Druhá světová válka

Archiv nezapomenutelných diskuzí z Rozličného pokecu, tedy těch nesouvisejících z RPG.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Vallune, ne že by mi došli argumenty, ale moje zdroje říkají něco úplně jiného než tvrdíš ty a na tom co si myslíš mi nezáleží tolik, abych se této debaty dál účastnil.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Jerson - jinými slovy nechceš uvést sví zdroje a tak ses snížil k urážkám...

Resurection - A není spíš skutečnost, že takhle orientovaná vláda v jiné evropské zemi nevládla jen dalším důkazem toho, že holokaust byl možná jen v Německu? Po první světové válce a hospodářské krizi z Černého pátku na tom ekonomicky hodně špatně bylo dost zemí...

SSSR beze sporu vyprodukoval více mrtvých - i když si nejsem jist, jestli Ti to vyjde i na tu intenzitu (počítáš li u Rusů všechny oběti, počítejme je i u Němců), navíc se část z nich bude překrývat... Ale - cílem SSSR nebylo vyhladit žádné etnikum jako takové - docházelo tam bezesporu ke strašlivým masakrům, ale nikoliv ke genocidě prováděné průmyslovým způsobem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Vallun:

Ve vyvražďování konkrétního národa, konkrétní rasy nebo konkrétní sociální skupiny jsem nikdy neviděl žádný rozdíl.
Stejně jako mi uniká rozdíl mezi nekorektním vtipem o Romech, o Židech, o Rusech nebo o Američanech.

Respektive, mnoho lidí se mi pokoušelo vnutit, že tu rozdíl je, ale já jsem tomu neuvěřil.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Argonantus - Já bych se taky neopovážil tvrdit,že v tom rozdíl je... Neshodneme se spíš v klasifikaci toho, co bylo úmyslem Sovětů ve srovnání s Němci...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Myslím si že jste se dostali do stavu kdy by se hodilo říct : DO ROHŮ!

Asi je to tak nějak mezi. Nelze pochybovat o tom, že Mein kampf byl povinou četbou každého německého občana i etnického Němce, který se dostal do kontaktu se svojí mateřskou zemí. Byla povinná i v protektorátu a na všech okupovaných územích. V rodinách rodilých němců mívala čestné místo.
Rasové zákony byly všeobecně známé velké části ne-li celé německé populaci. Celé roky Hitler ve svých projevech ke stranickým špičkám, armádním představitelům , Hitlerjugent i odborovýn organizacím mluvil o řešení židovské otázky a později i o konečném řešení židovské otázky.

Vallun z toho a z toho, že tábory stály i na německé půdě, že transporty jely po veřejných komunikacích odvozuje, že muselo být zcela jasné povědomí o tom že jsou Židé likvidováni. Myslím si, že to není tak jisté. Pokud lidé neměli osobní zkušenost nemuseli dedukovat nic. Dlouhou dobu se vše podávalo tak že transporty jsou pouhým odsunem do vyčleněných oblastí kde budou Židé pracovat a některým bude umožněn odsun do Palestiny.

Vallun zapomíná na jednu hlavní věc. V počtu zlikvidovaných Židů bylo těch německých Židů "jen" 528 tisíc A to vlastně nesmím zapomenout odečíst 72 tisíc kteří se dostali do zemí kde na ně vraždění nedosáhlo. Tento počet přestavoval pouze 0,77 procenta celé Německé populace. Vallune je skutečně možné, že se podařilo vytvořit iluzi, že se nic mimořádného neděje. Koneckonců od začátku války byla země zaplavena tolika věcmi - stálý proud padlých a raněných, letecká válka, napřed úspěšné později prohrávané vojenské operace. Nikoho neomlouvám, jen sděluji že německý člověk měl najednou tolik starostí, že se o dalšími odmítal zaobírat.

Podle posledních údajů bylo zlikvidováno celkově 5,6 až 6,1 milionu Židů. Polských, Francouzských, Českých, Slovenských, Belgických, Maďarských - prostě z celé Evropy. Ale ti byli dílem vražděni na místě svého bydliště - hlavně v SSSR a dílem v táborech na území okupovaných zemí – hlavní likvidační tábory přece byly v Polsku. Tam totiž bylo nejvíce Evropských Židů v jednom státě. A potom by měli mít povědomí a měli uznat svůj díl odpovědnosti jednotlivé národy. Některé z nich totiž vydaly své Židy k likvidaci dobrovolně, jiné za to dokonce zaplatily. Jako například Slováci. Je ale možné, že i oni byli zkušeně podvedeni. Třeba u Slováků se to tak jeví.

Na druhou stranu zcela jistě víš, že existoval komanda Ruská, Chorvatská, Ukrajinská, jednotlivých pobaltských zemí která s nadšení likvidoval Židy na svém původním území a zabírala jejich majetek. A o těch se mluví málo.

Běžného Němce nezajímalo co s děje na okupovaných územích jiných států - měli své problémy.

Vallune , možná se na to díváš příliš zaujatě. Nikdy totiž žádný představitel tedy vrcholový představitel Německa veřejně neřekl, že konečné řešení je likvidace. Pod tím si běžný člověk může představit cokoliv.

Podle výše uvedeného si troufám tvrdit, že holocaust byl možná německý projekt ale skutečnou masovost tomu dodali národní kolaboranti a vrazi, kteří tento projekt lehce vzali za svůj vlastní. Na ty nelze zapomínat.

Nelze zapomínat i na to že po průchodu Rudé armády likvidace židů pokračoval. Ne tak masově ale pokračovala. A prováděla ji NKVD - jak je možné že přežili německou okupaci ? Asi kolaborovali tudíž je potřeba je zlikvidovat. A v další řadě pokračovali ve vraždění i příslušníci jednotlivých národů - je to prokázanou Maďarsku, Polsku i u nás.

Holocaust byl strašná věc. Ale spolu s Němci na něm mají podíl všechny národy které se dostaly pod okupační zprávu. A nijak se mu nebránily a často jej vítali. Byla to možnost jak se zbavit části populace a převzít její majetek, postavení a možnosti. Vždyť na vyvržděných rodinách židů dokázaly desítky let vydělávat i švýcarské banky bez jakýchkoliv skrupulí a to ještě před pár lety.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Neferit Sr. - jen ve stručnosti - přiznám se, že teď krom práce načítám van Haarlema, abych sem mohl hodit nějaký článek - ta čísla oheldně počtu židů z Německa bych si potřeboval někde ověřit... Zdá se mi to mnohem méně, než se obvykle uvádí (cca 2 miliony), nciméně nevylučuji, že máš pravdu.

Pokud jd eo to tušení, tak si nemohu pomoci, ale vybavuji si z literatury, že mezi povinnou četbu k maturitě patřila kniha o nějakém židovi, který se již za druhé republiky připravoval na to, co jej čeká v koncetráku...

Slováci,že byli zkušeně podvedeni? Nezaznívá v tomto Tvůj kladný vztah k tomuto národu?:) Třeba wikipedie je v tomto dosti nekompromisní:)

Že měli Němci aktivní pomocníky z řad porobených národů a území vím, nicméně také vím,že jim zrovna dvakrát nedůvěřovali, takže Resurectova představa, že nechají téměř u hranic vlastního Německa několikt isíc ozbrojených cizích strážců koncetráku bez zajištění jednotkami SS nebo Wehrmachtu, je silně nevěrohodná...

No to bych i bral, že to nidko neřekl... ale když pracuješ v mýdlárně a děláš mýdlo z židovských dětí, tak Ti asi dojde, že konečné řešení enní vytvoření Nové Palestiny...

Koukat se na holocaust jako na nadnárodní projekt je zajímavá myšlenka, na které je určitě část pravdy - některé země spolupracovaly až příliš ochotně, ale jako celek to odmítám - za holocaust nese primární odpocědnost nacistické Německo. V tomhle totiž spatřuji další snahu Němců změnit vnímání druhé světové války a udělat z Němců nevinné oběti nepřátelské agrese...

O tom,že by po válce pokračovaly Československé orgány v konečném řešení židovské otázky opravdu nic nevím!

Švýcaři vydělávají na židovském zlatě dodnes...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Vallune, zdroje jsem schopen ti alespoň z části vypsat, to je jedna věc.

Ale nikde ve svém postu nevidím urážku - prostě necítím potřebu ti natlouct svůj názor do hlavy za každou cenu, takže to nechávám plavat.

Pokud jde o Mein Kampf, tak je pravda, že ho měla snad každá rodin v knihovně, ale mnoho zmínek ukazuje, že se četl tak často asi jako Leninovo spisy u nás. A taky je měl doma kde kdo.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

Vallun píše:Neferit Sr. - jen ve stručnosti - přiznám se, že teď krom práce načítám van Haarlema, abych sem mohl hodit nějaký článek - ta čísla oheldně počtu židů z Německa bych si potřeboval někde ověřit... Zdá se mi to mnohem méně, než se obvykle uvádí (cca 2 miliony), nciméně nevylučuji, že máš pravdu.
Ja mam dokonce pocit, ze to byl snad jen kolem 300 000, protoze z tech puvodnich 500 000 bylo 130 000 vyhnano a 70 000 uteklo samo. Kde by se tam prosimtebe vzaly 2 miliony? Mozna vcetne vsech uzemi inkorporovanych za valky primo do Rise, tedy hlavne Polska. Kazdopadne to nebyli nemecti zidi, ale polsti zidi.
Pokud jd eo to tušení, tak si nemohu pomoci, ale vybavuji si z literatury, že mezi povinnou četbu k maturitě patřila kniha o nějakém židovi, který se již za druhé republiky připravoval na to, co jej čeká v koncetráku...
Bravo, k maturite je povinna literatura pouze k jednomu predmetu - literature aka beletrii. Navic je to uplna hovadina, protoze vyhlazovaci tabory v dobe druhe republiky jeste neexistovaly. Myslenka konecneho reseni take jeste neexistovala. V teto dobe se mohl pripravovat tak maximalne na vyhnani ci zavreni do internacniho tabora (puvodni koncentraky), pokud byl politickym odpurcem/homosexualem/jinak nepohodlny. Navic jeste nebyla skoncena ani puvodni kampan na vyhnani zidu z Nemecke rise (puvodni reseni zidovske otazky). Navic ten puvodni typ koncentraku se pouzival casto predtim i potom (u nas v 50. letech v horach za mym rodnym Ostrovem).
Slováci,že byli zkušeně podvedeni? Nezaznívá v tomto Tvůj kladný vztah k tomuto národu?:) Třeba wikipedie je v tomto dosti nekompromisní:)
Slovaci bohuzel byli hned po Polacich snad nejvetsi antisemite. Ale tam to vychazelo z jejich katolicismus -> klerofasismus, nikoliv z rasove teorie. U Polaku to bylo v podstate stejne.
Že měli Němci aktivní pomocníky z řad porobených národů a území vím, nicméně také vím,že jim zrovna dvakrát nedůvěřovali, takže Resurectova představa, že nechají téměř u hranic vlastního Německa několikt isíc ozbrojených cizích strážců koncetráku bez zajištění jednotkami SS nebo Wehrmachtu, je silně nevěrohodná...
To jsem nikdy nerekl, takze si to spatne pochopil. Mluvil jsem o Ukrajincich na praci, nikoliv na hlidani tabora. Kazdopadne jestli neveris, ze i takove pripady existovali, tak si staci hodit do googlu slozeni wehrmachtu pri utoku na SSSR a mozna se budes divit ktery staty a kolik divizi pro Nemce postavili. Takze oni je kontrolovat nemuseli, delali to ochotne sami. Ale klidne tomu never :D
No to bych i bral, že to nidko neřekl... ale když pracuješ v mýdlárně a děláš mýdlo z židovských dětí, tak Ti asi dojde, že konečné řešení enní vytvoření Nové Palestiny...
...a v mydlarne pracovali ty miliony Nemcu? Nechapu smysl tohoto sdeleni.
Koukat se na holocaust jako na nadnárodní projekt je zajímavá myšlenka, na které je určitě část pravdy - některé země spolupracovaly až příliš ochotně, ale jako celek to odmítám - za holocaust nese primární odpocědnost nacistické Německo. V tomhle totiž spatřuji další snahu Němců změnit vnímání druhé světové války a udělat z Němců nevinné oběti nepřátelské agrese...
Faktem je, ze by to ani ti Nemci bez pomoci svych satelitu nikdy nedokazali. Ale nejvic se mi libi, jak vyskocis, kdyz se mi nelibi tebou uplatnovany princip kolektivni vinny a uplatnujes ho neustale dal. Kteri Nemci to delali? Opravdu vsichni? Opravdu drtiva vetsina az na vyjimky? Vazne tomu veris?
O tom,že by po válce pokračovaly Československé orgány v konečném řešení židovské otázky opravdu nic nevím!
Vzdyt ano, protoze se o tom nerado mluvi. Stejne jako se nerado mluvi o druhe republice, protektoratu a svyho casu i o prvni republice. Ted je zase v kurzu prvni republika, pak jakoze nic nic -> okupace -> prechod ke komancismu. Jenomze minimalne prvni pul rok po Mnichovu jsme jeste nebyli v Nemeckem podruci a po valce uz vubec. Ale jinak je to dobra vymluva ci omluva pro to svinstvo co se tu delo.
Švýcaři vydělávají na židovském zlatě dodnes...
A pritom jak jsou mezi lidem oblibeni :-)
Secrets are power.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Víceméně souhlas s Resurrectionovými argumenty.

A připojím ještě osobní zkušenost; je skoro až neuvěřitelné, co všechno můžete nevědět, a co všechno je schopno utajit nevyslovené kolektivní mlčení.

Po roce 1990 na nás vyskakovaly jako čertící z krabičky spousty nových historek - třeba Pavel Wonka, nebo ti Češi v gulagu; a to jsem patřil k rodině, která si o komunistech nikdy nedělala žádné iluze.

To, že léta letoucí čekám na autobus na pohřebišti postřílených Němců, jsem se dozvěděl až 2006; a pamětníci mi k mému ohromení řekli, že to vlastně celou dobu nějak věděli.

Myslím, že o pronásledování Židů věděl každý. Ale o tom, že jsou hromadně vražděni, věděl málokdo. A dodatečné předvedení celé téhle historie v Norimberce ho mohlo šokovat zcela upřímně.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Resurection

Čísla - z hlavy fakt opravdu nevím, co sjem anšel letmo na netu, tak je dost rozporuplné a nesouhlasí součty ani v rámci jednoho odkazu... Proto se o ně nemíním dále přít.

No, nevím, kdes maturoval, ale my měli povinnou literaturu skoro ke všemu...:) A nevím, jestli je úplně OK nazývat vzpomínky člověka, který přežil Osvětim hovadinou...

S tím katolicismem za války je to složitější - když si projdeš hesla na wikině, tak tam se uvádí, že Vatikán vyvýjel v Polsku, Chorvatsku a na Slovensku usilovnou činnost pro zastavení transportů židů.. Takže katolicism asi nebude jedinou pohnůtkou...

Pokud ale přiznáváš, že kocnetráky hlídali německé jednotky, tak se Ti rozpadá tvrzení,že o tom vědělo maximálěn několik tisíc lidí včetně spolední sekretářky...
O těch divizích vím, ale považuji cosi jiného, když ěnjaký satelit pošle jendotky do přímého boje na frontu a nebo kdyby měly tyto jendotky být dislokovány téměř ve vlastním Německu...

V mýdlárnách pracovalo nějaké množství lidí...ti mají rodiny a známé a nejsou to jenom mýdlárny, že... Prostě nevěřím tomu,že by infromace o konečném řešení bylo možné držet jen v nejužších kruzích...

To, že v odsunu pomáhaly i satelitní/okupované státy, nesporuji.

Říci, že Německo rozpoutalo druhou světovou válku v Evropě není uplatňování principu kolektivní viny, ale historický fakt.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

Vallun píše:Říci, že Německo rozpoutalo druhou světovou válku v Evropě není uplatňování principu kolektivní viny, ale historický fakt.
Ale rici, ze za Holokaust tak nebo onak muzou vsichni Nemci uz ale je, coz ty tu neustale tvrdis.

Jinak nevim proc by se mi melo rozpadat tvrzeni o poctu ssmanu. Kolik myslis ze jich hlidalo jeden koncentrak? Deset tisic nebo co? Z tech asi 7 vyhlazovacich taboru navic ani jeden nebyl v Nemecku.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Holokaust tak nebo onak muzou vsichni Nemci
Prosim, ukaž jediný případ, kldetvrdím právě toto!

Já tvrdím, že holocaust nabyl tak obludného rozsahu právě proto, že se odehrál v Německu. Že byl v této podobě a rozsahu umožněn německým naturelem...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

Vallun píše:
Holokaust tak nebo onak muzou vsichni Nemci
Prosim, ukaž jediný případ, kldetvrdím právě toto!
Ale jiste...
Holocaust by se nemohl uskutečnit bez nějaké formy součinnosti a především souhlasu německého národa...
Vlastně celá tato diskuse se odvíjí od otázky, zda-li by holokaust mohl být proveden i v jiné zemi, než v Německu, resúpektive jestli by jiný národ za stejných podmínek dovedl holocaust k tak strašlivým konečným číslům...
V mýdlárnách pracovalo nějaké množství lidí...ti mají rodiny a známé a nejsou to jenom mýdlárny, že...
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Neferit Sr.
Příspěvky: 1036
Registrován: 4. 2. 2008, 21:50
Bydliště: Órodná Haná

Příspěvek od Neferit Sr. »

Vallun píše:
Pokud jd eo to tušení, tak si nemohu pomoci, ale vybavuji si z literatury, že mezi povinnou četbu k maturitě patřila kniha o nějakém židovi, který se již za druhé republiky připravoval na to, co jej čeká v koncetráku...

Slováci,že byli zkušeně podvedeni? Nezaznívá v tomto Tvůj kladný vztah k tomuto národu?:) Třeba wikipedie je v tomto dosti nekompromisní:)

Že měli Němci aktivní pomocníky z řad porobených národů a území vím, nicméně také vím,že jim zrovna dvakrát nedůvěřovali, takže Resurectova představa, že nechají téměř u hranic vlastního Německa několikt isíc ozbrojených cizích strážců koncetráku bez zajištění jednotkami SS nebo Wehrmachtu, je silně nevěrohodná...
Začnu tím jednodušším. Ano já tu knihu kdysi dokonce četl a byla obsažena v maturitní otázce číslo 18, blahé paměti. Autor byl:

Ladislav Fuks - psal psychologické prozy a osudy Židů za války.
Pan Theodor Munštok - Žid čekál na transport, připravoval se na něj - spal na prknech, málo jedl, smířil se s nim. Nakonec ho srazilo auto při cestě na nástupiště.

Takže ti pomocníci z řad jiných národů. Vallune , možná by sis měl zagooglovat. Podívej se na Pavličovi zabijáky v Jugoslávii, co likvidovali Židy a levici. Možná se budeš divit. Já se divil. I ten nejhorší esesácký parchant by nedokázal dělat to co oni.

Bohužel si myslím, že národní kontingenty a seskupení byly v likvidaci Židů důslednější než Němci na stejném území. Má to jednoduchou logiku. Proč si špinit ruce víc než je nezbytně nutné. Místní to udělají za nás. A oni udělali.

Už několi let jezdím na Slovensko, hledám opuštěné židovské hřbitovy, synagogy a zjištuju jak to bylo. Co já už viděl a slyšel. V Košicích, Trenčíně, Trnavě, Zvoleně a já nevím kde všude. Netroufám si takto zpatra říci jak to bylo. A dej mi link na tu wikinu. Rád si to přečtu.
"Jde o to, že kdyby o něco šlo, bylo by dobré vědět, o co vlastně jde."

neznámý voják, na kbelíku z protipožární stěny muničního skladu v Žilině, LP 1981
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Resurection - a kde se v těch větách zabývám otázkou vinny? On je totiž rozdíl mezi vinnou a odpovědností, ale jaksi jsem, zjevně naivně, předpokládal,že to lidé chápou... Navíc ani v těch větách nemluvím o odpovědnosti celého národa, nýbrž o jeho "předpokladech"... Ale zatím toho nechme - až budu mít čas, tak napíšu nějaký ucelenější pohled, abychom se pak nemuseli dohadovat o vedlejších věcech:)

Neferit Sr. - Máš výbornou paměť (nebo sešit slečny Neferit?;) Navíc mám pocit, že jsme právě tuto knihu srovnávali s dalším obdobným dílem autobiografického charakteru, ale přiznám se,že tato doba mne v literatuře moc neuchvátila, takže si to nepamatuji...:(

A Čemu bych se měl divit? Ante Paveličje mi osobou "známou" (Chorvatsko je jedna z mých vcelku oblíbených krajin...) Navíc je to jedna ze skvrn na štítě všeho právnictva:( Akorát bych podotkl, že spíš než levičáky vyhlazoval Srby...A v Jugoslávii určitě nebyl jediný...

Hlavně byli schopnější v tom, že dobře znali "terén"... Ale já nesporuji skutečnost,že se na tom podílely vlády porobených zemí...:) Více viz odpověď Resovi...

Holocaust na wikipedii.
příslušná pasáž: Různé státy se k této otázce postavily různě. Za jeden z nejvstřícnějších států lze označit Slovenský štát, který nejenže Židy vydával z větší části z vlastní iniciativy, ale navíc za jejich odvoz nacistickému Německu z vlastní iniciativy platil[20] (nutno ovšem dodat, že vydávání bylo několikráte přerušeno a dokončeno bylo až po propuknutí slovenského národního povstání). V řadě dalších zemí bylo vydávání ve větší míře uskutečněno až na nátlak nacistů podpořený růstem moci pronacistických bojůvek a radikálním oslabení centrální vlády (např. Maďarsko). Velmi vlažný přístup k pronásledování Židů měla Itálie, byť i ona přijala protižidovské zákony. Zcela odmítavě se k celé záležitosti postavilo Finsko, které žádné protižidovské zákony nepřijalo a přes silný nátlak striktně odmítlo vydat nejen své občany židovského původu, ale i drtivou většinu Židů uprchlých ze zemí, které nacistické Německo ovládlo.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Zamčeno

Zpět na „Legendární rozličné diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 9 hostů