History fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: History fiction

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Vallun píše: 24. 7. 2018, 15:43 ilgir - nenaznačuju, jak už jsem uvedl, nejsem v tom tolik kovaný, ale chápu to tak, že Kristus skrze svou oběť učinil hřích zprostitelným. Pokud měl děti, tak jednak existuje část lidstva dědičným hříchem nezatížená, a druhak jeho oběť mi pak přijde...podivná, neopravdová.

Ne, to není z Browna, ale z českobratrských kněží...
Ježíšovy děti by byly zatíženy dědičným hříchem po matce. Možnost, že by měl Ježíš děti vzniklé pučením, snad nikdo neuvažoval.
A jako, obětovat se pro vyšší dobro, pokud má člověk děti, je neopravdové? WTF?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: History fiction

Příspěvek od ilgir »

Vallun: Pracující logaritmus mě předešel. Teologové by se museli vyrovnat s tím, že Ježíš (bez hříchu) měl děti s hříšnou ženou, a těm by nejspíš přiřkli také dědičný hřích. Jinak by totiž museli rozšířit bezhříšnost na dalších X osob s důsledky dalších diskuzí kvůli potomkům potomků atd.

Nevidím ti do hlavy a tudíž nerozumím, proč by ti ta oběť přišla neopravdová, ale jsou to spíš asi nějaké tvé dojmy, což ti nehodlám brát, ale nedá se o tom dost dobře diskutovat.
Sadako píše:Není náhodou oslovení "synu/dcero" minimálně v katolické tradici bráno tak nějak jako... že oslovující je zde pro oslovovaného jako prostředník boží a tím označením zosobňuje vztah, který k oslovenému bůh-otec má?

To sice jo, ale bylo to vynalezeno až později. Pokud si dobře pamatuju, tak Ježíš sám (dle evangelií) nikdy nikoho výslovně neoznačil za svého syna, ať už fakticky nebo obrazně. Naopak používal ve vztahu k lidem označení bratr a matka. Ve vztahu k lidem sám sebe neoznačoval za otce, ale za mistra, pána, pastýře apod. Když křísil Jairovu dceru, oslovil ji "děvče", nikoli "dcero".
Označení otec používal výlučně vůči Bohu, i když zároveň sám sebe označoval za Syna člověka (takový teologický oříšek, ale vysvětlení na to samozřejmě katolíci mají).
Apoštolové hojně označovali lidi za "boží syny" či "syny království", ale nikde se nevyskytuje označení "Kristův syn" nebo "Ježíšův syn".
Teď mě ještě napadá hojně používané přirovnání s vinným kmenem (Kristus) a ratolestmi (křesťané), vzhledem k tomu, že dnes používáme slovo ratolest jako označení potomka. Ale už je to přes dva rohy a jedno podobenství, takže vyvozovat z toho existenci potomků fyzicky zplozených Kristem by bylo dost ujeté.

Sečteno podtrženo, v současné Bibli nenajdeme indicie (natož důkazy), že by Ježíš měl děti. Není to ani v římských a židovských pramenech, takže zbývají různé neoficiální prameny, kterých jsou mraky, jsou pochybného původu, a jsou oblíbeným materiálem konspirátorů. Jejich autenticitu není dost dobře možné potvrdit, ani vyvrátit. A když se po tom pídíte, většinou dostanete odpověď, že "je to všechno pravda, ale zlá církev to hned na začátku zcenzurovala, aby jí to nepřekáželo ve světovládných plánech".
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

V tom srovnání Šifry a Andělů je od začátku problém v tom ze se všichni vrhli na Jerson linii spiknutí v CERN. Ono je to ale obrácene. Církev vyrábí spiknutí pro upevnění víry. To mi připadá mnohem větší problém. Církví zrejme nikoli.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: History fiction

Příspěvek od jjelen »

Tak mě napadlo: co udělá s upírem hašiš a/nebo opium?
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Ptáš se, jako by někdo z nás znal upíra narkomana.
Možná hraběnka G. to mohla zkoušet Příležitostně se zeptám.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 16. 9. 2018, 15:15, celkem upraveno 2 x.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: History fiction

Příspěvek od jjelen »

Přeeesně. Zrovna na krevsajícího hraběte MC jsem si vzpomněl (jinak bych na upíra na hašiši nepřišel)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Ty vole, hrabě MC, chvíli jsem přemýšlela, co je to za rappera...
Co udělá s upírem hašiš nebo opium - záleží, co chceš, aby to s ním udělalo, bych tak řekla. Přišlo by mi poměrně přirozené (a mám dojem, že jsme to tak hráli v nějakém WoD), že se upír sjíždí tím, co sjela jeho oběť. Chceš se nastřelit, vysaj si smažku.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od OnGe »

jjelen píše: 14. 9. 2018, 16:54 Tak mě napadlo: co udělá s upírem hašiš a/nebo opium?
Při zkoušce v autoškole konečně nebude nervózní, ale usne na semaforech.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: History fiction

Příspěvek od midewiwin »

Nevím, kam s tím, tohle téma je možná nejblíž.
Načala jsem detektivní sérii Davida Wisharta, kde je hlavní postavou Marcus Corvinus, římský aristokrat z Tiberiových dob. Zatím to až na jisté jazykové zvláštnosti ujde.
Nečetl to někdo v originálu? Zajímalo by mě, jestli se i tam vznešení Římané povalují na gauči a oslovují se kámo.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od boubaque »

midewiwin píše: 4. 1. 2019, 23:05 Nevím, kam s tím, tohle téma je možná nejblíž.
Načala jsem detektivní sérii Davida Wisharta, kde je hlavní postavou Marcus Corvinus, římský aristokrat z Tiberiových dob. Zatím to až na jisté jazykové zvláštnosti ujde.
Nečetl to někdo v originálu? Zajímalo by mě, jestli se i tam vznešení Římané povalují na gauči a oslovují se kámo.
Zběžné googlení odhalilo, že je to ("anachronický jazyk") tak i v originále a autor to zřejmě používá záměrně proto, že se snaží držet noirového žánru, jen ho převedl do prostředí starověkého Říma. (Jinak jsem to samozřejmě nečetl ;) )
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Čili cross Cicero meets Phill Marlowe?
To zní dost šíleně.
Ač mám rád dvojexpozice všeho druhu, netuším, čím se tyhle dvě složky mohou obohatit.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Něco úplně jiného - ten film https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 81#p473081 je daleko a daleko lepší, než kniha, protože domysleli konec.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32332
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: History fiction

Příspěvek od Vallun »

Konec jsem tedy zrovna nepostřehl...jako film vůbec není špatný, ale Hitler je mnohem vyšší, než by měl být a chováním odpovídá Hitlerovi počátku třicátých let - v roce 1944 si jej představuji mnohem víc histerického, úzkostně agresivního...i když, kdyby se vyspal 70 let, tak třeba...každopádně ten časový posun zvládl až s neuvěřitelknou bravurou...

- chyběla jakákoliv informace o EU...a celkově bych ocenil, kdyby mnohem víc komentoval dějiny od války, taky je otázka, zda žije někdo, kdo se s Hitlerem osobně stýkal...by bylo hodně silné...

- blbost byla ta zmínka o televizi (u té by cca měl tušit, o co jde - základní technika byla známa už za jeho života, naopak, počítače samozřejmě nemohl znát vůbec...

- kdyby se to orpavdu stalo, tak si myslím, že jej velmi záhy navštíví Kiddon, jen pro jistotu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: History fiction

Příspěvek od midewiwin »

Argonantus píše: 6. 1. 2019, 12:52 Čili cross Cicero meets Phill Marlowe?
To zní dost šíleně.
Ač mám rád dvojexpozice všeho druhu, netuším, čím se tyhle dvě složky mohou obohatit.
Autor domýšlí okolnosti některých událostí a zločinů, třeba masakru legií v Teutoburském lese anebo Germanicovy smrti. V tomhle ohledu se myslím nedopouští žádných velkých nesmyslů. Ani postava pátrače není sama o sobě nijak historicky znásilňující, tj. její motivy jsou uvěřitelné.
Četlo by se to samozřejmě líp bez těch anachronických jazykových schválností.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: History fiction

Příspěvek od midewiwin »

Argonantus píše: 6. 1. 2019, 13:32 Něco úplně jiného - ten film https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 81#p473081 je daleko a daleko lepší, než kniha, protože domysleli konec.
Knihu jsem nečetla, u filmu jsem vydržela, což se mi poslední dobou moc často nestává.
Konec byl hodně depresivní.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů