H.P.Lovecraft

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: H.P.Lovecraft

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 1. 12. 2019, 14:17

Namísto Hub z Yuggothu, pořídil jsem sobě Tramvaj č. 1852 a čtvrtý díl Černých křídel Cthulhu (obsahuje mj. další Caitlín R. Kiernan), který vyšel letos a nějak se mi jej podařilo přehlédnout.
Report dodám poté, co to přečtu, což bude s nejvyšší pravděpodobností nejdřív v únoru, začínám pomalu najíždět do modu čtu, co musím a když už nemůžu, něco hraju.

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 22. 11. 2019, 15:43

Vypadá to, že s houbami letos roztrhl pytel, tohle si už koupím.
https://www.volvox.cz/knihy/mimo/lovecr ... ggothu.php

EDIT: Hmm, tak nakonec ne, ono to je VOLNÝM VERŠEM. Můj ty šoggote, koho to napadlo.
https://www.magazinuni.cz/literatura/pr ... -yuggothu/

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 19. 11. 2019, 10:42

Překladem. Originál znám roky, Lovecraft žádný zvláštní básník nebyl (ale pro mě pořád lepší než npř. slavný a obdivovaný Walt Whitman...), nicméně evokovat určité nálady a obrazy mu šlo docela dobře.
Ostatně, tady lze přečíst originál a posoudit sám http://www.hplovecraft.com/writings/tex ... /p289.aspx

A kdo hrál TSW a dostal se až do Tokya, tak zná minimálně první větu St. Toad’s.

Re: H.P.Lovecraft

od jjelen » 19. 11. 2019, 10:31

Kdyby radši přestali pořád posunovat Hemživýho chaosa...
(Sadako: zlo je daný čistě překladem nebo ještě něčim dalším? to spíš pro zajímavost, já nějak na poesii nejsem, i když HPL...)

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 18. 11. 2019, 21:02

Prolistovala jsem Houby z Yuggothu a teda, místy to dost bolí. Asi si Lovecrafta poetického pořídím spíš v nějaké normální anglické edici, tohle fakt ne.

Vychází Alan Moore: Providence
https://argo.cz/knihy/providence/

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 4. 9. 2019, 13:59

...taky WoW: Chronicles z které mi vytekly oči, když jsem jí někde zalistovala.
A tedy tohle https://www.databazeknih.cz/knihy/przni ... obu-276648
ale to jsem nečetla, ergo nevím, jak se to má s úrovní překladu.

Jako... je hezké, že Lovecraft tak vychází a táhne, ale fakt jsem zvědavá, jak vypadá ten překlad.

Re: H.P.Lovecraft

od Dorian » 4. 9. 2019, 12:45

Chápu dobře že je to sbírka Lovecraftových básní a že je překládal člověk co překládal World of Warcraft: Oficiální kuchařka a skoro nic jiného ? To zní až kosmicky horrově ! :-D

Re: H.P.Lovecraft

od Návštěvník » 4. 9. 2019, 11:21

Dobrý den všem,

rád bych Vás pozval na událost, která by vás mohla zajímat. V Městské knihovně v Praze 21. září proběhne křest dosud nepřeložené části Lovecraftova díla, kterou vydává nakladatelství Straky na vrbě s bohatými ilustracemi, předmluvou S. T. Joshiho, známého znalce H. P. Lovecrafta, a rozborem díla v závěru. Podrobnější informace o události najdete zde: https://www.facebook.com/events/2918225191538223/

Kód: Vybrat vše

<a href="https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2707984092545750&set=a.839306879413490&type=3&theater"></a>

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 1. 8. 2019, 12:10

Jerson píše:
1. 8. 2019, 10:36
Až si říkám, jestli jsi nečetla nějakou "vyčištěnou" verzi bez všech těchto rušivých věcí. To že je něco horror a čekám, že to bude horror pořád neznamená, že při čtení vypnu mozek.
Kdepak, četla jsem všechny české verze i originál.

To není vypnout mozek a vlastně asi ani nevšímavost jako taková; pro mě je to vršení (mnohdy zbytečné) podrobností součástí kontextu, v němž se Lovecraft nachází. Pro mou suspension of disbelief tu nepředstavuje problém dřenda výdrže baterek, protože je to věc, kterou tady naprosto neřeším, i když ji autor zmíní. Jako když na začátku mele o té vrtné soupravě z důmyslné slitiny hliníku, je mi úplně jedno, že taková věc (dost pravděpodobně) asi tehdy neexistovala, není to důležité.
Je to pocta Poeovi, gotický román z Antarktidy; ty technobláboly jsou tam jenom proto, aby podpořily/ilustrovaly určitý typ dojmu, který to má dělat - respektive, mají, předpokládám ilustrovat, že výprava byla vědecká a účastníci vědci a tím jejich funkce končí.

Re: H.P.Lovecraft

od Jerson » 1. 8. 2019, 10:36

Argonantus píše:
31. 7. 2019, 16:15
Lovecraft je celý z větší části autosugesce. To je podstatná poznámka; a pokud je čtenář jinak nastaven, nefunguje to vůbec a naprosto.
Tak jsem to nemyslel. Jde o to, že čtenář se musí nastavit sám, protože Lovecraft to nastavení čtenářů ( i ochotných) moc nezvládá.
A jeho znalosti bych mu obvykle nevyčítal. Crookesova trubice je v pohodě, je to jediná věc v té povídce a není problém ji přejít. Ale když takových (ne)znalostí nasype do jedné povídky (nebo románu či co to je) několik desítek včetně číselných údajů, tak si sám nabíhá na vidle.
Z nějakého důvodu musel uvést, že jde o letadla Dornier. Napsal výšku náhorní plošiny i výšku samotných hor ve stopách, zmínil i řídký vzduch - fajn, v jeho době ještě nikdo ne Everest nevylezl, ale to že ve výškách není dost vzduchu se vědělo už před jeho narozením díky balónovému létání. Popsal, že baterie ve svítilnách používali pět hodin a ještě čtyři další mají vydržet. K tomu ho nikdo a nic nenutilo. Dokonce ani k tomu, kdy popíše, jak jde tunelem 15 × 15 stop (docela velký, ale ne tak moc), vejde do místnosti 75 × 50 stop, ze které vychází "řady obrovských chodeb". Nevím co je to v jeho podání "obrovská" chodba, ale ta "standardní", kterou vypravěč přišel, by z té místnosti mohla ústit nanejvýš třikrát na každé boční stěně a dvakrát na protější, sedm chodeb celkem. Takže "obrovských chodeb tam mohlo být tak maximálně pět, dvě na každé stěně a jedna naproti. Nevím zda to není chyba překladu, ale z dalších podobných zmínek si myslím, že nikoliv, a Lovecraft si prostě některé jím popsané věci ani nezkoušel představit.
A to nemluvím o tom, že po celém podzemí jsou ti dva pánové jen s jednou baterkou, takže to podzemí by určitě bylo dost hrozivé, ale nedostatek světla jim nijak nevadí. Nikde ho tam nepopisuje. Na všechny fresky v pohodě dosvítí. A když potřebuje zakrýt výhled na přibližujícího se Shogotha, tak použije chuchvalce mlhy. Přijde mi, že případný čtenář musí být nastaven podobně jako při sledování moderních holywoodských filmů - mozek vypnout a perte to do mě. Přitom to v mnoha povídkách je úplně jinak, a popisy odpovídají tomu, co si člověk může představit - i když jde tedy o popisy lidských staveb, pokojů, sklepů a tak. Vidím v tom podobný efekt jako když v RPG někdo popisuje jeskyně, ve kterých nikdy nebyl, a jeho popisy jsou prostě úplně mimo realitu i mimo představivost lidí, kteří v jeskyni někdy byli.
Smyslem není pochopit mimozemšťany. Jde o okouzlení nad tím, že úplně jiní mimozemšťani existují.
Pokud to není smyslem, tak to z textu rozhodně plyne - během jedné návštěvy je pochopil téměř dokonale, včetně celé jejich historie trvající 100 miliónů let a důvodu pádu civilizace. Celá polovina není nic jiného než popis jejich kultury.
Podstatou věci nejsou atributy „zima, mimozemšťan, mrtví lidé“.
Tak to si zrovna myslím, že je na strašidelnosti Věci velmi podstatné. Opět jde především o atmosféru, zima, strach, paranoidní beznaděj. A ta je čistě Lovecraftova.
V horách šílenství vidíš nějakou paranoidní beznaděj? To už je hodně silná autosugesce, protože tam nic takového nevidím, aniž když se snažím. Jeho pilot viděl shoggothy při odletu - a román je o tom tuhle skutečnost zakecat. Nicméně po vyvraždění půlky výpravy jsou všichni celkem v pohodě, vezmou letadlo a vydají se prozkoumat cizácké velkoměsto, přičemž jim po celou dobru vyprávění ti tvorové odpuzují, ale vlastně už je vypravěč v té chvíli chápe a bere je jako jinak vypadající lidi. Strašidelní jsou až Shoggothi téměř na konci, ale ani ten nepůsobí nijak beznadějně, naopak ho v podzemí (které shoggoth zná a oni ne) celkem v pohodě ztratí a sami najdou cestu ven - poté, kdy za sebou trousí celou dobu papírky a sbírají ty ze slepých cest, aby se neztratili. To je jak pověsit si na zeď Čechovův kulomet s bednou munice a při pozdějším útoku zombíků říct "nemáme se čím bránit".
Sadako píše:
31. 7. 2019, 22:04
Ale musím se přiznat, že jsem Jersonovu kritiku přečetla několikrát a fascinace tím, jakých věcí si všímá, se nezmírnila. Fakt by mě při četbě Lovecrafta (či jiného horroru) asi nenapadlo přemýšlet, jestli si s sebou někdo vzal zásoby na cestu a v jaké výšce letí letadlo.
Kdyby je sám nezmínil, taky si nevšimnu. Nicméně to že musí na saních odtáhnout benzín pro letadla a že se na místě vyskytují zvláštně rozřezané pláště (jejichž účel mi stále uniká) a že řeší výdrž baterek, aby jim v podzemí nedošlo světlo, a dokonce i listy papíru na jejich stopu za sebou - to bych musel být strašně moc nevšímavý, aby mi tohle všechno uniklo. Až si říkám, jestli jsi nečetla nějakou "vyčištěnou" verzi bez všech těchto rušivých věcí. To že je něco horror a čekám, že to bude horror pořád neznamená, že při čtení vypnu mozek.

Btw. začal jsem čím Innsmouth, a popisy jsou podobné - při příjezdu autobusem do města popisuje detaily staveb na nábřeží, molo, a dokonce podobnost tiary na hlavě kněze, který se jen mihnul v tmavém otvoru dveří, ale taky píše, že to byla první lidská bytost, kterou viděl. Jenže o stránku dřív už popsal vzhled sběračů mušlí na pláži. Fakt nevím, co si o tom mám myslet.

Re: H.P.Lovecraft

od Argonantus » 31. 7. 2019, 22:30

Pochybuji, že by Terror vznikl bez Hor šílenství. Simmons je zrovna původem hororista.

Re: H.P.Lovecraft

od Sadako » 31. 7. 2019, 22:04

Terror je dobro.
Ale musím se přiznat, že jsem Jersonovu kritiku přečetla několikrát a fascinace tím, jakých věcí si všímá, se nezmírnila. Fakt by mě při četbě Lovecrafta (či jiného horroru) asi nenapadlo přemýšlet, jestli si s sebou někdo vzal zásoby na cestu a v jaké výšce letí letadlo.

Re: H.P.Lovecraft

od midewiwin » 31. 7. 2019, 19:02

Pokud jde o atmosféru, zimu, strach a paranoidní beznaděj, našla jsem to například v Simmonsovu Terroru. Tam mi z autosugesce opravdu zalézalo za nehty.
Hory šílenství se vyznačují slovníkem, oplývajícím výrazy jako strašlivý, hrůzný, děsuplný atd., ale strašidelnost a hrůzyplnost dokáže lepší autor evokovat daleko účinněji jinými prostředky.
Pochybné technikálie, jako schopnost letadel létat ve velmi vysokých výškách a i jinak nemožných podmínkách, odpouštím s lehkým srdcem. Mizerný děj a mizerný jazyk mi při čtení dělají větší potíže.
Nakonec se mi při popisu těch strašlivých bytostí chtě nechtě vybavil bůh Lomikel.

Re: H.P.Lovecraft

od Argonantus » 31. 7. 2019, 16:15

Z větší části autosugesce
Ano. Lovecraft je celý z větší části autosugesce. To je podstatná poznámka; a pokud je čtenář jinak nastaven, nefunguje to vůbec a naprosto.

Po stránce faktů je úplně mimo, je směšný jako Verne, znalosti odpovídají obskurnímu samoukovi ze 30. let, čímž taky přesně byl. K Antarktidě se nepřiblížil ani na tisíc mil. Najdi si někde to povídání o Crookesově trubici (Proklatý dům). To je esence Lovecraftových „faktů.“

Smyslem není pochopit mimozemšťany. Jde o okouzlení nad tím, že úplně jiní mimozemšťani existují. Což tehdy opět nebyla vůbec samozřejmá myšlenka. Mimozemšťani na způsob Cartera na Marsu byli takoví pohádkoví čendové a ještě ve třicátých letech drtivě převažovali.
Podstatou věci nejsou atributy „zima, mimozemšťan, mrtví lidé“.
Tak to si zrovna myslím, že je na strašidelnosti Věci velmi podstatné. Opět jde především o atmosféru, zima, strach, paranoidní beznaděj. A ta je čistě Lovecraftova.
Završení Cthulhu.
Samozřejmě, Hory šílenství nejsou poslední Cthulhu, po nich je nejen Innsmouth, ale i Stín z času nebo The Haunter of the Dark, což je vlastně úplně poslední velký Lovecraft. Česky asi nejčastěji jako Přízrak z temnot.

Hory Šílenství jsou završením série v tom smyslu, že jsou nejdelší, nejkompletnější, pokoušejí se o román. Jsou tři cykly a tři romány, jeden ke každé sérii. A u všech je k diskusi, zda to romány měly být, a zda je to kompozičně podařené. Lovecraft je stejně antirománový typ jako Poe, Bradbury nebo Čapek; velký rozměr mu nesedí a vysloveně s ním zápasí.

Jinak Cthulhu cycle/mythos, jak už bylo vícekrát odhaleno, je umělé technické označení, spáchané až dodatečně Augustem Derlethem, a zůstane navždy předmětem veliké debaty, co přesně tam patří a co ne. Mlhavá shoda je asi na úplně nejslavnějších povídkách Dagon, Bezejmenné město, Volání Cthulhu, Hrůza v Dunwichi, Slavnost, Šepot ve tmě, V horách šílenství, Stín nad Innsmouthem, Barva z vesmíru, Stín z času, Přízrak z temnot. Při čemž Cthulhu se obvykle mihne jen jako zmínka a leckde není vůbec, opravdu jemu je věnován jen erbovní opus Volání Cthulhu (za mne asi nejlepší Lovecraft).
Lovecraft sám to celé nazýval případněji Yogg Sothothery, pokud vůbec nějak. A oficiálně je hlavním bohem jeho pantheonu Azathoth, o kterém se toho ale taky dozvíš proklatě málo (nejvíc v Kaadathu).
Nejúplnější výklad těch věcí je v pozdním Stínu času, který je právě proto za mne skoro nečitelný a strašlivě nudný.

Jinak k názoru co je a není scifi je důležité, že zrovna Hory šílenství (a později i Stín z času) vyšly v Astounding, čímž bylo scifi vpodstatě definováno (viz pojednání v Drakkaru 47). Barva z vesmíru vyšla v Amazing stories, které řídil osobně Hugo (který se stal později nejslavnější cenou pro autory).

Re: H.P.Lovecraft

od Jerson » 31. 7. 2019, 07:37

Sadako píše:
30. 7. 2019, 14:14
já jenom vždycky měla slabost pro polární kraje, zimu a tmu a tohle se odehrává na Antarktidě. Jsem přesvědčena, že dobrá půlka věcí, která mě u čtení Hor šílenství udržela, se děla jen v mé hlavě - ale bez toho spouštěče by se tak možná nestalo.
No, myslím, že tohle je hlavní důvod, totiž že ty emoce jsou z větší části autosugesce a tedy věc silně závislá na čtenáři. Já z toho naopak vůbec nemám dojem Anktartidy - jo, je tam led, sníh, a příležitostně krátce trvající vítr - a to je všechno. Lidé se tam pohybují, jak kdyby bylo lehce pod nulou, létají ve 20 tisících až 30 tisících stopách v otevřené kabině (to je 7 - 10 km, mimo dostup tehdejších letadel i fyzických možností pilotů), ve dvou lezou celé hodiny po prastarém městě, které stíhají projít, nafotit, nakreslit, pochopit - přitom táhnou všechny potřebné zásoby (přesněji je vůbec neřeší), neodpočívají, vytváří si papírkovou stopu, kterou stejně nepotřebují, a přitom vypravěč píše o tom, jak strašné a obludné tvory sledují, i když na konci svého vyprávění je označuje prakticky za lidi ve srovnání a další, ještě nevýslovnější hrůzou.
Já z toho mám dojem další cesty ve snu, ve které vzdálenosti, jídlo, únava, udržování směru, počasí a další běžné věci vůbec nehrajou roli. Plus některé vyloženě debilní popisy jak ve špatném RPG.
Argonantus píše:
30. 7. 2019, 14:31
jde o to, že tvoje oblíbená třicátá léta neměla wikipedii.
Ne, o to vůbec nejde. Jakým způsobem bys zobrazil celou historii lidstva včetně způsobů uvažování, politických zřízení, vývoje znalostí a techniky a změn osídlení planety tak, aby chronologicky navazovala v řadě různých sálů, kterými návštěvníci můžou procházet libovolným směrem, přičemž nesmíš napsat žádný text, ale musí tomu rozumět jiní lidé? A musí to pochopit během několika hodin? A jak to uděláš, aby to pochopil třeba delfín, nebo jiný inteligentní nečlověk?
Protože já to nevím. Nemám ani představu, jak takové fresky mohly vypadat - a jak mohly vypadat při stáří 50 - 150 miliónů let. Ani jak a proč by je někdo vytvářel. Dají se takhle projít třeba egyptské pyramidy, které vytvořili lidé před slabými 4000 lety? Během jednoho dne je projdeš a zjistíš, jak fungovala staroegyptské civilizace?
Nevěřím tomu ani písmenko.
Argonantus píše:
30. 7. 2019, 14:31
A přece z ní byla ukradena Věc, zjevný výcuc první části vyprávění.
Podstatou věci nejsou atributy "zima, mimozemšťan, mrtví lidé", ale to, že dotyčný mimozemšťan na sebe bere podobu lidí a vytváří atmosféru silné paranoi v uzavřené skupině odlišných charakterů. Pokud ti Věc přijde jako zjevný výcuc začátku Hor šílenství, tak mě tedy ani náhodou.
Argonantus píše:
30. 7. 2019, 14:31
Hory šílenství jsou podobně završením Cthulhu cyklu
A nepatří do tohoto cyklu náhodou ještě Stín nad Innsmouthem, který byl napsán až později, a ve kterém se Cthulhu také vyskytuje?
Argonantus píše:
30. 7. 2019, 14:31
některé věci jsou dodnes jen více či méně dobře napodobený Lovecraft. Nálada obvykle nedostižena.
No, v tomto případě bych řekl naštěstí. I když s výhradou, že nápodoba to není ani trošku.

Nahoru