Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od OnGe » 23. 1. 2020, 14:04

Byly knižní vánoce, všechno od Petra Stančíka:

Fíla, Žofie a Smaragdová deska
Je to dětská knížka napsaná tak, aby se u toho dospělí nenudili, ani si při čtení nepřipadali jak idioti. Po každé kapitole je připravená tvůrčí hra stejných kvalit. Kniha v podstatě vysvětluje, o čem to ta alchymie vlastně je, co je kámen mudrců a jak se vlastně dělá. Je to milé, vlídné a plné divností. Je to milé, vlídné a plné divností. Ilustrace Lucie Dvořákové to ještě vylepšují.

8/10 (přidejte bod, pokud to chcete pro děti a další bod, pokud děti zajímá alchymie)

Nulorožec
Kdo četl Mlýn na mumie, tak bude mít k Nulorožci zhruba podobný vztah. Kniha není stejná ani zaměnitelná, ale je to ten samý model. Hlavním hrdinou je policista vyšetřující podivný požár stájí firmy Rhinocent, která na Císařském ostrově chová nosorožce na rohy. Odehrává se to v současnosti, tak trochu paralelní - telefony nejsou mobilní a internet neexistuje. Lubor Labavo je oproti komisaři Durmanovi o poznání chytřejší a skutečně něco vyšetřuje a dokonce i vyšetří. Mezitím si samozřejmě dá podivné pokrmy v ještě podivnějších pražských podnicích a příležitostně zasouloží. Oproti Mlýnu na mumie zde můžeme nalézt i ženské postavy, se kterými hlavní hrdina nemá styk.

10/10 (jako fakt)

Andělí vejce
Kniha sleduje životní osudy Augustina Hnáta, selského synka ze Smylavody, od konce 19. století po konec 2. světové války. V knize se prolínají dvě dějové linie - současnost (květen 1945) a minulost (od Augustinova narození do současnosti). Ve srovnání s ostatními Stančíkovými knihami, co jsem četl, tu není tolik kulinářských ani standardních orgií, ačkoliv i zde si čtenář obžera a nemrava přijde na své. Zato podivných věcí a mystérií je tu požehnaně (nekonečnítko, kýchadlo, jednoválcový rotační motor, tyranský králík, obětní pohár vyrobený z reflektoru automobilu, dýka z penisové kosti ledního medvěda...). Mám trochu dojem, že si před sepsáním knihy dělal autor průzkum trhu na RPG fóru. Vesnická fantasy, slovanské prostředí, století páry, druhá světová, prachmatismus, vodní zdroje (umučeného poustevníka hodili do studánky, ze které od té doby vytékala léčivá voda). Problém je s koncem. Je to jakoby autor nevěděl, co s tím, tak nakonec vysypal nápady, co se jinam nevešly a uzvavřel způsobem, který nic neuzavírá. Co mi také trochu vadilo byl ostrý kontrast mezi tím, jak moc se chválí to, co se chce adorovat a jak moc se oškliví to, co má být fuj. To bylo místy fakt moc.

7/10 (první tři čtvrtiny jsou tak na 8/10, ale ten konec to fakt kazí)

PS: doporučuji nečíst Stančíkovy knihy v rychlém sledu za sebou. Některé myšlenky se opakují a i když je to v jiných kontextech, tak je to pořád totéž a ztrácí to nádech exotiky. Třeba alchymistická témata ze Smaragdové desky mají značný překryv s Nulorožcem.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 12. 1. 2020, 21:34

Cenu Olofa Palmeho získal autor špionážních románů John le Carré

Britský romanopisec John le Carré se stal letošním laureátem Ceny Olofa Palmeho. Ta je nazvaná po švédském premiérovi, který byl roku 1986 zavražděn, a získávají ji jedinci za mimořádný přínos v oblasti lidských práv, boje za mír, proti rasismu či obecně za sbližování států. Osmaosmdesátiletý autor špionážních románů jako Špion, který přišel z chladu nebo Krejčí z Panamy dle porotců "vybízí k dialogu nad cynickými mocenskými hrami supervelmocí, chamtivostí globálních korporací nebo nad tím, jak si zkorumpovaní politici neodpovědně zahrávají s naším zdravím a prosperitou". Odměnu, v přepočtu 2,2 milionu českých korun, le Carré věnuje humanitární neziskové organizaci Lékaři bez hranic. Cenu Olofa Palmeho v roce 1989 obdržel také Václav Havel.

zdroj: www.aktualne.cz (ty jejich nové formy poločlánků nejde dobře citovat...)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 29. 12. 2019, 15:48

Zvony Londýna
Osmý díl série Řek Londýna (tedy Série Petera Granta, ale myslím, že už se tomu tak říká i oficiálně).

Dávat doporučení nebo varování na osmý díl série je zbytečné, ti co četli většinu předchozích knih už ví, jestli si to chtějí přečíst, ti co ne, sáhnou spíš po těch starších.

Ale dojmy, jak si novinka stojí v rámci série.
A musím říct, že jsem celkem zklamaný. Ale zas to není nějaký zabiják série, pořád to je kniha, co stojí za přečtení, pokud se vám líbily ty předešlé.

Určitě to není finále série, jak je inzerováno na zadní straně, spíše takový dojezd. Ale linky se uzavřou, takže v tom smyslu funkční závěrečný díl.

Vedlejších postav už je tolik, že jsem se v nich trochu ztrácel. A to jsem poctivý čtenář předešlých knih, pokud by přeci jen někdo zkoušel "naskočit za jízdy" v poslední etapě, tak je bez šance se chytit-ale to ani není výtka, to je po sedmi knihách s metaplotem normální. Navíc občas jejich spotlight brzdí děj.

Ale zas jsou tam i velmi pěkné momenty, ať jen nenadávám. Shledání po mnoha letech mne dojalo.

Hodně to sráží závěr, který je trochu přilepený po mezifinále, přišel mi uspěchaný, pořádně jsem nepochopil plán hlavního záporáka a motivaci jeho pomocníka. Tedy ne že by mi nedávalo vůbec smysl, spíš že ten smysl někde byl, ale já ho nebyl s to ho pobrat. Ti, co to četli, a mají pocit, že mu rozumí, mi mohou poslat SZ, budu za to rád.
Skoro mám pocit, že autor plánoval ještě jednu knihu, ale vnější či vnitřní okolnosti ho donutily to uzavřít už v téhle.

Jak už jsem řekl, není to špatné, sérii jako celek stále klidně doporučím, ale čekal jsem tedy víc.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 6. 12. 2019, 21:43

Jenk Saborowski - Operace Blackmail
Příbeh vynikající, ale dost špatný špionážní román.
Hodně zajímavé postavy, vcelku strhující děj (i když knížka klame tělem, stránky jsou silnější, než obvykle a proto čtenář očekává delší text, než v cca 280 stránkovém románku dostane), ústřední myšlenka (podpora založení výkonné jendotky Europolu, byť tento název se tam ani jednou neobjeví, ač by ho tam člověk vícekrát čekal...) sympatická a správná, ale to provedení v detailech:
1) největší chucpe - v roce 2013 a řeší se pašerácké stezky přes českou hranici, která se tváří jako za doby železné opony?
2) některé postupy zločinců jsou zbytečně komplikované...
3) slabiny kladných hrdinů působí uměle a vyskytnou se tak trochu popisně - kolonka doškrnuta, jedeme dál, v kritické chvíli se neprojeví vůbec...
4) metody ECSB (European Commision Special Branch) jsou typicky bruselské - síla jednotky je v tom,že mohou využít nejelpší odborníky z jendotlivých členských zemí, kteří jsou rovnoměrně rozdělení po jednotlivých členských zemích - ale přesto, že jsou jich z pvoahy věci nejméně stovky, tak o jednotce nikdo nemá ani tušení...
5) ač ECSB má působit jako poradní orgán, koordinovat a dávat dobré rady a druhý názor, což je i reálně docela představitelné, tak samozřejmě jde o partu Jamesbondů s počítači na vozíčku...kteří se raději spolehnout na pološkoleného amatéra, než by požádali o pomoc profíky z policie členského státu.
6) autor moc nezná reálie speciálních operací - bojový výcvik agentům ECSB poskytuje německá GSG-9, tedy jednotka, která je sama pravielně školena SAS....

Zkrátka euroromán s chytlavým příbehem, ale jinak 3/5.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Sadako » 1. 11. 2019, 03:43

Vyšlo comicsové zpracování Coppolova Draculy
https://www.comicscentrum.cz/9788088152 ... akula.html

Jak si na Mignolovi zas tolik neujíždím, tak tohle se velmi povedlo.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od York » 26. 10. 2019, 16:22

Vallun píše:
26. 10. 2019, 16:20
orku, kolikrát jsi tam už stál? :D
Tohle je jedna z úchylek, kterými naštěstí netrpím :p

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 26. 10. 2019, 16:20

Fronta na podpis Brandona Sandersona:

Obrázek

Po 2 hodinách podpisování stále delší než 100 m...Yorku, kolikrát jsi tam už stál? :D

Překvapil mne a mírně šokoval propracovanmý systém pravidel pro rozdávání podpisů (neomezeně), věnování (jendo na osobu), focení (chirurgicky plánovaný postup) a další záležtiosti...

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Sadako » 16. 8. 2019, 18:52

Což mi připomíná, vychází další Ito
Balónky oběšenců a další horrorové příběhy

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Sosacek » 16. 8. 2019, 18:39

Last Question od Asimova v podobe komixu: https://imgur.com/gallery/9KWrH

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Jerson » 5. 8. 2019, 05:28

Na rovinu - geniální byl proto, že si spočítal a následně prosazoval zavedení střídavého proudu, a protože vytvořil řadu zařízení, která dnes používáme.
Problém je v tom, že elektřina a její využití je pro dnešního člověka úplně normální věc, každodenní magie, která funguje mávnutím ruky (občas doslova) a nad kterou nemusí přemýšlet, takže pro genislitu a nadčasovost Teslových myšlenek hledá jiné zdůvodnění než tuto "běžnou" elektřinu. Takže se vytváří hype okolo jeho méně známých a dost kontroverzních myšlenek, které buď moc dobře nefungovaly (třeba bezdrátový přenos elektřiny), nebo byly naprosto mimo realitu.

Nicméně géniům se prostě stávalo, že se pustili do nějaké šílenosti, a to i když byli duševně v pořádku. Alexandr Bell se na límci své vynálezecké kariéry taky pustil do konstrukce letadla, které bylo jedno velké WTF.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 4. 8. 2019, 22:14

Jerson píše:
25. 2. 2019, 23:31
Koupil jsem si knížku Zbraňové systémy od Nikoly Tesly, a je to moc zajímavé čtení. Hlavně ta směs geniality a omezenosti, nebo umanutosti. Zejména jeho názory po roce 1910, které jsou často úplně mimo, ve stylu "je to pravda, protože to říkám, a budoucnost to potvrdí" - což se už za pár let ukázalo přesně opačně než předpovídal.
Tak jsme si toho Teslu přečetl...u spousty věcí byly docela na překážku mé neznalosti elektrotechniky...

Je fakt, že se vyjadřoval ke všemu, a dost často se mýlil, přesto to, v čem měl rpavdu stačí na to, aby byl považován za geniálního...

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 10. 3. 2019, 19:04

Knihu už mám doma, spolu s Jeho životopisem, tak jsem na ní zvědav, ale je v pořadí....:/

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Jerson » 10. 3. 2019, 18:54

No, spíše zneuznaný vědec neuznávající teorie svých konkurentů jako byl Einstein nebo Heztz.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Eleshar_Vermillion » 10. 3. 2019, 18:45

Co jsem vyrozuměl, tak Tesla byl v pozdějších letech především marketér než cokoliv jiného, takže by to dávalo smysl.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Jerson » 26. 2. 2019, 14:35

To jsem už několikrát četl, a měl jsem i spolužáka, který takové zařízení chtěl stavět, ale tyhle nefungující věci mě moc neberou.

Nahoru