Fantasy literatura - tipy a doporučení

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Fantasy literatura - tipy a doporučení

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od York » 7. 8. 2018, 14:26

Glynn Stewart: Judgement of mars (pátý díl série Starship's Mage)

Trochu si říkám, proč Stawart není známější autor. Série Satrship's Mage je totiž zatraceně dobrá. Bohužel druhá série, kterou jsem od něj četl (Castle Federation), tak dobrá není.

Pátý díl má jednu velmi dobrou vlastnost: Není poslední. Současně je to ale vlastnost velmi špatná, protože další díl ještě není napsanej a jsem pěkně napnutej, co bude dál a jaká tajemství se za vším skrývají ;-)


Už jsem to tu psal, ale asi neuškodí to zopakovat: Celou sérii Starship's Mage řadím hodně vysoko, v pohodě po boku Weberova Honorversu. Rozhodně je to lepší než cokoliv od Jacka Campbella (akorát to teda nestojí na velkých bitvách a hyperprostorem s loďma místo warp drajvů skáčou mágové).

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od Vallun » 7. 8. 2018, 14:09

Ten svět je známej a při tom vůbec...protože je novej:) a hodně je 300 let, jenom:)

Jinak už mam i 5 a 6;)

Edit: já chci být cetrobendový frruchem:D

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od York » 7. 8. 2018, 14:02

Vallun píše:
7. 8. 2018, 08:54
fantasy e-western byl zpočátku dosti wtf.
Jo, to bylo dost zvláštní. Na druhou stranu se mi líbilo, tak ten pro mě už známej svět posunul v čase o hodně dál. Být to samostatná kniha napsaná v tomhle stylu, asi bych ji nečetl, takhle mě to ale celkem bavilo.

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od Vallun » 7. 8. 2018, 08:54

Mistborn/Cosmere

Tak mam dočteny první 4 knihy. Dobré to je, ne že ne, ale zatím to stále nepovažuji za lepší, než je Abercrombie... ale každý z nich je silný v něčem jiném. A oba umí být dosti inspirativní... Sanderson má drobné minus za trochu násilné odkazování (Tolkien, WoW, Malaz) a matlácká pojmenování, ale uznávám, že kovomagie je příběhově docela vděčná.

Na druhou stranu přechod na mystickou rovinu na konci druhé a v celé třetí knize byl poněkud Sapkovského syndrom.... naštésti se z toho dokázal dostat, i když fantasy e-western byl zpočátku doati wtf.

Každopádně mám problém - potřebuji sehnat další knihy:D

od Sadako » 7. 8. 2018, 03:23

A ještě jsem si vzpomněla, byť nevím, nakolik to odpovídá zadání.
https://www.databazeknih.cz/knihy/vidim ... emi-187453

Mám od Kambana v oblibě i dvě knihy o Skálholtu, ale ty se odehrávají až v 17. století (ovšem vřele doporučuji, islandský romantismus je velké dobro).

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od midewiwin » 3. 8. 2018, 12:55

V ságách se ztrácím, jenžto si nejsem schopná pamatovat jména /frekvence zpravidla dvacet na stránce/.
Ale kdo na to má, tady si počte:
https://runarmal.cz

od Sadako » 3. 8. 2018, 11:52

Případně, když tak koukám na bubáka, ještě by mohly být použitelné
Lživé ságy starého Severu https://www.databazeknih.cz/knihy/lzive ... eru-273998

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od boubaque » 3. 8. 2018, 09:03

Je to už dlouho, co jsem to četl, tak si nepamatuju detaily. Rozhodně byli drsní v tom, že byli skvělí mořeplavci (aniž by jejich lodě měly jakoukoli zastřešenou část) a že třeba i v novém, zcela neznámém osídlení dokázali vykovat železné nástroje z bahenní rudy, kterou na místě objevili. Naopak při setkání s indiány se projevilo, že někteří se drsně hlavně tváří, ale převahu si vytvořit nedokázali (otázka samozřejmě je, jak moc byli přečíslení), přestože stavbou těla a konstitucí byli určitě silnější a ovládali železné zbraně, a nechali se zastrašit čímsi, co zřejmě byly nafouknuté zvířecí žaludky, které indiáni házeli a při letu hvízdaly, jak z nich unikal vzduch.

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od crowen » 3. 8. 2018, 08:43

boubaque píše:
3. 8. 2018, 08:06
...a Sága o Gróňanech, kde zjistíš, v čem všem Seveřani vlastně nebyli drsní ...
Mozes toto prosim trochu rozviest, celkom ma to zaujalo

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od midewiwin » 3. 8. 2018, 08:26

Blízkovýchodní starověk /Jordánsko, kmen Galád cca 1000 let před Kristem/ najdeš ve Feuchtwangerově románu Jefta a jeho dcera.
Čtivá je i jeho flaviovská trilogie z doby židovského protiřímského odboje /Židovská válka, Synové, Zaslíbená země/.

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od boubaque » 3. 8. 2018, 08:06

Ohledně té Skandinávie je imho nejlepší jít k "primárním zdrojům": Staroislandské ságy (je to vydané souborně, většina jsou nemytologické "historické" texty) a Sága o Gróňanech, kde zjistíš, v čem všem Seveřani vlastně nebyli drsní (hlavně v boji). Sága o Gróňanech je ale česky vydaná tuším jen v knize Kolumbus nebyl první, kterou napsal Helge Ingstad, objevitel, který jako první našel společně se svou ženou archeoložkou stopy severského osídlení v Severní Americe. Ta knížka je celá o tom objevování a popisuje další aspekty severského života a je docela čtivě napsaná, i když je to literatura faktu.

od Sadako » 2. 8. 2018, 19:35

Když vidím toho Sinuheta, tak Tajemný Etrusk, Nepřátelé lidstva a Jeho království taktéž od Waltariho. Nesplňuje to sice přímo zadání lokace, ale pro Tremery toprí.

Persie, zejména Achaimenovská, je moje velmi oblíbené téma, ovšem moc toho z ní není

Mary Renault - trilogie o Alexanderovi Velikém Fire from Heaven, The Persian Boy a Funeral Games (nevím, jestli to vyšlo i česky, kupovala jsem to v angličtině jako ebook). Dále napsala něco jenom z Řecka, tuším The Last of Wine a The Mask of Apollo se to jmenuje.

Další trilogie zabývající se Alexanderem Velikým (tss, na tom týpkovi byl nejzajímavější jeho perský eunuch) od jistého Manfrediho - Child of a dream, The Sands of Ammon (to je právě v Persii) a The Ends of the Earth. Strašně mi to nesedlo, ale vlastně už si ani nevybavím proč.

Dále mě napadá Sprague L. Camp a jeho The Dragon of the Ishtar Gate (de facto družinka Nesmrtelných na questu) a pak to mělo snad ještě pár pokračování, většinou už ovšem situovaných spíš v Řecku.

Jinak není to román, ale literatura faktu, moc pěkná je kniha od íránisty Otakara Klímy Sláva a pád starého Íránu, kde velmi čtivě uvádí sympatické množství informací.

Féničani a Kartágo, ty jo, to mě napadá snad jen Salambo od Flauberta a nemůžu se zbavit dojmu, že by se při jejím čtení rozkousal stůl.
A snad ještě Young Carthagian od G. A. Hentyho. Je to z konce 19. století, nemám tušení, jak se tváříš na takhle staré autory.
Kdysi dávno jsem četla jistého Girarda a jeho trilogii o kartaginském rodu Barků, ale nepamatuju si z toho lautr nic.

Egypt. Toho je pro změnu shitload a za mě teda kromě toho Waltariho dost hrůza s ďáblem spářená. Přelouskala jsem před lety jistého Wilbura Smithe a moc nevím, jestli by to bylo doporučeníhodné, protože už na té základní/střední škole mi to přišlo decentně debilní.

Charles Kingsley - Hypatia. Nepřekvapivě o Hypatii, takže pro tebe asi pozdě, hlavní postava je mnich. Taktéž napsáno v 19. století.

Boleslaw Prus (nebo též Alexander Glowacki) - Farao. To je asi informačně docela bohaté, ovšem je to napsané takovým tím rozmáchlým edukativním stylem, takže jsem u toho chcípala nudou.

Alexej Pludek - Faraonův písař. To už bylo výrazně čtivější.

Případně regulérní stará egyptská literatura - Tajemství papyrů.

A co se týče Skandinávie, tak tady jsem kromě odborné literatury a mytologie četla jen pár bullshitů, takže moc nevím, jak je doporučeníhodný např. takový Bernard Cornwell, přišlo mi to (vesměs všechno, napsal těch knih mnoho) jako dost mrdka.

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od York » 2. 8. 2018, 10:47

Napadají vás nějaká literární díla, kde by byl dobře popsanej život ve starověku*?

Zatím vím jen o Sinuhetovi (někdy se budu muset dokopat a dopřelouskat to).* Nejvíc mě zajímá Fénície včetně Kartága, cokoliv ze starověkého Řecka, Persie, Skandinávie a Egypt. A nemyslím tím teď mytologii, ale skutečně všední, každodenní život, případně fungování armády, kněžstva a tak.

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od Vallun » 18. 7. 2018, 17:58

Vallun píše:
18. 7. 2018, 17:54
Obrázek

Vin, the Mistborn, No. 5
Čte se to výborně, ale někd ymusí člověk přihmouřit oči nad logikou světa...:)

Jinak jsem se bavil úvahou o tom, jak ryhcle by se asi dokázal mistborn pohybovat po železnici...kolik by si za to České dráhy (asi tedy spíš SŽDC) účtovaly ...a jeslti je jiný způsob, jaks e po železnici dorpavovat bez zpoždění:)

Re: Fantasy literatura - tipy a doporučení

od York » 15. 6. 2018, 10:59

Vallun píše:
15. 6. 2018, 10:35
urcitě si přectu další, hezky to odsýpá...
Že jo :-)

Nejvíc se ti imho bude líbit Stormlight Archive, ale asi stojí za to si přečíst nejdřív to ostatní. Sice to nenavazuje vyloženě chronologicky, ale je to za stejného univerza a dějou se tam věci, ke kterým je dobré znát širší kontext.Brandon Sanderson: Words of Radiance (druhý díl série The Stormlight Archive).

Druhý díl má všechny klady prvního a netrpí jeho neduhy - děj je svižný hned od začátku, příběhy různých postav vzájemně souvisí a worldbuilding už máme po prvním díle za sebou takže svět je sice pořád neobvyklý, ale už známý a logický.

Deset hvězd z pěti, nebo tak něco ;)

Nahoru