Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 23. 9. 2020, 12:32

Lady Mechanika III - 70%
Platí do značné míry to, co jsem psal o druhém dílu, ale je to trochu vážnější, drsnější, víc to šťaví hlavní hrdinku. Pořád to není žádné veledílo, ale taky to furt funguje a má to něco málo navíc, tak přidám těch deset procent.

Batman: Nevěsta nebo lupič - 70%
Rozhodně to doporučuji kvůli prvnímu příběhu, ten byl drsný, hlavně díky pointě. Druhý je slabší, zajímavý, ale potřeboval by v pár ohledech poladit. Pak je tu ten nejdelší, ten je hezký, osobitý, fakt povedená superhrdinská věc, ale na zadek si nesednu. Přidejte další body, pokud máte rádi Poison Ivy. A Ivy má každý rád. A pak takový trochu divný příběh, asi by mne moc neuspokojil, kdybych ho četl v sešitě, ale tady jsem to bral jako takový bonus.

Btw. Kingův Batman má už šest knížek a nic pod 70%, a rozhodně stojí za čtení. I když je narvaný Easter Eggy, a znát k němu Batmana lépe je příjemný bonus.

Lex Luthor: Muž z oceli - 90%
Jestli jsem u Jokera psal, že v něm neuvidíme svět očima titulní postavy, tak tady je to přesně naopak. Vidíme svět a Supermana Lexovýma očima. A je to pohled, který dává smysl, popravdě. Samozřejmě, kdo zná klasické příběhy se Supermanem, tak ví, že postrádá část obrazu. Ale čtenář tam Luthora chápe, jeho cíle mu dávají smysl a jeho plán je plně logický, jako Luthor sám. Ale problém je, že čtenář, na rozdíl od "hrdiny" nemůže nevidět, že ty cíle nemohou eticky obhájit ani desetinu těch sviňáren, co během něj dělá. A on dělá ty sviňárny i bokem, takže ano, po dočtení jsem Luthorovi perfektně rozuměl, nad něčím jsem i přemýšlel, ale on nebyl o píď méně parchant. Asi ideál od záporácké knížky.

Sráží to jen epizoda s Batmanem, ve které je dost brutálně překopán vztah Batmana a Supermana (je to elseworld), což není problém ani tak pro samotnou knížku, ale víc by se mi popravdě líbilo, kdyby to bylo pojato tak, že rozdíl oproti hlavní kontinuitě je hlavně ten úhel pohledu, a ne že jsou věci regulérně jinak. A moc na mě nefungoval otevřený konec, kde jsem neměl pocit, že chci přemýšlet, jak to asi bylo dál, ale že mě štve, že si nepřečtu pokračování, protože ten příběh musel parádně gradovat. Proto to není na stovku.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 21. 9. 2020, 21:12

Něco, co Ecthelioni určitě četli, ale o tohle je nesmím připravit:
Liga výjimečných II - 70%
Jedničku už jsem četl dávno a nepamatuji si dost, abych ji takhle hodnotil. No, ke dvojce. Alan Moore je génius, ale tohle není zrovna jeho největší dílo. Hlavní postavy nejsou hrdinové. Tím nemyslím, že nemají klasické hrdinské vlastnosti, ale že nejsou zásadní pro příběh. Fungují jako kolečka v soukolí, systém funguje, no ne jak má, ale dost dobře, aby za cenu, která je objektivně vzato přijatelná vyřešil problém. Jistě i takový příběh funguje, a můžeme na to nahlížet jako na část dekonstrukce dobrodružné literatury, ale zrovna wow efekt to ve mě nevyvolává.

O dost lépe působí příběh o vnitřním rozkladu ligy, postavy mají dobře definované charaktery, jednají v souladu s nimi a to vede k zajímavým a dramatickým situacím. No, tohle zní jako generický popis dobrého příběhu, a on to je dobrý příběh. Ale tak nějak se v něm nestane nic skutečně působivého nebo zásadního, co by mnou otřáslo, nebo bych se k tomu chtěl vrátit, a přemýšlet o tom.

Easter egů a odkazů na kdo ví co tu je samozřejmě milion a já odhalil jen nepatrný zlomeček z nich, o tom nepochybuji. Ale i když pobaví, tak mě nemotivují tomu zvednout hodnocení. To samé bonusy, je fajn, že tu jsou, ale nepřišlo mi, že by samotný komiks obzvláště obohacovaly.

Kresba je cítit starými dřevoryty, je hodně dobrá, to ne že ne, a v záplavě moderností má silné kouzlo. Ale taky nedodá ten pocit výjimečného.

Lady Mechanika II - 60%
Jedničku jsem nečetl, ale nemám pocit, že by to něčemu vadilo. Je to jednoduchý příběh, dobrodružného stylu, s povrchně viktoriánskou estetikou a technologií, která na principech dnes už překonaných staví vynálezy, o kterých si můžeme nechat jen zdát (hlavní hrdinka je mechanický kyborg). Prostě steampunk ve své nejryzejší podobě, vytvořený s přesností a oddaností schématům, a ano, i klišé žánru.

A ono si to na nic víc nehraje, nechce to být nic navíc, a je zbytečné tu vypočítávat, proč to nic víc není. Autoři dodali, co chtěli dodat, já se u toho pobavil, není k tomu moc co víc říkat. Postavy jsou jednoduché, ale mají jasné motivace a záměry, je tam pár podivností, ale nic, co by se nedalo odpustit, prostě povedené béčko, dávám tomu lepší průměr, výš to neaspirovalo, ale svůj záměr naplnilo beze zbytku.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Ecthelion » 16. 9. 2020, 22:19

Log 1=0 píše:
16. 9. 2020, 21:37
Zkrátka příběh, co neurazí, ale ani nenadchne, i když pobaví. Scénáristicky silných padesát až slabších šedesát, musel bych si to oživit. Na velmi slušnou sedmdesátku celkově to vytáhne to výtvarno.
Díky moc! Jo tak nějak sem to tušil, ale tím jak toho Batmana moc nesleduji bych přidal i pár procent. Vztah Catwoman a Batmana mě bavil hodně 8) . A teď jsem zjistil že Mariniho škorpión vyšel kromě francouzštiny i v němčině tak budu časem uršitě objednávat. :wink:

---
Teď mám rozečtenou Die Bombe (v originále La Bombe), kreslenou Denisem Rodierem. A i když nejsem úplně na konci (má to 450 stran), tak je to fakt hodně dobré. Jeslti to vyjde v nějakém smysluplném jazyce, tak určitě doporučuji.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 16. 9. 2020, 21:37

Mého temného prince jsem četl.
Dal bych mu 70%, hlavně kvůli kresbě, ta je fakt krásná, je vidět, že to není americká sešitovka, barvy, tóny, snad i panely (to už si moc nepamatuji, ale ono panelování se snadno zapomene, pokud se nedělají šílenosti ve stylu Snydera a Capulla v Sovím tribunálu).

Sráží to scénář. Jak říkáš, že nemáš Batmana moc načteného, tady to byla možná spíše výhoda. Marini nevím, jestli má, ale rozhodně se tady nijak neobul do Batmanova "mythosu". Taková nenáročná věc. Líbili se mi záporáci, co dokázali být zábavní a zároveň zůstat hrozbou. Ale příběh se mi celkem vykouřil z hlavy, nedokázal bych si rozpomenout na víc, než je v anotacích. Pokud vím, celkem lineární pátrání po Jokerovi.

A jestli ve mě měla vzbudit nějakou výraznou reakci ta holčička a její vztah k Batmanovi, tak sorry. (Pokud to čtou tací, co to nečetli a chtěli by, tak dál budou SPOILERY) Batman se chová normálně, myslím, že na jeho místě by se většina chlapů chovala dost podobně (mít samozřejmě jeho možnosti). Ale právě proto to nedává nějaký extra velký vhled do postavy. A i když to může působit překvapivě a originálně na někoho, kdo má Batmana zafixovaného jako osamělého bojovníka, tak pro někoho, kdo ví, že v hlavní sérii má syna s jednou záporačkou (a v starší kontinuitě měl dceru s jinou), k tomu pár dětí adoptoval a dalším poskytl přístřeší, prostě kdo ho zná jako hlavu Batfamily klanu, prostě není zbouchnutá servírka žádné terno.

Zkrátka příběh, co neurazí, ale ani nenadchne, i když pobaví. Scénáristicky silných padesát až slabších šedesát, musel bych si to oživit. Na velmi slušnou sedmdesátku celkově to vytáhne to výtvarno.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Ecthelion » 16. 9. 2020, 19:55

Logu, četl jsi toho Mého temného prince od Mariniho?
Mě se to celkem dost líbilo (četl jsem to ve verzi Der dunkle Princ) ale mám batmana málo načteného (kromě tohohle už snad jen tu Millerovu sérii), tak by mě celkem zajímal názor někoho kdo má načteno víc.
Jako my přišel hodně zajímavý ten pohled na Návrat temného rytíře.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 16. 9. 2020, 18:46

Joker - 80%
Komiks o Jokerovi. Pokud čekáte, že taková kniha vám dá nahlédnout do mysli tohoto padoucha, pochopit jeho kroky nebo nahlédnout na svět jeho očima a vidět jeho světlejší stránky, tak tady se nedočkáte. Tenhle Joker je svým způsobem ještě zvrácenější než obvykle. Je totiž svým způsobem velmi realistický. Neřeší se tu superhrdinské věci, ale spíše špinavé války gangů a mafií (i když se zde ukáže spousta dalších záporáků. A snad to nebude spoiler, když řeknu, že je tam, byť jen na chvilku.). Ale v tomhle v podstatě realistickém prostředí (nejdivnější jsou snad kostýmy místních bossů, díky kterým v nich poznáme ty ikonické padouchy) působí Jokerova nesmyslná krutost ještě děsivěji, protože ji kotví blíže ke skutečnosti. I Jokerovi věřím, že je fakt duševně nemocný, že to není nějaká podivná metahra. Není to žádný velký gore, ale místy z toho celkem mrazí. Kresba je záměrně hnusná, a přitom zaměřená na věrohodnost, klasické superhrdinské kresby nečekejte. Jo a vzhled Jokera je tu inspirován temným rytířem.

K nejvyšším procentům tomu ale něco schází, snad je to tím, že od začátku se dějí hnusné věci (čti: Joker dělá hnusné věci), ale trochu tomu chybí gradace a možná osobní vazba k postavám. Všichni jsou tu mafiáni nebo náhodné oběti (krom jedné věci, a je to nejsilnější místo, ale nemá vlastně přímý dopad na příběh), takže to nezasáhne až tak tolik, jak by mohlo. A spousta věcí jsou jen epizody, co něco ukáží, ale kdyby se vypustily, tak se příběh ani nemusí moc měnit.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 10. 9. 2020, 16:13

Sandman - 100%
Klasická série komiksů od Niela Gainmana a hromady různých kreslířů. Propracovaný vesmír, těžící z mnoha klasických mytologií různých národů, pověstí a legend. Jo, a taky DC komiksů. A který přesto drží pohromadě a má netušenou hloubku a komplexnost. Příběh, ve kterém vystupují bytosti mocnější bohů a čtenář se o ně bojí. A který se skrze různé události a vedlejší postavy proplétá skrze celou sérii dvanácti knih. Kresba kombinující komiksové vyprávění obrazem s abstraktním uměním (i jinými slohy). Série, která donutila mnoho lidí brát komiksy vážně. A... já hodně váhal, jestli mu tu stovku dát. Ten příběh je tak obrovský, že je těžké dát ho v kuse a po částech člověk začne zapomínat různé narážky a kdo byl kdo. Extravagantní kresba se sice nádherně prohlíží, ale občas ztrácí výpravnost. Monumentálnost nezapře, že Gainman je nejsilnější v krátkém a vlastně i jednoduchém příběhu. Hloubka světa a záměrné nevysvětlování detailů brání některé ty hloubky a detaily pořádně pochopit. No, nakonec jsem tomu ten plný počet dal, protože je to impozantní a hluboké, což se zas tak často nevidí. Ale že bych řekl, že to je nejlepší komiks, to asi udělat nemůžu.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Sosacek » 4. 9. 2020, 10:24

Typek taky mezitim vydal nekolik rozsirujicich knih.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Jerson » 4. 9. 2020, 10:21

Asi bych si měl přečíst tu tisícovku nových dílů, kterou jsem minul.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Sosacek » 4. 9. 2020, 09:22

Order of the Stick vypada, ze se po mnoha mnoha letech blizi k finale.

Je tam zajimava ta linka o tom goblinim knezi, co sice v principu bojuje za gobliny a jejich prava, ale ve skutecnosti jich nema problem poslat na smrt jakekoli mnozstvi,ˇ. Zachranuje abstraktni budouci generace goblinu bezohlednym obetovanim realnych zijicich.

Velmi relevantni k soucasnym tematum jako je stadni imunita na covid.

Edit: a sledovat ten posun od komixu co si dela legraci z dnd klise, do neceho co co ma lepsi oribeh nez vetsina fantasy romanu a televiznich serialu, je fascinujici.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 2. 9. 2020, 00:57

Batman: Návrat temného rytíře - 80%
Popravdě, kdybych to měl hodnotit čistě subjektivně bez kontextu, tak tomu asi musím dát o deset ne li dvacet procent méně. Měl jsem takový trochu "hajp", že to je zásadní klasika. Očekával jsem zásadní a nadčasovou věc. A to jsem bohužel nedostal. Je to kdysi zásadní komiks, který ale dost zestárl.
Hlavně po formální stránce, kresba sice není až tak retro a panelování je dost kreativní, ale u spousty komiksů téže doby jsem si ani pořádně neuvědomil, že čtu starou věc, tady jsem to cítil silně. A množství rámečků, ne úplně přehledných, bylo trochu iritující. Naštěstí jsou to "dobré" rámečky, nepopisují co máme vidět, ale dávají nám nahlédnout do hlavy postavám. Ale stejně, je jich tu prostě moc.
Příběh také zestárl, protože se jím nechalo inspirovat spoustu navazujících autorů. Tady to sice začalo, a Miller je pořád v mnoha ohledech (Batmanovy metody, jeho konflikt s policií a veřejností, prohnilost Gothamu) větší drsňák, než ti, co přišli po něm, ale ten WOW efekt, který to nejspíše mělo v osmdesátkách, je už prostě pryč. A mám pocit, že byl nedílnou součástí toho, co vyneslo tohle dílo na vrchol.
Tedy, pořád je to dílo, které stojí za přečtení, starého a nemocného Batmana, bojujícího s celým světem, jinde jen tak neuvidíte, a dá to člověku i nějaká ta témata na zamyšlení, i dnes. Ale prostě to není taková pecka, jako by se mohlo zdát z některých ohlasů.

P.S. Tohle trochu odbočuje od samotného komiksu, ale pokud jste někdy slyšeli fanoušky filmu Batman vs. Superman omítat kritiku Batmana-zabijáka s odkazem na tento komiks, tak je to sprostá lež. Batman nezabíjí, a je to tu několikrát silně tématizováno. Tak moc, až si myslím, že uživatelé toho argumentu ve skutečnosti komiks vůbec nečetli.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od komi » 19. 8. 2020, 22:47

Ať tu Log nepíše tak sám do té černé díry obývané Ectheliony a Vallunem, tak jsem dnes dojela komiksovou knížku od Post Bellum Ještě jsme ve válce. Komiksy teda moc nečtu, naposled to byl asi před pár lety ten Ecthelioní.

Je to nějakých 10+ příběhů lidí z 2. světové války, poválečném odsunu a normalizace. Je to docela pestrá sbírka, figurují tam hrdinové, ale i smolaři a zbabělci. Samotné příběhy hodně zajímavé, každý je kreslený jiným malířem v jiném stylu. Výtvarně asi třetina super, asi třetina ok a asi třetina se mi vůbec nelíbila. Psotník jsem chytala z jednoho příběhu, který byl kreslený od stejného člověka a stejným stylem jako jeden večerníček. To bylo o Leopoldu "Hurvínkovi" Färberovi. Asi si říkali, že se k té přezdívce infantilní kresba hodí.

Celkově se mi to dost líbilo.

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 19. 8. 2020, 22:28

Vallun píše:
19. 8. 2020, 21:20
já si to taky rád přečtu, na rozdíl od těhc komiksů...:)
Nevadí, já taky četl recenze dřív, než komiksy. :D

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Vallun » 19. 8. 2020, 21:20

já si to taky rád přečtu, na rozdíl od těhc komiksů...:)

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

od Log 1=0 » 19. 8. 2020, 20:53

Ecthelion píše:
19. 8. 2020, 12:31
Log 1=0: Jen abys neměl pocit že s těmi recenzemi komiksů křičíš do voidu, tak poslušně hlásím, že je všechny pozorně čtu a jsou mi i užitečné. Díky.
Díky, popravdě jsem ten pocit trochu měl :) Ale zase jsem si říkal, že v tomhle vlákně se reaguje na máloco.

Nahoru