Válečné filmy

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: :wink: $D $8) $cry$ $P :-)= :eyecrazy: :>:o/ :>;o) O-) :clap: :think: $lol$ $:) $;) $-o :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Válečné filmy

Re:

od Sosacek » 17. 11. 2018, 15:11

Sadako píše:
17. 11. 2018, 14:12
Vallun píše:
16. 11. 2018, 23:39
a nenadělalo se s tím tolik....
Cywe, to je věta na Sundej brejle a pojď ven!

Přesně kvůli kokotům, kteří tvrdí, že PSTD, deprese a duševní problémy obecně jsou moderní změkčilost, je pořád něco takového vnímáno jako stigma, které se lidi bojí přiznat i sami sobě a to je pochopitelně hrozně zdravé a fajn pro ně, jejich okolí i celou společnost.
Toto je kvalitni prispevek.

od Sadako » 17. 11. 2018, 14:12

Vallun píše:
16. 11. 2018, 23:39
a nenadělalo se s tím tolik....
Cywe, to je věta na Sundej brejle a pojď ven!

Přesně kvůli kokotům, kteří tvrdí, že PSTD, deprese a duševní problémy obecně jsou moderní změkčilost, je pořád něco takového vnímáno jako stigma, které se lidi bojí přiznat i sami sobě a to je pochopitelně hrozně zdravé a fajn pro ně, jejich okolí i celou společnost.

Re: Válečné filmy

od Vallun » 16. 11. 2018, 23:39

Tak on i Tolkien trpěl zákopovou horečkou, ale nebylo toho tolik - zejména vzhledem k množství dotčených osob...a nenadělalo se s tím tolik....

Re: Válečné filmy

od midewiwin » 16. 11. 2018, 22:46

Říká se, že posttraumatický stresový syndrom stvořil J.D. Salingera jakožto literáta a jako lidskou bytost ho zničil.
Ostatně Seymour Glass /Den jako stvořený pro banánové rybičky/ je vlastně něco jako soft verze Ramba - jedinec, který ztratil schopnost existovat mezi lidmi, co nemají jeho zážitky. Nevymlátí na rozdíl od něj policejní regiment, jen si vpálí kulku do hlavy.

Re: Válečné filmy

od Eleshar_Vermillion » 16. 11. 2018, 22:33

nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.
Vallun píše:
16. 11. 2018, 19:26
asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
Přesně, tehdy všechny tyhle novodobé tzv. "psychické choroby" neexistovaly. To se teď jen lidem nechce pracovat a jsou zhýčkaní moderní dekadentní západní společností. Základní vojenskou na ně! To je naučí být chlapi.

Re: Válečné filmy

od Ecthelion » 16. 11. 2018, 19:50

Vallun píše:
16. 11. 2018, 19:26
asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
První písemně zaznamenaný případ PTSD je z 2111-2094 před naším letopočtem a popisuje smrt a následky vystavení traumatické události po masakru v nějaké bitvě krále Urnammy. To já jen tak.

Re: Válečné filmy

od ilgir » 16. 11. 2018, 19:31

Re: Válečné filmy

od Vallun » 16. 11. 2018, 19:26

nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.
asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...

od Sadako » 16. 11. 2018, 17:10

Já bych se na to musela podívat znovu. Možná to udělám. Protože třeba ta Human Bullet má v jistém smyslu lehce podobné téma a ta mě už nesrala.
Poznámka s Rambem je asi trefná - prostě si stvořili legii monster a zpátky se jim vrátila banda rozbitých lidí a jejdanánky, nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.

Re: Válečné filmy

od Argonantus » 15. 11. 2018, 17:19

Za mne hodně dobrý.

Re: Válečné filmy

od Sosacek » 15. 11. 2018, 16:52

To me vede na otazku, co bys rekl na Apocalypse Now.

Re: Válečné filmy

od ilgir » 15. 11. 2018, 12:57

Neb nejlepšími vojáky jsou ti, co byli zlobotomizováni a znásilněni nejdůkladněji. Vincent D ´Onofrio, směšně zoufalá oběť šikany v první polovině, vyroste v té druhé v děsivé monstrum, připomínající Hulka. Sám hrdina, intelektuál s brejlema, zjišťuje, že ve finálních scénách je tím lepší, čím je bezohlednější; a dílo zkázy je dokonáno, když osobně odpráskne holku, se kterou si nedávno sám užíval. Je perfektní voják a jako člověk je zároveň zombie.
Což je taky důvod, proč se nejmodernější armády snaží vyvinout takové technologie a strategie, aby vojáci nemuseli zabíjet osobně.

Re: Válečné filmy

od Argonantus » 15. 11. 2018, 06:37

Sadako:
Nesoustavná návaznost na Olověnou vestu odtud (neb to zjevně patří sem):
Mně Full Metall Jacket příšerně srala
Ona je otázka, zda tato reakce není v jistém smyslu přesně to, v co autoři doufali. Je to faustovská záležitost, antiumění, které tě má naštvat.

1) Ta věc má úplně nejklasičtější možný půdorys mnoha válečných příběhů, půlka je „cvičiště“ a půlka následné „bojiště“. Tak přesně vypadá třeba Tmavomodrý svět (jen ty veselé scénky „pěšky jako v letadle“ půlka diváků přehlédla), nebo seriál Band of Brothers. Nebo příšerná nalejvárna G. I. Jane. Nebo komedie Vojín Benjaminová. V první půli klasického schématu se zdá vojákovi osud na cvičišti nesmyslný a truchlivý, je nespokojen a bouří se, ale v polovině druhé prohlédne, že to všechno mělo svůj smysl, anžto z něho udělal výcvik hrdinu a on vykoná hrdinský čin, sláva nazdar, takže dostane metál. Nebo tragicky zemře, ale mělo to svůj smysl, sláva nazdar.

2) Jenže tady už v první půli máme brzy pocit, že je cosi v nepořádku. Absurdita a brutálnost výcviku překonává rozumné meze, jak praví Sadako trefně,
Frontální lobotomie křížená se znásilněním.
K tomu lze dodat, že tak, děti, vypadá opravdový vojenský výcvik, viděný vojákem, který je tam nedobrovolně (je odveden proti své vůli). Můžeme se bavit o intenzitě a četnosti těch lobotomií a znásilnění, nicméně princip je ten samý – člověk je nucen dělat příšerné kraviny, které dělat nechce a chce být někde úplně jinde. Většinou je to neškodné, ale občas to bolí a občas u toho taky někdo umře. To je zpráva, kterou se mi třeba nikdy nepodaří předat Neferitovi, ježto ten tam byl dobrovolně, a to je prostě jiný vesmír. A kupodivu je brána s pozoruhodnou lehkostí spoustou lidí, co tuhle šílenou zkušenost nemají.

3) Samo o sobě toto kritické sdělení může býtstále ještě banální až otravné, neb tohle vysílají různí týpci různou formou často (vrátanie Švejka nebo Švandrlíka). Myslím, že člověk, který došel k této vrstvě problému, může cítit otrávenost (podezírám Sadako).

4) Fajn. Jenže ono to má ještě další vrstvu v té druhé polovině „na bojišti“ a ta je podobně jedovatě posunutá. A to v nečekaném směru, horším, než veškeré pomyšlení – ono to opravdu funguje! Neb nejlepšími vojáky jsou ti, co byli zlobotomizováni a znásilněni nejdůkladněji. Vincent D ´Onofrio, směšně zoufalá oběť šikany v první polovině, vyroste v té druhé v děsivé monstrum, připomínající Hulka. Sám hrdina, intelektuál s brejlema, zjišťuje, že ve finálních scénách je tím lepší, čím je bezohlednější; a dílo zkázy je dokonáno, když osobně odpráskne holku, se kterou si nedávno sám užíval. Je perfektní voják a jako člověk je zároveň zombie. Při čemž je to vlastně ten stav, který mu byl halasně doporučován a který je ve všech těch Pýchách národa a Saharách a Hořících snězích oslavován.

5) Film se nijak nevyjadřuje k otázce, je-li válka ve Vietnamu dobře nebo špatně. Neříká, kdo je hodný a kdo zlý. Jen to dumá nad tím, co to s lidmi dělá, nic víc. Vyhodnotit, zda tyo stojí zato nebo ne, zda by to šlo jinak a vůbec, to už se nechává na divákovi. Dobré umění se ptá, spíš než odpovídá.

6) Mimochodem, je zajímavé si uvědomit, že Rambo byl možná ten samý týpek s brejlema po té, co se vrátil domů. Ono je to v jistém smyslu přímé pokračování.

od Sadako » 7. 11. 2018, 18:11

Debata o Full Metal Jacket mi připoměla jedno pěkné dílko z Japonska - Nikudan (Human Bullet) o výcviku pilotů kamikaze. Není náhoda, že režisér Kihači Okamoto měl za sebou zajisté velmi příjemnou zkušenost dvouleté služby v japonské armádě během druhé světové války.
https://www.csfd.cz/film/124879-nikudan/komentare/

Re: Válečné filmy

od Argonantus » 29. 10. 2018, 20:38

Měl bych tu asi udělat zářez drápem za tuhle strašně podivnou podivnost https://www.csfd.cz/film/92395-prilis-d ... y/prehled/ - krátce řečeno, válečná varianta Amélie z Montmartru od téhož autora a se stejnou hlavní hrdinkou.
Zahlédnuto asi způli, takže nechci moc dělat závěry. Složitě komplikovaná smršť odboček. Možní je to geniální, možná ne.

Nahoru