Risus

4.5
Průměr: 4.5 (2 hodnocení)
Minimalistické komediální RPG určené pro ty večery, kdy už vám hlava nebere...
S. John Ross
2001

Risus je nevážně pojatá minimalistická hra, která se záměrně snaží vzbuzovat komické situace kombinací bizarních "klišé" postavy a zcela absurdních situací v nichž jsou používána. Pravidla jsou nadmíru stručná a tvorba postavy sestává jen z několika málo úkonů a obdobně jednoduché je i její hraní, pročež autor hru doporučuje "k pivu a preclíkům", tedy pro situace kdy vážnější nebo složitější hra není z nějakého důvodu vhodná.

Rychle, stručně a hlavně vtipně

5

Z těch několika minimalistických systémů, které jsem četl se mi tenhle líbil nejvíce, takže jsme si na něm i něco menšího zahráli. Systém umožňuje všechno, co bych od systému požadoval, dokonce má i několik volitelných prvků. Základní kostra je rychle a snadno pochopitelná. Další pravidla je možné zavést dle vaší chuti. Celé pravidla jsou relativně vtipně pojaté.
Trošku mě překvapili odlišnosti v české a anglické verzi, ale jinak systému není co vytknout.

Takže místo čtení dalších recenzí se raději přečtěte systém samotný.:-)

můj oblíbený minimalistický systém

4

Risus mi přirostl k srdci, je to naprosto minimalistická hra, která se o nic nesnaží, ale ani vás nezatěžuje nadbytečnými pravidly, ideální pro komedilní hry, one-shoty, kdy se nechcete zdržovat s vytvářením postav déle než pár vteřin, ale i imerzivní hry, kde chcete hlavně hodně prostoru pro RP a házení kostkou vás moc nezajímá. Obzvlášť jsem si oblíbil způsob popisu postav, kde místo, abyste se snažili popsat postavu skrz hromadu statů a skillů, tak řeknete "je to průměrně schopný kovboj a příležitostný pistolník" a postava pak prostě umí všechno, co by takový průměrně schopný kovboj a příležitostný pistolník měl umět.. Pravidla mají necelých sedm stránek, z čehož víc jak polovina jsou příklady a rozšiřující pravidla, která není úplně nutné znát - tomu odpovídá i kvalita a možnosti hry. Víc od toho nečekejte.