Válečné filmy

Odeslat odpověď


Odpověď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) :( :-? 8) :lol: :P :oops: :cry: :roll: ;) :-o :evil: :mad: :-| :clap: :think: :doh: :naughty: :dance: $D :vamp: O-) :eyecrazy: :>;o) :>:o/ :8oO $lol$ $-o :toot: :idea: :arrow? :!: :?:
Zobrazit další smajlíky

BBCode je zapnutý
[img] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí

Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Válečné filmy

Re: Válečné filmy

od Wolfus » 11. 11. 2022, 14:40

Mne sa hodne pacil Kriz cti. Pripadal mi ako komorny larp s vojnovym settingom.

Re: Válečné filmy

od Mizy » 11. 11. 2022, 11:54

Pokud to tu ještě nezaznělo, tak Stezky slávy by vám neměly uniknout.

Re: Válečné filmy

od Bifi » 11. 11. 2022, 11:46

Jo, ten je skvelý. To pomalé budovanie na začiatku je geniálne.

Inak mne sa napriek rozporom s predlohou páčil aj netflixový Na západe nič nového.

Re: Válečné filmy

od Celoush » 11. 11. 2022, 10:07

Byla by chyba, kdyby tu nebyl uveden Lovec jelenů. Je to delší, hutnější, nejen Vietnam, nezapomenutelné... přijde mi, že už se z něj stává takový ten zapomenutý klenot a je vhodné ho připomenout, když už se bavíme o válečných filmech.

Re: Válečné filmy

od Jerson » 11. 11. 2022, 08:00

Tenhle film mi před lety pustila manželka, kromě jiné abych si taky udělal představu o tom, jak to u nich ta války vypadalo. Jako komedie mi to nepřipadalo.

Re: Válečné filmy

od Passingby » 10. 11. 2022, 23:14

Binge-watching válečných filmů může být trochu na palici, ale přece jenom ještě přihodím

Země nikoho (Ničija Zemlja, 2001)
Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović.

Text je z ČSFD. Kdysi jsem to viděl, a teď koukám, že to mají zařazený jako drama/komedie, ale nevybavuju si, že by to bylo nějak extra veselý.

Re: Válečné filmy

od Vito » 10. 11. 2022, 22:46

Ještě jednou chci poděkovat Argovy, že mě přesměroval na toto vlákno.
Poslední týden jsem se trochu hlouběji věnoval válečným filmům a oběvil jsem asi tři perly, které možná znáte, možná ne, ale určitě stojí za pozornost:

Na západní frontě klid
každý asi zná Remarquea a netřeba to blíže rozebírat. Příběh vojáka jenž byl poslední obětí velké války. Německo - americká koprodukce imho velice zdařilá. Jako stěžejní části vnímám filmařské hrátky s plynem (který ve filmu není, ale ta hrůza z něj je opravdu dobře znázorněná), tanky Saint Charmond a krádež husy. Všechno ostatní je jen bláto, špína, hlad a boj o prežití. Nebýt zbytečně natahovaného závěru byla by to pecka. Takhle je to výborných 70%.

9. duben
A jsme v Dánsku 9.4.1940. Jsme členy čtvrté roty, naše vláda kapitulovala, ale rozkaz o kapitulaci nám nebyl doručen. Proti nám je 170. pěší divize wehrmachtu které se budeme bránit. Oni mají kulomety, my zase bicykl... Zdařilé severské drama o zoufalém boji, výborní herci o kterých jsem nikdy neslyšel a hlavně podle skutečných událostí (i když... znáte to). Být tam lepší trikové scény dost by to filmu pomohlo. Takhle je to jen o chlup lepší než předchozí snímek. Řekněme 70-75%.

1944
Estonci se rozhodli natočit válečné drama. V roce 40 zabral pobaltské státy sovětský svaz, v roce 41 je "osvobodila" třetí říše. Jsou dva hrdinové - půlku filmu hledíme na válku pohledem nacionalisty, druhou půlku očima komunisty. Oba pohledy jsou hnusné a bezvýchodné. Hrdiny navíc spojuje láska k jedné ženě...
Jako tohle mi připomělo Lotyšské vtipy kde je jen zima, mráz a každý zemiak je kámen... inu ale film je to výborný natolik, až jsem do recenze napsal "je to lepší než co o roce 44 kdy holivůd natočil". Za mě 80%.

ps: a mám pocit že si s tímto druhem filmů dám pauzu. Vadí mi to. Jako jsem rád že se občas něco nové dozvím (třeba ten 9.duben mě na pár hodin přikoval ke googlu), ale víte co, je na to potřeba mít specifickou náladu.

Re: Válečné filmy

od Resurrection » 10. 11. 2022, 18:44

Argonantus píše: 10. 11. 2022, 17:37 Mně se docela líbilo 1917, z této kategorie.
Ano, za me mozna dokonce nejlepsi valecny film. Uz je to chvili co jsem to videl a stejne to porad rezonuje. A prekonalo to i Stalingrad (1993), muj predchozi best.

Dost me dostal Cumberbatch, naprosto epizodni role, ale jeho "komentar" o marnosti veskereho snazeni. Ne o te Remarquovske marnosti (proc zbytecne umira tolik muzu), ale o te prakticke marnosti limitu tehdejsi valky*. A ta zoufala snaha silou vule prorazit neprorazitelne...

*Odkaz na tu prostou matematiku, kdy jakykoliv postup smerem k nepriteli je z definice pomalejsi nez zeleznice, ktera nepriteli privazi posily.

Re:

od Sosacek » 17. 11. 2018, 15:11

Sadako píše: 17. 11. 2018, 14:12
Vallun píše: 16. 11. 2018, 23:39a nenadělalo se s tím tolik....
Cywe, to je věta na Sundej brejle a pojď ven!

Přesně kvůli kokotům, kteří tvrdí, že PSTD, deprese a duševní problémy obecně jsou moderní změkčilost, je pořád něco takového vnímáno jako stigma, které se lidi bojí přiznat i sami sobě a to je pochopitelně hrozně zdravé a fajn pro ně, jejich okolí i celou společnost.
Toto je kvalitni prispevek.

od Sadako » 17. 11. 2018, 14:12

Vallun píše: 16. 11. 2018, 23:39a nenadělalo se s tím tolik....
Cywe, to je věta na Sundej brejle a pojď ven!

Přesně kvůli kokotům, kteří tvrdí, že PSTD, deprese a duševní problémy obecně jsou moderní změkčilost, je pořád něco takového vnímáno jako stigma, které se lidi bojí přiznat i sami sobě a to je pochopitelně hrozně zdravé a fajn pro ně, jejich okolí i celou společnost.

Re: Válečné filmy

od Vallun » 16. 11. 2018, 23:39

Tak on i Tolkien trpěl zákopovou horečkou, ale nebylo toho tolik - zejména vzhledem k množství dotčených osob...a nenadělalo se s tím tolik....

Re: Válečné filmy

od midewiwin » 16. 11. 2018, 22:46

Říká se, že posttraumatický stresový syndrom stvořil J.D. Salingera jakožto literáta a jako lidskou bytost ho zničil.
Ostatně Seymour Glass /Den jako stvořený pro banánové rybičky/ je vlastně něco jako soft verze Ramba - jedinec, který ztratil schopnost existovat mezi lidmi, co nemají jeho zážitky. Nevymlátí na rozdíl od něj policejní regiment, jen si vpálí kulku do hlavy.

Re: Válečné filmy

od Eleshar_Vermillion » 16. 11. 2018, 22:33

nikoho nenapadlo přemýšlet, že budou asi tak trochu v píči.
Vallun píše: 16. 11. 2018, 19:26asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
Přesně, tehdy všechny tyhle novodobé tzv. "psychické choroby" neexistovaly. To se teď jen lidem nechce pracovat a jsou zhýčkaní moderní dekadentní západní společností. Základní vojenskou na ně! To je naučí být chlapi.

Re: Válečné filmy

od Ecthelion » 16. 11. 2018, 19:50

Vallun píše: 16. 11. 2018, 19:26asi proto, že v Korei ani ve druhé světové válce se nic takového nestalo...
První písemně zaznamenaný případ PTSD je z 2111-2094 před naším letopočtem a popisuje smrt a následky vystavení traumatické události po masakru v nějaké bitvě krále Urnammy. To já jen tak.

Re: Válečné filmy

od ilgir » 16. 11. 2018, 19:31


Nahoru