Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
Goryvlad
Příspěvky: 56
Registrován: 6. 1. 2012, 17:42
Bydliště: Ostrava/Seliak

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Goryvlad »

Já jsem na tom asi podobně jako PotulnýDruid. Svým způsobem věřící, ale nejsem křesťan.
S křesťany moc při hraní zkušenosti nemám. Ale je je fakt, že hráči se kterými dlouhá léta hraju ač sami nevěřící, vytváří často postavy pro které je víra důležitá. Ty citáty z bible jsou pro hru určitě zajimavé, stejně jako inspiraci starými božstvy.
Ave,imperator, morituri te salutant !
Uživatelský avatar
Číňan
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 11. 2012, 16:26

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Číňan »

lapivorax píše: Tak abych to zopakoval. Jsou tu nějací křesťané hrající DrD? A jak to vidí? DrD a víra? Děkuji
Otázku chápu, asi proto, že jsem křesťan a sám jsem se jí nedávno zabýval.

Abych osvětlil o co jde lidem co tomu nerozumí a rozumnět by chtěli, tedy alespoň jak to chápu já, nevím jestli to tak přesně myslel lapivorax.
Jde o to, že se křesťanství neslučuje s věcmi jako je magie, vyvolávání duchů, kyvadla, věštění a podobně. ( Já tomu říkám souhrnně okultismus.) A to zkrátka pro to, že to podle naší víry není k lidskému prospěchu, ale škodí mu to.

Já jsem poté došel k tomu, že Dračí doupě jako konkrétní hra k okultnímu jednání nenabádá, ani od něj neodrazuje. Má s ním spojitost o něco větší než šachy, ale to je tak všechno. Když někdo bude chtít může tam zapojit cokoliv, ale beru to jako nůž, který můžeš použít jak k dobremu tak zlému. V tomto pojetí je fantasy hodně ostrý nůž.

Tak takto v krátkosti. Uměl bych se rozepsat více, ale nechtěl jsem začít slohovkou. Kdyby to někoho zajímalo více, můžu osvěětlit své názory více.

Snad to nikoho neurazí, ani to nepochopí jako provokaci, nebo tak.
DaveN řečený Číňan
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od PotulnyDruid »

To je ale pak spíš metafyzická nebo teologická debata a nejsem si jistý, že se hodí na toto fórum :)
Ikdyž je pravda, že by to mohla být debata zajmavá :D ale v tom případě by myslím chtělo minimálně nové vlákno..
under construction
Uživatelský avatar
Číňan
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 11. 2012, 16:26

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Číňan »

Jo to je, ale velice úzce se to týká hry, takže to tady má co dělat, podle mého...ale je pavda, že by se to mohlo oddělit do nového vlákna, kde to najdou jen ti co je to zajímá.
DaveN řečený Číňan
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od PotulnyDruid »

Ne, rozhodně se to úzce netýká této hry :D To se úzce týká křesťanství, ale rozhodně ne této hry. Bez urážky, ale možná máš pocit, že se všechno úzce dotýká křesťanství, ale není tomu tak :)
under construction
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od crowen »

DaveN píše: Jde o to, že se křesťanství neslučuje s věcmi jako je magie, vyvolávání duchů, kyvadla, věštění a podobně. ( Já tomu říkám souhrnně okultismus.) A to zkrátka pro to, že to podle naší víry není k lidskému prospěchu, ale škodí mu to.
Nie su zazraky nahodou druh magie? Chodenie po vode, nasytenie davov, zmena vody na vino, zazracne uzdravovanie? Duchov krestania nevyvolavaju, ale vyhanaju, este aj v 21. storoci je oficialna cirkevna skola pre exorcistov. A rozne videnia a proroctva od roznych bohom osvietenych ludi, pute na miesta zjaveni panny Marie, uctievanie relikvii? Ved to je ciste pohanstvo :-)

Skusal som najst obrazkovy vtip, ale nepodarilo sa, tak len ustne podanie:

Obrazok 1: Dvaja krestania si ukazuju na celo a rehocu sa na cernoskoch v Afrike, co klacia pred totemom a modlia sa.
Obrazok 2: Dvaja cernoskovia v Afrike si ukazuju na celo a rehocu sa na krestanoch, co klacia pred krizom a modlia sa.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od ilgir »

Crowen: Problém je v tom, že křesťané zcela demagogicky trvají na tom, že víra a magie jsou dvě odlišné věci. Takže i modlitba a magické rituály jsou něco jiného, stejně tak zázraky a magické projevy jsou něco jiného. Můžeš se s nimi o tom hádat, ale žádného výsledku nedosáhneš. :D
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od PotulnyDruid »

Je to celé jen o slovíčkaření. :)
under construction
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Aljen »

stretol som pravdupovediac iba jedneho hraca ktory nieco podobne riesil. Kedze neskor vypadol z hrania neviem ako si s tym poradil.

Osobne sa tiez povazujem za krestana (aj ked definiciu nesplnam) a hral som policajneho vysetrovatela - vyvolavaca demonov schopneho robit hrozne veci aby dosiahol svoj ciel. Alebo Vogor Ike, najhnusnejsia postava aku som kedy hral - knaz schopny uctievat akehokolvek boha ak mal z toho prospech a zneuzivajuci vsetkych okolo niekedy len preto aby si dokazal ze to vie/moze a prejde mu to.

Hrat presvedceneho komunistu alebo chladneho egoistickeho burzoveho maklera by som tiez vedel aj ked ich filozofiu neuznavam.

Je to hra a tak ju viem oddelit rovnako ako pasivne vnimanie fikcie z kihy ci filmu bez toho ze by ma to osobnostne menilo (mozno som len ziadnu z tych drsnejsich postav nehral dost dlho :) )
Rozdiel moze byt ze nemam nastepenu ideu ze vystavenie sa nepovolenym* veciam (magia/nespravna filozofia) moze priamo ohrozit moju dusu ci ducha.
Ak niekto tejto idei veri tak to urcite moze mat tazsie, ale nemyslim ze mu pomoze inekto iny.

*:nech uz definovane kymkolvek
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od PotulnyDruid »

Stejně chci upozornit, že se dostáváme naprosto OT nejen, co se týče tohoto vlákna, ale fóra jako takového :D
under construction
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od ilgir »

PotulnyDruid píše:Stejně chci upozornit, že se dostáváme naprosto OT nejen, co se týče tohoto vlákna, ale fóra jako takového :D
Tohle může napsat jen někdo, kdo nezažil místní diskuze před 3-5 lety. $D
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Aljen »

PotulnyDruid píše:Stejně chci upozornit, že se dostáváme naprosto OT nejen, co se týče tohoto vlákna, ale fóra jako takového :D
Nemyslim si ze to s RPG nesuvisi. To ze to nejaka skupina hracov riesi ako dovod existencie takejto debaty staci.
To ze sme OT je pravda, ale na forum o RPG to isto patri
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2385
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Fafrin »

So, we meet again: http://www.chick.com/reading/tracts/0046/0046_01.asp :D
(http://www.chick.com/articles/frpg.asp)

Ne, vážně.
V družině mám dva (silně) věřící. Hrajou odmala, evidentně v cizích božstvech, setkávání s nimi, jejich zabíjení, sloužení jim apod nevidí zásadní problém. (Jo a nějaké sourozence co kvůli domácí víře nikdy neměli vánoce... a co já vím s kým vším jsem za ty desítky let hrál. Sám jsem si prošel od mysticismu k aktivnímu ateismu, je to hra, neřešte to. Pokud je vám hraní hry nepříjemné, nehrajte ji. Nebo upozorněte ostatní, že to není pro vás ok - což je těžké, vím.)
Jen je třeba se vyhýbat reálným reálií aby se předešlo nepříjemným momentům.

A odstřihněte nás.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Wild West

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od Wild West »

Čistě náhodou jsem zbloudil k této záhadné minele. Mám podobné pocity jako Ilgir; jako by se tu zpátky zjevil Pepe, Kyknos, Sirien a další neuvěřitelné entity.
lapivorax píše: Po prvním přečtení příspěvků v této diskuzi jsme se se ženou zasmáli. Jsme totiž oba křesťané, katolíci.
První moje zastavení křížové cesty - proč jste se zasmáli nad citáty z Písma? Naznačte nevěřícímu tmářovi...
Já jsem zrovna před pár měsíci ještě dopisoval bakalářku, exegezi - výklad Písma, Matouš 4,1-11. Nechceme nikterak snižovat příspěvek autora, který toto vlákno založil. Podle mého osobního mínění, snad každý důvod vzít Písmo a číst, je dobrý.
Sladký jed ad personam je pokračováním smíchu shora. V čem lze snižovat příspěvek autora, který nakopíroval citáty z Písma k jednomu tématu, nedopustiv se prakticky žádných komentářů?
Já bych se chtěl s dovolením zeptat, jestli jsou zde mezi hráči DrD také křesťané nebo mají nějakého v družině? Jak se tváříte na uhranutí, kletby a zaříkání, nemrtvé, různá božstva v hráčských světěch, nebo dokonce inspirace ze starých slovanských božstev při tvorbě Vědmáka?
Totéž, co kolegové; křesťanů je tady docela hodně a křesťan mne naučil hře RPG, kdysi strašně dávno.
Zjevně nemají problém oddělit svět herní fikce od svojí víry.

Jinak
jak se tváříte na uhranutí, kletby a zaříkání
- otázka poněkud stírá to, zda jde o kletby a uhranutí v reálu a nebo ve fikci. To je asi takový rozdíl, jako mezi vraždou v reálu a ve filmu. Takže se na to nesnadno odpovídá.
Ve filmu, ve vyprávění a ve hře proklínám a uhranu často a s chutí.
V reálu se tvářím k temné magii velmi odmítavě.
Klára (o které jsem později zjistil, že je věřící), přinesla do školy DrD, abychom dělali jako třída něco společně. A musím říct, že větší část z nás to dosti stmelilo (více jak domácí úkoly z matematiky ve francouzštině) a mám proto ty nejlepší vzpomínky. Tehdy jsem nebyl křesťan.
Tedy podobná zkušenost.
Tím spíš matou předchozí otázky; proč je, u všech všudy, třeba uvažovat o snižování Werksoltana a jeho citátů z Písma??
Uživatelský avatar
lapivorax
Příspěvky: 199
Registrován: 15. 12. 2012, 13:36
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Paladin, Inkvizitor - citáty z bible

Příspěvek od lapivorax »

Zdravím. Přesunul jsem se s těmi svými plky na jiné vlákno speciálně pro to určené. Na reakce jsem se podíval až po půl roce. Bohužel musím však reagovat i zde na poslední příspěvek.

Nikdo nikoho nesnižuje, a už vůbec ne já Werksoltana a jeho citáty z Písma. Práce s Písmem je velice obtížná věc. I po letech práce jste pořád začátečník. Jestliže můj příspěvek někoho urazil, mrzí mě to, ale rozhodně jsem to neměl v úmyslu. Jedovatý být umím, ale toto není ten příklad.
Toto nejsem já, toto je můj avatar.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti