Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 2. 1. 2021, 19:17

Alisik Podzim, Zima, Jaro, Smrt - 60%
Číslo se mi k tomu dávalo extrémně těžko, protože je to takový napůl mainstream, kdy to nemůžu jednoduše srovnávat s většinou věcí, a zároveň nemůžu říct, že je to tak odlišné, aby se dalo říct, že to s tím nemá smysl srovnávat. Můj celkový dojem je takový rozpačitý, takže to tak nějak lítá od 50 do 70. Dávám na střed, ale berte to ještě míň vážně než ostatní moje procenta, pokud to jde.

Ke komiksu: Na hřbitově se probudí duch patnáctileté (hádám) dívky, která se dozví, že musí počkat, než vytížený Pan Smrt rozhodne, jestli patří do nábožensky neutrálně přejmenovaného Nebe či Pekla. Seznamuje se s pěti dalšími strašidly, poslouchá jejich tragické osudy (tragické jejich vinou, ale spíš stylem že udělali kravinu, než že by byli zlí, a všichni toho dost litují), seznamuje se s pravidly nemrtvého bytí, začne randit se slepým klukem (který nemá dost vjemů na to posoudit, že ti lidi tam vlastně nejsou, takže je vnímá), rozpomíná se, kým byla zaživa, a zároveň se řeší, že jejich malý hřbitůvek se má stát základy nového obchoďáku.

Je toho hodně na čtyři útlé knížky s velkými panely, ale žádná linie není odbytá, a všechny se stále více a stále zajímavěji proplétají, až do velkého finále, kde přijde sice předvidatelný, ale přeci jen zásadní zvrat. Nápad je to jistě zajímavý, byť ne úplně dechberoucí, zpracování není nijak výjimečné, byť špatné rozhodně není. Ale dalo se z toho určitě vytřískat víc, než tahle roztomilá, tak trochu emo maličkost, co tak nějak "potěšila na srdíčku" a bude zapomenuta. Kresba je u mrtvých stylizovaná (jsou roztomilí, hodně), u živých taky ale o dost méně.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od PardGalen » 21. 12. 2020, 16:54

Log 1=0 píše:
20. 12. 2020, 17:56
Ne, jen tu první.
Tak druhá je jenom pokračování a a uzavírá rozjeté linky. Vyřeší se vražda Sedla, dopadne to s Librou a tak. Sem tam něco malého nového přidá jako třeba řešení dopravní havárie což v případě, že se jedná o nepovolanou teleportaci je docela drsné. Uvidíš až se k tomu dostaneš. Rozhodně si nenech ujít. :)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 21. 12. 2020, 11:25

No, něco si přečte a posoudí.
A samozřejmě to je spojitá věc, takový Kameňák nebo Arkham mohou oslovit i lidi, co supráky spíš nemusí, a zas je spousta fanoušků, kterým se líbila Supermanova smrt.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od jjelen » 21. 12. 2020, 11:14

Log 1=0 píše:
21. 12. 2020, 10:08
Lidí, co nemají supráky je určitě hodně. Je to svérázný žánr, který nesedne každému a nemá cenu to lámat přes koleno.
Jak se pozná, zda je člověk rád má nebo ne? :-)=
(nějak si nejsem jist sám sebou v této věci... no, možná je to i tím, že toho mám poměrně málo načteno)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 21. 12. 2020, 10:08

Selhan a MarkyParky: Díky, je strašně fajn tohle číst, nadlouho to vyléčí z pocitu, že s tím akorát spamuju.

Crowen, Vallun, Vitus: Lidí, co nemají supráky je určitě hodně. Je to svérázný žánr, který nesedne každému a nemá cenu to lámat přes koleno. A i když je sám rád mám, tak té Evropy jsem taky přečetl celkem dost.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vitus » 21. 12. 2020, 08:43

Vallun píše:
21. 12. 2020, 01:29
crowen píše:
21. 12. 2020, 01:04
Zrejme som tu jediny, co nema rad ani Marvel, ani DC :-)
Neboj se, sám fakt nestojíš:)
Já jsem na tom stejně (takže za mne je to Usagi Yojimbo a Kůstek, z drsnějších k zamyšlení třeba Maus) a jinak u nás doma je synátor taky nemusí (rovněž Usagi Yojimbo a teď si od dcery začal půjčovat anime) a dcera jediná sice kouká na Marvel filmy, ale komixy na toto téma ji nebaví, jede v anime na mnoho způsobů (momentálně má "rozpracované" Naruta a Dead Note). :D

EDIT: Manželka pak může právě věci jako Maus, kočka kouká jen z okna na ptáky a pes nečte nic. Tak, teď je to komplet. :wink: $lol$

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 21. 12. 2020, 01:29

crowen píše:
21. 12. 2020, 01:04
Zrejme som tu jediny, co nema rad ani Marvel, ani DC :-)
Neboj se, sám fakt nestojíš:)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od crowen » 21. 12. 2020, 01:04

Zrejme som tu jediny, co nema rad ani Marvel, ani DC :-)

Odporucam skor take veci, ako Northlanders (6 komixov o vikingoch), Black road (zatial 2 komixy o vikingoch :-) ), The Sword Dauthter, Dead Space, Aliens 3 od William Gibson (je to alternativny scenar, a prave som zistil, ze je to aj audiodrama https://www.theverge.com/2019/6/24/1870 ... -henriksen), a v podstate asi vsetky novsie Alien komixy.

Asi sa v najblizsich dnoch prehrabem v domacej kniznici, nasiel by som tu dalsie dobre kusky :-)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od MarkyParky » 20. 12. 2020, 23:48

Když se vedle probírají ty plusíčky, poděkování a motivace, tak já taky díky za nápad s Marvel 1602 - taky míří pod stromeček ženě.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Selhan » 20. 12. 2020, 19:43

Díky moc, Logu, tu Řeku jsem ještě rychle koupil jako dárek :)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 20. 12. 2020, 17:56

Ne, jen tu první.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od PardGalen » 20. 12. 2020, 16:26

Log 1=0 píše:
20. 12. 2020, 00:24
Top 10
To bereš obě dvě knihy?

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 20. 12. 2020, 00:24

Páni času: Na konci času - 30%
Ukázka z nějakého DC eventu či čeho že. Superman, Buster Gold, Green Lantern a Pán času (postava, kterou jsem viděl poprvé) jdou hledat Batmana, ztraceného v čase. Nějací záporáci se zatím snaží vyřídit Pána času, zničí něco z toho, co používá k cestám časem a jsou z toho mrzutosti. No, kdo ví, jak to chodí, už teď cítí problémy. A přesně ty přijdou. Postavy skáčou na víceméně náhodná místa, potkávají náhodné postavy od kdovíodkud (srsly, já už toho mám načteno z DC, no nechci říct hodně, ale znám i relativně obskurní postavy. Tady na mě skákaly persony, co jsem viděl poprvé, pomalu v každém sešitě 3). Hrdinové vyřeší problémy, někdy blbě, někdy kreativně, a přijde další random encounter. K hledání Batmana se dostanou až na konci a odbude se to 3 panely. Ale musím říct, že tenhle bordel se daří autorům kočírovat a nikdy se to úplně nerozpadne, a zpětně ty události mají i logiku, byť musím přivřít oči. Hodně.

Batman a Outsideři - 60%
Tohle je věc z roku 1977. Není to nejstarší Batman, co jsem četl, ale rozhodně je dost starý. A nezestárl nijak extra dobře, konflikty a charakterový vývoj, který by se dneska táhl přes pár sešitů, je tu odmáznut jednou bublinou úplně běžně. Přesto to rozhodně není úplně blbé. Batman odejde z JLA a založí si tým složený z nějakých málo známých, nebo snad i nových, postav. A ano, mezi nimi jsou vztahy, sledujeme, jak se učí, jak se sehrávají, vlastně už to, jak se poznali (což je příběh sám o sobě), pracuje se tu s různými zajímavými koncepty, byť dost povrchně a naivně. Ale přeci jen to je fajn, vlastně docela ucházející. A nepochybuji, že ve své době to musela být nadprůměrná věc. Ale holt čas oponou trhnul.

Řeka - 70%
Vodovkou malované obrazy, ano obrazy, protože tyhle jednoduché, ale atmosférické věci, jsem vídával na zdech. A přesto tvořící příběhy, byť velice jednoduché. Těžko se to s něčím srovnává, protože tohle je hodně o atmosféře a výtvarnu, které není ani trochu komiksové, a přitom v komiksu funguje. Originální, perfektně udělané, ale holt to má své limity, scénář musel kresbě docela ustoupit, i když ano, příběhy to jsou, a celkem pěkné. Krásně se na to koukalo. A je to beze slov, abych nezapomněl.

Mjölni - 80%
Fantásko o trpaslíkovi Tórovi, který zjistí, že je převtělený bůh, tipněte si který. Zní to hrozně klišovitě, ale je to moc pěkně udělané. Tór sice dělá ty moc epické věci, bojuje s Ásy i Obry, ale ve skutečnosti se chce jen vrátit domů k dětem. Ale mocné bytosti ho nutí účastnit se jeho her, a on se tomu neumí bránit, protože je to typ hrubý, ale přímý. I když je svým způsobem moudrý, tak tady mu to nepomůže, a musí znovu a znovu sahat po Mjölniru, čímž se ale do toho světa magie a bohů propadá hloub a hloub. Intriky bohů i bitvy s monstry jsou velkolepé, kresba perfektní. Ale má to i své slabiny, konec je hrozně uspěchaný, resp. v jedné monumentální bitvě o osud světa nestíhají vyvrcholit zároveň charakterová linka i ten epický příběh a ten osud světa je na konci takový všelijaký. I tak je to lepší nadprůměr.

Top 10 - 90%
Svět, ve kterém je tolik superhrdinů, až v něm nejsou žádní. Ano, v tomhle universu je superhrdina úplně každý. Každý má superschopnost nebo vybavení obdobné síly, každý má zvláštní jméno a barevný kostým. A všichni s tím žijí svůj normální život. Hlavní postavy jsou tým policajtů, a je to klasická kriminálka. Řeší se případy, k tomu se občas projeví, že někdo má s někým nějaký vztah, někdo trauma z minulosti, někdo potřebuje deratizovat byt (myši mají taky superschopnosti), zatýkají se gangsteři, řeší se pouliční prostituce... A všichni mají superschopnosti. Policajti, gangsteři, prostitutky, náhodné oběti, prostě všichni. V konečném důsledku to není superhrdinský příběh, není tam ta šablona se záporákem, naopak to důsledně drží linku kriminálky se sérií případů, řešených najednou, zatýkačkami a tak. Superschopnosti jen dodávají tvisty ke klišovitým scénám. Příklad: Policajti zatknou člena pouličního gangu a jeho namol opilý otec dojde na stanici, aby si stěžoval a dožadoval se jeho propuštění. A tenhle ožralý tatík je godzilla, takže se mu nejen musí vysvětlit, že tohle nejde a má jít domů, ale taky se musí dohlédnout, aby při tom na někoho nešlápl a nezbořil nějaký barák. A takových scén tam je několik, a v menší míře to je všude. A je to absolutně geniální, ostatně píše to Alan Moore, a skvěle mu to sedlo. Ke stovce tomu chybí jen to, že je to zkrátka jen oddechovka, i když tedy geniální.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 12. 12. 2020, 10:48

Jo, ještě tohle:
Marvel 1602 - 60%
Pokud jste fanoušci Marvelu, přičtěte si 10%, určitě to bude fér.
Obdoby slavných Marvelovských postav žijí na sklonku alžbětínské Anglie a píše to Gainman. A je to určitě originální. Ale není to použito k nějakému vytvoření já nevím, kulturního šoku, novému pohledu na historii nebo Marvel (byť potenciál tu asi i byl). Jsou to prostě Marvel postavy v novém prostředí. A nejde se na dřeň ani těm postavám, je to o tom, že si užíváte originální superhrdinský příběh v nezvyklém prostředí, a srovnáváte shody a rozdíly mezi těmito a klasickými Marvel hrdiny. Což je určitě fajn pro každého, a pro marveláka obzvlášť, ale já Marvelák nejsem. Zvedl bych to do nadprůměru za dobré nápady, ale bohužel měl Gainman potřebu to skrze nějaké časové smyčky a paralelní vesmíry propojit se současností. A tyhle pasáže jsou divné, asi vyžadují větší vhled do Marvel Universa, než mám, a hrozně mě nudily. Dávám to tedy takhle.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 12. 12. 2020, 02:02

Já už když si v knihovně půjčuju komiksy, tak se těším, jak je tu budu recenzovat.
Před strážci: Minutemani, Hedvábný přízrak - 50%, Před Strážci - Sůva, Doktor Manhattan - 60%
Komiksy, o kterých Allan Moore prohlásil, že by se neměly líbit těm, co mají rádi Strážce. Mluví z něj hořkost z toho, jak se nedohodl s DC. Já ho chápu, ale věděl, jak to v mainstreamu chodí. Rozhodně jsem nechtěl ty komiksy zavrhnout předem.

Ale pravda je, že původním Strážcům se prostě nevyrovnají. Vybral jsem si tyhle dvě knihy, protože jsou tam dvě mé oblíbené postavy ze Strážců, Sůva a Hedvábný přízrak. A tihle dva mají taky nejlepší preqely ze všech. Kdyby byly v jedné knížce spolu, tak jí dám klidně 80%, jsou fakt dobré. Mají svůj uzavřený příběh, který sice přímo nerozvíjí to, co bylo v originálu, ale ukazuje to etapu v životě těchto dvou postav a člověk věří, že je fakt mohly posunout k tomu, čím byly ve Strážcích. A fungují vlastně i bez nich.

Ale musím je bohužel zprůměrovat se slabšími kousky. Dr. Manhattan vlastně opakuje věc ze Strážců, místy zaplňuje různé mezery a události, detaily o průběhu věcí (stejně jako příběh záporáka Molocha, který není zmíněn v názvu). Ale samo o sobě to vůbec nefunguje, protože klíčové informace chybí, a znalcům to nic nedá, protože ty věci, co se tu doplní nejsou nijak zásadní pro nic. A Minutemani? Ty jsem ani nedočetl. Ano, lze říci, že je dost nefér je potom hodnotit, ale není už tento fakt sám o sobě hodnocením? To jim můžu dát i procenta, a není to 0, protože to je dobře odvyprávěné, alespoň ty části, co jsem přečetl. Ale koho to má zajímat, bez originálu chybí kontext, informace skáčou z ničeho nic, a kdo to zná, ten si většinu dokázal z těch náznaků domyslet. Tak proč to číst?

All Star Western: Černý diamant - 50%
Pořád to samé ne moc extrémně zajímavé béčko. Začne to příběhem z mládí Jonaha Hexe, body nahoru, konečně jsem se o něm něco dozvěděl. Potom se objevila postava z jednoho nesouvisejícího sešitu z jedničky (každá knížka obsahuje krom Hexových příběhů pár sešitů s jinými postavami, co s ním nijak nesouvisí, tedy zatím) a Hexova spolubojovnice a souložnice ze dvojky s ní odjela řešit její problém. Hex zůstal a bojoval s protivníkem, za kterého měl slíbené prachy. A ten protivník byl možná největší výzva zatím. Ale Hex ho řeší stejně drsňácky, jako vždy. No, doporučit to fakt nemůžu, slabší průměr, ale klidně bych si přečetl i pokračování. Které ale u nás nevyšlo a pirátit originál mi za to nestojí ani omylem.

Indiánské léto, El Gaucho - 70%
Příběhy podle skutečné události, ukazující strasti života v Severní a Jižní Americe na přelomu 18. a 19. století. Ne, nevyžívá se to v nějakém ukazování špíny, ani v tragédii hlavních postav, byť tedy nekončí vůbec dobře. Jenom to ukazuje epizodu, sled událostí, které stojí dost za hovno, aniž by na to moc poukazovaly. Jen tu plyne velmi jednoduchý děj a plynule se buduje atmosféra scén (pomalá Evropa, žádné Americké sešity). Je to svým způsobem působivé, ale čekal bych, že takový drsný příběh mě tedy zdrbne víc, nebo že to dá ne happyend, ale třeba trochu těch nadějných vyhlídek. No, ani jedno nedodal a zůstal tak na půli cesty, což škodí. Kreslí to Manara, ale co z toho člověk má, když všechen sex tu je jasné znásilnění.

Poslední Inkal - 70%
Pokračování Inkalu. Ani po přečtení si nejsem jistý, jestli na něj navazuje, nebo jeho události maže. Ale to souvisí s tím, že mi ty události nebyly moc jasné už v původním Inkalu. Tady jsou totiž jednoznačně jasnější. Meditativní místa a podivné kresby nechybí, ale Jodorowsky je místy shazuje a zlehčuje, což je příjemné a je to zatím nejzábavnější věc z inkalversa, co jsem četl. Určitě nadprůměr. Ale že bych měl pocit, že čtu geniální věc, to určitě ne.

Sandman: Lovci snů - 80%
Sandman inspirovaný Japonskou mytologií a částečně i výtvarnem. Připomíná to takové ty vedlejší sešity v sérii, co nesouvisely s hlavním dějem. Tady to prostě vypráví příběh mnicha a lišky, je to moc pěkný příběh, působí na mne dost příjemně východně, i když to bude možná šalba. Pán snů je do děje vpleten organicky a je pro něj patřičně zásadní, ale je zde ta vnější entita, není to jeho příběh. Nemá to tu zlomovost Sandmana jako celku (ostatně vchází se do dveří, které starší díly otevřely už dávno), ale četlo se to příjemně a dostalo mne to do takové meditativní nálady. Takže moc fajn věc.

Nahoru