známá, ale výborná apelace na Loiře, věnující se naplno jediné odrůdě - Cheninu Blanc
- https://www.rarewine.cz/degustace/archiv/vouvray
- u města Tours, pravý břeh Loiry, téměř žádná svažitost jen zvedlé nad hlavní koryto
- 2000 har, vše Chenin Blanc - toho je 18 000 har v Jihoafrické republice, kd eje označován jako Steam - stolní víno, většinou patoky...a ve Francii celkem 10 000 har, z toho Vouvray nejlepší celková apelace
- čte terroir jako Chardonnay, ročník snad ještě výrazněji, a bohatostí projevů je jako Ryzlink - suchý, sladké, bubliny, všechno umí, lépe než RR přijímá sud.
- většina vín od Domaine Huet, založeno v roce 1928, do dnešních dnů částečně v rukou rodiny Huet a částečně v čínských pazourech - 55 har, od roku 1990 biodynamické, vinice staré cca 60 let.
- všechna vína otvírána v 16:30...

1. Vouvray Le Mont Sec 2000, Huet - 85+2 b.
- Krásně nazrálá vůně, čajově oranžová barva, zralé, jemné, delší, v náznaku tóny švestkového kompotu.
- v závěru dochuti hořké tóny, ve skleničce se vcelku rychle (cca 30 min) rozpadá

2. Le Mont Sec 2002, Huet - 89+1 b. (třetí místo dle hlasování)
- výrazně lepší ročník - 94 dle RP.
- Výraznější, projevem mladší a tělnatější víno.

3. L'Indigene 2002, Frederic Bourillon - 90+1 b.
- Barrique, autochtonní kvasnice, vápencové půdy
- Pikantnější, delší, a docela odlišné víno.

4. Vouvray Clos du Bourg Sec 2007, Huet - 90 b. (druhé místo dle hlasování)
- zeď z 9. století..., nejlepší parcela vinařství, asi i v apelaci, jíly, opuka, nové sudy
- mladistvé, svěží, hezké, ale v zásadě nepatřičné, terciální tóny bylo třeba pečlivě hledat (ale nalézt šly).

5. Vouvray Le Clos Sec 2005, Domaine Vincent Careme - 90+1 b.
- výborný ročník dle RP - 94 b.
- Komplexní, bohaté, elegantní, náznaky santalu, patrný sud.

6. Vouvray Le Haut-Lieu Demi-Sec 2003, Huet 89+2 b.
- kombinace hnědého jílu a vápence
- hezké, vyváženě terciální, typické Vouvray

7. Vouvray Moelleux Le Haut Lieu 1989, Huet
- ročník 92 b. dle RP
- Víno skoro mladé, tmavooranžové barvy, příjemně nasládlé.

8. Vouvray Le Mont Moelleux 1ere Trie Huet 1990, Huet - 91+1 b.
- lehce botritické
- paráda barvy jantaru, krásně harmonický, cukr doplněný bohatstvím dalších tónů
- nejsladší víno jasně vyhrálo, ale bylo o třídu výš než ostatní.

Jako bonus/náhradník tentokráte 2 obyčejná Chablis, 2014 a 2019, nic extra. Účelem bylo ověřit Rosťou vyvinutou aplikaci Winebestime :)

Obrázek

Re: Víno

od Vallun » 18. 6. 2023, 14:24

a zase resty...tentokráte v rámci prokrastinace...

60. MDK na téma "Klarety"
- konáno 15. 5. 2023 v Truhlářské

Klarety jsou poněkud méně zřetelná kategorie, než by se na první pohled mohlo zdát a především než by se líbilo milovníkům pečlivého třídění. Všichni se shodnou, že se to vyrábí z hroznů červených odrůd a to méně intenzivní extrakcí barviv ze slupek. Ale zatímco na Moravě vznikají vína vyloženě světlá se šedými či šedorůžovými odlesky, v anglické, či anglofonní gastronomii se tak označují odlehčovaná, výrazně ovocitá vína především z oblasti Bordeaux. Tomuto druhu vína se u nás říká dark rosé (nebo mezi znalci anglický klaret). Zbytek vinného světa pak produkuje cokoliv mezi těmito dvěma krajními polohami.

Rozdíl mezi rosé a klaretem je v tom, že při výrobě rosé se nechává víno ležet na vlastních slupkách řádově několik hodin. Při výrobě klaretu víno na slupkách neleží vůbec. Hrozny tak putují rovnou do lisu, kde se lisují jen velmi jemně.

1. White Nechory 2021 - 82 b./1 hlas

2. Rulandské modré, Lebloch 2020 - 80 b./3 hlasy

3. Rulandské modré, Hruška 2020 - 80 b./0 hlasů

4. Rulandské modré, Znovín 2021 - 83 b./2 hlasy

5. Rulandské modré, ZD Sedlec 2021 - 85 b./3 hlasy, vítěz degustace

6. Rulandské modré, PS 2016, Buchotvi - 83 b./2 hlasy

7. Svatovavřinecké, MZV 2016, Buchtovi - 83 b./3 hlasy, 2. místo degustace

8. Bílá frankovka, Válka 2022 - 82 b./0 hlasů

EDIT:
61. MDK na téma "Vína z domovského okresu"
- konáno dne 5. 6. 2023 v Truhlářské
- téma nebylo míněno, tak jako nikdy, úplně smrtelně vážně - ne každý má v domovském okrese nějaké pitelné víno...

1. RR+MT, Grébovka 2022 - 82 b./0 hlasů
- malá úroda proto nelahvováno, prodáváno jako stolní víno do petky.
- Vůně dobrá, chuť slabší a kratší.

2. Solaris 2022, Trutnov - 84 b./0 hlasů
Vůně naopak slabší, ale velmi hezká až jiskřivě šťavnatá chuť, středně dlouhá.

3. Rivaner 2022, Malik, Dolní Dunajovice - 81 b./0 hlasů
Ještě zavřené víno, potřebovalo by dospět. Velmi patrný alkohol, dochuť kratší, nepříjemně hořká.

4. Ryzlink rýnský, Amfiteátr, 2021 Zilvar - 88 b./6 hlasů, 2. místo

5. Ryzlink rýnský, ČZV 2018, Salabka - 86 b./7 hlasů, vítěz degustace
- Nazrálost porazila mohutnost. Principielně mi to vůbec nevadí, ale sám jsem hlasoval pro pražskou moselu...momentálně je Zilvar odpovědí na nejlepší suchý moselský ryzlink z hlediska cena/výkon...:)

6. Grand Pinot Bizé 2015, Bíza Čejkovice - 87 b./1 hlas

7. Rosé 2022, Trutnov - cca 83 b.
- fajn víno, ale trochu mimo - doslazováno moravským moštem.
- příjemná nasládlost doplněná o červenou tonalitu, pití dobré, ale těžko hodnotit vzhledem k tomu moštu...

8. Kerner, PS 2016, Vondrák - 85 b./1 hlas

9. Zweigeltrebe, ČZV 2015, Chrámce - 84 b./2 hlasy

Re: Víno

od Vallun » 2. 5. 2023, 20:26

dohánění restů...

59. MDK na téma "Cabernet Sauvignon II"

Konáno 3. 4. 2023 v Truhlářské, navazuje na XIII. MDK

1. Cabernet Sauvignon klaret 2022, Vinařství Šoman - 80 b.

2. CS rosé, mzv 2021, ZD Sedlec - 83 b.

3. CS rosé, Mzv 2015, ZD Sedlec - 84 b.

4. Cabernet Sauvignon 2016, Vinařství Baraque - 82 b.

5. Cabernet Sauvignon 2021, Vinařství Šoman - 83 b.

6. Cabernet Sauvignon Barrique (Goldhamer) 2019, Mikrosvín Mikulov -83 b.

7. Luc Pirlet 2018, Languedoc-Roussillon, Francie - 82 b.
Typický velkoprodukční těžkotonážní CS. Hořkosuché taniny a v dochuti vyšší alkohol. Z černého rybízu to má hlavně nať.

8. Santa Ema 2018, Valle de Maipo, Chille - 81 b.
Suché ostře, taninové tvrdě, kyselé dosti, jen středně dlouhé.

9. Cuvée barrique Laďa /CS+ME/ 2007, Vinařství Vladimír Tetur - 83 b.

Zdeněk Peřina, vinařství z Kletnice
- syn legendárního propagátora Vlašáků z Perné
- dne 20. 4. 2023, Vinotéka u Lachtana - ale příští účast si hodně rozmyslím, neb následně majitel Petr Lácha projevil takovou míru arogance, omezenosti a hlouposti, že mi tím celé místo dosti znechutil a sice podle představy, že když jsem tam byl jen jednou (reálně se jednalo o 4. návštěvu), nesmím jej na googlu hodnotit jinak, než maximálním počtem hvězdiček, protože to není fair...

1. Veltlín kab 2020 - 81 b./4 hlasy ze 17 možných (každý účastník měl 3 hlasy)

2. RV kab 2020, Ořechová Hora - 82 b./2 hlasy

3. RV PS 2020 Goldhamer II - 82 b./10 hlasů

4. RV PS 2021 Goldhamer I - 84 b./12 hlasů, vítěz degustace

5. RV PS 2018, Goldhamer I - 85 b/10 hlasů

6. RV PS 2019 Goldhamer II - 83 b./11 hlasů

7. Rulandské modré klaret, PS 2021 - 80 b./9 hlasů

8. Rulandské bílé, PS 2020 - 80 b./10 hlasů
- vínu dosti ublížilo, že jej Peřina předem zonačil za vlajkovou loď vinařství a víno, kterého si nejvíc cení.

9. Pálava, VzH 2018 - 82 b./8 hlasů

10. Chardonnay, VzH 2021 - 84 b./4 hlasy
- první lahev měla korkovou vadu

Hlášky a postřehy Zdeňka Peřiny, kterými doprovázel degustaci:
2020 - velmi špatný ročník na Mikulovsku - teplý, suchý a na podzim bez slunce. Naopak 2021 špica.
Dunajovské kopce jsou vděčnější než Pálavské - méně vápna, více tepla a vína vždy dozrají.
- nemá rád Prahu, nerad sem jezdí a odmítá v Praze řídit, ale musí sem, protože Praha prodává.
- vinařství je souboj filosofií a je třeba znát silné a slabé stránky své filosofie.
- snaží se dělat vína s minimem síry a histaminu. Lisuje celé hrozny a pokud je třeba použije bentonit. Ze 3/4 gravitační produkce, jen v nerezu.
- správná konzumace alkoholu je malé množství každý den. Proto lze dovodit, že bůh je žena - těm toto vyhovuje.
- vyrábět v ČR červená vína je nesmysl, ČR je střídáním teplot a pod. ideální na výrobu sladkých vín.
- v horkých dnes trpí réva stresem a nedá se sbírat.
- 8,5 ha vinic, zpracovává jen vlastní hrozny, dokonce prodává RV z obce Klentnice, protože nemá kvalitu dle jeho představ.
- Vlašák je nejcennější česká odrůda, měl by být odrůdou národní, Vlašáky z Pálavy jsou nejlepší na světě.
- v Mikrosvínu byl v letech 2000 - 2005, vystřídal otce, když šel do důchodu.
- jablečně-mléčná fermentace v moravských bílých vínech je vada!
- autentisté jsou autisté! 90 % vín je zkažených a zbytečně drahých...
- Vlašák na Goldhameru a Železné je doložen do 17. století, měla jej ráda i Marie Terezie.
- Železná a Goldhamer jsou vododržné, pomaleji se ohřívají.
- dotace jsou nastaveny velice hloupě, nutí vinaře měnit odrůdovou skladbu (ano, ale to je požadavek EU...), nahrazovat na Pálavě Vlašák je hloupost.
- vinice v ČR vydrží maximálně 40 let, kvůli mrazům je to pro keře příliš namáhavé.
- nedělám vína v sudech, protože méně vydrží...
- odbarvování klaretů živočišným uhlím je znásilnění vína
- Pinot noir - možná nejnáročnější víno na pěstování, veliká chyba Karla IV.
- Rulandské bílé je o parník lepší odrůda než Rulandské šedé, ale zákazníci dávají přednost jednoduchosti šedáku...

Zdeněk Peřina je svéráz, co umí dělat víno, ale dělá jej tak, jak se u nás dělalo v 90. letech - tehdy by beze sporu patřil na špici, ale možná z úcty k otci dělá víno stále stejně a trochu mu ujel vlak - na druhou stranu jako specifikum ojedinělého vinařství je to vlastně fajn.

29. Malá páteční degustace - "Kauza Ovčáčík x Ryzlinky" - 25. 4. 2023
Vinařství Ovčáčík sídlí u Velehradu ale vinice má na druhé straně údolí, katastrálně v obci Tupesy.
Jelikož nabízí i starší vína, tak jsme neodolali a vybrali jeho ryzlinky k takové malé vertikále.

1. RR, kab 2020 - 82 b./komise (6 hlasujících) 79,83 b.

2. RR, VzH 2015 botritis - 87 b./komise 84,16 b. vítěz degustace

3. RR, PS 2012 - 84 b./komise 81,66 b.

4. RR, PS 2011 - 86 b./komise 82,33

5. RR, PS 2010 - 84 b./komise 81,5 b.

6. RR, PS 2009 - 85 b./komise 81,83 b.

Den rosé na Hradě - 1. 5. 2023
Tradiční akce, je třeba ocenit digitalizaci, která nenutila nosit drobné nebo žetony, ale stačilo přiložit jednorázový (škoda) náramek. Vzorky stály 20 Kč, což vzhledem ke všeobecnému zdražování je vlastně hezká cena.

Vzhledem k většímu množství pracovních povinností nebylo možné stihnout všechny vzorky. Ale zaujala třeba Bílá Frankovka 2021 od Války z Nosislavy - opravdu podařený klaret. Nejlepším vínem bylo asi petnat MuAu od téhož vinařství, akorát jaksi vůbec není růžové:)

Obrázek

Re: Víno

od Vallun » 2. 4. 2023, 19:20

Obrázek

Produkce vína podle zemí

New Zealand:

Obrázek

Re: Víno

od Vallun » 25. 3. 2023, 23:08

Tak zpětně jsem dokázal domyslet, proč vyhrál CS - obě červená byla nalévána do jiných sklenek - ve skutečnosti do hodně jiných - Riedel Veritas Cabernet :) Což ublížilo nepochybně ublížilo Pinotu, ale Cabernet Sauvignon vyzdvihlo na piedestal...:)

Re: Víno

od Vallun » 22. 3. 2023, 21:04

2. společné zasedání MDK a PLAS - degustace 20. 3. 2023 na téma "Mikrosvín a Bzenec"

Druhé společné zasedání Malého degustačního klubu a Malopátečníků (první byly Nechory před téměř čtyřmi lety) se uskutečnilo nekompromisně v pondělí, v prostorách vinárny v Truhlářské, kam nám přišel představit ta nejlepší vína z aktuální nabídky Zámeckého vinařství Bzenec a Mikrosvínu špičkový prezentér Mgr. Ivo Kaňovský, hlavní zástupce pro gastronomii a privátní klientelu. Tato vinařství jsou propojena zejména osobou majitele MVDr. Jiřího Kaprálka původem z Ostravy. Obě vinařství mají dohromady přes 560 hektarů vinic, patří tedy mezi největší, snad dokonce lze říct obří producenty. Patří jim i pozemky v elitních, nebojím se říct Grand Cru vinicích Železná a Goldhammer. Vzhledem k rozlohám je jasné, že tato vinařství mají dohromady mimořádně širokou nabídku vín, nicméně na tuto degustaci se dostalo, troufám si tvrdit, to nejlepší.

1. Sekt 1876, ročník 2017 - 86 b. - 0 hlasů

2. Veltlínské zelené PS 2021 - EGO No. 72 - 84 b. - 0 hlasů
- fakt povedený Veltlín za nějakých 210 Kč to není vůbec špatná volba

3. Sylvánské zelené PS 2021 - 83 b. - 1 hlas

4. Rulandské bílé, VOC 2021 - 81 b. - 0 hlasů
- nejslabší víno degustace, ale pořád nikoliv marné.

5. Chardonnay, VzH 2019 trať "Klínky" - 84 b. - 1 hlas

6. Chardonnay, PS 2018 brq trať "Rosetické" - 83 b. - 2 hlasy

7. Ryzlink vlašský, PS 2020, trať "Goldhammer" 87 b. - 5 hlasů, druhé místo degustace
- paradoxní je, že v souboji Vlašáků dostalo víno jen 4 hlasy:)

8. Ryzlink vlašský, PS 2019, trať "Železná" - 88 b. - 4 hlasy
- Vlašák ze Železné, co na to říct...:)

9. Ryzlink Rýnský, PS 2020 trať "Staré" - 86 b. - 0 hlasů

10. Ryzlink Rýnský, PS 2018, trať "Za cihelnou" - 87 b. - 4 hlasy

11. Sauvignon, PS 2021 - 82 b. - 0 hlasů
- po těch šesti zajímavých, vynikajících kouscích to měl těžké, kluk jeden kyselej...

12. Tramín červený, PS 2022 - 85 b. - 0 hlasů

13. Rulandské modré, VzH 2019 brq, EGO No. 90 - 84 b. - 2 hlasy
- už analytika prozradí, že tohle je trochu neobvyklý Pinot - dost alkoholu a dost kyselin si vynutí minimálně delší zrání na láhvi, aby víno získalo odrůdovou harmonii

14. Cabernet Sauvignon, VzH 2018 brq, trať "Goldhammer" - 84 b. - 7 hlasů, vítěz degustace
- a nakonec zklamání, ne z vína, ale z jeho vítězství .
Pořád si trvám na tom, že vysazovat na Goldhammeru cokoliv jiného, než Vlašák je hloupost a hrdelní hřích. Nicméně, aby krásné a komplexní Vlašáky, elegantní Ryzlinky a krásně sudové Chardonnay byly poraženy vcelku obyčejným flešovým vínem je smutné. Víno je snadno přístupné, ale postrádá odrůdovost (proto flešové víno), zejména mohutnost a určitou až surovost CSka, nízká kyselinka prozrazuje slabší tělo - na druhou stranu je třeba pochválit sklepmistra, protože to vcelku šikovně zakryl sudem. Dávat něčemu takovému 92 b. je totální ústřel a nesmysl. Víno je sice líbivé, docela dobře pitelné, ale nenaplní ani základní znaky odrůdy a byť má nějaký potenciál, tak z něj nejspíš nikdy pravý CS nebude - ostatně, od profíků na Národní soutěži vín dostalo 84 a 85 b. Jednoduchá líbivost a snadnost přístupu však boduje u laických hodnotitelů.

Takže shrnuto a podtrženo, až na vítěze výborná degustace s řadou špičkových vín, k většině z nich bych se klidně vrátil:)

Re: Víno

od Vallun » 10. 3. 2023, 19:00

58. MDK na téma "Chardonnay - repetice" - konáno dne 6. 3. 2023 v Truhlářské

Téma navazuje na 12. MDK, přičemž z uvedeného zápisu by měl být jasný i ne zcela lichotivý přídomek "repetice" značící propadnutí a opakování. 12. MDK byl ten slavný případ, kdy učené osazenstvo naslepo dalo nejvýše jakostku od Znovínu a to i nad burgundské, nebo špičkové české chardonky.

A protože MDK nemá být jen o pití, ale i o vzdělávání se, začali jsme docela lehounkým testíkem - spojovačkou:

Jméno: podle burgundské obce Chardonnay (z lat. Cardova země), původní český název (1) __________.

Původ: Původně se předpokládalo, že je to další pupenová mutace Pinotů. Genová analýza ale ukázala, že jde o křížence Pinot Noir a (2)_______. Ovšem podle genové analýzy je potomkem vše uvedených odrůd i (3) ___________, což je od Chardonnay dosti výrazně odlišné víno.

Charakteristika: Chardonnay má stejně jako Pinot noir podobnou schopnost měnit podobu podle místa, a to až neuvěřitelným způsobem – výborně čte (4) _______. Je to naprostý chameleón; na (5) __________ terénu vzniká varianta s důmyslnou kouřovou příchutí, označovanou jako pepř až střelný prach. Jinak – na jílovitých půdách – to může být víno lehké, svěží s tóny másla, oříšků a jablek, jaké je známo z (6) _____. Nejznámější pak je Chardonnay pěstované na (7) _______ podloží – to dává vzniknout burgundskému typu propojujícímu vše předchozí a ještě řadu chutí a vůní navíc.

Chardonnay snad nejvíce ze všech bílých vín sluší (8) ________.

Rozšíření: Po té, co se zjistilo, jak mocné může být Chardonnay, začali ho zběsile sázet prakticky všude. Na celém světě byla roku 2010 pěstována na cca (9) ___ tisíc ha, v jejím rozšiřování nezaostávají ani v Izraeli, ve státech Jižní Ameriky, ba i v Indii a v Číně.

Za mocné lze Chardonnay prohlásit proto, že podle mnoha badatelů jsou různé varianty burgundského Chardonnnay – (10)_______ Grand Cru, (11) _____ Les Genevriéres nebo Corton (12) ______ to nejlepší bílé víno na světě. Jediná stejně ctihodná opozice jsou z globálního pohledu (13) _______; v 19. století byly ceněny více, než bílé burgundské, pak se karta obrátila. Dnes se síly zhruba vyrovnávají. Zmínit je třeba i (14) (na počátku 19. století měla právě vína z tohoto kopce pověst nejlepších na světě).

V ČR: Chardonnay se díky efektnímu francouzskému jménu a asociacím na Burgundsko považovalo odjakživa za cosi lepšího. V době doznívajícího komunismu a devadesátých let to mezi (15) _______ a ještě daleko horšími věcmi byla i pravda. Po roce 2000, kdy začalo naše vinařství vstávat z mrtvých, se Chardonnay řadí mezi jednoho z největších sběračů cen, hned za osvědčené hity jako Ryzlink Rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé nebo Tramín. Leč… když dorazil John Salvi, MW pravil nemilosrdně, že „touto odrůdou se dále nezabývat“. V roce 2015 bylo touto odrůdou oseto celkem (16) _____ ha vinic.

A – Auxerois
B - barikování
C – Chablis
D - Roučí bílé
E - Hermitage
F – 175
G - Montrachet
H - Heunisch
Ch – Charlemagne
I - terroir
J – 898
K – kamenitém
L – ryzlinky
M – Meursault
N – vápenitém
O - veltlíny

Ale nyní již k vínům:

1. BM PS 2021 - 83 b. - komise 83,44 b.

2. Skoupil PS 2021 - 82 b. - komise 83,67 b.

3. Merlon jak 2020 - 84 b. - komise 84,56 b.

4. Znovín jak 2020 - 82 b. - komise 83,34 b.
- referenční vzorek, vzpomínka na vítěze 12. MDK, ač víno nebylo úplně marné, skončilo na posledním místě - přesto získalo v průměru solidních 83,34 b.

5. Piálek Jager PS 2021 - 83 b. - komise 83,67 b.

6. Piálek Jager PS 2014 - 86 b. - komise 84,23 b.

7. Novotný Bílek mzv 2016 - 85 b. - komise 86,875 b. vítěz degustace

8. Buchtovi mzv 2013 - 83 b. - komise 83,89 b.

9. Pouligny Montrachet, Les Ensigneres 2011, Domaine Chavy-Chouet - 88 b. - komise 85,56 b. druhé místo na degustaci
Zcela jiná liga - harmonické a elegantní víno se skvěle zapracovaným sudem, typické burgundské, snad mohu říct i typický Montrachet. 50 metrů mezi Montrachet GC a Les Ensigneres se úplně nezapře, i když samozřejmě se o Grand Cru nejedná, nicméně by se mohlo s klidem postavit proti průměrnějšímu 1er Cru:) Středně nazrálé, komplexní, prima.

10. ZD Sedlec PS 2001 - 84 b. - komise 83,67 b.

11. Hanzel VzH 2015 - 81 b. - komise 84,12 b.

12. Hnanice VzB 2017 - 83 b. - komise 84,56 b.

Re: Víno

od Vallun » 3. 3. 2023, 23:02

Opravdu stará burgundská by RareWine (RWC 6 200 Kč)
https://www.rarewine.cz/degustace/archi ... burgundska

Další superdegustace v podání Rosti Kuneše. Má oblíbená přehlídka terciálních tónů. Tentokráte bez Leroy...všichni producenti patřili, i vzhledem k období, mezi negocianty.

0. Waris Hubert ALBESCENT, Grand Cru, Brut Blanc de Blancs NV, Champagne - 89 b.
- dováží Alifea za 1 000 Kč
- suché drsné, v zásadě dosti typické mladé champagne, v pozadí jasně patrná budoucí velikost, ale zatím dominuje mladiství mohutnost včetně výraznější kyselinky
- padly dvě lahve, než se RK naladil na otevírání pokladů. Nicméně takováto předehra byla přiměřená tomu, co následovalo. Ostatně, vyjma roku 1969 byly vybrány superročníky, které patří určitě k 10 nejlepším 20. století, podle některých i k 5 nejlepším...

1. Gevrey Chambertin 1er Cru Clos St. Jacques 1969, Paul Tribourg - 90+3 b.
- mimořádně náročný korek - z vrchu vypadal dobře, ale byl tenký a nestabilní, nicméně Rosťa to zvládl bravurně, byť to chvilinku trvalo
- Clos St. Jaques je zřejmě nejslavnější 1er Cru apelace vůbec a zcela zaslouženě - je přesně na zlomu svahu mezi východní a jižní expozicí a u lesa, který pomáhá unikátnímu mikroklimatu, výtečné pověsit napomáhá i to, že zde vlastní pozemky jen 5 skvělých vinařů (vč. Armand Russeau) a všichni mají svůj pás pozemků přímo kolmo k vrstevnici; jen lehce nadprůměrný ročník 16 b
- B. Medově cihlová, V: nádherně mocná, dojmem mladší než 54 let... Ch: velmi dlouhá, na rozdíl od vůně již patrně terciální, zralá, ale pořád i s patrným ovocem, perfektní typický burgundský pinot, proti Pommardu jemnější, samozřejmě výrazně zralejší, prostě krásný.

2. Chambolle Musigny 1959, Bouchard Pere & Fils - 92+2 b.
- Bouchrad má maximum od CC pro negocianty - ** v knize... Les Musigny Grand Cru (což nebylo toto víno, to yb degu stála mockrát tolik) je podle většiny 4. nejlepší GC apelace vůbec (Romane Conti, La Romané, La Tache)
- B: Hnědorubínová; V: wow - čokoládová káva!! Ch: mohutná, téměř mladá, středně delší, v dochuti tvrdší (na pinot) taniny přinášející ještě ovocný, byť spíše marmeládový tón třešní a jahod. Dojmem by téměř šlo vydávat za 15tileté...

3. Vosne Romanee 1959, Bouchard Pere & Fils - 93+1 b. - myslel jsem, že budu jeidný, kdo pro toto zdánlivě nenápadné víno zvedne ruku, ale nakonec skončilo třetí jak u mne tak dle hlasování většiny
- B: Hnědorubínová; V: kávově smetanový karamel - top; Ch: mladistvá, svěže kyselá (výrazně ovocité tóny), dlouuuhá, dochuť tvrdší, taninová, nakonec převládnou snad lehce slazené brusinky, možná náznak jedlých jeřabin. Tohle víno prostě chceš, kdykoliv:)

4. Beaune 1er Cru Les Greves 1959, Jules De Canniere - 90+2 b.
- neznámý belgický negociant (časté propojení skrze dřívější historické útvary)
- B: světle hnědočervená; V:kořenité až lehce magi, Ch: dlouhá, přímější, pikantnější, ostřeji nakyslá dochuť, náznaky jeřabin

5. Charmes Chambertin Grand Cru 1959, Barrieres Freres - 92+3 b. dle většiny vítěz, nakonec docela jasný, já ho zařadil na druhé místo, protože ročník 1945 bavil více
- velký, dříve i dosti uznávaný negociant, poloha má 12,24 ha
- B: světlejší rubín; V: krásné dřevo ž s mírně animálními podtóny; Ch: bomba, dojmem vlastně mladé, mimořádně dlouhé, prostě grand cru, mohutně komplexní, plné

6. Gevrey Chambertin 1949, Bouchard - 91+4 b.
- za zmínku stojí krásně modrozelná lahev; ročník 19/20 b. nejlepší zaznamenaný...
- B: kávovitá; V: káva s podtónem lehkého magi; Ch: dlouhá, velejemná, delikátní, starý jahodový kompot, poctivý, domácí s trochou lesních jahůdek (žádný Charvát ale!)
- ve skleničce vydrželo tři minuty, pak se jakoby zlomilo...ale za pár minut se zase vzpamatovalo a po 10 minutách od nalití bylo ještě lepší

7. Beaune Bressandes 1er Cru 1945, Louis Lavirotte - 92+4 b. za mne vítěz, celkově dle hlasování 2.
- ultradlouhý korek, vinař dobře věděl, že dělá mimořádné víno..
- b: cihlový rubín; V: wagyu steak s kouřovou solí jen z vůně člověk přímo cítil chuť dokonalého steaku, o němž věděl, že ho bude stát majlant, ale že neodolá...
Ch: středně dlouhá, první dojem jsou nezralé, kyselé maliny se stopou žlutého ovoce (tzv. ananasové maliny od sousedů na chatě) později přechází do tónů zralého červeného rybízu, dochuť pak zve na dokonalý rybízový koláč s trochou cheescake.
Samotná chuť vyprávěla příběh a vedla mne vzpomínkami na chatu a od sousedů prorůstající kdysi mimořádně vzácné ananasové maliny, vůně zase dokázala vykouzlit chuťový dojem jednoho z nejlepších steaků na světě - asi byl byl schopný přesně pospat recept:)

8. Beaune Caves Louis Latour 1er Cru 1937, Louis Latour - 91+3 b.
- tento negociant ani není v knize, ač existuje s pozměněným názvem dosud (CC ho zřejmě neměl rád), jedná se o směs vín z více 1er cru parcel
- B: tmavá, kávově rubínová; V: malinová káva; Ch: dojmem mladé, mladistvě tvrdé středně delší, žel celkově ne zcela odrůdové a dojmem rozhodně svěžejší než kterýkoliv 15tiletý pinot z Moravy...ve sklence drželo bez hnutí
- tento zázrak byl umožněn dvěma věcmi - láhev byla důkladně zavoskovaná kvalitním voskem a především ve třicátých letech se v Burgundsku stále ještě používal jeden nešvar - přimýchávání syrahu ze severní Rhony, zde jej bylo tipuji 30 %, možná o něco víc. Víno se tak stalo sice unikátním svou výdrží, ale ne zcela odrůdovým a ne tak elegantním...

9. Aloxe Corton 1969, Moillard - 91+2 b.
- náhradník, který rozhodně nebyl potřeba, ale stejně přišel:)
- B: nahnědlá se zlatem - dle barvy nejtypičtější starší pinot; V: karamelová: Ch: nasládlá švestka v dochuti přecházející do povidel

Každé jedno z těch vín bylo minimálně vlastním způsobem skvělé. Degustace celkově úžasná, ale na tento level jsme u RK zvyklí:) Pokud bych měl něco vytknout tak snad jen to, že jsme se těšil na více terciálních tónů, snad všechna vína měla ještě patrnou ovocnou stopu a některá měla více taninů, než mi vyhovuje... Ale člověk musí smeknout klobouk před uměním dávných vinařů, protože žádné z nich nebylo zlomené a ani se tomu stavu neblížilo.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Fotky ukradeny u Uweho:)

Nahoru