Seriály - recenze, doporučení, varování

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Seriály - recenze, doporučení, varování

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 6. 4. 2020, 15:27

Midewiwin:
To nevěděl ani Argonantus. Tahle varianta je anachronismus i v době, kam paradoxně patří. Bylo to jedno z největších tajemství té doby, milá Sofie.
Kdyby mi někdo tohle celé vyprávěl, budu se s ním hádat, že se zbláznil.
Vůbec je škrtnutí jaderných raket pro lidi z té doby obtížný duševní cvik.

Strach z Rusů obecně a z raket je něco jiného, než obava, že ti Rusové tajně budují základnu pod místní sámoškou. To si IMHO nemysleli ani v Holandsku.

Na mne ten seriál dělá dojem, že ho vyráběli lidé, pro které jsou osmdesátky dávná minulost a hledali si to na wikipedii. Nebo byli tehdy dost malí a pamatují si to velmi mlhavě.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od midewiwin » 6. 4. 2020, 15:18

....paranoidní strach z Rusů nemá v 80tých letech co pohledávat, to jsou padesátky. V osmdesátých se Rusové postupně měnili v celkem podřadný národ, který je zdrojem netušeného veselí.
To je myslím omyl.
V USA nevím, ale v západní Evropě vládla IMHO ještě po celou první polovinu osmdesátek panika z raket středního doletu. Aspoň nám to takhle vykládali naši přátelé z Holandska.
Lieber rot als tot. Docela je to myslím poznamenalo.
A to ještě nevěděli nic o tankistovi Argonantovi, co byl cvičen k třídenímu výletu k Rýnu.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od hanss » 6. 4. 2020, 14:35

Jerson píše:
6. 4. 2020, 13:45
...v 80. letech ... Přeci jen už šlo o dobu společných kosmických programů ...
Tím myslíš systém COSPAS-SARSAT? Imo povědomost o tom mezi lidi nepronikla a atmosféru doby nevytvářela.

(Ohledně pilotovaných kosmických letů v 80. letech Sověti a Američani spolupracovali s kdekým /a některé země to hrály na obě strany/, ale navzájem na sebe Američané se Sověty koukali hodně zdálky, po Sojuzu-Apollo zůstaly jen vzpomínky a spolupráce na Miru přišla až s polovinou devadesátek.)

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 6. 4. 2020, 14:20

Útok Rusů na americký obchodní dům někde uprostřed Středozápadu je béčková magořina, hodná padesátých let. V osmdesátkách to tak už dávno nefungovalo.
Rusové jako záporňáci museli být vyhledáni na příslušných místech, třeba v Afganistánu (Rambo III), nebo přímo v Moskvě (Rudé horko).
Tohle působí v osmdesátkách jako anachronismus. Asi jako když ti do druhé světové vpadnou barevní vojáčci z 19. století.
Padesátkoví Rusové i Osmdesátkoví jsou hodně odlišní, i když vidění z Ameriky, a tedy dost nepřesně. V osmdesátkách by těžko teenager řekl Rusovi "ty Chruščove", ježto by nejspíš stěží věděl, kdo to je. Nasnadě je "ty Brežněve". 1984 už byl výběr i větší. A tak je to se vším ruským v příběhu.

Mezi padesátými a osmdesátými lety je 30 let, a pro nás to byla totální propast, protože padesátky jsme nezažili ("kdysi dávno, než jsme se narodili"), kdežto osmdesátky jsme prožili napřímo, i když bez většiny amerických filmů (ty se zlýma Rusama nám nedávali, to jsme doháněli se zpožděním). Reálie nám připadají naprosto jiné a na první pohled odlišné - od tvaru aut přes telefony a trvalé, co měly holky na hlavě (typická osmdesátková šílenost. Sarah Connorová i Ripleyová, mimochodem).

Druhá věc je, že si seriál se změnou záporňáků nijak moc nepomohl. Nerozvíjí svůj svět, ale odbočil jinam. Asi jako kdyby v Pánovi prstenů najednou začali řešit nějakého Voldemorta.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Jerson » 6. 4. 2020, 13:45

Já vyrůstal v 80. letech a pamatuju si, že mezi některými z nás byl strach z útoku skutečný. A když v roce 1991 došlo k válce v zálivu, tak jeden kluk ve třídě celkem vážně šířil, že "zítra vypukne třetí světová válka a už se taky nemusíme probudit" (byli jsme v šesté třídě, takže to byly spíše názory jeho rodičů.)

Jsem sice teprve u S01e06, ale strach z rusů v 80. letech mi nepřijde nic až tak moc divného, i když samozřejmě by měl být menší než v 60. letech. Přeci jen už šlo o dobu společných kosmických programů a odzbrojení a tak, ale zase si dovedu představit, že do Indianského zapadákova takové myšlenky ještě nedorazily.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Bajo » 6. 4. 2020, 13:20

Argonantus píše:
6. 4. 2020, 12:43
3) Rusové. Ona to byla kravina už v prvních dvou řadách; paranoidní strach z Rusů nemá v 80tých letech co pohledávat, to jsou padesátky. V osmdesátých se Rusové postupně měnili v celkem podřadný národ, který je zdrojem netušeného veselí. Přidat sem "skutečné" Rusy, vskutečnosti karikované comicsové postavy, ubírá zcela zbytečně Jerson body uvěřitelnosti, aniž by z toho byl jakýkoli prospěch. Proti vstupním docela zlověstným "bad men" je to totální sešup.
Neni toto spise odkaz na filmovou, nez realnou kulturu 80. let? Ja jsem na 80. beckach vyrustal a prijde mi, ze Rusove, jako zaporaci, do toho filmove zapadaji. :think:

Edit: btw. na podobne tema In season 3, Stranger Things’ celebration of ’80s pop culture becomes a political ideology

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 6. 4. 2020, 12:43

Tak pro velký úspěch poznámka k třetí řadě.
A. totiž přemohla zvědavost, překonala první epizodu a zdrtili jsme i třetí řadu (já tedy výběrově a nesoustavně; občas mne příliš brutální humor vyhnal.).

Víceméně celá řada důvodů, proč být otrávený:
1) Děti nám vyrostly, takže máme místo dětí + teenage mutantů už jen samé teenage mutanty. Takže se řeší vztahy, láska a humory furt dokola. Vše, co jsem chválil na pojetí dětí na začátku, tak tady není. To, co jste nejvíc nenáviděli na Harry Potterovi, tak toho je tu podstatně víc. Jakože beze srandy.

2) Celá mateřská škola teenage mutantů se rozrostla nad očekávání; ke zbytečným slonům Fufíkům odminule se přidává ještě Erica a Robin. Obě jsou zábavné a fajn, ale poněkud na úkor původních postav. Vše, co dělají, mohl dělat někdo jiný. Než si ujasníte, kde kdo je a co dělá, tak je scény konec.

3) Rusové. Ona to byla kravina už v prvních dvou řadách; paranoidní strach z Rusů nemá v 80tých letech co pohledávat, to jsou padesátky. V osmdesátých se Rusové postupně měnili v celkem podřadný národ, který je zdrojem netušeného veselí. Přidat sem "skutečné" Rusy, vskutečnosti karikované comicsové postavy, ubírá zcela zbytečně Jerson body uvěřitelnosti, aniž by z toho byl jakýkoli prospěch. Proti vstupním docela zlověstným "bad men" je to totální sešup.

4) Je to šíleně rozbité. Vlastně nejsem schopen vyprávět děj třetí řady v nějaké souvislosti; je to smršť epizodních scének, co na sebe moc nenavazují. V první a druhé sérii byl jádrem děje Will, co se s ním děje, tady nic takového není.

5) Postava Eleven jde úplně do kopru. Teenagersky se zamiluje, ztrácí zlověstnou výlučnost, nakonec i schopnosti. Kdyby tam nebyla, nic moc by se nestalo.

6) Dospělí jsou daleko kreténštější a zkurvenější, než kdykoli předtím.

Nová jsou strašidla, víceméně zcela na téma Věc; lze souhlasit s těmi, co tvrdí, že místy je to možná i strašidelnější, než předtím. Bohužel ale dost nekonzistentně; občasná skvělá scéna či epizoda je vzápětí zavalena nějakými teenage emo kravinami. Hvězdný bod série je epizoda v nemocnici; není moc originální, ale je rozhodně boží.

Celkem to ale na víc než tři hvězdy není, a první epizoda je pure trash, dokoukat lze jen pod strašnými hrozbami a pod vlivem silných halucinogenních látek.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Jerson » 6. 4. 2020, 11:24

Na základě Argovo recenze jsem začal sledovat Stranger Things, protože se to velmi podobalo univerzálnímu dobrodružství pro RPG, které tvořím, abych zjistil, že je to prakticky moje připravovaná hra převedená na obrazovku. Dobře, ne úplně.
V prvé řadě je dost blbý nápad sledovat tenhle seriál od půlnoci do půl třetí v noci. Lekací scény jsou dost ošklivé, i když nabeton vím že přijdou, a hlavně s některými obrazy v hlavě se hůř usíná. Nejdůležitější ale je, že snad každý díl končí cliffhangerem, takže chci vědět, jak ten náznak dopadne, takže koukám na druhý a třetí díl a pak mám za tři hodiny vstát do práce.

Když odhlédnu od toho, tak jediné co mě lehce irituje jsou některé schopnosti Eleven, nebo možná to že se ukážou strašně brzy a jen jako efekt pro pobavení. Co se mi ale moc líbí, že je to seriál "jakoby ze skutečného světa". Tedy kluci hrajou DnD, a když se setkají s něčím děsivým, mluví o místech z Pána Prstenů, a nestvůrách z Bestiáře, a místech ze settingu. Když potkají holku s paranormálními schopnostmi, komentují to příměry k X-manům. Btw. to že je seriál zasazen někdy do 80. let(?) tomu taky dost prospělo, mnohem lepší než kdyby šlo o moderní dobu.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Invictus » 2. 4. 2020, 11:04

Argonantus píše:
1. 4. 2020, 19:54
A k těm Twinn Peaks - bylo to na počátku devadesátek něco tak nepopsatelně nového, že skoro u všeho by člověk psal vykřičníky.
Já to viděl o dost později než ty, takže ta míra nostalgie a revolučnosti je nižší, ale jinak se asi shodujeme.
Ještě teď před týdnem jsem dokoukal tu novou sérii: https://www.csfd.cz/film/70049-mestecko ... n/prehled/
Ale mám z toho takové rozporuplné pocity. Celkově asi dojem dobrý, spousta prvků a hlavní styl zůstala zachována, a na hodně předchozích událostech se dobře stavělo. Jen i to přišlo moc ohnuté trendu dnešní produkce pro dospělé, například jak se neumírá jak na běžícím páse a pokud možno v šokujícím provedení, tak to není ono.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 1. 4. 2020, 19:54

Ještě důležitý dodatek k těm Stranger things
- psáno před shlédnutím poslední epizody II. řady, a tam bacha, konec je ošklivě předvídatelný a doplazí se jen ztěžka jak Meresjev.
Poslední scéna je jak zlopověstný konec Harryho Pottera - když to vypnete o kus dřív, nebudete litovat.
Ale dejme tomu.

Co je ale důležité - kdyby se náhodou spustila III. řada, OKAMŽITĚ VYPNĚTE přehrávací zařízení, ať je jakékoli.
Nepamatuji tak příšerný sešup, jako je tohle; to jsou jakési humory nebo co. Nezkoušejte to pochopit a ve vlastním zájmu rychle utečte. Scénáristi zřejmě zešíleli.

A k těm Twinn Peaks - bylo to na počátku devadesátek něco tak nepopsatelně nového, že skoro u všeho by člověk psal vykřičníky. Seriál (!), ta nejodpadovější umělecká forma, dával smysl (!) ne šest, ne třináct, ale rovnou třicet (!) dílů, byl fantastický (!), nadpřirozený (!), dokonce hororový (!!), úplně všechny postavy byly důležité (!!), člověk neměl tušení, co se stane (!) ne v celé epizodě, ale mnohdy ani v příští minutě (!).
Nikdy žádný seriál neudělal tak velký dojem. Možná vrcholné epizody Hry o Trůny a pár dalších, ale to bylo odpracováno solidními vagony nudy a tvrdé nádeničiny přehazování uhelné sloje.

Ano, Twinn Peaks mělo pomalá místa. Občas úmyslně a nesnesitelně pomalá; třeba scény v té pruhované místnosti. Jenže ty byly nejvíc boží ze všeho. Jediné Absolutní Jinde, jaké bylo tehdy k mání.

Ano, některé seriály se vydaly podobným směrem. Halt každá úspěšná věc má mraky napodobenin. Ale je to jako s Lovecraftem - žádná z těch jeho kopií ho vlastně tak úplně nedohnala.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od ilgir » 1. 4. 2020, 16:00

Argonantus píše:
1. 4. 2020, 13:16
Připomínám, že Twinn peaks jsou za mne úplně nejlepší seriál od chvíle, kdy zemská kůra začala tuhnout.
Tohle jsem netušil. A to jsem si myslel, že máme podobný vkus. :eyecrazy:

Ale teď jsem si vzpomněl, že ty narozdíl ode mně dobře snášíš pomalé věci, takže asi chápu.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Argonantus » 1. 4. 2020, 13:16

Stranger things

Dám pointu na začátek - pět hvězd, nejlepší seriál Netflixu, pro mne něco, co jsem si opravdu maximálně užil a hodně se trefilo do mého vkusu. Někdo řekl, že jsou to „light Twinn peaks,“ a i to je hájitelný názor. Připomínám, že Twinn peaks jsou za mne úplně nejlepší seriál od chvíle, kdy zemská kůra začala tuhnout. Drobné výhrady na to nemají žádný vliv; nedokážou ani poškrábat nátěr.

1) První zjištění je, že je to neuvěřitelný postmoderní slepenec „osmdesátkových“ vlivů. Zjistíte, že komentátoři připomněli, pokud jsem dával pozor:
- Dungeons and Dragons, oficiální a přiznaný rámec příběhu
- Stephena Kinga, zejména To
- Stephena Spielberga, zejména E. T. a Poltergeist
- Carpentera a Věc, přímo a s gustem připomínanou v ději několikrát
- Terminátora, zejména scény na parkovištích a ve městech
- Vetřelce, scény se strašidlem

Nenašel jsem, ale asi by se mělo zmínit, že ještě
- Tolkien; radikální remake Pána prstenů
- Clive Barker, Hellraiser zejména
- H. P. Lovecraft; chapadlopunk a kosmický nevysvětlený děs
- Akta X, která nejsou tak stará, ale málokdo si to pamatuje; hlavně ten „vláda nám to tají“ konspiračně - paranoidní rozměr
- Half life, což při spatření úplně první scény napadne asi leckoho. „V laboratoři se nám cosi pokazilo“.

Navzdory této běsné směsi všeho, co šlo kolem, to kupodivu perfektně drží pohromadě. Autoři měli pozoruhodný cit si vypůjčovat to nejlepší a nejdůležitější z těch vzorů, a problematickým bodům se vyhnout. Všimnu si toho podrobněji na konkrétních případech.

2) Stephen King a jeho strašidelné děti jsou jistý trademark, už od jeho prvního megahitu Carrie (1977). Sluší se připomenout, že King byl pan učitel, a tudíž dětem opravdu rozuměl, a uvědomoval si, že to nejsou jen tak rozmilí andílci, ale občas i pěkně nebezpečné bestie. Syrová a naprosto aktuální Carrie se odehrávala tady a teď, a děj se řítil jak utržený výtah.

Nicméně časem se mistrův bezprostřední pohled setřel, zřejmě když už byl učitelem kdysi dávno. Na dětech se začal usazovat prach zádumčivé nostalgie, takže třeba TO je příběh, založený na dvojexpozici bývalých dětí s nynějšími dospělými. Což funguje, má svůj zádumčivý smysl, ale je to někde úplně jinde, než předchozí model.

Stranger things si vybírají z těch dvou poloh jednoznačně tu první. Na nějakou nostalgii dlabeme, děje se to tady a teď.

3) Steven Spielberg je rovněž slavný svými dětmi. Pohříchu ale prakticky vždy viděnými dospělým - „jak chci, aby děti fungovaly“. Tedy, jsou obvykle dokonale pasivní v ději (Blízká setkání, Poltergeist), a jsou děsně roztomilé (E. T.) Na rozdíl od Kinga děti u Spielberga málokdy něco samy vymyslí, nikdy nemají žádnou temnou stránku duše, a se strašením dětí se vždy šetří.

Nikoliv tak Stranger Things. Děti jsou tu hlavními protagonisty děje, všechno řídí samy, obvykle proto, že jsou dospělí debilní, případně zlí. Téma, že „dospělí nikdy neposlouchají, co říkají děti“ je perpetuální v celém seriálu. Extrémní případ je Eleven, což je dost přesně Carrie reloaded. Na nějakou roztomilost je tu velmi málo místa.

3) Ten Tolkien, kterého si málokdo pořádně všiml, je podstatný už tím Dungeons and Dragons. Jakousi prapodstatou fantasy, která je založena na konfrontaci nudného a dost otravného světa všedního s nějakým „jinde“, v tomto případě „upside down“, kde je všechno příšerně nebezpečné a nepřátelské, ale zároveň i fascinující. Tohle je málokde tak názorné, jako Stranger things, kde je to už v názvu.

Dále je to také příběh vyprávěný čtyřmi Hobity. Nebo dětmi; to je jedno. Malými postavami, které nastavují úhel kamery vždy zdola nahoru, takže je všechno nebezpečí o něco větší a strašidla strašidelnější. To je jeden z nejdůležitějších Tolkienových vynálezů.

Podobnost je ještě detailnější. Hlavní Tvůrce hry, Pán Jeskyně či Gamemaster jménem Mike má podobné postavení, jako Frodo; to on rozhoduje, kam se jde a co se bude dělat. V první sérii je to možná hlavní protagonista a vypravěč, navíc skvostně zahraný. Ve druhé řadě se ovšem úplně vytratil ze scény, nikoli ku prospěchu věci.

Lucas a Dustin jsou Pipin a Smíšek; svými naivně nedostatečnými schopnostmi to občas zesloní, ale nakonec se ukáže, že i oni jsou docela udatné postavy. Zejména v druhé řadě jejich význam ještě roste.

Will je speciální případ, který už neodpovídá Samovi; je to v první sérii spíš samotný Prsten, o který celou dobu jde, protože ho všichni celou dobu hledají. V druhé sérii je nejvíce ze všeho podoben Glumovi; dějí se mu strašné věci a on také strašné věci dělá.

Eleven, pátý zásadní člen party, je sice také dítě, ale zároveň je Čarodějem jako Gandalf, a vlastně jako jediná vůbec něco zmůže proti neuvěřitelně mocným silám neznáma. A podobně jako u Gluma tu lze zřejmě jen nepřetržitě jásat; tohle je úplně nejlepší postava, zároveň nejlépe zahraná, bez které by to mělo o hvězdu méně.
V druhé řadě se ovšem její suverénní postavení komplikuje tím, že její linie je oddělena ode všech ostatních; nejsem si úplně jist, zda to byl úplně dobrý nápad. Linie i postava ovšem je i nadále zajímavá.

A našli bychom tu zřejmě i Aragorna, v udatném šerifovi Hopperovi, a možná i další Tolkienovy postavy.

4) Kromě té RPG party dětí, úplně ústřední, tu je parta sekundární, „teenage mutant heroes“, která pochází z nějakého úplně jiného příběhu, možná zrovna Carrie. Will má staršího bratra Jonathana, a Mike má starší sestru Nancy, a ti se zamilují, jak jinak. Jenže komplikaci tvoří Steve, co není z rodiny, se kterým Nancy momentálně tak trochu chodí.

Na jedné straně je to celkem nablblé klišé z romantické komedie, „žena mezi dvěma muži.“
Na straně druhé to trochu oživuje scénu, ježto tato trojice se v různých sestavách pouští do akčních bitek se strašidly. „Princezna a dva rytíři, oba hodní“ je docela zajímavá a netradiční varianta. A komplikovaný útvar dává vyrůst velekomplikovanému vývoji těchto tří postav. Až jsem se v té jízdě občas ztrácel; z debila hrdina obratem za pár epizod.

5) V každém případě, RPG parta 4+1 dětí, plus tři Teenage mutant heroes, plus osamělý vlk šerif Hopper, jsou jediní, kdo dokážou něco rozumného vyřešit. Ostatní dospělí jsou buď úplně mimo (rodiče Mika a Nancy), nebo jsou jen epizodní nápovědné postavy (skvostný konspirační magor ke konci druhé řady, nebo Pan učitel). Pak jsou ještě někteří sice rovněž v obraze a ví o strašidlech, leč jsou taky debilní, jako matka Willa, V první řadě šlo její vřískání a hysterické dotazy jakž takž chápat, ježto měla důvod být rozčilená, ale ve druhé řadě je už na umlácení lopatou. Souhlas s komentáři na csfd, to je bezpečně nejotravnější postava, a Winona Ryder neumí hrát. Naštěstí jí tam není tak moc, jak byste čekali.

6) Poslední poznámku asi zasluhují záporňáci. V zásadě jsou dvojího druhu.
Především jsou tu kosmicky nepochopitelné obludy z jiné dimenze (zřejmě), silně Barkerovitého charakteru (Hellraiser), vylepšeno Vetřelčími zvyky a chapadlopunkem, ve druhé řadě ještě značně vylepšeno a zdokonaleno. A celé to obsahuje minimum vysvětlování. Za mne jasné plus; vlastně si nevzpomínám, kde jsem viděl naposled v nějakém seriálu tak bezva strašidla.

A podobně jako ve Vetřelcích, druhá složka jsou Bad men, týpci z tajné laboratoře, „vláda nám to tají“, kteří neváhají někoho zabít, případně mu ugrilovat mozek elektrošoky, pokud jim překáží. Zde musím poznamenat, že původní styl absolutní terminátorské bezohlednosti, kterou seriál začal (vražda hamburgeristy), začal časem povážlivě měknout, a v druhé řadě je to s novým šéfem sice rafinovanější, ale trochu rozblemcané. Ten pocit absolutního zla mi schází. Ještě, že máme ta vytuněná advanced strašidla.

7) O druhé řadě bylo mezi řádky naznačeno skoro vše - Mike jde stranou, Will naopak úplně doprostřed, Eleven do paralelní linie a Bad men mají náznaky lidskosti. Několik nových postav, Mozek Bob nebo Mad Max, vesměs zbytečných jako slon Fufík. Mohlo by to být slabší, ale díky tomu, že se chapadla udatně činí, tak rozhodně není. Klidně pět hvězd znova, a těžko najít srovnatelnou konkurenci.

Otevřená otázka je, jestli lze za tím hledat cosi, ehm, vyššího.

No a to je zatím vše, co bych k tomu měl.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Vallun » 26. 12. 2019, 01:45

Takže, po prvních třech dílech...

Koukat se na to určitě dá, ale není to Áčkovej seriál, to ani omylem. Střídají se hodně podařené scény a dost odfláklé. Již zmíněná bitva o Cintru je případem toho strašlivého odláfknutí a značné lacinosti výpravy. Naopak třeba souboj se strigou je dost dobrej. Já beru,.ž e to má celé působit trochu ušmudlaně, aby to odpovídalo Sapkovského světu, ale prostě když jdou postavy po louce, tak to má být nějaká Louka, ne, abych měl dojem, že se to točilo na mobil někde za chalupou...

Zaklínač - je ztvráněn vlastně docela dobře, jen je Cavil trochu moc "elfí" - zapadl by spíš do Loriénu, než k Sapkovi...

Triss - má být kaštanovláska a rouzpoznatelně mladší než Yennefer, což není, ale jinak ujde.

Yennefer - bál jsme se, že to bude horší, ale odpovídá více hrám, než knihám...a není to ono.

Ciri - ok, ta ujde, jen má umět velmi dobře šermovat...což se zatím moc nezdá.

Marigold - má to být velmi nadaný bard, zatím je spíš trapný...

Calanthé - ehm, jak má svačinářka z bufetu hrát proslulou Lvici z Cintry?

Naopak souhlasím s tím, že černoši nevadí jako že vůbec...

Souhlasím s tím, že elfové (bakelitové uši) hoodně špatné, naopak nilfgartdská zbroj mne zatím oči netrhá.

Nicméně kdyby ten seriál udělali zcela jako byly filmové scény z her, tak to bude lepší...


EDIT: Tak jsem to viděl všechno a pocit, že jde o kombinaci Áčkovejch a Béčkovejch pasáží je jasná - bitvy jsou strašlivě laciné na pohled o 2 třídy horší než GoT, usoplené...hudba překvapivě nedobrá, kamera místy taky strašná. V2rnsot předloze nebývalá, avšak v některých detailech (viz výše zejména jednotlivé postavy) přesto chyby jsou.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od Cor » 25. 12. 2019, 16:03

Zaklínač (1. série) - pozor, lehké spoilery!
- jako fanda knížek i her jsem se na to podíval s velkou dávkou skepticismu a raději jsem neměl přehnaná očekávání...a byl jsem příjemně překvapen co překvapen, nadšen!

Co se mi moc líbí:
- výběr většiny herců
- scénář a dialogy
- děj se hodně drží předlohy
- tvůrci si dobře pohráli s propojením povídek a zapojením nových dějových linek
- některé nové dějové linky (Yennefer origin story z větší části, některé scény v Cintře)
- akcentování některých věcí, co tolik v předloze nevyzněly (Calanthé je víc odhalená jako mrcha, rasismus a nenávist k elfům v Cintře apod.)
- pomrkávání na některé věci, co jsou v předloze "jen tak mezi řádky" (Triss a její popálený výstřih v bitvě u Soddenu, Vilgefortz ukázaný jako dobrý šermíř...)
- "zaklínačovský duch", ta atmosféra, humor apod.
- hudba!
- choreografie šermířských scén (i přes občasné nesmysly z šermířského poledu vypadají scény hodně dobře)

Co je trochu meh, ale odpustil jsem to:
- výběr některých herců (neseděli mi hlavně Eist, Borch a Cahir)
- některé nové linky a zásahy do děje (linka s Cahirem a dopplerem, zabití Myšilova, některé části Yenn originu)
- občas nesmyslné techniky v soubojích (reverse grip, vážně?)
- občas nadbytečné gore a rádobycool temné přidané věci
- změna vyznění některých věcí (Fringila jako Nilfgaardská loyalistka, Nilfgaard jako náboženští fanatici)
- chabý výkon některých čarodějek a čarodějů u Soddenu a celková divná kompozice "bitvy"

Co se mi nelíbilo
- bitva o Cintru (Bohužel jsem čekal pochodující útvary Ipera brigade a nějaké vojenské manévry a taktizování...well...je to tupá zteč z obou stran a pomlácení se jak nějaká šarvátka dvou barbarských hord...ugh)
- "kostýmy" Nilfgaarďanů a jejich skřetošourková zbroj (blueeeegh, hnus, toho, kdo to navrhl a toho, kdo to odkýval a nechal projít do produkce bych vyrazil)
- Cinfridští sekáči (seriálové zpracování je meh)

Jako, samozřejmě, že by se mi víc líbilo, kdyby přejali kostýmovou a celkově estetickou stylizaci her (teda kromě toho, že Triss je zrzka, to je fail ze strany her, Triss má být hnědovláska) a udělali seriál tak, aby mezi seriálem a hrami nebyly nesrovnalosti, ale kontinuita...jenže to nikdy nikdo nesliboval, naopak upozorňovali, že si to udělají jinak. Mohlo to být daleko výraznější (a horší).

Celkově se mi seriál hodně líbil a myslím, že rozhodně nedělá předloze ostudu. Je jasné, že si některé věci upravili a udělali jinak, ale asi jsem nepotkal nic vyloženě debilního, co bych nezkousl. A vztekat se, že to není podle her je nesmysl.

PS: černoští herci (ó jaká to strašná kontroverze!) mi přišli v pohodě a nikde mě esteticky nerušili ani mi nepřišli jako pěst na oko. Úplně v pohodě. Kontroverze 0.

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

od York » 24. 12. 2019, 15:43

crowen píše:
24. 12. 2019, 15:28
Pockaj, Vikingovia ani Last kingdom nie su ackove?
Měl jsem napsat high fantasy, ale Viningové mě každopádně nezaujali (ani provedení, ani příběhem). Last kingdom neznám.

Nahoru