Lamentations of the Flame Princess

4
Průměr: 4 (1 vote)
Dobrodružná hra inspirovaná starým DnD, metalem a hororovými klasikami
James Raggi III.
2011

LotFP je jako Dungeons and Dragons předělané pro hraní hororových příběhů v renesančním světě. Je to stále hra starého stylu a tak jsou prvky hororového žánru vysvětleny spíše v příručce pro vypravěče namísto toho, aby byly zabudovány do mechanik. Hra je prodávána v krabici se třemi příručkami, kostkami, osobními kartami postav a ukázkovým dobrodružstvím.

Obliba old schoolu stoupá a

4

Obliba old schoolu stoupá a tak přibývá klonů DnD (např. Labyrinth Lord, Swords & Wizardry). LotFP je zajímavé hlavně tím, že narozdíl od klonů původní DnD nedoplňuje o přehlednější uspořádání a lepší layout, ale upravuje si mnohá pravidla k obrazu svému.

V této hře se například v boji s přibývajícími úrovněmi zlepšuje pouze bojovník. Jediné povolání. Ostatní povolání totiž mají své vlastní niky a oblasti specializace.

Kouzla jsou nově přepsána, působí podivněji a děsivěji (jedním z potenciálně nejmocnějších kouzel je Vyvolávání, které se ale zároveň může nepěkně vymknout z rukou).

Hra obsahuje detailní pravidla pro investování nabytého bohatství a najímání sluhů, žoldnéřů a dalších zaměstnanců včetně pravidel pro věrnost. Renesančnost prostředí se mmj. projevuje tím, že povolání nemají "name level" kdy by se například z bojovníka stal lord a obdržel by pevnost, ale jak postavy investují nabyté bohatství, stávají se vlastním přičiněním vlivnými.

Hra nemá bestiář a seznam kouzelných předmětů. Místo toho autor razí názor, že každé monstrum by mělo být unikátní, kyždý předmět jedinečný. Příručka vypravěče obsahuje pravidla pro tvorbu monster a několik příkladů.

Z těchto několika příkladů je myslím vidět, že DnD v podání LotFP už není úplně to samé DnD. Mě osobně se výsledná směs velmi líbí a tak dávám 4 hvězdičky. Dát 5 mi zabraňuje jen fakt, že jako u každého old schoolu i u LotFP záleží velmi, velmi na vypravěči. Hra poskytuje mnoho rad, jak vést hru, ale pravidlově nemá žádné pojistky proti zvůli vypravěče.