Filmy - recenze, doporučení, varování

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Filmy - recenze, doporučení, varování

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Bajo » 18. 5. 2020, 18:37

Po dlouhe době, dobrý divnofilm - Snowpiercer (postapo dystopie ve vlaku)
Kdo má rád podobné věci, tak doporučuji (kde má rád realismus naopak nedoporučuji, v tomto ohledu je to spíše v kategorii "umělecké béčko").
Netflix btw. bude vysílat remake, v podobě seriálu, příští týden tuším.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Vallun » 6. 5. 2020, 21:38

Vlčí volání - FR 2019

hm, Francouzi zkusili udělat ponorkový film, což je fajn. Navíc aktuální ponorkový film. Potud pozitiva. Jenže aby fungoval jejich děj a žádaný moment napětí a pochybností, tak hodili do koše jakoukoliv uvěřitelnost, navíc samotná zápletka je prostoduchá a recyklovaná (v podstatě jde o zjednodušenou a poevropštěnou zápletku Clancyho Nejhorších obav) a ještě k tomu blbě vizualizovanou (střelba za Barentsova moře přes celou Asii, vážně?)... co přesně se nakonec stalo se člověk musí jen dohadovat, protože selhává i filmové vyprávění.

Přezdívka filmu Sedmá rota pod hladinou je vcelku dost výstižná. Dvě (malé) hvězdy - jedna zo to, že jde o ponorkový film a druhá za hlavní herečku (Pavla Pivo).

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Vallun » 2. 5. 2020, 21:50

Geostorm: Globální nebezepčí

Hmm, jako třeba není nejhorší, ale film je ukvapený a v detailech odfláklý... nicméně s riziky plagování Armageodnu a Gravitaci se poprali... 61 %.

Nejpodivnější je, že některé scény (ty s bouřícím mořem a tsunami) se mi zdály dva dny předtím, když jsme ve snu řešěil konstrukci lodi, která by přestála globální superbouři způsobnou těsným průletem meteoritu okrajem zemské atmosféry... řešením byl kaamarán s délkou lodice 444 m, vyzbrojeným, čistě pro jistotu čtveřicí dělových věží s třemi 18 ´´ děly... Scéna, kdy loď s proskleným můstkem v čele noří do kilometr vysoké cunami byla parádní, stav světa po bouři nikoliv:(

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Jerson » 23. 3. 2020, 16:22

York píše:
23. 3. 2020, 13:28
To, že na cestě k dobrým věcem nevyhnutelně vznikne spousta ne tak dobrejch, je sice pravda, ale neznamená to ještě, že ty nepovedený musíš za každou cenu publikovat*.
Obávám se, že musíš. Jednak je potřebuješ zaplatit, ale hlavně jsou potřeba lidé, kteří řeknou "to je slabé" a hlavně "to je sračka, běž od toho". Bez té zpětné vazby nelze odlišit dobré a špatné věci, protože pro autora jsou často všechny jeho výtvory dobré nebo všechny špatné.

Argo - do debaty, jak moc pokračování ještě může být pokračování se nechci pouštět. U Terminátora je to asi těžší otázka než Indiana Jonese, ale v obou případech je třeba postavy či děj rozvíjet a dělat to tím správným směrem, což je pro mě dostatečné spojení, abych mohl mluvit o pokračování.

Filmaři možná nejsou opice náhodně mlátící do klávesnice, ale jsou omezeni opačně - producenti často řeknou "tohle se osvědčilo předtím / u jiného filmu, tak to dejte si sem" a naopak "tohle je novinka, nevíme jak by ti diváci přijali, to znamená nejisté tržby => pryč s tím." Ve výsledku je to pořád náhodný proces, kdy je třeba nějakým způsobem vytvořit mix, který projde a uspěje víc než jednička. Zkažená jednička celkem spolehlivě zařízne dvojku rovnou.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od jjelen » 23. 3. 2020, 14:05

Nu když už si se obul do Star Wars - Disney trilogie je tragická, asi celkem dobrý příklad točení pokračování pro prachy, kdy sice moc nevíme co, jak a proč ale to nám nezabrání zkusit vydělat na zavedené značce...
ale co ty staré, Imperium vrací úder především, často pokládané za ne dobrý, ale hned nejlepší SW film! I když je fakt že Lucas mohl mít nějakou představu v hlavě už při točení Nové naděje...

York: tohle zvlášť u filmů právě neplatí, jak sám uznáváš...
To je právě problém s těmi pokračováními u filmů - sežere to spoustu času herců, režisérů, kameramanů atd., prachy, sloty v kinech... a pak už nezbývá prostor zkusit natočit něco originálního. V literatuře je to přeci jen o něčem jiném

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od York » 23. 3. 2020, 13:28

Jerson píše:
23. 3. 2020, 11:07
Pokud chceme, aby taky někdy vznikly druhé a třetí díly lepší než první, je třeba nechat je vznikat ve velkých počtech, protože těch dobrých bude asi tak 1 - 5%, jako je dobrých věcí v každém jiném oboru. možná jich bude méně. Ale naprosto jistě můžu říct, že pokud nebudou vznikat žádné druhé díly, tak opravdu nikdy nevznikne druhý díl lepší než první díl.
To, že na cestě k dobrým věcem nevyhnutelně vznikne spousta ne tak dobrejch, je sice pravda, ale neznamená to ještě, že ty nepovedený musíš za každou cenu publikovat*.


* Teda v komerčním prostředí asi znamená, protože investor chce vždycky vydělat :\

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 23. 3. 2020, 12:56

Pokud chceme, aby taky někdy vznikly druhé a třetí díly lepší než první, je třeba nechat je vznikat ve velkých počtech, protože těch dobrých bude asi tak 1 - 5%, jako je dobrých věcí v každém jiném oboru. možná jich bude méně.


Tak to spolu vskutku nesouhlasíme, ale na jiné úrovni, než jsem myslel.

1) Myšlenku, aby nevznikaly vůbec žádné druhé a třetí - a další - díly jsem nevyslovil, jak se pokouším vysvětlit.

2)
Jiný způsob na vznik dobrých věcí - nejen filmů - neexistuje. Prostě se vytvoří hromada věcí daného typu a velmi malá část z nich bude dobrá. ...je třeba natočit hromadu průměrných a špatných filmů, aby vzniklo těch pár dobrých.


A tady právě nesouhlasím. Počet dobrých pokračování lze ovlivnit, pokud se provede dobrá vstupní úvaha k otázce, jaký prostor ještě pro to pokračování zbývá, a kudy vůbec lze pokračovat.

Což je otázka velmi nesnadná a ne moc dobře prozkoumaná. Právě ta spousta pokračování naráží na to, že příběh vytěží původní nápad, a zbývá ho méně. Kdo nevěří, nechť studuje třeba Star Wars; tam je jasně patrné, jak je každé další pokračování problematičtější a více tíhne k recyklaci už řečeného, případně k různým bizarním nepravděpodobnostem děje.

Část špatných řešení je IMHO patrná už dopředu.
Rozdíl mezi náhodou prostou a náhodou určitým způsobem vymezenou je podobný evoluci; nejsou to opice, které zkouší zcela náhodným mlácením do computeru vytvořit Shakespearovy verše, ale opice mírně informované, které velkou část variant vůbec nemohou použít.
Pak je třeba natočit hromadu pokračování těch dobrých filmů, aby se z nich dalo vybrat těch pár dobrých pokračování. To už je cca 5 % z 5 % filmů. A dobrá trojka opět vznikne, když se na základě dobré jedničky a dobré dvojky natočí i trojka, která má opět šanci cca 5%, že bude dobrá. Tedy vznik dobrého třetího dílu vyžaduje, aby bylo natočeno cca 8000 dobrých filmů, u kterých se ta samá parta pokusí o pokračování
S tímhle pro změnu souhlasím. Těch 5% dobrých věcí dle pana Sturgeona se týká zřejmě prvních dílů; o pokračování vůbec neuvažoval. Podle mne je na pokračování Sturgeonův zákon vskutku přísnější a pravděpodobnost trefy stále klesá, jak píšeš.
Metoda napsat 8000 románů, aby vznikla dobrá trilogie, mi připadá být technicky neřešitelná. A s filmy to není lepší.

Uniknout efektu lze tak, že druhý díl není vskutečnosti druhým dílem, ale stále tentýž původní příběh (Pán prstenů, Hra o trůny), nebo je pokračování dostatečně volné a na sobě nezávislé, aby si ta možná řešení tolik netunelovalo (Holmes, Indiana Jones; tam to spojují vlastně jen postavy).

Udělat pravé pokračování, kde se postava vyvíjí od A k B, a v druhém díle od B k C, to se povedlo jen v několika málo mně známých případech. Zrovna ten Terminátor 1 a 2 je dost vzorný případ. A u třetího dílu to začalo váznout- vlastně všechny další pokusy (3, 4, 5, 6) byly svým způsobem pokusy o třetí díl, a ani jeden není trefený přesně.
No, a takový počet filmů ještě nebyl natočen. Stejně tak nebylo natočeno dost filmů, aby statisticky mohl vzniknout opravdu dobrý čtvrtý díl nějaké série (myšleno lepší díl než všechny předchozí), takže pokud nějaký takový film existuje, je to opravdu velká náhoda.
Mám dojem, že jsme nad tím dumali, a opravdu jsme snad žádný nevymysleli. Sirien navrhoval X meny, ale mne to tak moc nepřesvědčilo.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Jerson » 23. 3. 2020, 11:07

Argonantus píše:
23. 3. 2020, 09:13
K tomu dojdeš, pokud v mé citaci ignoruješ slova "pokud" a "výjimky", jak učinil Jerson.
Jenže já se vymezoval proti smyslu tvé myšlenky, nikoliv proti popisu stavu.

Pokud chceme, aby taky někdy vznikly druhé a třetí díly lepší než první, je třeba nechat je vznikat ve velkých počtech, protože těch dobrých bude asi tak 1 - 5%, jako je dobrých věcí v každém jiném oboru. možná jich bude méně. Ale naprosto jistě můžu říct, že pokud nebudou vznikat žádné druhé díly, tak opravdu nikdy nevznikne druhý díl lepší než první díl.

Jiný způsob na vznik dobrých věcí - nejen filmů - neexistuje. Prostě se vytvoří hromada věcí daného typu a velmi malá část z nich bude dobrá. Tedy dobré věci je třeba dostat cíleným výběrem, nikoliv cílenou výrobou.

To taky znamená, že je třeba natočit hromadu průměrných a špatných filmů, aby vzniklo těch pár dobrých. Pak je třeba natočit hromadu pokračování těch dobrých filmů, aby se z nich dalo vybrat těch pár dobrých pokračování. To už je cca 5 % z 5 % filmů. A dobrá trojka opět vznikne, když se na základě dobré jedničky a dobré dvojky natočí i trojka, která má opět šanci cca 5%, že bude dobrá. Tedy vznik dobrého třetího dílu vyžaduje, aby bylo natočeno cca 8000 dobrých filmů, u kterých se ta samá parta pokusí o pokračování (i když pokud je dobrých filmů jen 1% a pokud změna týmu snižuje šanci na vytvoření úspěšného pokračování, tak to taky může vyžadovat milión dobrých filmů na vytvoření jedné dobré trojky).

No, a takový počet filmů ještě nebyl natočen. Stejně tak nebylo natočeno dost filmů, aby statisticky mohl vzniknout opravdu dobrý čtvrtý díl nějaké série (myšleno lepší díl než všechny předchozí), takže pokud nějaký takový film existuje, je to opravdu velká náhoda.

Terminátor pak spadá do první, případně pro někoho do druhé generace v toto přirozeném výběru filmů. No big deal. Ale nelze ho používat jako argument, že pro pro zábraně klesající tendence by se neměly točit pokračování.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 23. 3. 2020, 09:13

K tomu dojdeš, pokud v mé citaci ignoruješ slova "pokud" a "výjimky", jak učinil Jerson.
A rozvíjím Eerieho úvahu.

Jinak osobně velmi doufám, že ty výjimky existují, protože jinak by šlo asi těžko vysvětlit, že pracuji devátý rok na pokračování něčeho, a že jsem právě došel k tomu, že by to mělo mít dvě pokračování další (takže tetralogie, statisticky zvláště zoufalý počet).

Jiná věc je, že tomu asi nakonec zabrání příroda a tetralogie zůstane nedokončena, neb tak dlouho se asi nedožiju. Zdravím G.R.R.Martina.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od jjelen » 23. 3. 2020, 08:34

A Leoneho "dollarová trilogie" se počítá? A potom Dark Knight, že ano...
Jako ano, u většiny pokračování asi kvalita klesá - ale mnohdy i tak vznikne dobrý film, a někdy, občas, vyložená perla
(ne, Pána prstenů apod. bych sem netahal)

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Jerson » 23. 3. 2020, 07:46

eerieBaatezu píše:Terminátoří franchise měla končit dvojkou.
Argonantus píše:
11. 8. 2015, 19:12
Pokud chceš zabránit klesající tendenci, pak by neměla vzniknout nikdy žádná dvojka ničeho, pro sichr. Statistika je zdrcující, výjimky jsou rarita, Terminátor mezi ně zrovna nepatří.
Tohle jsem před lety asi přehlédl, ale když jsi to vytáhl, tak s tímto přístupem bys zazdil Poslední křížovou výpravu, která je ze všech tří dílů nejlepší.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Jerson » 12. 1. 2020, 18:39

K tomu napíšu jen tolik, že video jsem si nepustil, data na to plýtvat nechci.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Gediman » 12. 1. 2020, 14:39

V pohodě. I když obvykle si lidé stěžují, že videa jsou moc dlouhá :)
Tyhle úvodní souhrny mám vždy takhle krátké, ty asi nemá moc cenu řešit víc - je to jen přehled.

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od Vallun » 12. 1. 2020, 09:23

midewiwin píše:
12. 1. 2020, 09:05
Chtít po lidech, aby věnovali deset minut svého času poslechu informace, která by v písemné podobě zabrala sotva minutu...😡
Snad to pomáhá negramotům, ale je to jako rakovina. Šíří se to všude.
+1

Chtěl jsem taky napsat, že je to hulvátství, ale pak jsem si řekl, že filmy nejsou téma, kde by stálo za to něco takového řešit...

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

od midewiwin » 12. 1. 2020, 09:05

Gediman píše:
10. 1. 2020, 21:55
Můj přehled hodnocení filmů roku 2019 + watchlist pro rok 2020:
https://www.youtube.com/watch?v=637w_pDqHV0
Chtít po lidech, aby věnovali deset minut svého času poslechu informace, která by v písemné podobě zabrala sotva minutu...😡
Snad to pomáhá negramotům, ale je to jako rakovina. Šíří se to všude.

Nahoru