[dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn)

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pieta »

Tohle ovšem nejlíp funguje, když tu podmínku vymýšlí někdo jiný. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
jakubkuba
Příspěvky: 53
Registrován: 12. 8. 2011, 16:37

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od jakubkuba »

Aljen píše:...
Ked z hry odstranis ohrozenie a mechanicke veci s nim suvisiace (takze sa bude udrzovat iba fikcna rovina na zaklade dohody) tak hra este bude fungovat...
Ano, a navíc v takovém případě není nutné utrácet několik stovek za knihu pravidel a spoustu hodin života konzultacemi na foru $lol$
Uživatelský avatar
Tork
Příspěvky: 252
Registrován: 3. 1. 2012, 14:23

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Tork »

Jasně, nejde o věc, kterou bych nechal přímo hráčům, resp. pokud ano, tak bych požadoval nějakou dobrou podmínku (tzn. nenechal bych jim naprostou volnost). Zároveň bych dal nějakou omezující podmínku pro zaříkávače, např. nějakou jizvu za seslání a povolit další seslání až po dalším slunovratu/rovnodennosti, nebo povolit jenom jednu aktivní trvalou modlitbu na jednoho zaříkávače. To, že CP neznají podmínku, vůbec nevadí - zná ji průvodce a ostatní hráči a tím pádem není problém vést příběk tak, aby nutil hráče podmínku porušit.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Aljen »

jakubkuba píše:Ano, a navíc v takovém případě není nutné utrácet několik stovek za knihu pravidel a spoustu hodin života konzultacemi na foru $lol$
1. Okrem Ohrozenia ma DrD2 este par dalsich mechanik.
2. Mechaniky-pravidla nemusia byt cisielkove
3. Vid ako sa trackuje situacia postavy v konflikte v Sorcererovi (zaznamenava sa bonusovymi kockami kto ma v dalsom kole aku vyhodu, ale realna reprezentacia je cisto na fikcnej urovni).
4. Malopravidlova hra kde su len fikcne mantinely je teda o kus tazsia na hranie ako megasimulacna orgia. Nutnost osobnej discipliny je podstatne vyssia aby hra nefraskovitela ak to nieje ziaduce a aby jeden hrac nekazil zabavu ostatnym.
... been there, seen that, done that.
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Concobara »

Mám k tomuto všemu malinký dotaz :).

Předpokládejme, že se mi podaří (jako zaříkávači) získat symbolický dotyk/nebo se prostě nějakého "neřáda" dotknu a rozhodnu se jej proklít:
"Nechť se ti zrak mlhou zakálí..." => oslepit => zvýšení ohrožení o 1
Je to tedy uřknutí v základní podobě...

Protivník se buď nebrání nebo neuspěje a nevyčerpá se.

Výsledkem je zvýšení ohrožení o 1 a jeho fikční oslepení...

Potuď je mi to zcela jasné, ale teď příjde moje nejasnost.

Toto fikční oslepení mu zůstáva:
a) do konce aktuální kola
b) do konce střetu (=> tudíž nevidí a měl by se tak chovat)
c) do konce střetu nebo do doby než si "nějak protře oči" (counter akce s cílem snížit ohrožení)...(dokud nevidí=> tudíž nevidí a měl by se tak chovat)
d) mě nenapadá, vás jo? :)

Osobně se přikláním k variantě C.... Protože jsem mu zvýšil ohrožení a toto ohrožení mu zůstáva tak dlouho než se ho zbaví, popřípadě do konce => stejně tak by mělo zůstat oslepení.
Je to sice možná trochu silné kafe (skrz symbolický dotek možno na dálku...apod.), ale na druhou stranu ostatní povolání mohou dělat stejné (možná i větší :) )sviňárny.

Tak či tak bych se chtěl zeptat, jestli to někdo řešíte jinak než variantou C?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pieta »

Concobara píše:Tak či tak bych se chtěl zeptat, jestli to někdo řešíte jinak než variantou C?
Ano, například pravidla to řeší variantou A (-;
Účinek běžného prokletí či požehnání je okamžitý a trvá tedy jen malou chvíli.
a následně v příkladu
„Ve chvíli, kdy jsi dokončil prokletí, lapka zasupěl a zavrávoral. Pokusil se ustoupit, ale vidíte, že na malou chvíli neovládá dobře vlastní nohy.“

Na dlouhodobější prokletí je tam zvl.sch. Modlitby a uřknutí.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Malkin
Příspěvky: 28
Registrován: 5. 12. 2011, 15:01

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Malkin »

Takže to mám chápat tak, že pravidlově zaříkávač bez ZS modlitby a uřknutí, je vlastně naprosto neškodný, protože zvedá nebo snižuje ohrožení pouze na dané kolo?
Zaříkáváč pojede jako poslední v iniciativě a už toho moc nezpůsobí?
Mám v téhle oblasti velké nedostatky a tak by mě teda zajímalo, jak to vlastně je?
Obrázek
Jarda

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Jarda »

Jen pro jistotu:
Když mu zvýším ohrožení tím, že ho povalím na zem a on v dalším kole hlásí že se zvedá a zaroveň seká po nohou, tak si tím automaticky zase sníží ohrožení?
Když se schovám za strom, abych si snížil ohrožení, tak mi automaticky zase naskočí, když zpoza něj vylezu?
atd.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od crowen »

Ja by som povedal, ze aj ked kliatba trva len 1 kolo, zvysenie Ohrozenia o 1 je dovtedy, kym s tym prekliata postava nieco neurobi (uspech v konflikte a nasledne znizenie Ohrozenia).

K tvojim prikladom:
Když mu zvýším ohrožení tím, že ho povalím na zem a on v dalším kole hlásí že se zvedá a zaroveň seká po nohou, tak si tím automaticky zase sníží ohrožení?
Neznizi sa automaticky, pretoze tym, ze spadol na zem, a musel sa dvihat, sa dostal do nevyhodnejsej polohy/pozicie, a musi uspiet v nejakej akcii (ustupim dozadu, prudko utocim a natlacim sa na supera, ...) aby si Ohrozenie zase znizil.
Když se schovám za strom, abych si snížil ohrožení, tak mi automaticky zase naskočí, když zpoza něj vylezu?
atd.
Podobne, Ohrozenie sa ti automaticky nezvysi, pretoze svojim skokom za strom si donutil protivnika zmenit polohu, aby na teba videl a mohol utocit, takze ak on neuspeje vo svojej akcii, Ohrozenie sa ti nezmeni.
Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 09:10

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Ocho »

Taky to řešíme Ačkem. Účinek odezní, ohrožení zůstává. Aneb ohrožení spíš než aktuální situaci popisuje celkovou situaci.
Pokud protivník popadl vyražený dech, protřel si oslepené oči a zvedl se ze země zase na nohy, tak má ohrožení 5 místo původních 2, protože i když se ze všech svízelů "dostal", tak zatim dostává takovou nakládačku, že se to pro něj celkově nevyvíjí dobře (a může se to projevit i na jeho psychice, ale to je spíš druhotný).
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Concobara »

Pieta píše:
Concobara píše:Tak či tak bych se chtěl zeptat, jestli to někdo řešíte jinak než variantou C?
Ano, například pravidla to řeší variantou A (-;
Účinek běžného prokletí či požehnání je okamžitý a trvá tedy jen malou chvíli.
a následně v příkladu
„Ve chvíli, kdy jsi dokončil prokletí, lapka zasupěl a zavrávoral. Pokusil se ustoupit, ale vidíte, že na malou chvíli neovládá dobře vlastní nohy.“

Na dlouhodobější prokletí je tam zvl.sch. Modlitby a uřknutí.
Díky za odpověď.

Každopádně počítám, že alespoň zvednuté ohrožení zůstává klasicky do konce střetu (prostě na konci kola se automaticky nesnižuje). JInak by byla hromada akcí (ne jen nějaká uřknutí) co postavy hlásí na konci kola docela často umazávány...
Teď už se hádám nepletu?
Uživatelský avatar
Narnas
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 9. 2011, 12:31

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Narnas »

Tak jak to chápu já, platí vyšší ohrožení do konce boje. Slepota je aktuální. Ohrožení vyjadřuje pozici v boji. Chvilková slepota jej dostala do méně výhodné pozice v boji, podobně jako když spadl na zem. Protivník nad ním získal převahu a ta nezmizí s tím, že zase vidí nebo se postavil. Je v nevýhodné pozici a musí s tím něco dělat.
Elen síla lûmen omentielvo.
<Hvězda svítí na hodinu našeho setkání.>
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od vzteklina »

Ke změnám ohrožení viz můj přízpěvek viewtopic.php?f=262&t=8705&start=90#p336424
vzteklina píše:Hodnota ohrožení: vyjadřuje okamžitý stav postavy, její přehled o situaci, nadhled, fyzickou uvolněnost a výhodnost její pozice. Čím je vyšší, tím je postava méně klidná, ztrácí přehled, je unavená, zadýchaná, dostává strach nebo začíná zuřit, je v nevýhodné pozici.
Změna ohrožení: shrnout to lze tak, že dochází ke změně k lepšímu nebo horšímu u výše uvedených stavů. Lze uvést příklady rozděleně podle oblasti působnosti (Tělo, Duše, Vliv) i když jsou vzájemně zaměnitelné (což v mechanice sedí - ohrožení je univerzální a společné pro všechny tři oblasti).
Tělo, zvýšení: rostoucí únava, způsobení bolesti, zahnání do horší pozice (sražení na zem), odzbrojení;
Tělo, snížení: vydýchání se, uvolnění unavených svalů, zvednutí se ze země, přesun do výhodnější pozice;
Duše, zvýšení: zastínění výhledu, oslenění či jiné omezení smyslů, ztráta orientace, zmatení a předstírání, odvedení pozornosti, přesun nepřítele mimo zorné pole;
Duše, snížení: soustředění, rozhlédnutí se po okolí, vytření písku z očí;
Vliv, zvýšení: rozzuření, zastrašení, zesměšnění před publikem, vyvolání pocitu viny či méněcennosti (snížení sebevědomí, sebejistoty);
Vliv, snížení: zklidnění emocí, pochválení před publikem, zvýšení sebevědomí (povzbuzení)
Oslepení je docela silné kafe, ale proč ne. Důležité je jak se tu psalo, že je dočasné (pokud nepoužiješ ZS, pak už bych oslepení ale považoval za jizvu a to je mimo možnosti zaříkávačské magie). Takže cíli se načas ztratí zrak, na malou chvilku oslepne, jeho šíp či rána mečem de vedle, případně ho to vyruší u jiné činnosti. Okamžitě ale zase začíná vidět. To že se mu zvýší ohrožení se vyloží tak (viz výše), že je díky krátkodobé ztrátě zraku poněkud desorientovaný. Snížit si ohrožení nemůže protřením očí (to nedává smysl), ale může se rozkoukat, rozhlédnout se po okolí a zase získat přehled o situaci.
Když někdo padne na zem (zvýšení ohrožení) a zase se zvedá a zároveň seká někoho po nohou, musí si vybrat co je jeho cílem- chce se zvednout a zlepšit své postavení (snížit si ohrožení), ale v případě že uspěje nikomu nohy neposeká; - chce někomu posekat nohy (zvýšit mu ohrožení, dát jizvu), ale v případě úspěchu si nezlepší postavení(třeba že někoho sekl, ale furt se válí po zemi).
To že se schováš za strom se projeví hlavně tím, že se nemusíš aktivně bránit, můžeš si během chvíle oddechu připravit nový plán akce, rozhlédnout se po bojišti. Když pak zpoza stromu vylezeš, můžeš někomu vpadnout do zad atd. Aby se ti ohrožení zase zvýšilo, musel by na to až vylezeš zpoza stromu někdo čekat (číhat) a provést protiakci, která ti ho zase zvýší.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Malkin
Příspěvky: 28
Registrován: 5. 12. 2011, 15:01

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Malkin »

Jo takhle...tak teď už mi to smysl dává...fikční následek zmizí ihned po kole, ale ohrožení zůstává.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pieta »

Ano, napsal jsem to nejasně.
Fikční následky (slepota, třas, atd) jsou krátkodobé a rychle odeznívají, obvykle jsou tedy na akci.
Nové ohrožení trvá, dokud někdo další úspěšnou akcí ohrožení nezvýší nebo nesníží, maximálně do konce střetu.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů