Potrebujem radu.

Archiv Sammaelova projektu.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

Sammael píše:Ani nevies ako si mi pomohol
EDIT: Inak co sa tyka map mam voci tomu strasnu averziu, takze vopred oznamujem ze oap mapy nemá.
Chyba!!!!!!!!!

Mapa je zaklad, vizualna predstava je velmi potrebna, hlavne ak sa jedna o cudzi svet, alebo konciny nezname pre hracov.

Nie nadarmo sa vravi radzej raz vidiet ako tisic krat pocut. A dobre spracovana mapa podpori feeling settingu.

Ja sa radsej pozriem na mapu ako si budem citat 30 stran popisu a aj tak sa nedozviem to co hladam - vzdialenost dvoch miest, ake cesty / krizovatky / brody / obchodne uzly / infrastruktura je v blizkosti daneho miesta.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Sammael »

Chapem ale predsa by som si este vypocul nazory inych kedze je moja tvorba ako stale otvorena radam a pozioedavkam hracov.
Umna maju zatial mapy minus
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

Mozes vysvetlit dovody preco mapy nie? Zaujima ma to. Jednou mapou usetris vela textu, od par stran az po par desiatok, podla toho, ako do podrobna by si chcel danu oblast popisat. A obmedzujes hracov, ktory nemaju v hlave to, co ty, ale len par stranok opisu na papiere.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Sammael »

no coskoro dufam v priebehu tyzdna by som chcel uverejnit kratky komiks a popis lokality s layoutom tak sa na to pozries vynechal som podrobne popisy uplne nenajdes tam popis kadial tecie aka rieka skor tam najdes takyto popis.
Valharas

Ríša barbarov ďalekého severu Edesei a jej územia sú prevažne pokryté zasneženými pohoriami, hustými tmavými lesmi, obrovskými ľadovcami a neúrodnou pôdou. Klíma na mnohých pôsobí príliš chladne a vlhko, vzduch je ostrý a vietor až mrazivo pálivý. Na občasné dažde a časté sneženie, hlavne v okolí hôr sa cudzincom ťažšie zvyká. Región pred nedávnom utrpel obrovské straty ktoré za sebou zanechali nájazdy ogrých kočovníkov. Domov viacerých kmeňov sa zmenil na ruiny a pozostatky minulosti.

Dopad temnoty

Útoky Ogrích nájazdníkov, ktorých temný príliv zmenil na neskrotnú a nemilosrdnú zver, mali ťažký dopad na severské barbarské kmene. Hmla v týchto končinách so sebou prináša pach krvi a všadeprítomnú smrť. Kočovné komunity Ogrov vyliezajú z nôr a prahnú po krvi, vypaľujú dediny a v bezhlavom ošiali s deštrukčným apetítom plienia dedinu za dedinou. Chladnou Nocou sa tou dobou rozlieha nárek žien a detí, iskrenie čepelí a bojová vrava. Barbary si svoje rodiny a domovy bránia potom a krvou. Ogre však nie sú jedinou hrozbou mrazivého Valharasu, hustú tajgu obýva veľké množstvo magických bytostí akými sú napríklad vábivé víly a besný Sydhé.
+ opis niektorych zaujimavych lokalit nejake tri styri
a hlavne cez jednu stranu namatov pre dobrodruzstva.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

zaujimavy nastrel ale pravopis, sklonovanie, interpunkcne znamienka a ciarky to zabili

minimalne oprava pravopisu vo worde by sa hodila....
Uživatelský avatar
DenGrasse
Příspěvky: 623
Registrován: 3. 3. 2008, 21:46

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od DenGrasse »

Existují samozřejmě příběhy a světy, k nimž mapa není nutná, ale doporučují mít alespoň schematickou pro GM. Při tvorbě větších územních celků a jejich vztahů se bez mapy snadno zabředne do nesmyslů (to co popisuju nahoře mělo bejt vlastně dole) a naopak, při její kresbě vyvstanou před očima dosud neujasněné vztahy, hranice, možnosti...
hyperpasivní myšohryz

Gramarínová věž
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Sammael »

Daakujem, na pravopis a korekciu kedze ako som sa Alefovy zdoveril o tom ze mam od malicka problem s pismenami a znamienkami, dozrie on sam. Takze o korekciu hotoveho textu sa postara Alef0, coho si velmi vazim.

K textu: Ocel a plamen sa bude v niest v takomto duchu, viac nastreli a inspirativne prvky ako podrobny popis, ako som uy spomenul nebudem uz pisat nieco co vyhovuje ostatnym ale co mna osobne bavy citat, to co ma u inych hier nudi nebudem prenasat do svojej prace. Mapy nebudu, regiony budu mat vela sedivych miest kedze v prirucke bude pekny opis o tom ako vytvarat vlastne lokality {nechal som sa silne inspirovat opisom ako sa vytvara mesto v dogs in a vineyard}.

EDIT: MAPA EDESEI BUDE ale podobna stredo zemi, jednoducho nic prepracovane. Iba kde sa ake regiony nachadzaju . Myslel som skor mapy ako u wizardov kde kazdy region ma mapu vlastnu. Tomuto sa chcem vyhnut.

EDIT: Ako napr valharas, region chce hracovy povedat, ze co tam mozu postavy zazit, seversku oblast rieky a hory si predsa postavy vedia predstavit. A navyse gmkovy ponukam hlavne namet na inspiraciu s moznostou slobody pre dokreslenie regionu. Podstatne lokality budu popisane aby povedali nieco o nalade regionu. A hlavne tona nametov pre dobrodruzstvo.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

Sammael: myslim, ze si potrebujes ujasnit niekolko veci (a pouzijem analogiu s usability studies z oblasti webu):

1. pises OaP pre seba alebo pre verejnost. Ak pre seba, sprav is to tak, ako to tebe vyhovuje. Ak pre verejnost, sprav to tak, ako to vyhovuje verejnosti.

2. Ked to pises pre verejnost: kto je cielovou skupinou? (nie janko, mirko, ferko, zuzka, ale typ cloveka, ktory hlada urcite veci, toto by ti malo osvetlit, co mam na mysli: http://www.iqcontent.com/publications/f ... rticle_75/ a http://www.iqcontent.com/publications/f ... rticle_77/)
Ak mas vytvorenu cielovu skupinu, vyber si par ludi, ktori su v nej, a porozpravaj sa s nimi o tom, co oni chcu, a podla toho pis OaP.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Sammael »

Myslim ze z toho co som ohladom opisu regionu napisal nieje nic co by nevyhovovalo aj verejnosti.
Robim oap hlavne tak ako to citim.
Ak mas vytvorenu cielovu skupinu, vyber si par ludi, ktori su v nej, a porozpravaj sa s nimi o tom, co oni chcu, a podla toho pis OaP.
robil si to tak aj ty pri pisani hier?
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

Sammael píše:Myslim ze z toho co som ohladom opisu regionu napisal nieje nic co by nevyhovovalo aj verejnosti.
Robim oap hlavne tak ako to citim.
Myslis, alebo to mas potvrdene? Kto je verejnost?

To, ze OaP robis tak, ako to citis, neodpveda na zakladnu otazku: pises to pre seba alebo pre niekoho ineho? Ak pre seba, cela tato debata a sekcia nema zmysel. Ak pre inych ludi, kto su to a co oni chcu?
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Sammael »

Ako si uvazoval ty ked si pisal gunarovych vlkov a zombie rpg? pytal si sa kazdeho co chce? Alebo si to napisal a cakal na reakcie. Alebo ti na reakciach az tak nezalezalo. Preco si vlastne tieto dve hry robil?

EDIT: Moja odpoved je: Robim to tak ako to citim hracom a citatelom chcem predlozit svoje predstavy tak ako to cele citim a chcem aby to vyzeralo. Ziaden autor nechodi medzi hracov alebo citatelov a nepyta sa ako chces ako chces aby to bolo, co by si tam chcel, chces aby to bolo inak? Robil som to donedavna tu na fore a uz to takto dalej nechcem. Nechal som sa inspirovat postupom ecthelionov. Atouto cestou chcem ist aj ja.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

Sammael píše:Ako si uvazoval ty ked si pisal gunarovych vlkov a zombie rpg? pytal si sa kazdeho co chce? Alebo si to napisal a cakal na reakcie. Alebo ti na reakciach az tak nezalezalo. Preco si vlastne tieto dve hry robil?
Neber to v zlom, ja na teba neutocim, len ti davam otazky, ktore ti maju pomoct. Precitaj si cely blog http://socratesrpg.blogspot.com/, velmi uzitocne citanie. Na zaciatok odporucam http://socratesrpg.blogspot.com/2008/02 ... esign.html, http://socratesrpg.blogspot.com/2007/03 ... lines.html a http://socratesrpg.blogspot.com/2006/01 ... -pt-1.html

Ked som pisal moje dve hry co si spomenul vyssie, chcel som napisat zombie rpg zo sucasnej britanie a vikingsko-upirske rpg inspirovane 30 days of night komixami / filmom / knihamy.

Cielova skupina DS su fanusikovia zombie rpg, ktori hladaju kratku hru zo sucasnej britanie, kde mozu skumat vztahy medzi ludmi v post-apo zombie settingu.

Cielova skupina GV su fanusikovia upirov, vikingov, 30 days of night a kratkych a jednoduchych rpg.

Edit: spatna vazba od ostatnych ludi je pre mna velmi dolezita, mozes si vsimnut, ze DS bola najdiskutovanejsia hra z minulorocnej kuchyne :-)
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Alef0 »

O Sammaelovej logike tvorby uz toho bolo popisaneho vela. Sammael nefunguje klasickym sposobom, kde si polozi otazky o cielovom publiku, hratelnosti, alebo zodpovie na 17 otazok blogu c. 1, ci 4 otazky, ktore si kladol John Wick alebo ma otazku, na ktoru je odpovedou povedzme "hra zo sucasnej britanie, kde mozno skumat vztahy medzi ludmi v post-apo zombie settingu".

Sammael funguje fanusikovskym sposobom, kde zakladom radosti je samotny proces tvorby. To, ci sa to bude niekomu pacit alebo nie, je skor vedlajsie. Navyse, dovody paci/nepaci nie su podstatne - staci mu povedat "ano, paci sa" alebo "nie, nepaci sa" a to staci.

Jeho cielom, ktory pozorujem, nie je urobit hratelne RPG, ale vytvorit roznorode elementy sveta, ktore do seba nemusia nutne nezapadat, ale daju sa vyberat ako samostatne prvky a zapajat do vlastnych svetov.

Preto vsetky taketo rady a odkazy su velmi uzitocne, ale nie v tomto pripade.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od Sammael »

Aha ok uz tomu rozumiem, resp uz absolutne rozumiem tvojej otazke. Mojou cielovou skupinou su fanusikovia tvrdych a chladnych kampani, ktory maju radi hrdinou ako skala a maju radi napatie a dark fantasy. Hrdinovia v mohutnych bulky armoroch, brutalita, vonkajsi horror( alf ho niekde popisoval)

EDIT: Reagujem na Alefov prispevok: Ano da sa povedat ze Alef co sa tyka mojej autorskej cinnosti moze povedat svoj nazor ako jeden z mala s ktorymi som neustale ohladom oap v kontakte. Takze mu nemozem nic vytknut. Az na jednu vec ale ta do teraz nebola naozaj aktualna a to je prepojenost elementov. Na to mto si davam naozaj velku namahu.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Potrebujem radu.

Příspěvek od crowen »

Alef0 píše:Jeho cielom, ktory pozorujem, nie je urobit hratelne RPG, ale vytvorit roznorode elementy sveta, ktore do seba nemusia nutne nezapadat, ale daju sa vyberat ako samostatne prvky a zapajat do vlastnych svetov.
Aj to je ciel, a potom tomu rozumiem. Ale nemoze ocakavat, ze kazdemu sa to bude pacit. Ja som zvyknuty argumentovat ked sa mi nieco nepaci, preco sa mi to nepaci a co sa s tym da robit, a pochvalit, ked sa mi to paci. Nieco v podobnom duchu pisal Arthur Dent - http://www.misantrop.info/kultura-nesouhlasu (a sammael by mal ten koncept z Facebooku poznat $P )
Zamčeno

Zpět na „Oceľ a plameň“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti