Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 27. 9. 2020, 20:20

Dorian - nechci spoilovat, ale ta fiktivní dokumentace nemá vysvětlit konec první části, ale přenést čtenáře do části druhé;)

Ano, řada těch myšlenek/obrazů je geniální!

Mne se hodně líbilo už moto první části - draci proti dvojplošníkům:)

Ale třeba i propracované důsledky příletu Tzajniho...:)

______________
Jinak tedy za mne je to lepší než Malaz, docela o kus, hodnocení 98 %.

Edit: Abych to odplnil trochu s odstupem, je to úžasný čtenářský zážitek, opravdu kvalitní literární strava. Ale abych bly věren své pověsti šťourala, kdybych dělal PR, tak vytknu:
1) v příběhu vystupuje Ludvík Souček, průkopník záhadopisu (český Däniken), výborný spisovatel a celkově zajímavá postava, dneska nezaslouženě méně známá..., při tom v lecčems inspiroval i autora, a není v dodatcích obsažen, což mne mrzí.
2) V případě Halseyho němčiny byla vidět odfláknutá přípravná práce. Je to detail, který by zřejmě téměř nikdo nevěděl (já o něm četl pár článků, ale že mluvil německy jsem si nepamatoval), jenže právě z těchto detailů se skládá genialita. Ale je alespoň tak pečlivý, že to na sebe práskne v závěru.
3) Pratchettovská bohogeneze není dotažená... malý indiánský kmen stačí na to, aby oživil svého dávného totemového ducha...ale vliv/víra Malé Ameriky či slovanských neovlníků v Ostmarce důsledky nemá? Navíc za první republiky slavil návrat, byť obecně kabaretní, i slovanský mysticismus, co tedy dělali Radegast, Vesna a Perun?

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od York » 27. 9. 2020, 19:37

Dorian píše:
27. 9. 2020, 19:36
U Valhaly je pro mě základní problém že jsme jí nikdy v celé šíři nepochopil.
To pro Malaz platí taky ;)

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Dorian » 27. 9. 2020, 19:36

U Valhaly je pro mě základní problém že jsme jí nikdy v celé šíři nepochopil - vlastně už nechápu ani celou tu šarádu na konci první knihy jež se snaží trochu vysvětlit ta fiktivní nacistická dokumentace. Vlastně si ani nejsem jistý zda to do sebe skutečně zapadá.

Ale ty obrazy co to vyvolává jsou božské: zamrzlá Socha Svobody, „snílci“ v Kalifornii, nacistická rekonstrukce Kafkovy proměny, betonové Castel de Monte nad Prahou, Kefer v tajné knihovně pod Asgardem-Stalingradem. I jen kvůli tomuhle všemu podle mě stojí za to si to přečíst.

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 27. 9. 2020, 17:35

jjelen píše:
27. 9. 2020, 17:21
i věci z kterých jsem byl... o dost méně nadšen.
Např.?
Nezná tu někdo btw Davida Brina a jeho Life-eaters/Thor meets Captain America? (to je něco podobného)
Jo, je tam zmíněno víc věcí, u nichž jsem usoudil, že si je potřebuji přečíst:)

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od jjelen » 27. 9. 2020, 17:21

Přiznávám, že z Valhaly jsem lehce rozpačitý, jsou tam věci z nichž jsem byl nadšen i věci z kterých jsem byl... o dost méně nadšen.
Ale teda ústřední myšlenka je samozřejmě naprosto boží...
Nezná tu někdo btw Davida Brina a jeho Life-eaters/Thor meets Captain America? (to je něco podobného)

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 27. 9. 2020, 16:00

Valhala - František Novotný

Čím začít, původně čtyřsvazkový román byl vydán jako jediná monstr kniha, což je z hlediska čtenáře dobře, ovšem z hlediska praktického to dobré není, protože nějakou dobu zabere, než to člověk přečte a kniha, byť v tvrdých deskách trpí a ani opatrný transport v batohu nesnáší beze stop.

Hlavním dojmem z celé mohutné knihy, kromě báječného čtenářského zážitku, byl postřeh, že se jedná o českou obdobu Malazské knihy padlých. A toho dojmu jsem se nezbavil, jen s tím dodatkem, že minimálně pro mne je to ještě lepší, protože pracuje i s realitou, která lépe umožňuje vyniknout spoustě zajímavých myšlenek, nemusí být v některých vecech tak popisná a více se sosutředí na samotný děj. Přestože mnohovrstevnatostí si s Malazem nezadá, spíše naopak, tak příběh je přeci jen konzistenmtnější a racionálnější.

Je poznat, že Novotný není profesionální spisovatel - najdou se pasáže, které nejsou literárně-technicky úplně doladěné. Ale většinou jazyk není třeba řešit, protože příběh Vás unáší dál a dál. Drobné technické nedostatky pak více než bohatě kompenzuje neskutečná imaginativnost díla.

Mimochodem, kniha by měla být úspěšná i podle požadavků teoretiků BLM, protože ten, kdo má největší zásluhu na porážce Zla je Martin Luther King, tentokráte v roli ungana Afriky:)

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 8. 8. 2020, 21:38

Eleshar_Vermillion píše:
8. 8. 2020, 13:04
Je možné, že Práce, radost, válka od Umbrtky je nejlepší dílo české poesie za posledních tak 120 let?
TRo přeci jen spíše ne, ale za posledních 40 dost možná:)

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od OnGe » 8. 8. 2020, 14:02

Protože co Umrtka dělá, dobře dělá.

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Eleshar_Vermillion » 8. 8. 2020, 13:04

Je možné, že Práce, radost, válka od Umbrtky je nejlepší dílo české poesie za posledních tak 120 let?

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 11. 7. 2020, 08:21

Senátor - Václav Láska

Kniha navazující na autorovu prvotinu Adovkát (u níž mám pocit, že jsem jí četl nejméně o 5 let dříve, než vyšla...) přináší slušně konstruovaný příběh s autobiografickými detaily zasazený do aktuální současnosti. Přestože jde o detektivku, bavila kniha i mne, neb obsahuje dost prvků spyromů. Obsah nikoho z pravidlených čtenářů RPGfora nepřekvapí, lze říct, že jde o takvou lite verzi zdejších Upírů... Řadu politiků lze snadno identifikovat, i když hlavní zápletka, na rozdíl od většiny detailů, je, domnovám se, zcela fiktivním propojením více osudů... Trochu na překážku je nadměrné využívání jmen z fotbalového prostředí (ne, že bych k tomu taky nesklouzával, pokud hledám jména pro cizince...:) a docela mne šokovala fakt nízká úroveň redakční úpravy - překlepy, hrubky a chyby v pádech/tvarech najdu i já:(

Nicméně celkově se kniha určitě řadí k tomu nejlepšímu ze současné české provenience.

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 19. 3. 2020, 21:43

Zmatení jazyků aneb Bruselský cestopis - Veronika Valentová

- velmi slibný název a autorka, s níž jsem se pracovně potkal, nicméně se omlouvám, ale dobré to tedy není ani trochu:(

Kniha má 220 stránek, ale vlastně se tam nestane vůbec nic. Děj vůbec žádný a cestopisný popis se omezuje na to, že v Bruselu stále prší. Taky autorka píše, že se tam vůbec nedá vyznat a neustále tam bloudí. Jenže v celé knize akorát popisuje, jak je neschopná a nekompetentní a vlastně se práci spíše vyhýbá.

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Vallun » 20. 2. 2020, 13:29

To je paradoxní - kopí osudu, archu úmluvy a další vykládá danikenovsky...ale telepatie, energetická pole a majský kalendář (Vril) fungují doslovně...a do toho mimozemštané dvojí provenience:)

Je to kniha, jen na konci kapitoly máš na výběr 2 možnosti pokračování... přičemž hned na začátku je jedna větev totálně magorská - útok zhrzeného profesora JČU na Cern:) navíc snad většina lidí, co to četla to četla jako knihu kapitolu po kapitole...když to totiž hraješ, tak o polovinu obsahu přijdeš...

Napadá mne, že mít to jako ebook, tak z toho udělám pbp dobrodružství... zajímalo by mne, jak moc by se to lišilo ve výsledku...

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od Jerson » 20. 2. 2020, 12:45

Psát jako autor pod takovým pseudonymem, to by mě opravdu nenapadlo :-)
Jaké okultní prvky tam má?

A je to tedy knížka, nebo gamebook? To jsem nepobral.

Vyhlídka: Poslední Hitlerova zteč

od Vallun » 20. 2. 2020, 12:34

Vratislav Vyhlídka – 2012: Poslední Hitlerova zteč

 
Tato kniha do tématu s otazníkem dokonale zapadá – najdou se jak slabší, tak docela silné stránky. Mezi ty slabší patří jak přepíčenost některých prvků, zejména souvisejících s fungováním okultních prvků. Ne, že by nebylo možné něčemu z toho věřit, ale aby to přímo fungovalo je už příliš. Stejně tak  některé aspekty hrátek s časem (běžná věc používaná pro výrobu potravin, cože?) jsou za hranou uvěřitelnosti i z hlediska daného žánru. Naopak je kniha docela čtivá a díky členění do krátkých scén působí autorův jinak ne zcela vybroušený jazyk přirozeně a snesitelně. Námět má řadu zajímavých prvků (proto jsem chvílemi podezříval z autorství Jersona...:) ale na druhou stranu i některé aspekty nepříjemně nelogické.  Za zmínku stojí i postavy, přesněji tedy osoba hlavního hrdiny, s nímž jediným se lze seznámit trochu více i zevnitř. Vzhledem k tomu, kolik toho nejprve zpacká, tak je vlastně logické, že jde o zapšklého mladého stalinistu…
 
Jo a je to v podstatě gamebook… z toho hlediska je zajímavý pro vypravěče jakožto studijní materiál, jak z hlediska budování scén, tak z hlediska přijatelných a nepřijatelných „kolejistických obratů“ (tím chci říct, že někdy jsou způsoby sjednocení dějových možností podány uvěřitelně a dobře, jindy naopak působí jako těžký railroad od pohledu).

 

Re: Copak Češi někdy napsali něco dobrého?

od MarkyParky » 12. 8. 2019, 06:22

Hráli,
ale nikdy mne nenapadlo aplikovat to na poezii.

Nahoru